Dėl vertimosi prostitucija kiekvieną savaitę Didžiojoje Britanijoje sulaikoma apie 70 moterų su Lietuvos pasais. Tačiau beveik pusė tokių sulaikytų moterų yra ne lietuvės - tai atvykėlės iš Moldovos, Ukrainos, Baltarusijos.
© DELFI
Šiuos duomenis Lietuvos pareigūnams pateikė Didžiosios Britanijos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvoje Colinas Robertsas (Kolinas Robertsas).

"Problema ne tik mūsų moterų, kurios išvežamos į užsienį, bet ir mūsų dokumentų, kurie kol kas nėra tinkamai apsaugoti", - spaudos konferencijoje pirmadienį sakė Vidaus reikalų ministerijos sekretorius Stanislovas Liutkevičius, pridurdamas, kad lietuviškus pasus apsaugoti pavyks įvedus į juos biometrinius duomenis.

Vidaus reikalų ministerijos sekretorius S.Liutkevičius pirmadienį susitiko su Lietuvoje viešinčiu Didžiosios Britanijos Vidaus reikalų ministerijos sekretoriumi, parlamento nariu Paulu Gogginsu.

Susitikimo tikslas - aptarti abiems valstybėms rūpimą problemą - prekybą žmonėmis.

S.Liutkevičius teigė, kad tarp Lietuvos ir Didžiosios Britanijos užsimezgė labai geri kontaktai, ištirtos kelios "rimtos" baudžiamosios bylos, susijusios su prekyba žmonėmis.

P.Gogginsas teigė, kad prekybos žmonėmis užkardymas yra labai svarbus tiek Lietuvai, tiek Didžiajai Britanijai. Jis teigė, kad jam gilų įspūdį paliko išsami Lietuvos programa, skirta kovai su prekyba žmonėmis.

"Turint tokią programą, mums belieka stiprinti pastangas tarp mūsų šalių vyriausybių, kad veiksmingai užkirstume kelią žmonėmis, persekiotume nusikaltėlius, kurie verčiasi prekyba žmonėmis", - sakė P.Gogginsas.

Didžiosios Britanijos pareigūnai kalbėjo, kad šalyje už prekybą žmonėmis sugriežtintos laisvės atėmimo bausmės. Neseniai ištirtoje byloje prekiautojus žmonėmis teismas nuteisė 10,14 ir 18 metų laisvės atėmimo bausmėmis.

Tačiau nepaisant valstybių institucijų ir įstaigų, nevalstybinių bei tarptautinių organizacijų pastangų, prekybos žmonėmis mastai nemažėja.

Lietuva prekyba žmonėmis srityje išlieka importo, eksporto, o kartais - ir tranzito šalis. Lietuvai tapus Europos Sąjungos nare, Didžiojoje Britanijoje Lietuvos pilietės pirmauja skaičiumi tarp prekybos žmonėmis aukų.

Dažniausiai lietuvės ir latvės tiesiog gatvėse arba skelbimais kviečiamos legaliam darbui, po kelių dienų draugystės su įtartinais asmenimis jos prašomos lydėti į sporto varžybas arba kartu praleisti savaitgalį Londone. Tačiau vos atvykusios į Didžiąją Britaniją, oro uoste juos parduodamos ir tampa albanų organizuotų nusikalstamų grupuočių aukomis, patiria smurtą bei keletą kartų perparduodamos.

Daugėjant tokios informacijos kiekiui, Lietuvos ir Didžiosios Britanijos teisėsaugos institucijos užmezgė glaudžius ryšius Interpolo ir Europolo kanalais, kartu analizuoja surinktą informaciją bei vykdo tikslines operacijas.

Viena pastarųjų operacijų, kuri, pareigūnų teigimu, galėtų būti įtraukta į policijos vadovėlius - lietuvės prekybos žmonėmis aukos išlaisvinimas Anglijoje šiemet liepos mėnesį. Lietuvos kriminalinės policijos biuro Tarptautinių ryšių valdybos pareigūnai palaikė tiesioginį ryšį su Europolo ryšių karininkais bei auka Anglijoje iš jos tėvų namų Vievyje. Už operaciją padėkojo pats Europolo direktorius.

Europolo duomenimis, Europoje nuo prekeivių žmonėmis kasmet nukenčia apie 120 tūkst. žmonių.

Iš trijų Baltijos šalių (Lietuvos, Latvijos, Estijos) kasmet išvežama arba savo noru išvažiuoja apie 3000 moterų, iš jų daugiausia - 1000-1200 - iš Lietuvos.

Lietuvoje pradėtų ikiteisminių tyrimų dėl prekybos žmonėmis analizė rodo, kad dauguma iš šių įvykių susiję su moterų išvežimu ar pasikėsinimu išvežti į užsienio valstybes seksualiai išnaudoti ar įdarbinti prostitutėmis.

Lietuvos moterys eksportuojamos į Jungtinę Karalystę, Vokietiją, Ispaniją, Italiją, Daniją, Norvegiją, Olandiją, Prancūziją, Belgiją, Graikiją, Čekiją, Lenkiją ir kitas valstybes.

Lietuva yra tapusi ne tik moterų eksporto, bet ir tranzito tarp Rytų ir Vidurio Europos valstybių šalimi. Moterys iš Rytų Europos valstybių į Lietuvą įvairiais tikslais dažniausiai atvyksta pačios, nemažai jų - ketindamos verstis prostitucija.

Imigrantės iš kaimyninių valstybių - Baltarusijos, Rusijos, Ukrainos, Moldovos - Lietuvoje sudaro daugiau nei 15 proc. visų prostitučių. Įsitraukusios į nelegalų prostitucijos verslą, jos prievarta seksualiai išnaudojamos, kai kurios išvežamos į Vakarų Europos valstybes. Tuo verčiasi ne tik Lietuvos, bet ir kitų valstybių piliečiai.

Remiantis Jungtinių Tautų Organizacijos duomenimis, organizuota prekyba žmonėmis ir organizuota prostitucija įeina į 17 pavojingiausių transnacionalinių organizuoto nusikalstamumo pasireiškimo formų, kuri duoda nusikaltėliams daugiau nei 300 proc. pelno.

Prekyba žmonėmis ir su ja susijusios kitos organizuoto nusikalstamumo pasireiškimo formos - nelegalus asmenų gabenimas, kontrabanda, prekyba narkotikais bei ginklais - tapo viena iš esminių grėsmių šalies nacionaliniam saugumui.

Šio nelegalaus verslo pagrindu egzistuoja organizuotos nusikalstamumo struktūros, lanksčiai ir greitai reaguojančios į rinkos pokyčius. Tokie veiksmai yra pagrindas organizuotų nusikalstamų struktūrų ekonominiam potencialui kurti.

Lietuvos Vidaus reikalų ministerijos ekspertų duomenimis, neteisėtos pajamos, gaunamos tik iš prostitucijos verslo Lietuvoje, siekia per 50 milijonų litų, o apskritai iš prekybos žmonėmis ir su ja susijusiomis nusikalstamomis veikomis - apie 200 milijonų litų. Lietuvoje daugėja išaiškintų prekybos nepilnamečiais atvejų, taip pat daugėja užsienio šalyse išaiškintų nepilnamečių iš Lietuvos pardavimo atvejų.

Lietuvos Vyriausybė vykdo nuoseklią, kryptingą prekybos žmonėmis kontrolės bei prevencijos politiką. 2002 metais Vyriausybė pritarė pirmajai Baltijos regione Prekybos žmonėmis ir prostitucijos kontrolės bei prevencijos 2002-2004 metų programai.

Atsižvelgiant į šios programos įgyvendinimo rezultatus šiemet gegužės 19 dieną Vyriausybė patvirtino Prekybos žmonėmis prevencijos bei kontrolės 2005-2008 metų programą. Jos paskirtis - sukurti ir įdiegti Lietuvoje kryptingą, ilgalaikę ir kompleksinę prekybos žmonėmis kontrolės ir prevencijos priemonių sistemą. Programą koordinuoja Vidaus reikalų ministerija.

Prekyba žmonėmis priskirta prie sunkių nusikaltimų, už ją Lietuvos Baudžiamojo kodekso 147 straipsnyje numatytas laisvės atėmimas iki 12 metų. Vaiko pirkimas arba pardavimas yra atskiras nusikaltimas (Baudžiamojo kodekso 157 straipsnis), už kurį numatytas laisvės atėmimas iki 15 metų.

Iki rugsėjo 1-sios dėl prekybos žmonėmis Lietuvoje pradėti 22 tyrimai, o dėl pelnymosi iš kito asmens prostitucijos - 15 tyrimų.

Lietuvos kriminalinės policijos biuras prekybos žmonėmis srityje, vien per 2005 m. I pusmetį pradėjo apie 60 informacinių bylų, Lietuvos ir kitų valstybių teisėsaugos institucijoms organizavo keliolika, t.y. žymiai daugiau nei bet kada iki šiol.

Per šį laikotarpį kartu su užsienio kolegomis išvaduota kelios dešimtys aukų ir užmegztas glaudus bendradarbiavimas su nevyriausybinėmis organizacijomis, dėl ko padidėjo aukų, sutinkančių bendradarbiauti su policija, skaičius. Stiprindami tarptautinį bendradarbiavimą su kitų valstybių policija, dalyvaujame:

Šiaulių miestų vyriausiojo policijos komisariato (VPK) vykdomame tyrime jau nustatyta apie 20 aukų bei 9 asmenų nusikalstama grupuotė, kurios 2 asmenys sulaikyti nuo 2005 m. vasario mėnesio, vienas davė parodymus ir sutiko bendradarbiauti su policija, todėl paleistas už užstatą, trys tebeieškomi.

Vienas įtariamųjų 2005 m. liepos mėnesį nežinomų asmenų rastas nužudytas prie namų Tauragės rajone, kitas įtariamasis dėl pakartotinio bandymo nusižudyti uždarytas psichiatrinėje ligoninėje.

Lietuvos kriminalinės policijos biuras aktyviai remia šį tyrimą, ypač ieškant nukentėjusių merginų bei padedant užmegzti su jomis ryšius per jas globojančias nevyriausybines organizacijas bei bendraujant su tėvais. Pastaruoju metu dažniausiai informacija keičiamasi tiesiogiai arba per Europolą. Informacija apie šį tyrimą teikiama ir Europolo projektui "Copper" apie albanų nusikalstamą veiklą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Susipliekė dėl lengvesnio užsieniečių įdarbinimo (5)

Ką daryti, kad kai kurių specialybių darbuotojų Lietuvoje netruktų – didinti atlyginimus ir...

Šie specialistai taps aukso vertės (51)

Pastarąjį pusmetį įsibėgėjusios intensyvios diskusijos apie idėjas, kurios į Lietuvą...

Daugėja ženklų, kad Lietuvoje gyvenimas blogėja (476)

Beveik trečdalis šalies gyventojų teigia 2017-aisiais gyvenę prasčiau nei ankstesniais metais....

Spustels šįmet dar neregėtas šaltis (90)

Kitos savaitės pradžioje Lietuvoje prognozuojamas iki šiol rekordinis šią žiemą šaltis.

Širdį verianti šeimos drama: po tragiškos avarijos mokslų daktaras seka aktoriaus Dimšos pėdomis (247)

Vietoj atsiprašymo – įnirtinga gynyba. Tokia, kokią buvo pasirinkęs avarijoje dviratininką...

Putinas toliau demonstruoja mačo įvaizdį (413)

Ketvirtadienį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nusirengė iki maudymosi glaudžių ir...

Sąmonę praradęs legendinis futbolininkas Pele – ligoninėje (7)

77-erių metų Pele savaitgalį turėjo vykti į Londoną, kur jo garbei Futbolo žurnalistų...

Lenkija kuria nacionalinę kriptovaliutą (17)

Lenkijos blockchain technologijos akseleratorius (PATB) , kurį globoja skaitmeninių technologijų...

Nusausinus ežerą netoli Aušvico – netikėtas radinys (15)

Lenkų karpių augintojas, nusausinęs savo ežerą, esantį netoli nacių laikų Aušvico- Birkenau...

Ar „Facebook“ pokyčiai padės atsikratyti priklausomybės nuo socialinių tinklų

Markas Zuckerbergas tvirtina sieksiąs, kad „Facebook“ padėtų kurti žmonių gerovę. Deja, jo...