Tai buvo paskutinis buvusio nusikalstamos gaujos vadeivos šansas išvengti mirtinos injekcijos po to, kai kiek anksčiau pirmadienį Kalifornijos valstijos gubernatorius Arnoldas Schwarzeneggeris atsisakė suteikti jam malonę, o federalinis apeliacinis teismas atmetė prašymą atidėti bausmės vykdymą.

Vienam garsios Los Andželo nusikalstamos grupuotės Crips įkūrėjų S.T.Williamsui mirties bausmė įvykdyta po vidurnakčio netoli San Francisko esančiame kalėjime.

Žmogaus teisių gynėjas Jesse Jacksonas sukritikavo tokį A. Schwarzeneggerio sprendimą. J.Jacksonas įsitikinęs, kad 1979 metais Los Andžele per du apiplėšimus keturis žmones nužudęs S.T.Williamsas nusipelnė malonės. Gubernatoriaus sprendimą žmogaus teisių gynėjas įvardijo kaip „tvirtą, tačiau nebūtinai teisingą“.

Vieno iš žudiko aukų pamotė Lora Owens pareiškė jaučianti, kad pagaliau įvykdytas teisingumas: „Nenoriu, kad tai būtų traktuojama kaip politinis sprendimas“.

S.T.Williamsas buvo pripažintas kaltu nužudęs Owensą iššaudamas jam du kartus į nugarą dvylikto kalibro šautuvu, kol auka gulėjo ant grindų.

Teismas taip pat pripažino S.T.Williamsą kaltu nušovus imigrantų porą ir jų 41 metų dukrą nepraėjus net dviems savaitėms po pirmojo nusikaltimo. Trys žmonės neteko gyvybių vos dėl 100 dolerių, kuriuos nusikaltėlis pagrobė iš jų motelio.

Abi bylos buvo išnagrinėtos bendrame teisme ir 1981 metais S.T.Williamsui buvo skirta mirties bausmė.

Gruodžio 29 dieną S.T.Williamsui sukaktų 52 metai. Paskutinę savo gyvenimo dieną jis praleido su savo advokatais ir šeimos nariais. Pavakarę prie kalėjimo ėmė rinktis protestuotojai, nešini tokiais plakatais, kaip „Nežudykit mano vardu“.

Sėdėdamas kalėjime nuteistasis myriop tapo kovotoju prieš nusikalstamas gaujas, tačiau jis atsisakė atskleisti vertingą informaciją apie gaują, kurios nariu pats buvo.

Nors nuteistojo naudai pasisakė mokytojai, garsios asmenybės ir kovotojai prieš mirties bausmę, tačiau A.Schwarzeneggeris suabejojo S.T.Williamso kovos prieš smurtą nuoširdumu.

Retai pasitaikantis tokiais atvejais sutapimas yra tai, kad S.T.Williamsas, kaip jis sako, 8-ajame dešimtmetyje buvo susitikęs su respublikonu A.Schwarzeneggeriu vienoje sporto salėje Los Andžele, kai abu jie aktyviai užsiiminėjo kultūrizmu.

Gubernatorius, kurio pozicijos susilpnėjo kaliforniečiams per specialius jo surengtus rinkimus praėjusį mėnesį atmetus visas jo iniciatyvas, būtų rizikavęs prarasti respublikonų šalininkų palankumą, jei būtų patenkinęs malonės prašymą.

Susidomėjimą šia byla didino ir tai, kad dėl nuteistojo labai stengėsi buvusi žurnalistė Barbara Becnel, kuri redagavo jo knygas ir padėjo prodiusuoti filmą apie S.T.Williamsą, kuriame vaidino "Oskaro" laureatas Jamie Foxxas.