aA
Kauno šešėlinio pasaulio lyderiu anksčiau vadintas Henrikas Daktaras, pravarde Henytė prašo pakeisti jam skirtą įkalinimo iki gyvos galvos bausmę terminuotu įkalinimu. Šį prašymą Kauno apygardos teismui pateikė Pravieniškių pataisos namų, kur šiuo metu bausmę atlieka Henytė, administracija. Pats H. Daktaras minėjo tapęs senu, ligotu žmogumi bei norinti sulaukti vilties kada nors išeiti į laisvę.
Henrikas Daktaras, Kauno apygardos teismo posėdis
Henrikas Daktaras, Kauno apygardos teismo posėdis
© DELFI / Nerijus Povilaitis

Žmona ir motina H. Daktarą išvydo televizoriaus ekrane

Suteikti H. Daktarui viltį kada nors išeiti į laisvę, ar ne? Šią dilemą sprendžia Kauno apygardos teismas, gavęs Pravieniškių pataisos namų – atvirosios kolonijos administracijos prašymą. Jos atstovas portalui DELFI minėjo tik vykdantis įstatymų reikalavimus: kai nuteistasis pateikia prašymą, įkalinimo įstaigos administracija į parengia ir teikia teismui.

Ketvirtadienį į Kauno apygardos teisme vykusį posėdį pats H. Daktaras atvežtas nebuvo. Henytė procese dalyvavo virtualiai, nuotolinės tele konferencijos būdu. Be H. Daktaro gynėjų, advokatų Kristupo Ašmio ir Vytauto Sirvydžio, jo palaikyti atvyko žmona Ramutė ir motina Jadvyga.

Po Baudžiamojo kodekso pakeitimų atsiradus galimybei 20 metų už grotų praleidusiems iki gyvos galvos nuteistiems kaliniams prašyti ją pakeisti terminuota, nuo 5 iki 10 metų įkalinimo bausme, šia teise naudojasi dauguma iki gyvenimo galo įkalintų nusikaltėlių.

Henrikas Daktaras, Kauno apygardos teismo posėdis
Henrikas Daktaras, Kauno apygardos teismo posėdis
© DELFI / Nerijus Povilaitis

H. Daktaras: „Esu senas, ligotas žmogus“

Teikdamas teismui kalinio prašymą sušvelninti įkalinimo iki gyvos galvos bausmę, pataisos namų atstovas minėjo, kad nuo 2018 metų gegužės H. Daktaras Pravieniškėse devynis kartus skatintas, tačiau tris kartus baustas už tai, kad laikė uždraustus daiktus, buvo sulaikytas neblaivus, pažeidė elektros įrenginių naudojimo taisykles. Šiuo metu jis turi galiojančią drausminę nuobaudą. Atlikus pakartotino nusikalstamo elgesio rizikos vertinimą, konstatuota, jog ši rizika yra vidutinė.

Nuotoliniu būdu kreipdamasis į teismą, pats H. Daktaras neslėpė emocijų.

„Prašau įvertinti mano amžių, netrukus bus 62 metai. Iki 60 metų maniau, kad esu nemirtingas, tačiau ligos aplankė viena po kitos, patyriau insultą. Dabar esu senas, ligotas žmogus. Man tuoj bus 62 metai, kam aš reikalingas blemba, numirti jau laikas. Čia vaikštau, šlubuoju“, – kalbėjo Henytė.

Teismo paklaustas apie šiuo metu galiojančią drausminę nuobaudą dėl neteisėto daikto laikymo, Henytė patikslino, esą įvyko nesusipratimas. Jis minėjo iš Lukiškių kalėjimo atsivežęs didesnės talpos USB atmintuką, nei leidžiama turėti Pravieniškių pataisos namuose.

„Reikia žiūrėti, jeigu esama nuobaudų, už ką jos skirtos. Įvertinus galiojančią nuobaudą dėl USB laikmenos, tai labiau formalus pažeidimas“, – akcentavo advokatas V. Sirvydis pabrėždamas, kad jo klientas neturi nuobaudų dėl smurtinių poelgių.

Henrikas Daktaras, Kauno apygardos teismo posėdis
Henrikas Daktaras, Kauno apygardos teismo posėdis
© DELFI / Nerijus Povilaitis

Henytė pjovė ant „zonos paniatkių“ – ėmė dirbti

Gynėjai teismui pateikė medžiagą, jog šiuo metu H. Daktaras dirba pataisos namų medienos apdirbimo ceche darbininku. O tai, pasak advokatų rodo, kad jis nebesilaiko nerašytų nusikaltėlių taisyklių.

„Pats faktas, jog asmuo dirba laisvės atėmimo įstaigoje, jau reiškia, kad asmuo nepalaiko subkultūros. Nes pagal ją dirbti negarbinga, o ypač „autoritetui“, kokiu H. Daktaras pateikiamas žiniasklaidos“, – kalbėjo advokatas V. Sirvydis.

Jis minėjo, kad H. Daktaras dirbti esą norėjo ir anksčiau, dar kalėdamas Lukiškėse, tačiau jam niekas tokios galimybės nesuteikė.

Advokatas akcentavo, jog stiprūs H. Daktaro socialiniai ryšiai. Jis bendrauja su mama, žmona ir vaikais. Gynėjas minėjo, kad šiais duomenimis iliustruojamas pozityviai vertintinos asmenybės portretas.

Henrikas Daktaras, Kauno apygardos teismo posėdis
Henrikas Daktaras, Kauno apygardos teismo posėdis
© DELFI / Nerijus Povilaitis

Kuria eiles, mezga, drožia papuošalus ir žaidžia „protmūšius“

Iš advokatų pateiktos medžiagos galima susidaryti nuomonę, jog už eilę nusikaltimų iki gyvos galvos įkalintas Kauno mafiozas už grotų neatpažįstamai pasikeitė. Panašu, jog laiko už grotų Henytė veltui neleidžia, čia surado naujų veiklų bei pomėgių.

Gynėjų pateiktuose dokumentuose teigiama, kad H. Daktaras dalyvavo poezijos konkurse, mezgė šalikus, margino velykinius margučius, dukart dalyvavo gražiausiai papuoštos kameros konkursuose, taip pat nuteistųjų protmūšyje, kur laimėjo pirmąją vietą.

Garsusis kalinys taip mezgė mezginius krizinio nėštumo centro globojamiems kūdikiams, gavo laišką iš apaštalinės nunciatūros, pagamino medines Velykų dekoracijas, išklausė „Carito“ kursą, žaidė stalo tenisą, dalyvavo Konstitucijos egzamine.

Šiuo metu Henytė dalyvauja programos „Aplankyk kalinį“ Biblijos studijose.

Teismo verdiktas – 62 gimtadienio išvakarėse

Ar teismas priims patenkins H. Daktaro norą ir vietoje įkalinimo iki gyvenimo galo skirs nuo 5 iki 10 metų įkalinimo bausmę, kurią atlikęs galės išeiti į laisvę, belieka tik spėlioti. Panašu, jog Henytei palankiu sprendimu abejoja ir patys jo gynėjai.

„Jeigu teismas nuspręstų, jog dar ne laikas nuteistajam skirti terminuotą laisvės atėmimo bausmę, mes prašytume kuo detaliau pasisakyti apie tai, ką dar nuteistajam reikia atlikti“, – sakė K. Ašmys priminęs, jog H. Daktaras stengiasi, dirba, dalyvauja įvairiose programose.

Ar tenkinti H. Daktaro prašymą Kauno apygardos teismas spręs jo 62 gimtadienio išvakarėse, gruodžio 11 d.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(120 žmonių įvertino)
3.3250

Top naujienos

Šanchajuje gyvenantis lietuvis – apie situaciją Kinijoje: bijo, kad po poros dienų bus daug blogiau

Visas pasaulis vis labiau įsitempęs stebi, kas vyksta Kinijoje dėl naujojo koronaviruso . Nors...

Po „Grigeo“ skandalo skelbiami Kuršių marių tyrimo rezultatai tai – ne teršėjų nuopelnas (137)

Ketvirtadienį paaiškėjo Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) atlikto Kuršių marių...

Išskirtinai DELFI Dienai - ministras Narkevičius: ar galima tikėtis daugiau skandalų kita tema: sergančiųjų mitai apie vėžio gydymą. Ar tikrai ši liga įveikiama tik alinančia chemoterapija? (22)

VTEK aiškina savo lemtingą spendimą dėl Narkevičiaus: viešumoje buvo viskas supainiota (163)

Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai ( VTEK ) nustačius, kad susisiekimo ministras Jaroslavas...

Uždarytuose Kinijos miestuose – tuščios gatvės, taksistai patrigubino tarifus (8)

Kinija ketvirtadienį uždarė du didelius miestus centrinėje Hubėjaus provincijoje, kuri...

Nusprendė, kuris teismas nagrinės Neringos Venckienės bylą (47)

Lietuvos apeliacinis teismas , gavęs Kauno apygardos teismo prašymą Neringos Venckienės bylą...

Pasaulio čempionas lietuviams olimpinių žaidynių neprognozuoja: juk matote, ką išdarinėja Luka specialiai Krepšinis.lt iš Paryžiaus (99)

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė birželį stos į kovą Kaune vyksiančiame olimpiniame atrankos...

Žiauriu smurtu ir prievarta kaltinamas paauglys iš Jurbarko stojo prieš teismą: prašoma itin griežtos bausmės papildyta 15.22 (92)

Praėjusių metų gegužę poilsis Tauragės rajone esančioje sodyboje paauglei įrėžė žaizdų...

Seimas nori nustatyti baudas už plastikinių maišelių dalijimą (59)

Seimas linkęs nustatyti administracinę atsakomybę už nemokamą didesnių plastikinių maišelių...

VRK pirmininkės Matjošaitytės ir jos palydovės kelionės užkliuvo net kolegoms (343)

Dvidešimt penkios kelionės per pustrečių metų – toks Vyriausiosios rinkimų komisijos...