"Labai greitai aš jums papasakosiu visą tiesą apie šią istoriją", - taip tiriantiems naftos verslo užkulisius teisėsaugos pareigūnams kelios dienos prieš savo dingimą buvo pasakęs mažeikiškis Gediminas Kiesus.
Šiuos žodžius Mažeikiuose jis pasakė Valstybės kontrolės pareigūnams, kai šie verslininką apklausinėjo dėl baudžiamosios bylos, susijusios su naftos produktų tiekimu kai kurioms ofšorinėms kompanijoms.

Neatmetamas variantas, jog teisėsaugai pažadėjęs atskleisti kai kuriuos nusikaltimus G.Kiesus galėjo užsitraukti iki šiol dar nežinomų asmenų nemalonę, kurie nutarė jo atsikratyti.

Buvęs "Mažeikių naftos" bendrovės vadovas 45 metų G.Kiesus, 20 metų jo sūnus Valdas bei 38 metų Alfonsas Galminas buvo pagrobti praėjusių metų liepos 6-osios vakare greitkelio Vilnius-Panevėžys pradžioje, netoli "Villon" viešbučio.

G.Kiesaus visureigiui "Mercedes-Benz ML 320" kelią tąkart užblokavo keli banditų automobiliai. Praėjus metams nuo Kiesų bei A.Galmino pagrobimo, teisėsaugininkai nepraranda vilčių ištirti šią baudžiamąją bylą iki galo ir nusikaltėlius pasodinti į teisiamųjų suolą.

Tačiau ir Policijos departamento, ir Generalinės prokuratūros pareigūnai "Lietuvos rytui" prisipažino, jog esminio persilaužimo byloje pasiekti nepavyksta. Yra nustatyti įtariami pagrobimo vykdytojai, tačiau jų nepagavus bylos tyrimas stringa.

Bylos tyrimas yra išsiplėtęs ir už šalies ribų, bet iki šiol nėra tiksliai žinomas pagrobimo motyvas. Nerasti ir nukentėjusieji mažeikiškiai.

G.Kiesaus vadovaujama "Mažeikių nafta" net kelioms ofšorinėms kompanijoms nuolat tiekdavo naftos produktus, nors šios už produkciją neatsiskaitydavo. Iš viso šios firmos "Mažeikių naftai" liko skolingos apie 100 milijonų litų. Skolas gamykla nurašė į nuostolius ir net nebandė jų susigrąžinti.

Pirmą kartą dėl šios bylos G.Kiesus buvo apklaustas praėjusių metų pradžioje. Bylą tiriantiems pareigūnams buvo labai keista, kodėl "Mažeikių nafta" nuolat skolingoms ofšorinėms kompanijoms be jokių garantijų didžiuliais kiekiais tiekia naftos produktus.

Jau per pirmąją apklausą G.Kiesus teigė, kad buvo priverstas taip daryti, tačiau smulkiau nepaaiškino, kas ir kodėl jį vertė pardavinėti naftos produktus nemokioms bendrovėms. Tik išeidamas iš tardytojo kabineto, G.Kiesus užsiminė, kad tiesa būtų daug kam labai skaudi.

Po kiek laiko atskira Valstybės kontrolės grupė išvyko į Mažeikius toliau tirti šios bylos detalių. Dar kartą buvo apklaustas G.Kiesus. Jis atvyko po išvakarėse vykusio pokylio ir atrodė kiek pavargęs. Po kelias valandas trukusios įtemptos apklausos įmonės direktorius dar kartą pažadėjo artimiausiu metu pasakyti visą tiesą.

Tačiau po kelių dienų G.Kiesus dingo kartu su savo sūnumi ir vairuotoju. "Galbūt ši tiesa buvo labai nenaudinga G.Kiesaus pagrobimo organizatoriams", - sakė nenorėjęs skelbti savo pavardės Valstybės kontrolės pareigūnas.

Pareigūnai neatmetė galimybės, kad G.Kiesus galėjo būti iš anksto susitaręs su ofšorinių kompanijų vadovais ir specialiai leido jiems grobstyti gamyklos turtą. "Atskleisdamas tiesą, G.Kiesus galėjo įvardyti ir pagrindinių grobstytojų pavardes. Galbūt jie sužinojo apie buvusio gamyklos vadovo ketinimus ir nutarė užbėgti už akių", - svarstė vienas aukštas policijos pareigūnas.

Pareigūnus ypač domino "Mažeikių naftos" santykiai su kompanija "Thornleight Trust". Iš viso 1987-1988 metais "Mažeikių nafta" su šia ofšorine kompanija pasirašė 14 sutarčių dėl naftos produktų pardavimo.

Sutartis dažniausiai pasirašinėdavo "Mažeikių naftos" atstovai G.Kiesus bei Vidas Pečkus ir "Thornleight Trust" įgaliotiniai Mečislovas Drutis bei jo giminaitis Vidmantas Luiza.

Įtarimą kėlė tai, kad "Mažeikių naftos" bendrovė ofšorinei kompanijai nuolat pardavinėjo naftos produktus, nors ši nemokėjo sutartyse numatytų pinigų.

Nebuvo vykdomos ir sutartyse numatytos sankcijos - pavyzdžiui, delspinigių išieškojimas. Mažeikių bendrovės vadovai pareigūnams iš pradžių teigė netgi nežiną, kur yra ofšorinės kompanijos būstinė ir kaip surasti jos vadovus. Iš viso kompanija "Thornleight Trust" Mažeikių bendrovei padarė apie 8 milijonus litų nuostolių.

"Lietuvos rytas"
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Atvežti vaikai suglumino net visko mačiusius: kaip tai galėjo atsitikti? (188)

Apdaužyti malkomis, sukandžioti gyvių, purvini, žaizdoti, apatiški. Tokios būklės į Raseinių...

Donatas Katkus: Tuminas yra konformistas ir turi atidirbti Rusijai (141)

Režisierius Rimas Tuminas yra konformistas, sovietiško teatro vadovas, kuris, norėdamas...

Didžiausią pasaulyje Šondongo urvą aplankė pirmasis lietuvis: vaizdai užburia (13)

Pasaulio pažinimas keliaujant yra vienas iš didžiausių malonumų. Vieni renkasi didingus kalnus,...

Rinkosi tarp būsto Vilniuje ir saulėtame Ispanijos kurorte: kaina ta pati (128)

Siekdami pabėgti nuo kaulus smelkiančio šalčio ir dažnų liūčių, lietuviai vis labiau ieško...

Vaida Kurpienė apie mitus, kuriais metantys svorį dažnai susižavi be reikalo (6)

Net jei savęs ir nelaikote patikliu aukso lobio ieškotoju, ko gero, jums taip pat būtų nesunku...

Valstiečių gretose – kalbos apie šantažą: teks eiti lauk (683)

Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis...

Nelemta mirtis: britas tiesiog nuėjo į kiną (40)

Didžiojoje Britanijoje vyras mirė kine. Kaip praneša „The Telegraph“, jis supanikavo dėl...

Komentatorius Čeponis prisipažįsta: gėda, kad prieš sezoną nurašiau „Žalgirį“ (24)

„Turėčiau dabar raudonuoti. Prieš sezoną Eurolygos apžvalgoje „Žalgiriui“ su nemažu...

Dažna moterų problema sulaukus vaiko: požymiai, kada reikėtų ne juokais susirūpinti

58 proc. mamų po vaiko gimimo pajunta labai netikėtus ir gąsdinančius ženklus, kai norisi čia...

Gerbėjus išgąsdino Antonio Banderaso išvaizda: be antakių ir plaukų renginyje pasirodęs aktorius neatpažįstamas (8)

Filmo pristatyme plika galva ir be antakių pasirodęs aktorius Antonio Banderasas sulaukė daug...