aA
Kalėjime – nuolat siautėjantis ir pareigūnus įžeidinėjantis kalinys, o teisme – gailesčio prašantis ligonis. Į tokį vaidmenį, atrodo, įsijautė dėl trijų mažamečių berniukų seksualinio prievartavimo ir tvirkinimo penkiolikos metų laisvės atėmimo bausme nuteistas vilnietis Vadimas Kaluginas.
Vadimas Kaluginas
© DELFI / Domantas Pipas

„Mane nori nubausti už tai, kad kovoju už savo konstitucines teises ir magijos reiškinį, kurio kiti nemato“, – pareiškė teismo recidyvistu pripažintas tris kartus teistas 33 metų V. Kaluginas.

Dėl seksualinių nusikaltimų prieš vaikus, taip pat jų nugirdymo ir lenkimo vartoti psichotropines medžiagas nuteistas kalinys trečiadienį stojo prieš Vilniaus miesto apylinkės teismą – bausmę atliekantis nuteistasis buvo patrauktas administracinėn atsakomybėn dėl Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo (TIK) pareigūnų garbės ir orumo pažeminimo.

Tokios bylos nuteistiesiems keliamos itin retai – V. Kalugino sukeltame incidente dalyvavę pareigūnai prisipažino, kad tai – pirmas kartas, kai yra kviečiami į tokios bylos nagrinėjimą teisme.

Tuo metu dėl pedofilijos nusikaltimų nuteistam vilniečiui dalyvavimas teismo procesuose yra kasdienybė – V. Kaluginas yra parašęs daugybę skundų dėl Lukiškių TIK pareigūnų veiksmų. Ir dalis jų buvo pripažinti pagrįstais – vos prieš porą mėnesių kalinys LNK televizijos žurnalistės Rūtos Mikelkevičiūtės vedamai laidai „Valanda su Rūta“ yra prisipažinęs, kad iš valstybės jau yra prisiteisęs 7 tūkst. eurų.

„Šuns judėjimo laisvė yra geresnė nei mano“, – kalinimo sąlygomis skundėsi V. Kaluginas.

Tačiau skųstis gyvenimu Lukiškių TIK nuteistasis jau nebegalės – lapkričio 5 d. vyras perkeltas bausmės atlikti į Pravieniškių pataisos namus. Čia jis turės kalėti dar dešimt metų.

Būtent iš Pravieniškių V. Kaluginas trečiadienį buvo atvežtas į Vilniaus miesto apylinkės teismą, kuriame teisėja Nijolė Žimkienė nagrinėjo pareigūnų surašytą protokolą. Jame teigiama, kad dar rugpjūčio 30 d. V. Kaluginas Lukiškių TIK, Drausmės komisijos posėdžio metu, Kriminalinės žvalgybos skyriaus viršininką pavadavusį Algį Burbą išvadino „nusikaltėliu ir korumpuotu pareigūnu“, o visus komisijos narius – „dolba... šaika“.

Atsakomybėn patrauktas V. Kaluginas nepripažįsta jam pateiktų kaltinimų ir tikina, kad dėl to, kas nutiko, kaltas ne jis, o kalėjimo darbuotojai ir gydytojai, neskiriantys reikalingo gydymo – kalinys sakė, kad serga sunkia depresija, tačiau esą ne visuomet gauna vaistų.

„Mane sistemingai baugina, jie tyčia mane kankina, fabrikuoja medžiagą ir nori pasikėsinti į mano sveikatą ir gyvybę“, – aiškino nuteistasis.

Jis sakė, kad tą rugpjūčio 30 d. buvo „ne itin geros nuotaikos“, nebuvo išgėręs vaistų, todėl negalėjo suprasti, kas vyksta. „Aš neturėjau tikslo ką nors įžeisti – tada kalbėjau ne aš, o kitas asmuo, negalėjau nevykdyti jo nurodymų, nes buvau išimtas iš kūno“, – V. Kaluginas teismą bandė įtikinti, kad yra sunkus ligonis ir komisijos posėdyje pareigūnus įžeidinėjo kitas asmuo, kurio niekas kitas negalėjo matyti.

Tokie kalinio pasiteisinimai nė kiek neįtikino Lukiškių TIK darbuotojų, kuriems bene kasdien tekdavo susidurti su šiuo nuteistuoju – medikai yra nustatę, kad jis supranta ir gali atsakyti už savo veiksmus.

„Jis sako, kad nesupranta, ką kalbėjo, tačiau galiu tai paneigti – V. Kaluginas kalėjime elgiasi visai kitaip, jis rašo daugybę skundų ir juose visada nurodo teisės normas, kurios buvo pažeistos“, – sakė nukentėjusiuoju pripažintas Kriminalinės žvalgybos skyriaus vyresnysis specialistas A. Burba. Jis įsitikinęs, kad nuteistasis siekė ne tik jį pažeminti, bet ir įbauginti.

Pareigūnas pasakojo, kad tą dieną Drausmės komisijoje buvo svarstomas klausimas dėl V. Kalugino padaryto pažeidimo.

Garsus kalinys siautėjo Lukiškėse: įžeistiems pareigūnams trūko kantrybė
© DELFI / Domantas Pipas

„Iš tikrųjų, prie to jau esame pripratę, nes kas savaitę jis yra baudžiamas, kartais – net du kartus dėl daromų pažeidimų, – sakė A. Burba. – Šios komisijos veikloje aš nedalyvauju, tačiau tada Kriminalinės žvalgybos būrio viršininkas atostogavo, todėl jį pavadavau. Posėdžio metu V. Kaluginas mane išvadino nusikaltėliu ir korumpuotu pareigūnu.“

Tai nuteistasis pareigūnui rėžė tuomet, kai komisija priėmė sprendimą siūlyti Lukiškių TIK direktoriui V. Kaluginą dėl padarytų pažeidimų trims mėnesiams perkelti į drausmės grupę.

„Tai išgirdęs V. Kaluginas įžūliai ir grubiai paklausė, ar mes gerai apsvarstėme, ar dėl tokio sprendimo nesigailėsime, – pasakojo Lukiškių TIK Socialinės reabilitacijos būrio viršininkė Katažina Novik. – Tuo metu A. Burba paklausė, ar tai grasinimai, o V. Kaluginas atkirto, kad tu tai išvis tylėk, nes esi nusikaltėlis, korumpuotas pareigūnas. Jis kalbėjo necenzūriniais žodžiais, sakė, kad visi pareigūnai yra gaidžiai, taip pat minėjo kitus žodžius, kurie nėra jau tokie ir geri.“

Pasak pareigūnės, V. Kaluginas daugybę kartų yra baustas ne tik dėl to, kad kalbėdamas su kalėjimo prižiūrėtojais vartoja necenzūrinius žodžius, bet ir yra kitiems nuteistiesiems perdavęs daiktus, nors tai yra draudžiama.

„Jis dažnai vartoja necenzūrinius žodžius pareigūnų atžvilgiu, dėl to visada surašomi tarnybiniai pranešimai ir komisija vėl turi svarstyti jo elgesį“, – kolegei antrino komisijoje dirbanti Agnė Bimbienė. Jos teigimu, šiuo metu V. Kaluginas turėjo šešiolika galiojančių nuobaudų.

Tuo metu nuteistąjį iš komisijos posėdžio į kamerą vedęs Socialinės reabilitacijos būrio viršininkas Vytautas Daukšas prisiminė, kad V. Kaluginas buvo taip įsiaudrinęs, kad tada net Lukiškių TIK direktoriaus pavaduotoją pasiuntė tolyn.

„Nesusitaikė žmogus su siūloma jam skirti nuobauda, dėl to ir įvyko tam tikri proveržiai, bet jei vyksta nuolat“, – teigė V. Daukšas.

Jeigu teisme bus įrodyta V. Kalugino kaltė, jam grės bauda iki 140 eurų. Gerokai griežtesnės sankcijos nuteistajam būtų grėsusios prieš metus, tačiau Seimas yra dekriminalizavęs Baudžiamajame kodekse numatytą atsakomybę už valstybės tarnautojo įžeidimą – anksčiau už tokią veiką buvo numatyta net laisvės atėmimo iki dvejų metų bausmė.

Už tai, kad vartojo necenzūrinius žodžius, V. Kaluginas jau buvo nubaustas – jam mėnesį buvo uždrausta apsipirkti kalėjimo parduotuvėje.

V. Kalugino pavardė neseniai buvo linksniuojama ir kitoje istorijoje, susijusioje su Lukiškių TIK prižiūrėtojais – teismui skundą pateikęs kalinys nurodė, kad kalėjimo pareigūnai elgėsi neetiškai, piktnaudžiavo tarnybine padėtimi ir pažeidė jo privatumą, kai šį užklupo lovoje besimasturbuojantį.

„Tą rytą iš priekio uždengęs lovą rankšluosčiu, tenkinau lytinę aistrą, tačiau staiga atėjęs korpuso vyresnysis pareigūnas ir atidaręs kameros duris paklausė, kodėl iš priekio yra uždengtas lovos kampas, bei nurodė nedelsiant nuimti rankšluostį, – teismui nurodė kalinys. – Paprašiau pareigūno nepriekabiauti ir pasiteiravau, ar jis nėra iškrypėlis, taip pat nurodžiau, kad aš turiu teisę į privatumą.“

Dėl seksualinių nusikaltimų Lukiškėse įkalintas V. Kaluginas teigė, kad tuomet pareigūnas esą jam ėmė grasinti, jog dėl nepagarbaus elgesio surašys tarnybinį pranešimą.

„Bet aš elgiausi etiškai, necenzūrinių žodžių nevartojau ir į reikalavimą nuimti rankšluostį, nors ir ne iš karto, bet sureagavau“, – teigė kalinys.

Už tai, kad pažeidė suėmimo vykdymo režimą, nes būdamas kameroje uždengė savo miego vietą rankšluosčiu ir nevykdė posto prižiūrėtojo nurodymo ją atidengti bei elgėsi įžūliai, vartojo necenzūrinius žodžius, kaliniui buvo skirta nuobauda – teisės pirkti maisto produktus atėmimas vienam mėnesiui.

Kalinys jam skirtą nuobaudą skundė Kalėjimų departamentui (KD), bet jo atstovai konstatavo, kad vyras buvo nubaustas pagrįstai.

„Dėl pareigūnų veiksmų, atėmus teisę pirkti maisto produktus, buvau pažemintas, patyriau emocinę depresiją, psichologinį kankinimą“, – vėliau Lukiškių TIK ir KD sprendimus jis apskundė teismui, teigdamas, kad kalbėdamas su prižiūrėtoju nevartojo necenzūrinių žodžių, tik tuomet, kai šis reikalavo nuimti rankšluostį, paklausė, ar šis nėra iškrypėlis.

Vilniaus apygardos administracinis teismas, išnagrinėjęs V. Kalugino skundą, konstatavo, kad jis pagrįstai buvo nubaustas už pareigūno reikalavimo nevykdymą – prižiūrėtojo nurodymą padėti rankšluostį jis įvykdė ne iš karto, o tik tuomet, kai buvo įspėtas dėl atsakomybės.

Tuo pačiu teisėjai pažymėjo, kad nebuvo surinkta pakankamai duomenų, kad V. Kaluginas, bendraudamas su prižiūrėtoju, vartojo necenzūrinius žodžius – esą kalėjime dirbantys pareigūnai negalėjo jų įvardyti, o kalinys neigė keikęsis.

Tačiau draudimas apsipirkti parduotuvėje kaliniui nebuvo panaikintas – teisėjai mano, kad kaliniui buvo paskirta adekvati nuobauda, nes jis nebuvo linkęs laikytis suėmimo vykdymo režimo, vykdyti pareigūnų nurodymų, paisyti mandagaus elgesio taisyklių.

Su tokiu teismo sprendimu kalinys nesutiko ir jį apskundė apeliacine tvarka, tačiau bylą išnagrinėjęs Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) galutine ir neskundžiama nutartimi konstatavo, kad nėra pagrindo naikinti teisėtai skirtą nuobaudą.

Anot teisėjų, nuteistiesiems nustatytų pareigų ir draudimų tikslas – užtikrinti tvarkos palaikymą bausmės vykdymo metu, būtinybė palaikyti drausmę, sukurti būtinas sąlygas normaliai pataisos įstaigų veiklai, motyvuoti nuteistuosius teisės aktus atitinkančiam elgesiui, vykdyti pataisos įstaigų režimo pažeidimų prevenciją.

„Reikalavimai paklusti laisvės atėmimo įstaigoje nustatytai vidaus tvarkai ir vykdyti jos administracijos reikalavimus LVAT praktikoje aiškinami vienareikšmiškai – šios normos laisvės atėmimo vietose laikomiems asmenims yra imperatyvios, – nurodė teismas. – Įstatymo normų imperatyvus pobūdis reiškia, kad nuteistasis privalo įvykdyti pataisos įstaigos administracijos reikalavimą, o po to, jei abejoja dėl jo teisėtumo, gali jį apskųsti nustatyta tvarka, t. y. pagal teisinį reglamentavimą nuteistasis, abejodamas pareigūno reikalavimo teisėtumu, privalo reikalavimą įvykdyti, o įvykdęs turi teisę apskųsti, jo manymu, neteisėtus veiksmus ar sprendimus įstatymuose nustatyta tvarka.“

Anot teismo, taip pat aiškintinos ir nuostatos dėl suimtųjų pareigų ir jiems taikomų draudimų privalomumo.

„Visi įkalinimo įstaigoje esantys asmenys turi laikytis joje nustatytos tvarkos ir vykdyti įstaigos administracijos reikalavimus“, – nurodė teisėjai.

Nutartyje taip pat pažymima, kad kaliniams draudžiama uždengti miego vietą ar kitaip trukdyti asmenų, laikomų įkalinimo įstaigoje, stebėjimą.

„Pareiškėjo veiksmai susiklosčiusioje situacijoje neatitiko mandagaus bendravimo su pareigūnais reikalavimų, nes pareiškėjas pareigūno klausė, ar jis nėra iškrypėlis, taip pat bendraudamas su įstaigos administracijos atstovu laikė rankas kišenėse“, – pabrėžiama nutartyje.

Garsus kalinys siautėjo Lukiškėse: įžeistiems pareigūnams trūko kantrybė
© DELFI / Domantas Pipas

Atsakydama į kalinio skundo teiginius, kad buvo pažeistas jo privatumas, kai jis kameroje masturbavosi, teisėjai pažymėjo, kad „įkalinimo įstaigoje laikomų asmenų privatumas turi būti gerbiamas, tačiau įkalinimo įstaigoje laikomi asmenys savo teisę į privatumą turi įgyvendinti laikydamiesi teisės aktuose jiems nustatytų reikalavimų ir jų nepažeisdami.“

Anot teismo, kaliniams taikomos taisyklės draudžia uždengti miego vietą ar kitaip trukdyti asmenų, laikomų įstaigoje, stebėjimą.

Teismas taip pat nurodė, kad tai jau ne pirmas kartas, kai kalinys nubaudžiamas už tai, jog nevykdo įkalinimo įstaigos administracijos nurodymų – dar anksčiau jam buvo skirta nuobauda, nes jis miegojo ne miegui skirtu laiku ir nebuvo susitvarkęs savo lovos. Lukiškių TIK „gyventojas“ tada taip pat skundėsi teismui ir aiškino, jog ryte tik gulėdamas lovoje masturbavosi.

Už tai, kad nevykdė prižiūrėtojo reikalavimų, kaliniui buvo skirtas papeikimas. Jis anksčiau taip pat buvo baustas ir už kitus pažeidimus Lukiškėse – kartą vieną prižiūrėtoją moterį išvadino kale.

Seksualiai prievartavo tris berniukus

Už grotų V. Kaluginas kalinys yra laikomas nuo 2010 m. gegužės, kai po kelis mėnesius trukusių paieškų pareigūnai jį surado viename bute sostinės Šv. Stepono gatvėje.

Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas, kai viena Lazdynų mikrorajono gyventoja policijai pranešė, kad jos sūnus gerokai vyresnio vyro namuose galimai vartojo narkotines ar psichotropines medžiagas, už vieną dozę mokėdamas 30 litų.

Bylą teismui perdavę prokurorai teigė nustatę, kad vyras nuo 2009-ųjų gruodžio iki 2010-ųjų vasario pabaigos savo bute seksualiai prievartavo tris mažamečius, juos įtraukė į girtavimą, dar tris mažamečius tvirkino.

Be to, dar penkiems nepilnamečiams jis platino ir vertė juos vartoti narkotines ar psichotropines medžiagas, savo kompiuteryje laikė pornografinio pobūdžio vaizdinę medžiagą.

Tyrimo metu išaiškinta, kad vyras su nukentėjusiais vaikais susipažinęs internete, kvietėsi juos į namus žaisti kompiuterinių žaidimų. Įgijęs vaikų pasitikėjimą, jis mažamečius girdydavo alkoholiu, versdavo vartoti narkotikus, rodydavo pornografinio turinio filmus, mažamečius seksualiai prievartavo ir tvirkino.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Milijonas amerikiečių šturmuos legendinę „Area 51” – kariuomenė perspėja neiti į teritoriją, kurioje yra ginkluotų karių (139)

Daugiau nei milijonas žmonių nusprendė surasti Jungtinėse Amerikos Valstijose esančią „ Area...

Siuntos pristatymas pavirto detektyvu: kurjeris nurūko iš pat panosės (137)

Panevėžiečių šeima, iš Lenkijos užsisakiusi brangių, per 1 000 eurų kainavusių, pirkinių,...

Išleistuves švenčiantys sostinės abiturientai – tarsi nulipę nuo raudonojo kilimo (147)

Trečiadienio popietę Šv. Kotrynos bažnyčioje džiaugsmingai suskambo varpai – šiandien...

Orai: lietus traukiasi lėtai, bet užtikrintai (2)

Ketvirtadienio naktį debesys daug kur užtemdys Lietuvos padangę. Daugelyje šalies rajonų trumpai...

JAV mokslininkės nužudymo Kretoje detalės šokiruoja: du kartus tyčia partrenkta automobiliu, paskui išprievartauta ir palikta (53)

Graikijoje nužudyta amerikiečių mokslininkė Suzanne Eaton buvo išprievartauta, antradienį...

Baltijos jūroje – pavojus, apie kurį žino retas lietuvis: nepastebėjus ženklo gali kainuoti gyvybę (91)

Nors šiuo metu oras jau visai neprimena birželį alinusių karščių, tačiau poilsiautojų...

Karbauskis: keisis mažiausiai keturi ministrai (80)

Valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis sako, kad atnaujintoje Vyriausybėje...

Rasa Kazėnienė pratrūko: prokuratūrą reikia aptverti tvora ir visi žinos, už ką prokurorai ten sėdi (703)

Kauno tardymo izoliatoriaus direktoriaus pavaduotoja Rasa Kazėnienė stebisi prokuratūros priimtu...

Ar galite atspėti, kam skirtas šis nuotraukoje matomas daiktas? (15)

Su laikais keičiasi viskas. Istorizmo principas neleidžia praeities žmonių kasdienybės vertinti...