aA
Nedidelė Jonavos kavinė tapo diskriminacijos skandalo epicentru. Čia pavalgyti norėjusios moterys nebuvo aptarnautos, nes, kaip skelbia žmogaus teisių gynėjai, buvo romų tautybės. „Čigonai yra kiaulės, visur prišiukšlina, todėl direktorius neleidžia jų aptarnauti“, - esą tokius žodžius išgirdo maisto paprašiusios moterys. Kritikos sulaukė ir vietiniai policininkai, kurie ne padėjo, o galbūt net ignoravo engiamas moteris.
Diskriminacijos skandalas Jonavos kavinėje virsta kriminalu: aiškinamasi, ar prieš moteris buvo smurtauta
© DELFI / Ainis Gurevičius

Dėl dar liepos 15 dienos įvykių kilęs skandalas įgauna pagreitį, dėl jo pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal Baudžiamojo kodekso 140 str. – dėl nežymaus sveikatos sutrikdymo ar fizinio skausmo sukėlimo.

Visą istoriją į viešumą iškėlęs Lietuvos žmogaus teisių centras (LŽTC) antradienį pranešė, kad panašių atvejų, kai kavinėje „Pilnas pilvas“ atsisakoma aptarnauti romų tautybės asmenis, yra ir daugiau.

„Keturios moterys patvirtino, kad jos taip pat nebuvo aptarnautos minėtoje kavinėje: joms pasiūlyta maistą išsinešti, nes kavinėje romams valgyti neleidžiama. Anot jų, romai taip pat vaikomi nuo kavinės prieigų“, – rašo LŽTC.

Susisiekus su kavinės savininku Laimonu Žeimiu, jis iš pradžių Delfi žadėjo situaciją pakomentuoti raštu. Visgi sulaukęs klausimų perskambino ir pasakė, kad visgi susilaikys nuo komentarų, motyvuodamas tokį sprendimą pradėtu ikiteisminiu tyrimu.

Atsisakė aptarnauti

Kaip skelbė LŽTC, visa ši istorija prasidėjo, kai trys marijampolietės, kartu su 7 metų mergaite, aplankiusios artimųjų kapus Jonavoje užsuko į kavinę „Pilnas Pilvas“ papietauti.

„Aptarnaujantis personalas pasakė, kad „čigonai yra kiaulės, visur prišiukšlina, todėl direktorius neleidžia jų aptarnauti“. Ir pasiūlė tik maisto išsinešimui. Moterys paprašė pakalbėti su direktoriumi ir kad jis raštiškai parašytų, kodėl atsisako jas aptarnauti.

Iš virtuvės išėjęs vyras net neįspėjęs griebė moteris, užlaužė rankas ir šaukdamas pareikalavo išeiti iš kavinės, stūmė lauk. Vienai moteriai 70 metų. Kita turi stuburo traumą. Vienai moterų išsilaisvinus iš, kaip paaiškėjo, kavinės šeimininko rankų, vyras ranka kirto jai į nugarą. Viskas vyko mažametės akivaizdoje.

Kavinėje buvo daug žmonių: vieni iškvietė policiją, kiti žodžiais bandė sustabdyti siautėjantį vyrą, sakydami, kad viešoje kavinėje visi turi teisę pavalgyti“, – rašė LŽTC.

Netrukus pasirodė ir policija, tačiau jie esą ignoravo moterų skundus, pasikalbėjo su kavinės šeimininku ir grįžo į automobilį. Moterys dar išreiškė norą parašyti pareiškimą dėl prieš jas panaudotos jėgos, tačiau reakcijos nesulaukė – pareigūnai esą tiesiog išvažiavo. Pačios policijos teigimu, nufilmuotas ekipažas nevyko į šį įvykį.

„Nepaisant į jokius proto rėmus netelpantį teisėsaugos atstovų elgesio, moterys nusprendė nenuleisti rankų ir nuvyko į Jonavos policijos komisariatą. Ten sutiko tą patį policininką, kuris jų paklausė, „ko čigonai nepatenkinti?“ ir nuėjo juokdamasis.

Priimamajame moterys vis dėlto išsireikalavo, kad jas priimtų. Atėjo dvi pareigūnės, kurios prisistatė esančios tardytojos, viena iš jų pavarde Markevičė.

Pareigūnės teigė, kad savininkas savo teritorijoje gali daryti ką nori, kad įstaigos turi savo vidaus taisykles.

Reikia suprasti, kad, anot pareigūnių, Lygių galimybių įstatymas ir Baudžiamasis kodeksas galioje ne visoje Lietuvos teritorijoje?“ – skelbiama feisbuko įraše.

Priduriama, kad ši kavinėje Jonavoje jau yra liūdnai pagarsėjusi romų tarpe – jie čia esą nepageidaujami ir grubiai išvaromi.

Kauno policijos atstovė Delfi nurodė, kad Imuniteto valdyboje vis dar atliekamas patikrinimas, kuris turėtų atsakyti į visus klausimus, ar pasakojimai apie pareigūnų elgesį turi pagrindo.

Įrodymai – tik iš vienos pusės

Dabar komentuoti nebenorintis L. Žiemys iškart po įvykio „Jonavos žinioms“ sakė, kad šis pasakojimas – šmeižtas.

„Prieš jas tikrai nebuvo panaudota jokia fizinė jėga. Tai būtų griežtai netoleruotina ir yra siekis apšmeižti mus ir iškreipti situacijos tikrovę. Yra vaizdo įrašai, kuriuose viskas puikiai matosi“, – pasakojo L. Žiemys.

Delfi prašė pateikti šiuos vaizdo įrašus, tačiau jų negavo. Visgi kavinėje incidentą filmavo ir pačios moterys, kurios paviešino tai socialiniuose tinkluose.

Įraše matoma, kaip moterys už kadro garsiai piktinasi, kad jas atsisakoma ir prašo paaiškinti, kodėl. Kavinės darbuotojos atkerta, kad sakė, jog valgyti duos tik išsinešimui. Galiausiai viskas baigiasi kai vyriškis sugriebęs klientę ją jėga išstumia iš kavinės.

„Galėsit lauke rėkaut“, – priduria jis.

Nors įraše girdima, kad moterys prašo kviesti pareigūnus, pasak policijos, juos iškvietė kavinės savininkas, pranešęs, kad jo maitinimo įstaigoje Jonavoje, Turgaus g., yra moterys, kurios sukėlė konfliktą.

Tiesa, ikiteisminis tyrimas pradėtas tiriant 2 moterų pareiškimą, kad būtent jos patyrė fizinį smurtą.

Visgi kol kas ikiteisminis tyrimas nėra pradėtas dėl neapykantos nusikaltimo.

„Įtariant įvykus neapykantos nusikaltimui, policija privalo pradėti ikiteisminį tyrimą, net ir nesant nukentėjusiojo skundo“, – pastebi žmogaus teisių gynėjai.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(70 žmonių įvertino)
2.6143

Top naujienos

Eglė Gatelytė

Šveicarija kraipyti galvas verčia visą Europą: keliamas klausimas ir dėl Lietuvos (12)

Europiečiai stebėdamiesi kraipė galvas po to, kai Šveicarija neleido tokioms šalims kaip...

Elektros vartotojams atsiveria kainų „langas“: gali būti, kad laiko lieka nedaug (15)

Elektros rinkoje kainoms kritus į seniai matytą lygį tiekėjai mažina kainas vartotojams, kartu...

Pabėgęs kalinys – ypač pavojingas: nužudė tris žmones (8)

Šeštadienio vakarą iš ligoninės pabėgęs kalinys Jevgenijus Vorobjovas (Jevgenij Vorobjov)...

Kraujo tyrimai gali parodyti netgi vėžį: gydytojos išvardijo, kurie rodikliai svarbiausi

Kraujo tyrimai gali būti neįtikėtinai informatyvūs. Jie gali parodyti, ko trūksta ar per daug...

Kinijos dilema: ar pelningas JAV ir Vakarų rinkas iškeis į karinę paramą Rusijai? (5)

Į Maskvą atvykęs ir su Vladimiru Putinu susitikęs Kinijos lyderis Xi Jinpingas , nors iš...

Inga Valinskienė Donatui Čižauskui atminti surengtame koncerte pasirodė su Andriumi Butkumi: garsus šokėjas atvyko specialiai iš JAV

Šeštadienio vakarą būrys žinomų atlikėjų pasirodė Kaune, kuriame surengtas Donato Čižausko...

Dominuojantis Valančiūnas ir nesustabdomi „Pelikanai“ braunasi į NBA atkrintamąsias varžybas

Naujojo Orleano „Pelicans“ (40 pergalių/38 pralaimėjimai) su dvigubus dublius štampuojančiu...

Lietuviškų elektrinių autobusų gamintojas – apie masinės gamybos planus ir konkurenciją su kinais, kurie sugeba pasiimti ES paramą (3)

Kojas gimtojoje Klaipėdoje apšilęs lietuviškų elektrinių autobusų gamintojas „ Dancer “...

Policijai įkliuvęs treneris pasiūlė kyšį: ateik į Kauno „Žalgirio“ rungtynes (7)

Daugybę prizinių vietų Lietuvos ir Europos čempionatuose užėmęs šiuo metu lengvosios atletikos...

Gausios teisėsaugos pajėgos ieško pabėgusio kalinio papildyta (7)

Lietuvos kalėjimų tarnyba praneša, kad apie 21.05 val. Marijampolės kalėjimo nuteistasis Jevgenij...