Dingusios Arktyje prancūzų kilmės Suomijos pilietės treneris Francois Bernardas (Fransua Bernaras) šiuo metu laukia, kol iš Olandijos bus atgabenta aparatūra, reaguojanti į šilumą. Tokia kamera jau nupirkta, reikia tik ją atgabenti į Rusijos šiaurės poliarinę stotį Chatangą, esančią prie Taimyro pusiasalio.
Dominique Arduin
© AFP/Scanpix
Ketvirtadienį, kovo 18 dieną, ketinama atnaujinti Dominique Arduin (Dominik Arduin) paiešką. Ji į Šiaurės ašigalį viena pati iškeliavo kovo 5 dieną nuo šiaurinio Taimyro pusiasalio krašto. Bet po kelių dienų ji dingo iš eterio. Po to sekusios drąsuolės paieškos buvo nesėkmingos.

Penktadienį ir šeštadienį D.Arduin ekspedicijos organizatoriai Maskvoje tarėsi su rusų pareigūnais dėl pagalbos. Derybose dalyvavo ir Suomijos ambasadorius Maskvoje, Valstybės Dūmos vicepirmininkas ir firmos "Cerpolex" atstovas Bernardas Buigues (Bernaras Buigė). Rusai žadėjo padėti.

Firma "Cerpolex" rūpinasi tiekimu poliariniuose regionuose. Tai jos sraigtasparniai iš Chatangos kovo 4 dieną į bazę saloje Srednio atgabeno net penkias į Šiaurės ašigalį keliauti pasiryžusias ekspedicijas.

Tik D.Arduin ir Fredericas Chamard-Boudet (Frederikas Šamar Budė) nutarė keliauti pavieniui nuo sausumos - Arkties rago, nors jų kelyje "Cerpolex" sraigtasparniu atlikta žvalgyba už kelių kilometrų nuo kranto rado 2-3 kilometrų pločio atviro vandens properšą. Tik už jos tęsėsi apie 50 kilometrų jauno ledo (20-30 centimetrų storio). Nuo ten kelionę šiaurės link pradėjo kitos trys ekspedicijos.

Dingusi D. Arduin turėjo pasiėmusi maisto 17 parų, baidarę vandens properšoms įveikti, kitą būtiną gyvybei užtikrinti įrangą ir mantą.

Kovo 5-osios vakare, per dvi su puse valandos nukeliavusi 8,5 kilometro, ji įsirengė stovyklą. Telefonu ji kalbėjo kitą dieną plauksianti per properšą. Po to ryšys su ja nutrūko.

F.Chamard-Boudet išėjo į šiaurę tą pačią dieną, bet jis kelionę suplanavo taip, kad atitinkamu laiku jam būtų užtikrinamas papildomas tiekimas. Jis judėjo lėčiau, ir toje vietoje, kur D.Arduin matė vandenį, jokios properšos nebebuvo.

Kovo 8-osios rytą Fredericas, šliuoždamas slidėmis plonu ledu, įlūžo. Išsikapanojęs per keturias minutes iš vandens, išsiskleidė ant tvirtesnio ledo palapinę ir išsiuntė evakuacijos signalą. Jo žmona telefonų įtikino jį evakuotis. Iš Chatangos pakilo du sraigtasparniai, bet dėl nepalankių oro sąlygų Frederiko paimti negalėjo. Jis buvo evakuotas tik kovo 9-osios rytą.

Kovo 8 dieną girdėtas labai silpnas signalas iš D.Arduin radijo švyturio "Argos". Mėginta pasinaudoti Frederico evakuacija ir rasti D.Arduin bei paraginti ją nukreipti anteną į dangų, kad radijo švyturys imtų normaliai veikti. Bet virš įtariamos jos buvimo vietos kovo 9-ąją praskridęs sraigtasparnis nieko nerado.

Po to dėl blogų orų sraigtasparniai narsuolės galėjo ieškoti tik kovo 11 dieną. Du sraigtasparniai aptiko D.Arduin stovyklavietę, kurioje ji buvo kovo 5 dieną. Sekdami jos slidžių pėdsakais lakūnai pasiekė tašką ties seno ir naujo ledo riba. Toliau pėdsakų nebebuvo.

Šiuo metu iš minėtų penkių ekspedicijų į šiaurę po vieną dar tebekeliauja amerikietis Wave'as Vidmar'as (Veivas Vidmaras) bei britas Benas Saundersas (Sondersas).

Tebesitęsia ir dueto - danės Bettinos Aler ir prancūzo Gabrielio Leynaudo (Gabrielio Leino) - ekspedicija. Trečiadienį (kovo 17 d) arba kitą dieną ketinama jiems nugabenti maisto bei termografine kamera ieškoti D. Arduin.

Prancūzijoje gimusi suomė 43 metų D. Arduin norėjo tapti pirmąją moterimi, viena pasiekusia Šiaurės ašigalį. Pastaruoju metu dėl klimato atšilimo tokios kelionės pasidarė gerokai pavojingesnės. Slidininkams tenka plaukte (baidare, ar kanoja) įveikti vis daugiau vandens ruožų; ypač jei į šiaurę keliaujama iš Rusijos.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Apskaičiavo, kas bus Lietuvoje po penkerių metų (612)

Gyventojų skaičiaus mažėjimas Lietuvoje tampa grėsmingas. Naujausiais duomenimis, dėl...

Užsieniečių darbas Lietuvoje: kur ir už kiek dirba (202)

Ukrainos, Rusijos, Baltarusijos, Moldovos darbininkų Lietuvoje kai kurios įmonės laukia...

Prezidentės patarėjas: lenkų mažumos klausimas neturi užgožti strateginių tikslų su Lenkija (38)

Lenkų tautinės mažumos klausimas nebus esminis Lietuvos ir Lenkijos prezidentų susitikime ir jis...

Buvusio Janukovyčiaus apsauginio pasakojimas: Ukrainos teritorijoje – Rusijos sraigtasparniai (140)

Buvęs buvusio Ukrainos prezidento Viktoro Janukovyčiaus apsaugos darbuotojas, Valstybės apsaugos...

Chaosas Europoje: galinga audra vartė medžius, sunkvežimius, plėšė namų stogus žuvo 9 žmonės

Šiaurės Europoje ketvirtadienį siaučiant uraganiniams vėjams žuvo mažiausiai devyni žmonės,...

„Ikea“ valdo 15 tūkst. ha – 0,7 proc. Lietuvos miškų (53)

Švedijos baldų pramonės ir prekybos grupė „Ikea“ per pastaruosius 12 mėnesių valdomus...

Netikra naujiena apie Karoblį: išplatinti ir laiškai su kenkėjiška programa (11)

Ketvirtadienio vakarą įsilaužus į naujienų portalą tv3.lt ir paskelbus išgalvotą žinią apie...

Dvyliktasis Dakaro etapas: ilgiausią išbandymą atlaikė visi Lietuvos ekipažai Juknevičius artėja rekordo link, atnaujinta 06.59 (297)

Išbandymų dieną atlaikė visos Lietuvos komandos. Antanas Juknevičius ir Darius Vaičiulis...

Po Panevėžio „Regitros“ skandalo: noriu, kad ir LRT atsakytų į klausimus (1)

Pastaruoju metu plačiai nuskambėję skandalai dviejose valstybės valdomose įstaigose „ Regitra...