aA
Varėnos rajone esančiame Kabelių kaime įsikūrusi Kabelių pasienio užkarda. Čia dirba penkios dešimtys statutinių pareigūnų, o jiems vadovauja užkardos vadas Andrius Beloručkinas, kuris DELFI papasakojo apie savo ypatingo slaptumo reikalaujančią profesiją ir jo bei komandos kasdienybę prie Baltarusijos sienos.

Andrius Beloručkinas tarnybą pradėjo jau daugiau nei prieš 20 metų. Prieš tapdamas kabelių pasienio užkardos vadu tarnavo ir kitose užkardose, taip pat rinktinėje ėjo įvairias pareigas. Kaip pats sako, niekada nesigailėjo dėl profesijos pasirinkimo ir dar vaikystėje norėjo tapti arba kariškiu, arba pasieničiu.

Didžiuojasi dirbdamas tokį darbą: jei kas nors puls Lietuvą, mes ginsime valstybę pirmieji

„Tai iš tikrųjų tokia profesija, kur karo atveju mes pirmieji ginsim Lietuvos valstybę, nes esame ginkluotųjų pajėgų sudėtyje. Saugodami Lietuvos valstybės sieną, pasieniečiai kiekvieną dieną susiduria su iššūkiais, yra ir turi būti nuolatinėje parengtyje. Man tikrai patinka ši profesija. Didžiuojuosi, kad man pavyko ir aš tiek metų pratarnavau būtent šioje tarnyboje“, – sakė A. Beloručkinas.

Kabelių pasienio užkarda
Kabelių pasienio užkarda
© Stopkadras

Pasieniečių darbo diena prasideda šiems atvykus į užkardą. Čia jie apsiginkluoja, išklauso instruktažą, kurio metu būna supažindinami su 3-4 dienų suvestinėmis apie savo ir gretimų pasieno užkardų įvykius. Tuomet pamainos vyresnysis arba užkardos vadas duoda papildomus nurodymus ir sargybos vyksta į tarnybos vietas. Užkardos budėtojų dalyje lieka pamainos vyresnysis ir pats vadas.

Kabelių užkarda
Kabelių užkarda
© Stopkadras

„Valdymo centre užkardos pamainos vyresnysis ir užkardos budėtojas vykdo visos tarnybos organizavimą ir kontrolę pagal užkardos vado sumanymą. Būtent į šią patalpą, į šitą kontrolės centrą, sueina visa informacija – tiek apie sargybų vietas, kur jie tuo metu vykdo tarnybą, tiek daviklių, mobilių stebėjimo priemonių suveikimo signalai ir jų nufilmuota, nufotografuota informacija“, – pasakojo Kabelių užkardos vadas.

Ši užkarda turi daug įvairių techninių priemonių, padedančių pareigūnams efektyviai užkardyti nelegalią kontrabandininkų veiklą – bokštai, įvairios kameros su vaizdo detekcijomis, mobilūs davikliai, naktinio matymo prietaisai, valtys, keturračiai. Tačiau, anot vado, tam, kad pasieniečiams skirtos užduotys būtų įvykdytos sėkmingai, nepakanka tik turėti modernią įrangą ar priemones.

Kabelių užkarda
Kabelių užkarda
© Stopkadras

„Labai didelė reikšmė yra skiriama ir pasieniečių pasirengimui. Jeigu pasienietis yra parengtas tinkamai, ženkliai didesnė tikimybė, kad užduotis bus įvykdyta sėkmingai. Todėl labai didelis dėmesys yra skiriamas tiek pasieniečių mokyklai, dar rengiant kursantus būsimais pasieniečiais, tiek pareigūnų parengimui jau darbo vietose“, – sakė vadas.

Kabelių užkarda
Kabelių užkarda
© Stopkadras

Tam, kad neprarastų savo kvalifikacijos ir įgūdžių, užkardose pasieniečiai yra nuolat mokomi, dalyvauja realias situacijas primenančiose pratybose. Kaip pasakoja, užkardos vadui pačiam labai svarbu, kad kiekvienas tarnaujantis pareigūnas jaustų jo kaip tiesioginio vadovo paramą.

„Neatmetama galimybė, kad pareigūnau gali būti patraukti talkinti kontrabandininkams, o vadovui keliamas uždavinys laiku pastebėti, jeigu pareigūną tam tikri asmenys bando pritraukti į nelegalią veiklą ir užkirsti tam kelią. Bet pirmiausia, kad visą tai vyktų, turi būti pasitikėjimas ir pagarba vienas kitam“, – įsitikinęs užkardos vadas.

Kabelių pasienio užkarda
Kabelių pasienio užkarda
© Stopkadras

Visai neseniai, lapkričio pabaigoje, Kabelių užkardos pareigūnai skubėjo į pagalbą Specialiosios komandos pasieniečiams, kur užkardė bandymą į Lietuvą atgabenti pigesnių rūkalų. Neteisėtam kroviniui pervežti kontrabandininkai pasitelkė nedidelę amfibiją su priekaba, į kurią prikrovė 20 dėžių cigarečių.

„Pirminį sulaikymą pradėjo Specialios paskirties komanda. Toliau prisijungė mūsų užkardos pareigūnai ir kinologai. Būtent jų pagalba buvo surastos pagrindinis kontrabandos krovinys ir kitos priemonės. Pažeidėjams nepasisekė, nes sugedo jų naudojama amfibija, kurią jie naudojo kontrabandinių cigarečių gabenimui. Tada jie pradėjo cigarečių išgabenimą pėsčiomis“, – prsiminė A. Beloručkinas.

Kabelių užkarda
Kabelių užkarda
© Stopkadras

Tuo metu pažeidėjai ir buvo sulaikyti. Pasirodo, jie jau buvo spėję 4 dėžes paslėpti automobilyje. Dar vieną kontrabandą šiemet Kabelių pasieniečiai sulaikė patruliuodami Grūdo ežere, ties Baltarusijos siena.

„Metai dar nesibaigė, o cigarečių jau sulaikyta dvigubai daugiau nei pernai“, – pasakojo Kabelių užkardos vadas. Ir iš tiesių, anot vado, nelegalūs migrantai ir kontrabandininkai, gabenantys dėžes su cigaretėmis, čia dažniausiai pagaunami pažeidėjai, tarp kurių, neslepia A. Beloručkinas yra ir pasienio gyventojų. Tačiau šiems vadas turi ir už ką padėkoti.

Kabelių pasienio užkarda
Kabelių pasienio užkarda
© Stopkadras

„Yra ne vienas atvejis, kai pasienio gyventojai pranešė apie dar tik rengiamą arba jau vykdomą kontrabandos gabenimą. Buvo tokių atvejų ir kontrabandininkai buvo užkardinti būtent gyventojų pateiktos informacijos dėka“, – sakė užkardos vadas.

Andrius Beloručkinas – labai „serga“ už savo profesiją ir yra įsitikinęs, kad valstybė prasideda nuo sienos, o jeigu jos nėra – nėra ir pačios valstybės.

„Pasieniečio profesija yra tikrai labai garbinga ir reikalinga. Tai yra pirmas žmogus, pirmas pareigūnas, kuris, pasitikdamas pirmas, o išlydėdamas paskutinis, reprezentuoja mūsų šalį. Jis dieną naktį saugo viešąją tvarką, visuomenės saugumą pasienyje, todėl šita profesija tikrai yra labai reikalinga“, – neabejoja A. Beloručkinas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Karbauskis dėl prezidento rinkimų turi ir abejonių: jei taip, tai turėsime problemą (46)

„Kandidatas, kurį mes patvirtinsime savo suvažiavime, taps Lietuvos Respublikos prezidentu“, -...

Linkevičius apie krizę Britanijoje: vyksta iškilmingas viešas šalies niokojimas

„Kad ir kaip baigtųsi Brexitas , Europa jau bus kitokia – ji sukrėsta“, – taip dabartinės...

Gyvai / Vanagas finišavo tarp TOP 5, Žala grįžo 11-as, Juknevičiui – vėl techninės problemos atnaujinta 20.13 val. (354)

Dakaro ralyje – 9-oji diena ir finišas, rodos, ranka pasiekiamas. Tačiau lenktynių organizatoriai...

Atostogauti ketinę lietuviai niršta: kelionių organizatoriai be perspėjimo atšaukė keliones (34)

Poilsines keliones į Tenerifę Ispanijoje nusipirkę lietuviai pasipiktino, kai gavo laiškus iš...

Britų parlamentas sprendžia premjerės likimą aklavietė dėl „Brexit“ toliau – nepramušama (21)

Didžiosios Britanijos parlamentas trečiadienio vakarą po ilgų debatų balsuoja dėl...

Atostogos lietuvių pamėgtoje saloje: maistas už centus ir pikantiški pasiūlymai gatvėje (61)

Balis – unikali Indonezijai priklausanti sala, kurią dabar renkasi kone visi, galintys keliauti...

Gyvai / Europos taurė: „Rytas“ – ALBA (18)

Vilniaus „Ryto“ krepšininkai Europos taurės „Top-16“ etapo pirmąjį ratą baigia...

Santykių ekspertas Darius Ražauskas: neištikimam vyrui reikalinga „šoko terapija“

Su neištikimybe susiduria daugybė porų - vienos kaip mat išsiskiria, kitos bando lipdyti...

Į Vilnių pasižiūrėti Sirvydžio žaidimo atvyko pats „Raptors“ bosas (3)

Į jaunuosius krepšinio talentus besižvalgantis ESPN skautas Jonathanas Givony Europos taurės...

JK lietuvių bendruomenės pirmininkė: po tokio posūkio daug lietuvių rimtai susimąstė apie grįžimą į Lietuvą (292)

Didžiosios Britanijos parlamentui antradienį atmetus ministrės pirmininkės Theresos May su...