Gaisrininkai kovoja ne tik su ugnimi. Ko gero nėra didesnės nelaimės, kurioje nepamatytume gelbėtojų automobilio. Jie dalyvauja ekstremaliuose ir kurioziškuose įvykiuose. Gelbsti žmonių gyvybes, kelia katinus iš medžių. O kartais – pavaduoja psichologinės pagalbos linijos darbuotojus.
Į pastatą subėgę gelbėtojai ugnį numalšina žaibiškai. Belieka išsklaidyti dūmus, kurių pilna laiptinė.
© DELFI
 • Tūkstančiai skambučių
 • Gelbsti iš įvairių situacijų
 • Nuo katino iki Prezidento
 • Komanda – ir sporte, ir darbe
 • Gaisrus atsineša naujokai
 • Ugniagesiai pamato visko
 • Neįsileidžia streso
 • Moterys gaisrų negesina
 • Prietaras nesuveikė
 • “Šiukšlės”

  Tūkstančiai skambučių

  Centriniame Vilniaus priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos štabe telefonas netyla. Budinčios dispečerės per dieną atsako į 2-3 tūkstančius skambučių. Dauguma šių skambučių – “tušti”, tikrų pranešimų apie gaisrus per parą sulaukiama maždaug 7-10.

  Gaisrininkams skambina vaikai, girtuokliai, sutrikusios psichikos žmonės. Kai kurie mėgaujasi tradiciniu “blynai dega”, kiti meluoja apie tariamus gaisrus. Atsiranda ir ypač originalių – pasitaiko, kad dispečerėms siūlomos intymios paslaugos.

  Yra ir “etatinių” skambintojų. Pasitaiko vaikų, kurie į ragelį dainuoja, suaugę žmonės talentingai meluoja apie tariamus gaisrus. Dažni skambučiai ir iš, anot dispečerių, psichiškai nesveikų asmenų. Jų pareiškimai patys netikėčiausi – tai ir ištisą naktį besikartojantys prisipažinimai meilėje, dūsavimai, alsavimai į ragelį.

  “Psichai”, - trumpai apibūdina tokius žmones budėtojai.

  Gaisrinės dispečeriai mato skambinančiojo telefono numerį. Todėl daugelis įkyruolių nesunkiai susekami. Vaikai nustoja skambinti po pokalbio su jų tėvais. Kur kas sunkiau – su suaugusiaisiais, nes juos nubausti gana keblu.

  Gelbsti iš įvairių situacijų

  Ugniagesių pagalbos prireikia ne vien gaisruose. Labai dažnos yra ir gelbėjimo operacijos. Gelbėtojai turi visą reikalingą žmonių vadavimui įrangą ir kvalifikuotus specialistus. Jie traukia sužeistuosius iš avarijas patyrusių automobilių, gelbsti policijai, oro uoste laukia lėktuvų, kuriuose įtariamas gedimas.

  Vien per pirmąjį 2001 m. pusmetį priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai Lietuvoje išgelbėjo 220 žmonių. Tai – maždaug 1 žmogus per dieną.

  Nuo katino iki Prezidento

  Gelbėjimo situacijų pasitaiko pačių įvairiausių. Kartą teko gelbėti mergaitę, kurios kojytė įstrigo radiatoriuje. Taip pat ugniagesiai su šypsena prisimena istoriją, kai iš medžio kėlė ne tik katiną, bet ir jo šeimininkę, kuri, įsikorusi aukštyn paskui savo augintinį, nebegalėjo išlipti.

  Ugniagesių pagalbos prireikė ir Prezidentūrai, kai užstrigo šalia pastato esančio vėliavos stiebo lynas.

  Kai kurios situacijos paprastos iki banalumo, tačiau kartu ir labai pavojingos. Sykį gelbėtojai vyko padėti moteriai, sveriančiai 180 kg. Ji tiesiog parkrito ant žemės, o medikai apkūnios moteriškės pakelti nepajėgė.

  Komanda – ir sporte, ir darbe

  Laisvesnėmis akimirkomis ugniagesių komanda gaisrinės kieme žaidžia tinklinį. Vyriškai. Pasikeikia, pasišaipo vienas iš kito. Bet draugiškai. Prie ugniagesių prisijungia ir miesto operacijų vadovas. Baigęs partiją būrys ugniagesių susirenka virtuvėje, žiūri televizorių. Ir juokauja toliau.

  Gaisrininkų virtuvėlėje – “obščiakas”. Daugelis jų turi savo arbatos puodelius ir indus, tačiau dažnai valgį gaminasi bendrai, kartu ir valgo. Beje, maisto porcijos – gigantiškos.

  Kartu žiūri ir televiziją. BTV rodomuose “Faruose” ugniagesiai atpažįsta kolegas, kartais pamato ir save.

  Jauniausiam ugniagesiui – 21, vyriausiam – keturiasdešimt šešeri. Tačiau “dedovščinos” tarp gelbėtojų pastebėti tikriausiai nepavyks.

  Gaisrus atsineša naujokai

  Net ir Lietuvoje buvo nemažai mėginimų ieškoti dėsningumų, susijusių su gaisrais. Kai kas tvirtina, kad jų daugiau pilnaties metu, kiti turi ir daugiau hipotezių. Tačiau nei viena iš šių teorijų rimto patvirtinimo neturi.

  Nepaisant to, ugniagesiai, kaip ir daugelio kitų profesijų atstovai, turi savotiškus prietarus. Vienas iš jų sako, kad gaisrai nevyksta, jei pas ugniagesius yra svečių. Ypač gerai ši taisyklė galioja žurnalistams, besitikintiems padaryti reportažą iš įvykio vietos.

  Kitas ugniagesių prietaras kalba apie naujokus. Tereikia naujokui pasirodyti, gaisrai prasideda. Taip pat magiškai veikia ir mašinos plovimas. Patyrę gaisrininkai automobilius plauna tik pačioje budėjimo pabaigoje.

  Apie gaisrus negalima kalbėti, nes “prisikalbėti” nesunku. Kai kurie ugniagesiai turi ir egzotiškesnių prietarų – pavyzdžiui nevalgyti koldūnų (“koldovat” rusų kalboje reiškia “burti” – kad nepriburti gaisro).

  Yra ir “nelaimėlių” kuriems budint įvykiai dažniausi.

  Ugniagesiai pamato visko

  Gali pasirodyti, jog gaisrininko darbas nėra labai sunkus. Ugniagesiai žaidžia tinklinį, žiūri televiziją, miega naktimis. Tačiau tai – klaidinantis įspūdis. Pakanka 1 iškvietimo, ir dirbama visą naktį.

  “Gali pasirodyti, kad nieko neveikiame, bet iš tikrųjų – jei dirbi, tai dirbi ir pamatai visko”, - sako 33 metų viršila Gintautas Debesis.

  Jei policininko darbas yra sunkus morališkai, tai gaisrininko – sunkus fiziškai. Ugniagesiai, pasak G.Debesies, pamato daug – sudegusius žmones, sudarkytus avarijų aukų kūnus, mirtis.

  Neįsileidžia streso

  Paklausti, ar dėl to nepatiria didelių stresų, ugniagesiai atsako neigiamai. “Galvoje yra mygtukas. Pamatei lavoną, atjungei jausmus, ir viskas”, - pasakojo gelbėjimo tarnybos pamainos vadas leitenantas Jonas Vaišutis.

  “Baisiausia būna, kai žūsta vaikai. Jei negali niekuo padėti, dūšioj būna labai sunku”, - čia pat priduria komandos vadas. Kaip vieną baisiausių savo gyvenime įvykių jis prisimena gaisrą, kurio metu žuvo 8 mėnesius nėščia moteris ir jos 3 metų dukra.

  “Jei galvosi apie lavonus, dirbsi ne ilgiau metų, ir stogas nuvažiuos”, - sako J.Vaišutis.

  Moterys gaisrų negesina

  Paklausti, ar pažįsta bent vieną ugniagesę, gelbėtojai atsakyti teigiamai negali. Jie abejoja, ar moterys galėtų dirbti tokį darbą.

  J.Vaišutis prisiminė situaciją, kai kriminalistė, gaisravietėje pamačiusi uždususią motiną su vaiku, ilgai sėdėjo ir verkė. “Na tai kaip ji gali dirbti toki darbą?”, - klausia ugniagesys.

  Prietaras nesuveikė

  Prietaras apie svečius gaisrinėje vis dėlto nesuveikė. Paryčiais, prieš penkias, suskambėjo budėtojo telefonas ir tuojau pat užkaukė sirena. Mažiau nei per minutę gelbėtojų komanda nusileido į garažą, apsirengė ir sušoko į automobilius. Dalį įrangos ugniagesiai darbui pasiruošia jau važiuodami į įvykio vietą.

  Gaisras – Gynėjų gatvėje, visai šalia Seimo, Nacionalinės M.Mažvydo bibliotekos. Telefonu gaisrininkams pranešta, jog gyvenamojo namo laiptinėje pilna dūmų. Atvykus dviems gaisrininkų ekipažams per kelias minutes paaiškėja, jog dega tik medinė plokštė, palikta laiptinėje prie pašto dėžučių.

  Jai užgesinti daug laiko neprireikia – ugniagesiai viską atlieka žaibiškai ir po dar kelių minučių belieka tik išsklaidyti dūmus, kurių ypač daug susikaupę viršutiniame pastato aukšte. Specialiais kostiumais ir deguonies balionais “ginkluoti” gelbėtojai apeina namą ir išdaužia neatsidarančius viršutinio aukšto laiptinės langus.

  “Šiukšlės”

  “Šiukšlės. Šiukšlės čia, ne gaisras”, - apie užgesintą ugnį kalba vienas iš ugniagesių. “Šiukšlėmis” gaisrininkai vadina smulkius įvykius. Tačiau šį kartą jie įtaria padegimą.

  Pro namo langus, nors rytas labai ankstyvas, jau kyšo smalsių namo gyventojų ir kaimynų galvos. Visi kuria savo versijas, stebi gaisrininkus, kurie, užgesinę gaisrą sustoja kelioms minutėms atsikvėpti.

  Praėjus dar keletui minučių 11 ugniagesių išvyksta atgal. Grįžę priduoda budėjimą kitai pamainai, nusiprausia ir eina pusryčiauti. Pamaina tęsiasi iki 8 val. ryto, todėl ramiai papusryčiavę jie važiuos namo. Apie gaisrą pusryčių metu – nei žodžio. Prašaliečiui tai tikrai keista.

  Nepamirškite pažiūrėti nuotraukų. Prie kiekvienos iš jų - platus aprašymas

 • Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
  Populiariausios nuomonės
  Parašykite savo nuomonę
  arba diskutuokite anonimiškai čia
  Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
  Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
  Gaisrininkai
  Žarnų džiovinimo bokštas
  Žarnų džiovinimo bokštas
  Pusryčiai po darbo
  Pusryčiai po darbo
  Iškvietimas
  Iškvietimas
  Vamzdis
  Vamzdis
  Padegimas?
  Padegimas?
  Gesinama ugnis
  Gesinama ugnis
  Tinklinis
  Tinklinis
  Virtuvėlė
  Virtuvėlė
  PSS-110
  PSS-110
  Siurblinė
  Siurblinė
  Sirena
  Sirena
  Ugniagesiai rengiasi
  Ugniagesiai rengiasi
  Reanimacinė
  Reanimacinė
  Žarnų automobilis
  Žarnų automobilis
  Miegamasis
  Miegamasis
  Sudegusi lenta
  Sudegusi lenta
  Išdaužtas langas
  Išdaužtas langas
  Automobilis kopėčios
  Automobilis kopėčios
  Gelbetojų įrankiai
  Gelbetojų įrankiai
  Malšinama ugnis
  Malšinama ugnis
  Ugniagesių automobiliai
  Ugniagesių automobiliai
  Ugniagesių kostiumai
  Ugniagesių kostiumai
  Dispečerės
  Dispečerės
  Poilsio minutė
  Poilsio minutė

  Top naujienos

  Rusijos priglaustas perversmo Lietuvoje veikėjas nerimsta: žada sukilimą ir teismą Grybauskaitei (17)

  Sausio 13-ąją savi šaudė į savus. Tankai žmonių netraiškė, tai tebuvo provokacija, kurią...

  Įvertino situaciją Jasaičių šeimoje: problema gali būti kur kas didesnė (87)

  Savaitgalį šalyje nuvilnijo Jasaičių šeimos drama. Nors Lygių galimybių plėtros centro...

  Po skandalo Vokietijoje dėl chemikalų iš alaus – Lietuvos ūkininkų sprendimas (50)

  Lietuvos ūkininkų sąjungai (LŪS) priklausantys grūdininkai po ilgų diskusijų sutiko prieš...

  Vietoj pagalbos 112 – policininko kerštas: skandalinga istorija klampina jau ir policininkę (208)

  Skandalinga byla, kurioje kaltinimai dėl tarnybos įgaliojimų viršijimo, piktnaudžiavimo tarnybine...

  Antrąkart įkliuvo Aurimas Didžbalis: šįkart teigiamas dopingo testas – pasaulio čempionato metu (50)

  Tarptautinė Sunkiosios atletikos federacija pranešė, kad praėjusių metų pasaulio vicečempionas...

  Naujos šiurpą keliančios nusikaltėlių taisyklės: mirtis jau alsuoja į nugarą (131)

  Dėl įvairių nusikaltimų už grotų patekę daugybę kartų teisti Širvintų ir Ukmergės rajono...

  Atsiliepkite! Prašo padėti surasti pradingusį mylimąjį iš Kauno (30)

  Suprantu, situacija labai juokinga. Esu suaugusi ir pati tą suprantu. Bet... Susirašinėjome su...

  Oksana Pikul – atvirai apie lemtingą rytą, iškeltą sąlygą Simui ir šoko ištiktą sūnų (1110)

  Sekmadienio rytą Jasaičių šeimą sukrėtęs skandalas turi ir kitą pusę. Tėvų kivirčą matė...

  Badaujantys Šiaurės Korėjos kariai imasi desperatiškų veiksmų (7)

  Apie badą Šiaurės Korėjoje pasaulio žiniasklaida skelbia jau kelis mėnesius. Jo simboliu jau...

  Žurnalas „Forbes“ lietuvius išrinko vienais įtakingiausių technologijų srityje (14)

  Du lietuviai: Andrius Šutas ir Alesis Novik pateko į prestižinį verslo leidinio „ Forbes “...