aA
Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamentas perdavė teismui išskirtinio dydžio ir sudėtingumo baudžiamąją bylą, kurioje net 60 asmenų kaltinami padarę įvairius labai sunkius ir sunkius nusikaltimus, veikdami ginkluotame nusikalstamame susivienijime (GNS), kuris žinomas „Kamuolių“ pavadinimu, pranešė prokuratūra.

Baudžiamojoje byloje, kurią sudaro 424 tomai medžiagos, surinkti ikiteisminio tyrimo duomenys apie 1999 – 2018 metais galimai padarytus šio susivienijimo nusikaltimus, iš viso – 51 nusikalstamą veiką.

12 tomų sudarančiame kaltinamajame akte nurodoma, kad šio ginkluoto nusikalstamo susivienijimo dalyviai, atsižvelgiant į kiekvieno iš jų vaidmenį minėtame susivienijime ir nustatytas faktines aplinkybes, yra kaltinami ginkluoto nusikalstamo susivienijimo organizavimu ir vadovavimu jam, nužudymu, pasikėsinimu nužudyti, mažiausiai 7 asmenų sveikatos sutrikdymu, neteisėtu laisvės atėmimu, turto prievartavimu ir kitais labai sunkiais ir sunkiais nusikaltimais, kurie pasižymėjo ypatingu žiaurumu ir fizinio smurto panaudojimu. Be šių nusikaltimų, baudžiamojoje byloje taip pat gausu duomenų apie šio nusikalstamo susivienijimo vykdytą ilgametį, verslinio pobūdžio disponavimą labai dideliais kiekiais narkotikų ir psichotropinių medžiagų, jų kontrabandą ir prekybą jais tiek Lietuvoje, tiek užsienio valstybėse, duomenų apie disponavimą nusikaltimams vykdyti skirtu dideliu kiekiu šaunamųjų ginklų, sprogmenų, šaudmenų, jų kontrabandą, duomenų apie daugkartines didelės vertės svetimo turto vagystes, įvairiausių dokumentų klastojimą ir kitus įvairaus sunkumo bei pobūdžio nusikaltimus.

Ikiteisminį tyrimą atlikę Lietuvos kriminalinės policijos biuro Sunkaus ir organizuoto nusikalstamumo tyrimo 2-osios ir 4-osios valdybų pareigūnai bei šį tyrimą kontroliavę ir organizavę ONKTD prokurorai detaliai atkūrė net ir prieš daugelį metų padarytų nusikaltimų eigą, faktines aplinkybes, nustatė įtariamuosius, surinko išsamius duomenis apie susivienijimo dalyvius, jų pasiskirstymą vaidmenimis ir funkcijomis, apie su nusikalstamu susivienijimu bendrai nusikaltimus dariusius asmenis.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, susivienijimas veikė kaip gerai organizuota kelių pakopų struktūra. Vadovai periodiškai rengė pasitarimus, kurių metu aptarinėjo bendrus nusikalstamo susivienijimo planus ir konkrečius nusikaltimus, sprendė dėl bendro nusikalstamo susivienijimo pinigų fondo („kasos“) ir jį tvarkančių asmenų, sukauptų lėšų panaudojimo teikiant pagalbą sulaikytiems, suimtiems ir nuteistiems GNS dalyviams, advokatų darbo apmokėjimo, narių paklusnumo, disciplinos, lojalumo, konfliktų ir kontaktų su užsienyje veikiančiomis organizuotomis nusikalstamomis grupuotėmis ir kitus organizacinius klausimus. Susivienijime tikslingai buvo palaikoma įtarumo, baimės atmosfera, vykdomos brutalios fizinės ir finansinės bausmės nepaklusniems nariams ir kitiems asmenims.

Kaltinamajame akte nurodoma, kad didėjant nusikalstamo susivienijimo dalyvių ir atskiriems nusikaltimams pasitelkiamų asmenų skaičiui, susivienijimo vadeivos buvo suskirstę „Kamuolių“ GNS į atskiras mažesnes grupes („Kamuolio“ (ankščiau „Aguonos“), „Šančių“, „Šliužo“, „Prienų“), kurios turėjo savo vadovus ir bendrą kasą, renkamą nepriklausomai nuo bendros „Kamuolių“ GNS kasos. Tai buvo daroma siekiant užtikrinti geresnę visų susivienijimo narių kontrolę, palaikyti discipliną, paklusnumą bei užtikrinti efektyvesnę GNS veiklą.

Apie susivienijimo keltą grėsmę ir padarytų nusikaltimų sunkumą liudija ir atliktų kratų metu rastas ginklų arsenalas: dešimtys „TT“, „Makarov“, „Berreta“, „CZ“ „IŽ Baikal“, „Ruger“, „Unique“ markės pistoletų, pistoletų-kulkosvaidžių „PPS“ ir „AGRAM 2002“, Kalašnikovo konstrukcijos automatų bei kitų šaunamųjų ginklų, tūkstančiai jiems skirtų šovinių, duslintuvų, dėtuvių, kitų ginklų dalių bei priedų.

Išaiškinti nusikaltimai taip pat rodo, kad buvo siekiama veikti slaptai, kruopščiai naikinant galimus nusikaltimų įrodymus, tačiau net ir tokios pastangos ne visada pasiteisindavo. Vienas iš pavyzdžių – anksčiau atskirta baudžiamoji byla, kuri šiuo metu jau nagrinėjama Kauno apygardos teisme. Tirdami šį nusikaltimą pareigūnai ne tik tiksliai nustatė, kas iš susivienijimo narių vieną 2011 m. vasaros naktį Hagoje sunkiai sužalojo žmogų, bet ir po daugiau nei 6 metų rado miesto centre į vandens kanalą išmestą šaunamąjį ginklą, kuriuo buvo įvykdytas šis nusikaltimas.

Didelė ikiteisminio tyrimo medžiagos dalis atskleidžia įspūdingus šio susivienijimo vykdytos narkotinių medžiagų kontrabandos ir prekybos jais mastus. Ikiteisminio tyrimo medžiagoje yra duomenys apie beveik dvi tonas metamfetamino, daugiau nei 140 kilogramų kokaino ir iš šių narkotinių medžiagų kontrabandos bei prekybos Lietuvoje bei užsienio šalyse gautas milijonines pajamas.

Ikiteisminio tyrimo metu, ištyrus atskirus nusikaltimus, dalis šio susivienijimo narių buvo nuteisti Lietuvoje bei užsienyje ir dabar atlieka jiems skirtas griežtas bausmes. Dalis įtariamųjų šiuo metu yra ieškomi, todėl jų atžvilgiu ikiteisminiai tyrimai buvo atskirti ir tebevyksta. Taip pat dalies įtariamųjų atžvilgiu tyrimas buvo nutrauktas dėl jų mirties.

Ši baudžiamoji byla su kaltinamuoju aktu, dėl jos labai didelės apimties, labai didelio proceso dalyvių skaičiaus, perduota Lietuvos apeliaciniam teismui priimti sprendimą dėl teismingumo, t.y. apygardos teismo, kuris nagrinės bylą iš esmės, paskyrimo.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
5.0000

Top naujienos

Bloomberg News

Analitikė: Kinija ėmėsi labai pavojingo žaidimo

Rugsėjo pradžioje studentams sugrįžus į geriausius Pekino universitetus, propagandos ataka jų...

Galvojate, kad netoleruojate laktozės, bet iš tiesų problema gali būti kur kas rimtesnė – gydytojas patarė, kaip atskirti

Pilvo pūtimas, padidėjęs dujų išsiskyrimas, viduriavimas – visą tai dažniausiai nurašome...

Buvusi padavėja įgyvendino savo svajonę: aptriušusį bufetą pavertė restoranu

Prieš daugiau nei metus prie žymiosios Zapyškio bažnyčios įsikūrė šeimos restoranas....

Rasa Lukaitytė-Vnarauskienė, laida „Delfi interviu“, parengė Simona Voveriūnaitė

Po šokiruojančių išpuolių mokyklose pastebi netikėtą fenomeną, kas vyksta su tėvais (8)

Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla laidoje „ Delfi interviu “ papasakojo, kas...

Vienas smūgis į vartų plotą – 2 įvarčiai: „City“ sensacingai nusileido lygos vidutiniokams

Iki šiol „Premier“ lygoje tobulai žaidusi „Manchester City“ komanda neįtikėtinai...

Locked N' Loaded

Rusijos agresija verčia apgalvoti nemaloniausią scenarijų Lietuvoje: ką būtina žinoti ekstremalios situacijos metu (8)

Visuomeninio projekto „ Locked N’Loaded “ komanda savo tinklalaidėje „ Patrulio bazė “...

Deividas Meškauskas: kodėl jis nevedė savo mylimųjų ir kodėl neketina ilgai gyventi vienas

„Neslėpsiu, tikrai dažnai čia būna per tylu ir kiek liūdna“, – duodamas interviu laidai „...

Strasbūre – išskirtinė byla: dėl gaisrų Portugalijoje kaltina ir Lietuvą (14)

Europos Žmogaus Teisių Teisme (EŽTT) – išskirtinė byla : Portugalijos piliečiai, kuriems...

Ispanas parašė pasisekimo sulaukusią knygą apie Lietuvą: leidyklos ją leisti atsisako (8)

Lietuvių leidyklos atsisako leisti ispanų profesoriaus parašytą romaną apie Lietuvos istoriją,...