Už tyčinę prancūzų aktorės Marie Trintignant (Mari Trentinjan) žmogžudystę roko vokalistą Betrandą Cantat (Bertraną Kanta) siūloma bausti 9 metų laisvės atėmimu. Teisiamojo gynyba prašo švelninti nusikaltimo kvalifikaciją ir skirti minimalią bausmę už neatsargų gyvybės atėmimą.
Bertrand Cantat
© ELTA
Griežtą bausmę ketvirtadienį vykusiame Vilniaus apygardos teismo posėdyje pasiūlė Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras Vladimiras Sergejevas.

Pagal Lietuvos baudžiamojo kodekso 129 straipsnio 1 dalį už tyčinį kito žmogaus nužudymą gali būti baudžiama nuo penkerių iki penkiolikos metų laisvės atėmimu. Įvertindamas visas bylos aplinkybes, valstybės kaltintojas siūlė B.Cantat skirti bausmę, artimą sankcijoje numatytam vidurkiui.

Bertrand'as Cantat
© Sipa/Scanpix

Prokuroras kategoriškai atmetė B.Cantat gynybos versiją, kad teisiamąjį reikėtų kaltinti pagal 135-ąjį Baudžiamojo kodekso straipsnį - atėmus gyvybę dėl neatsargumo. "Tarp B.Cantat veiksmų ir M.Trintignant mirties yra tiesioginis priežastinis ryšys", - pabrėžė prokuroras.

Valstybės kaltintojo teigimu, 2003 metų liepos 27-osios naktį viešbutyje įvykusį konfliktą dėl M.Trintignant santykių su vyru Samuel'iu Benchetrit (Samueliu Benšetri) pavydo kamuojamas B.Cantat pats sukėlė ir eskalavo, užuot stengęsis, kad žala būtų kuo mažesnė.

Kaip nustatė medicinos ekspertas Romas Raudys, M.Trintignant patyrė 7 smūgius į galvą bei 12 sužalojimų į kitas kūno vietas. Jie galėjo atsirasti B.Cantat sviedžiant moterį į lovą. Gali būti, kad vėliau be priežiūros palikta M.Trintignant nuslydo nuo lovos ir galva dar trenkėsi į radiatorių.

Marie Trintignant
© ELTA

Prokuroras atkreipė dėmesį į tai, kad 2 iš 7 trauminių poveikių į M.Trintignant galvą buvo suduoti ypač didele jėga. Smarkių grumtynių metu naktį pačiam B.Cantat taip pat buvo suduoti 9 smūgiai. Jam buvo prakirsta lūpa, sutrenkta stuburo išvarža, krūtinė. Tačiau jie iš esmės nepakenkė B.Cantat sveikatai.

Pasak valstybės kaltintojo, darydamas nusikaltimą B.Cantat nebuvo afekto būsenos, konfliktinė situacija jam nebuvo netikėta, tačiau jis pats provokavo ir eskalavo pavydo scenas.

Nors B.Cantat teigė sumuštą moterį nurengęs ir paguldęs į lovą, liepos 27-osios rytą į sostinės senamiesčio viešbutį "Domina Plaza" su medikų brigada atvykęs Universitetinės greitosios medicinos pagalbos felčeris sanitaras Aleksandras Feiginas teismui pasakojo nukentėjusiąją radęs ant grindų. Vos pradėjus moters apžiūrą, nustatyta, kad ji maždaug 6 valandas yra ištikta komos.

Sumušta M.Trintignant iki medikų atvykimo iš viso pragulėjo apie 7 val.

Šimtus žurnalistų į Vilnių sutraukė B.Cantat teismo procesas
© ELTA

Vėliau nustatyta, kad nuo patirtų sužalojimų kraujas išsiliejo po kietaisiais galvos smegenų dangalais, nuo kurio 41 metų M.Trintignant mirė praėjus penkioms paroms vienoje iš Paryžiaus apylinkių ligoninių. Visą šį laiką ji nebuvo atsigavusi po komos.

Pabrėžęs, kad B.Cantat parodymai parengtinio tyrimo metu ir teisme iš esmės buvo nuoseklūs, valstybės kaltintojas atkreipė dėmesį į nesutapimus apibūdinant išgerto alkoholio kiekį: pirmosios apklausos metu B.Cantat kalbėjo apie maždaug litrą išgertos degtinės ir vyno, o vėlesnių apklausų metu jau sakė, kad buvo tik "gerokai išgėręs".

Anot prokuroro, tokią parodymų kaitą reikėtų vertinti kritiškai, kaip ir B.Cantat mėginimą visus įvykius vadinti nelaimingu atsitikimu. Tai vertintina kaip noras pateikti save iš teigiamos pusės, pabrėžė V. Sergejevas.

Prokuroro vertinimu, B.Cantat kaltę sunkina ta aplinkybė, kad M.Trintignant jis mirtinai sumušė būdamas apsvaigęs nuo alkoholio, o lengvina tai, kad dėl padaryto nusikaltimo teisiamasis nuoširdžiai gailisi.

Nadine Trintignant
© AFP/Scanpix

Tačiau iš karto po valstybės kaltintojo kalbėjusi velionės aktorės motina Nadine Trintignant (Nadina Trentinjan) sakė netikinti B.Cantat gailesčiu.

"Jokie laukiniai žvėrys vieni su kitais taip nesielgia. Kaip žmogus, apdovanotas protu, negalėjo sustabdyti tokio barbariškumo?", - labai jaudindamasi kalbėjo N. Trentinjan.

Pasak N. Trentinjan, "jeigu jis būtų gailėjęsis, būtų sustojęs po pirmojo smūgio, kurio ir taip jau buvo perdaug, ir būtų iškvietęs greitąją pagalbą".

Jos žodžiais, tuo metu, kai Mari gulėjo ant žemės, "du B. Kanta vaikai tapo žudiko vaikais būtent dėl jo kaltės".

Bet jie dar turės galimybę pamatyti savo tėvą, kalbėjo N.Trintignant.

Nadine Trintignant
© Reuters/Scanpix

Tuo tarpu Romanas, kuriam dabar 17, Polis, kuriam 12, 8 metų Leonas ir Žiulis, kuriam 6 metai, jau niekada daugiau nebepamatys savo mamos, vardijo N.Trintignant.

N.Trintignant taip pat pridūrė, kad dėl dukros žūties labai išgyvena jos tėvas, kuris net nepajėgė atvažiuoti į teismą, ir labai kenčia visi artimieji, buvę kartu su Marie.

"Šitas skausmas mūsų niekada neapleis", - sakė N.Trintignant. Padėkojusi teismui už tai, kad buvo išklausyta, moteris atsiprašė dėl savo didelio jaudinimosi.

Nadine Trintignant ir Kazimieras Motieka
© AFP/Scanpix

B.Cantat ir jo gynėjų ypač pabrėžiamą teisiamojo savigraužą kritiškai vertino ir nukentėjusiosios advokatas Kazimieras Motieka. Advokato žodžiais, B.Cantat elgesį po nusikaltimo ir kai kuriuos jo parodymus reikia vertinti kaip bandymą užmaskuoti savo paties baimę dėl nusikaltimo pasekmių.

Kaip teigė K.Motieka, B.Cantat veiksmai reikalaujant mylimos moters pasiaiškinimų dėl jo pavydą sukėlusios žinutės buvo "visiškai neadekvatūs" toms aplinkybėms, kurios paaiškėjo tyrimo metu.

Atsipeikėjęs po grumtynių, B.Cantat susijaudino, kai pamatė parkritusios Marie veide žaizdą ties antakiu, didelę mėlynę po viena akimi ir mažesnę - po kita. Be to, jis pamatė, kad šiek tiek kraujavo žaizda antakio srityje ir truputį bėgo kraujas iš nosies, pasakojo advokatas.

"Kyla klausimas, kaip galima normaliam žmogui suprasti, kad, matydamas tokį mylimosios veidą, mylintis vyras nesiima jokių priemonių, kad iškviestų medicinos pagalbą?", - retoriškai klausė advokatas.

Advokatas Virginijus Papirtis (dešinėje) kalbasi su B.Cantat žmona Kristina
© Reuters/Scanpix

Visiškai priešingą B.Cantat veiksmų vertinimą po pertraukos teismo posėdyje pateikė jį ginantys advokatai Algirdas Matuiza bei Virginijus Leonas Papirtis.

Jų žodžiais, B.Cantat yra išskirtinis teisiamasis pagal parodymų patikimumą. "Per visą mano darbo laiką tai pirmieji tokie nuoseklūs parodymai", - tvirtino A. Matuiza. Anot advokato V. L. Papirčio, pačiais pirmaisiais žodžiais, vos tik jiems susitikus, B.Cantat užtikrino, kad duos tik teisingus parodymus.

Advokatų aiškinimu, savo nuoseklumu B.Cantat nusipelno ir tokio pat nuoseklaus įvykių vertinimo teisme, tuo tarpu kaltinimo pusė linkusi tirštinanti spalvas.

"Nesuprantu, iš kur tie 7 smūgiai į galvą, dėl kurių kaltinamas mano ginamasis. Už 4 smūgius jis pasiruošęs atsakyti",- kalbėjo A.Matuiza. Gynėjo požiūriu, B.Cantat negalima kaltinti dėl visų traumų, kurias M.Trintignant patyrė grumtynių metu ir vėliau tempiama į lovą.

Be to, advokato teigimu, teismas turėtų principingiau vertinti ir pačios M.Trintignant elgesį. Tiriant jos palaikus, buvo nustatyta, jog pusę metų iki mirties M.Trintignant dažnai rūkydavo kanapes. Nuolat ją vartojantiems žmonėms ši narkotinė medžiaga sukelia nerimo ir liūdesio priepuolius, paranoją, psichologinę priklausomybę, pablogėja atmintis, padidėja jautrumas.

A.Matuiza priminė ekspertų prielaidą, kad kartu vartojant alkoholį ir narkotikus galėjo padidėti pašalinių reakcijų galimybė.

Francois Cluzet, Richard Kolinka ir Samuel Benchetrit
© ELTA

"Kokia reakcija buvo liepos 27-ąją, mums spėlioti sunku, tačiau mes neturime nieko objektyvaus, kas paneigtų B.Cantat žodžius, kad suduodamas 4 smūgius Marie į veidą, jis nesiekė mylimo žmogaus mirties.

Todėl advokatas prašė teismo perkvalifikuoti B.Cantat veiksmus pagal 132 Baudžiamojo kodekso straipsnį, kuris už neatsargų gyvybės atėmimą numato areštą arba iki 4 metų laisvės atėmimo bausmę.

Atsižvelgiant į tai, kad B.Cantat turi du nepilnamečius vaikus ir dėl savo nusikaltimo labai gailisi, išgyvena, yra pagrindas ir pagal šį straipsnį neskirti jam maksimalios bausmės ir nubausti švelniai, sakė A. Matuiza.

Advokatas V. L. Papirtis taip pat akcentavo, kad kiekvienas turi atsakyti už tai, ką padarė, tačiau negalima žmogaus kaltinti tuo, ko jis nepadarė.

"Teismas nėra keršto priemonė. Teismas nėra keršto vieta", - pabrėžė advokatas.

Po baigiamųjų kalbų teismas paskelbė posėdžių pertrauką iki pirmadienio.

Planuojama, kad kovo 22 d. 11 val. vyksiančiame posėdyje B.Cantat bus suteiktas paskutinis žodis.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Studentės svajones sutrypė realybė: dar tikiuosi, kad neteks krautis lagaminų (78)

Medikams nusprendus netylėti ir mitingu siekti atkreipti valdančiųjų dėmesį į problemas,...

Šiaurės Korėjos piliečiai dirba Rusijoje – juos lygina su vergais (138)

Šalia dumblėto kelio viename iš Sankt Peterburgo rajonų iškilo visas palaikių gyvenamųjų...

Pigu-brangu eksperimentas: drabužiai beveik identiški, o kainos skiriasi daugiau nei 10 kartų (63)

DELFI Stilius nutarė atlikti „pigu-brangu“ eksperimentą paieškoti drabužių, kurie atrodo...

Šalys, kuriose už 800 eurų per mėnesį gyvensite kaip karaliai (152)

Pasaulyje yra bent 27 šalys, kuriose galima iš tikrųjų karališkai gyventi už mažesnę nei 1 000...

Aistrą žadinantys produktai: sunku patikėti, bet (tinkamai vartojami) veikia net česnakai (1)

Aistr os, lytinio potraukio nusilpimas dėl tam tikrų gyvenimo aplinkybių gali ištikti tiek...

Ginekologai apie populiarią higienos priemonę: mirtinas sindromas progresuoja labai greitai (36)

Šįkart te suklūsta moterys ir merginos, kurios naudoja tamponus . Ši moterų higienos priemonė...

Kiek algos prašo merginos ir kiek – vaikinai: skirtumai didžiuliai (10)

Siekdamos karjeros jaunosios Lietuvos kartos merginos ir moterys nusiteikusios uždirbti mažiau negu...

Rimtas perspėjimas Europos gyventojams: jūsų naivumas – labai pavojingas (515)

Pastaraisiais metais Europoje ne sykį skambėjo krikščionybę priėmusių eksmusulmonų...

„Premier“ lygoje – įvarčių gausa ir favoritų pergalės Aguero pasižymėjo „tobulu hattricku“

Anglijos „Premier“ lygoje šeštadienį sužaisti aštuoni 24-ojo turo susitikimai, o pergales...

Šeši mokslininkai pasisakė, ką galvoja apie maisto papildus ir kurie iš jų geriausi (2)

Maisto papildai yra didžiulis ir pelningas verslas. Tačiau priešingai nei vaistų gamintojai,...