Jie kaltinami neteisėtu informacijos rinkimu, disponavimu šaunamaisiais ginklais, sprogmenimis ir suklastotais asmens dokumentais, pasikėsinimu visuotinai pavojingu būdu sunaikinti didelės vertės turtą. Taip pat jie kaltinami pasikėsinimu sunkiai sutrikdyti asmens sveikatą ir dviem pasikėsinimais nužudyti asmenį dėl savanaudiškų paskatų. Tik dėl nuo kaltininkų valios nepriklausančių aplinkybių buvo išsaugotos žmonių gyvybės, praneša Generalinė prokuratūra.

Į teisiamųjų suolą netrukus sės trys Lietuvos ir trys Latvijos piliečiai. Įtariama, kad pastarieji buvo pasitelkti vienai lietuvių su organizuotu nusikalstamumu susijusiai grupuotei suvedant sąskaitas su jiems neįtikusiais asmenimis.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, vieno kaltinamųjų E. M. nurodymu Latvijos pilietis R. R. galimai vykdė neteisėtą užsakovą dominančių asmenų bei jų šeimų sekimą. Nieko neįtariantys žmonės buvo slapta filmuojami, aiškinamasi jų dienotvarkė, judėjimo maršrutai. Žmonės buvo sekami ne tik Lietuvoje, bet ir Lenkijoje.

Kai kuriuos iš sektų asmenų buvo suplanuota nužudyti, sunkiai sužaloti ar sunaikinti jų turtą. Tačiau kaltinamiesiems nepavyko sėkmingai šių planų įgyvendinti.

2017 metų rugsėjį metaliniais strypais ginkluotų vyrų prie namų užpultas šiaulietis nuo jų sėkmingai apsigynė ir privertė sprukti pačius užpuolikus.

2017 metų lapkričio mėnesį buvo pasikėsinta visuotinai pavojingu būdu sunaikinti didelės vertės turtą – brangiakailių žvėrelių fermą, įsikūrusią Šiaulių rajone. Ji buvo padegta, tačiau gaisrą laiku pastebėjus ir užgesinus, daugiau nei 260 tūkst. eurų vertės turtas išsaugotas.

2018 metų sausį Klaipėdoje buvo pasikėsinta į Rusijos piliečio Andrejaus Kazakovo, užimančio aukštą padėtį Rusijos kriminaliniame pasaulyje, gyvybę – laiptinėje į jį iš pistoleto paleisti ne mažiau kaip 7 šūviai, tačiau į kojas sužeistas vyras sugebėjo pabėgti ir liko gyvas.

Tyrimo duomenimis, dar vieną Šiauliuose gyvenantį vyrą kaltinamieji iš pradžių planavo nušauti, kai jis bėgioja parke, tačiau vėliau planus pakeitė. Prie minėto vyro automobilio slapta buvo pritvirtintas savadarbis sprogmuo, kuris 2018 metų liepą buvo susprogdintas. Tuo metu automobiliu važiavo ne tik šiaulietis, su kuriuo kaltinamieji norėjo susidoroti, bet ir jo žmona bei mažametis vaikas. Tik todėl, kad nugriaudėjus sprogimui vairuotojas sugebėjo suvaldyti automobilį, jame buvę žmonės nenukentėjo.

Šį ikiteisminį tyrimą, kuris buvo nominuotas konkurse „Metų seklys“, atliko jungtinės kriminalistų pajėgos – Klaipėdos ir Šiaulių apskričių vyriausiųjų policijos komisariatų Organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai. Jungtiniai tyrėjų grupei vadovavo Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras A. Urbelis.

Prokuroro A. Urbelio teigimu, tyrėjai atliko sudėtingą darbą tirdami kruopščiai parengtas ir kryptingai vykdytas nusikalstamas veikas. Prokuroro manymu, profesionalus neatidėliotinų pirminių tyrimo veiksmų atlikimas, glaudus skirtingų policijos padalinių bendradarbiavimas ir sumanus kriminalinės žvalgybos metu gautų duomenų panaudojimas padėjo išaiškinti ne tik nusikalstamų veikų vykdytojus, bet ir užsakovą, padėjo atskleisti eilę pagal užsakymą vykdytų nusikaltimų.

Atliekant šį ikiteisminį tyrimą Lietuvos pareigūnams teko aktyviai bendradarbiauti su Latvijos, Lenkijos, Rusijos, Ukrainos, Vengrijos, Baltarusijos teisėsaugininkais. Šių nusikaltimų išaiškinimui buvo skiriamas ypatingas pareigūnų dėmesys, kuris padėjo užkardyti galimą skirtingų su organizuotu nusikalstamumu susijusių grupuočių priešpriešą.

Baudžiamoji byla perduota nagrinėti Klaipėdos apygardos teismui.