Automobilių vagystes tiriantys Kauno kriminalistai užfiksavo naują tendenciją: nors pastaruosius kelerius metus mieste pavagiama beveik tiek pat automobilių, kasmet mažėja iš šio nusikalstamo verslo gyvenančių ilgapirščių pelnas.
Automobilių vagis
Kauno autotransporto priemonių grobimo tyrimo skyriaus komisaras Edvardas Šileris tai sieja su dviem viena kitą sąlygojančiomis priežastimis. Dėl didėjančios naudotų automobilių detalių paklausos daugėja keliolikos metų senumo transporto vagysčių, bet tai daro šį nusikalstamą verslą mažiau pelningą. Dėl minėtos priežasties juo užsiima vis mažiau asmenų: pradėta fiksuoti automobilių vagių migracija į užsienį.

Pusė grobio išardoma

Per vienuolika šių metų mėnesių Kaune pavogtos 1348 transporto priemonės. Apie 90 proc. ilgapirščių grobio - lengvieji automobiliai.

Jau beveik dešimt metų (nuo tada, kai vakarietiški bei japoniški automobiliai išstūmė iš mūsų gatvių sovietinius) Kaune nesikeičia tarp vagių populiariausių automobilių penketukas: “Audi”, VW, BMW, “Mercedes”, “Mazda”. “Audinės” bei folksvagenai jau dešimt metų niekam neužleidžia lyderių pozicijų tik todėl, kad jų Lietuvoje daugiausia.

Pasak statistikos, šiandien pavojingiausia turėti 1986-1992 metų gamybos “Audi” bei VW. Jie sudaro beveik pusę visų nerastų automobilių. Iš to daroma prielaida, kad šių modelių bei metų automobilių detalės šiandien turi didžiausią paklausą.

Statistika teigia, kad nepavyko rasti apie 55 proc. šiemet Kaune pavogtų automobilių. Komisaro E.Šilerio duomenimis, į užsienį galėjo būti išgabenta ne daugiau kaip 5 procentai pavogtų automobilių. (Turima galvoje ne senesnė kaip penkerių metų, ne mažesnės kaip 15-20 tūkst. Lt vertės technika.)

Manoma, kad apie 70 proc. automobilių pavagiama, tikintis gauti už juos išpirką. Tačiau, komisaro teigimu, išsiperkami tik 25-30 proc. Sandėriai su nusikaltėliais neįvyksta dėl įvairių priežasčių: nepavyksta rasti tarpininko, nesutariama dėl kainos ir pan.

Policijai kartu su visuomene pavyksta rasti apie 20 proc. automobilių. Likę 50 proc., tarp jų - ir dalis tų, kurie neišsiperkami, išardomi dalimis.

Įteisintos apgavystės

Komisaro duomenimis, šiandien Kaune veikia apie dvidešimt oficialiai registruotų “taškų”, kuriuose prekiaujama naudotomis automobilių detalėmis. Kiek dar tuo verčiasi nelegaliai, galima tik spėlioti.

Prekės į šiuos punktus patenka dviem būdais: išardžius automobilius, pavogtus Lietuvoje, arba nurašytus užsienyje. Pagal dabar galiojančią tvarką, įvežant pastarųjų detales, užtenka pateikti muitinėje įsigijimo dokumentus. Muitininkai detales pasveria ir išduoda pažymą, patvirtinančią, kad, pavyzdžiui, atsivežta pusantros tonos automobilių durelių.

Turėdamas tokią pažymą, automobilių sąvartyno savininkas gali Lietuvoje pardavinėti vogtų automobilių dureles kilogramais. Pažymoje įvežtų detalių numerių nėra: daugumoje Vakarų Europos valstybių senų automobilių vagysčių (o tuo pačiu ir prekybos naudotomis jų detalėmis) problema neegzistuoja.

Ten, E.Šilerio duomenimis, senesni kaip 1995-ųjų metų automobiliai nebevagiami ir sugedę dažniausiai jau nebetaisomi. Naudotos automobilių detalės turi paklausą tik Rytų Europos valstybėse, kuriose tebevažinėja dauguma Vakarų europiečiams jau atitarnavusių mašinų.

Siūloma visuotinė numeracija

Pagal dabar galiojančią tvarką gamyklinį numerį turi tik po Lietuvą važinėjančių automobilių varikliai bei kėbulai. Komisaro įsitikinimu, jeigu būtų pažymėtos visos detalės, būtų sunku vogtą automobilį parduoti dalimis.

Tuo E.Šileris įsitikino komandiruotės metu apsilankęs viename Amsterdamo automobilių sąvartyne. Jame net parduodamas automobilio veidrodėlis turi numerį. Jį įsigydamas klientas garantuotas, kad nusipirko ne vogtą detalę.

Komisaro įsitikinimu, ir Lietuvoje, priimdamas automobilį išardymui, sąvartyno atstovas turėtų reikalauti “Regitros” pažymos apie transporto priemonės išregistravimą ir, remdamasis šiuo dokumentu, užrašyti mašinos variklio bei kėbulo numerį ant visų išimtų detalių.

Tai, E.Šilerio nuomone, labai palengvintų policijos darbą. Paprašius dokumentais įrodyti, iš kur gautos detalės, sąvartyno savininkas jau nebegalėtų, kaip dabar, apgaudinėti, kad automobilis turėjo ne du, o šešis veidrodėlius.

Pataisos rengiamos

Generalinio komisaro Vytauto Grigaravičiaus įsakymu sudaryta darbo grupė, kurianti kompleksinę kovos su automobilių vagystėmis programą. Jai vadovauja generalinio komisaro pavaduotojas Stanislovas Liutkevičius.

Artimiausiu metu vidaus reikalų ministras turėtų pateikti Vyriausybei šios grupės darbo rezultatus. Tarp jų - ir Kauno vyriausiojo policijos komisariato pasiūlymą dėl prekybos naudotomis automobilių detalėmis taisyklių pataisos.

Pernai Kauno policijos iniciatyva tokį patį pasiūlymą Policijos departamentas buvo pateikęs Ūkio ministerijai. Ši minėtą iniciatyvą atmetė motyvuodama, kad tai būtų verslo suvaržymas.

E.Šilerio įsitikinimu, priėmus minėtą pataisą, po metų automobilių vagysčių sumažėtų perpus. Komisaro manymu, per tiek laiko sąvartynai, prekiaujantys naudotomis automobilių detalėmis, pritrūktų fiktyvių dokumentų.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Neįtikėtina po jūrą blaškomo lenko istorija: gelbėtojai tikina nematę nieko panašaus (54)

Gruodžio 25 d. Indijos vandenyne išgelbėtas nelaimėlis keliautojas iš Lenkijos, kelis mėnesius...

Valstybės tarnautojų laukia neramūs metai: rengiami pokyčiai užkabins dešimtis tūkstančių (331)

Į Seimą keliauja valstybės tarnybos pertvarka, paliesianti dešimtis tūkstančių dabartinių...

Orai: plūstelėjus – 19 laipsnių šalčiui žiema staiga persigalvos (3)

Savaitės pradžia šalyje bus šalta, naktimis vietomis temperatūra kris iki –19 laipsnių....

JAV Europoje žarstysis pinigais: kam atiteks šimtai milijonų dolerių? (819)

Baltijos šalims iš kitų metų biudžeto jau skyrusios 100 milijonų dolerių, JAV skirs antra tiek...

Su Ballais vargstantis Šeškus: visa komanda išsibalansavusi (21)

LaMelo ir LiAngelo Ballai surengė rezultatyvų pasirodymą ir pelnė trečdalį Prienų-Birštono...

Po Naujųjų užsukusi į vaistinę tų pačių vaistų, liko nemaloniai nustebinta (56)

Nors „mažėja vaistų kainos“, skamba gražiai, vis dėl to, naudą pajuto ne visi. Kai kurias...

Pagaliau po šeimyninės dramos prabilo ir Oksana: pagalvojau, gyvenimas eina į priekį (800)

Sekmadienį Jasaičių namus supurtė skandalas – Simas Jasaitis už grubius veiksmus buvo...

Rezultatyvus brolių Ballų pasirodymas nublanko prieš „Pieno žvaigždžių“ rekordą (59)

LiAngelo ir LaMelo Ballai atsidarė savo sąskaitas „Betsafe– LKL “ pirmenybėse. Rezultatyviai...

Neįprasčiausios pasaulio oro linijos gundo masažais ir apsinuoginusiomis stiuardesėmis (2)

Civilinės aviacijos sektorius – vienas labiausiai kerinčių pasaulyje. Paslaugų kokybė verslo ir...

Atkartokite Meghan Markle stilių šiais 6 klasiškais deriniais (4)

Turbūt daug kas pavydi merginai iš Kalifornijos, neilgai trukus tapsiančiai britų karališkosios...