Per Biržų rajono teritoriją nutiestas produktotiekis, kurį biržiečiai vadina juodojo aukso gysla, toliau masina šio krašto ūkininkus ir vagis.
Akcinės bendrovės "Mažeikių nafta" Biržų padalinio saugos tarnybos darbuotojai praėjusią savaitę aptiko nelegalų gręžinį Jonavos kaime, šalia garsių šio krašto ūkininkų Virgučio Cibo ir Virginijaus Tuomo valdų.

Tikrinant vamzdynų trasą iš sraigtasparnio, naftininkų įtarimą sukėlė šalia trasos šviežiai sukultivuota žemė. Nuodugniai apžiūrėjus įtartiną vietą, buvo rastas pragręžtas produktotiekio dyzelino vamzdis. Prie jo buvo primontuota 25 milimetrų skersmens sklendė, o nuo jos per dirbamus laukus nutiesta 250 metrų ilgio aukšto slėgio žarna, kurios čiaupas paslėptas krūmuose.

Užteršė upę

Rugpjūčio pabaigoje buvo likviduota nelegali prijungimo sistema Biržų girios gūdumoje, ties Gilupio kaimu. Abiem atvejais žarnos buvo pilnos dyzelino, kurio vagys prisileisdavo pagal paklausą ar poreikį.

Dar vieną vagystę išdavė šį pavasarį Apaščios upėje pasirodę naftos produktai. Aplinkos apsaugos pareigūnai nustatė, kad jie tekėjo Šilinės upeliu iš Jonavos kaimo laukų. Iš upelio šlaitų užterštumo specialistai sprendė, jog teršti pradėta dar gerokai prieš polaidį. Naftininkų avarinės tarnybos darbuotojai, pasitelkę melioratorius, suskato daryti užtvaras, kad būtų sustabdytas atvirų vandens telkinių teršimas.

Prie griovio esančioje pievelėje melioratoriai aptiko išplitusią naftos produktų dėmę, dirvožemis toje vietoje buvo permirkęs dyzelinu. Netrukus melioracijos kanalo šlaite surado žarną, kuri nuvedė prie produktotiekio vamzdynų. Tąkart atkasė apie kilometro ilgio žarną, sudurstytą iš daugelio gabalų, jos gale buvo pritvirtintas labai prastas čiaupas, pro kurį skverbėsi degalai. Dyzelino tiekimo sistema buvo arčiausiai Tito Savicko ir Tuomo valdų.

Nepavyksta įrodyti

Dar dvi nelegalias dyzelino vagių sistemas naftotiekio darbuotojai praėjusiais metais likvidavo gretimame Juostaviečių kaime.

Per ūkininko Cibo dirbamus laukus 3 kilometrų žarna policijos pareigūnus atvedė į didžiažemio ūkininko Daliaus Linkevičiaus sodybą. Kita, 2 kilometrų ilgio - į kito didžiažemio ūkininko Povilo Dambrausko sandėlį. Atrodė, jog įtariamieji šiais atvejais aiškūs, tačiau kriminalistams nepavyko surinkti reikiamų įrodymų. Žarnos buvo tuščios, o ūkininkų namuose rastas dyzelinas pagal laboratorinius ekspertizės duomenis nesutapo su vamzdynais tiekiamu į latvių uostą.

Degalų vagys daugeliu atvejų sugeba apvynioti Biržų kriminalistus apie pirštą. Pernai rajono policijos komisariatas iškėlė 3, šiemet - jau 4 baudžiamąsias bylas dėl nelegalaus prisijungimo prie naftotiekio vamzdžių ir degalų vagysčių, tačiau nė vienu atveju kaltininkai nesurasti. Bylos stabdomos ir nutraukiamos nesant kaltinamųjų. Dėl kai kurių faktų ikiteisminis tyrimas dar atliekamas.

Ieškinių nepateikė

Rajono apylinkės vyriausiasis prokuroras Arvydas Bartkevičius LŽ sakė, jog naftos bendrovės padalinio tarnybos skuba kuo greičiau likviduoti neteisėtai prijungtas sistemas, savotiškai trukdo policijos pareigūnams net gerai apžiūrėti nusikaltimo vietas. Prokuroro žodžiais, Ventspilio uosto tarnybos nėra pateikusios nė vieno ieškinio dėl degalų stygiaus.

Naftininkai prieš kelerius metus plačiai išreklamavo dispečerinėje tarnyboje įdiegtą elektroninę sistemą, kuri signalizuoja apie slėgio kritimą pragręžtame ar prakiurusiame vamzdyne ir nurodo pažeidimo vietą. Taip, matyt, tikėjosi išgąsdinti ir nubaidyti degalų vagis, deja, vagysčių iš produktotiekio nesumažėjo, naftos bendrovė ir toliau patiria šimtatūkstantinius nuostolius.

Plačiau apie tai skaitykite "Lietuvos žiniose"

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Trimečio mama nebeištvėrė: tai kam aš moku sveikatos draudimą? (329)

Prireikė gydytojo oftalmologo konsultacijos? Geriau iš anksto apsilankykite Valstybinės ligonių...

Orai: sausas ir šaltas periodas baigsis – vyraus krituliai (17)

Artimiausiomis dienomis temperatūra jau kils aukščiau. Dangų niaukstys debesys, kasdien...

Tėvai – priblokšti: Vilniaus vaikų darželio direktorė elgėsi lyg monstrė (169)

Vaikų darželio direktorė, smurtavusi prieš penkiametį auklėtinį, sulaukė atpildo – Vilniaus...

Savo auklėtinių nebeatpažįstantis Jasikevičius: esame kovotojų komanda, bet Bamberge to nebuvo (29)

Eurolygos 18-ame ture Kauno „Žalgiris“ buvo priverstas Bamberge pripažinti „Brose“...

Dešimtasis Dakaro etapas: Vanagas finišą pasiekė vos su 3 ratais (184)

Po neplanuotos pertraukos, kai dėl prasto oro buvo atšauktas devintasis etapas, jubiliejiniame...

R.I.T.A. Už lėšas skurdo kaime mažinimui – odiniai diržai ir piniginės (208)

Absoliuti dauguma Seimo narių išlaidas viešosios informacijos rengėjams galėtų pakeisti...

Prašo emigrantų pagalbos: vieno ieškomiausių žudikų iš Kauno pėdsakai – D. Britanijoje (67)

Daugiau kaip dvylika metų nuo Lietuvos teisėsaugos besislapstantis ir net į ieškomiausių...

Keisčiausi pigių butų skelbimai Lietuvoje: nuo neprašyto kambarioko iki dviejų sodybų dovanų (7)

Besidairantieji pigaus būsto, skelbimų portaluose gali išvysti ir kiek keistokų pasiūlymų, kurie...

Milaknio tritaškių kruša neišgelbėjo „Žalgirio“ Vokietijos čempionų tvirtovėje (337)

Kauno „Žalgirio“ (11/7) krepšininkai Eurolygos 18 ture antradienio vakarą antrą kartą šiame...

Afrikos šalis, kurioje jausitės saugiau nei bet kurioje Europos sostinėje (28)

Čia visai kitas pasaulis ir vykstant į šią šalį privalai priimti tuos skirtumus, kurie mums,...