Lietuvą okupuos danų kiaulės?
„Mieli Seimo nariai, nepavirskime kiaulėmis“, „Kokį vandenį mes geriame?“, „Kiaulininkai, nežudykite gamtos“, „50 000 vnt. – 1500 m sanitarinė zona, 100 000 vnt. – 100 m. Ar tai logiška?“ - tai tik keletas plakatų, kuriuos atsivežė prie Seimo į protesto akciją dėl kiaulininkystės ūkių plėtros susirinkę Pakruojo, Mažeikių, Pasvalio, Radviliškio, Kalvarijos bendruomenių, Lietuvos žaliųjų judėjimo ir kitų nevyriausybinių organizacijų atstovai.
„Gal dabar problemos kyla tik kai kuriuose Lietuvos taškuose. Bet mes klausiame, kas mūsų laukia. Jei šis procesas teisiškai nebus suvaldytas, jei vien Pakruojyje danai planuoja pastatyti 11 kompleksų, kiek jie pastatys visoje Lietuvoje? 500? 1000? Kiek kiaulių čia augins – 10 mln., 20 mln.? Ir kuo tada pavirs Lietuva? Kas tuomet plūs į mūsų upes, į mūsų ežerus, Baltijos jūrą? Kas mokės baudas už jūros teršimą azotu? Lietuva. O kažkas darys biznį. Kaip mūsų žmonės gyvens, ūkininkaus, bites augins, ars žemę tokioje smarvėje?
Galiu įrodyti, kad valymo technologijos yra pablogėjusios visais požiūriais. Yra daug didesnė smarvė, nes daug prasčiau valomi tvartai, smukusi ir pati mėsos kokybė, nes dabar kiaulė išauginama trigubai greičiau nei prieš 20 metų. Jokių laimėjimų čia nėra. O kiek iš rinkos išstumiama mažųjų ūkininkų, kurie augintų po šimtą kiaulių ir tai būtų visai kita mėsos kokybė? Šiuo metu stumiami tik stambiojo verslo interesai. Matau labai daug korupcijos“, - tvirtino Lietuvos žaliųjų judėjimo vadovas Rimantas Braziulis.
Tuo tarpu žmonės, kai kurie atvykę su mažais vaikais, pasipuošę kiaulių snukius primenančiomis kaukėmis, pritariant būgnams, skandavo savo kūrybos eilėraščius, kuriais reikalavo kiaules auginančius danus nešdintis iš Lietuvos. Kaip teigė šalia kiaulių fermos gyvenantys Kalvarijų savivaldybės atstovai, labiausiai juos neramina paskutiniai vandens tyrimai, kurie rodo akivaizdžią taršą. Žmonės teigė, kad jiems dažnai peršti akis, jų vaikai nuolat serga, padaugėjo tuberkuliozės atvejų, kurie, kaip manoma, gali būti kiaulių fermos taršos pasekmė. „Jau dabar pas mus auginamų kiaulių skaičius nerealus, o planuojama jį dar didinti”, - 10-100 kartų nuo sovietmečio išaugusiomis fermų apimtimis piktinosi kalvarijiečiai.
„Mano manymu, valstybė neturėtų bloginti žmonėms gyvenimo sąlygų, tačiau valstybinės institucijos šio proceso nesuvaldo. Dabar žmonėms sakoma – jei jums gyventi tapo nepakenčiama, kreipkitės į teismą. O ką, jei teisėjas tą dieną bus neišsimiegojęs ir nenorės gilintis į problemą? Vokietijoje, pavyzdžiui, nėra didesnių kaip 1500 kiaulių fermų. Tokiam skaičiui jau privalomi oro filtrai. Pas mus filtrų dar nereikia ir 7000 kiaulių“, - antrino R. Braziulis.
J.Šimėnas: Seime kiaulių neauginame
Piketuotojus palaikė keletas Seimo narių. Valentinas Mazuronis kolegas kaltino, kad šie apsimeta nematą, kas vyksta mūsų valstybėje. Esą mes privalome aiškiai pasakyti valdininkams, kad žmonių interesai aukščiau „už verslo auginimo ir biznio interesus“.
Socialdemokratas Algirdas Butkevičius atviravo pats išaugęs kaime, šalia kurio buvo kiaulių ferma, todėl esą užjaučiąs susirinkusiuosius. Anot jo, reikia priimti sprendimus, kurie nustatytų leidžiamą kiaulių skaičių fermose, tačiau šie sprendimai neturi būti daromi žmonių sveikatos sąskaita.
Valdantiesiems atstovaujantis Jurgis Razma taip pat padėkojo žmonėms protestuoti, susirinkusiems prieš agresyvią kiaulininkystės plėtrą bei žalingas jos pasekmes aplinkai. Tuo tarpu Seimo Aplinkos komiteto vadovas, taip pat konservatorius bei buvęs žaliųjų judėjimo aktyvistas Jonas Šimėnas tikino, kad gamtoje turėtų atsirasti vietos visiems – ir pačiai gamtai, ir žmonėms, ir verslui.
„Aplinkos komitetas visada palakė darnaus vystymosi idėją. Jei yra problema – ieškokime sprendimų. Iš tiesų mūsų kiaulininkystės kompleksai yra labai dideli ir reikia ieškoti racionalaus jų dydžio. O dydis apibrėžiamas keletu dalykų – sanitarinėmis zonomis, kas daroma su atliekomis ir kaip mes sprendžiame oro taršos mažinimą. Šiuo metu svarstoma, kad Lietuvoje neturėtų būti didesnių kompleksų kaip12 tūkst. vietų. Jos turėtų įsigyti įrangą, kuri surenka srutas, jas sudegina ir rūgimo procesu panaikina kvapus“, - teigė Seimo narys.
Tačiau piketuotojų palaikymo jis nesulaukė ir galiausiai buvo palydėtas žodžiu „Gėda!“. Žmonės jo pasiteiravo, už ką Seimo nariai gauna pinigus, jei visiškai neatstovauja žmonių interesams. Tuo tarpu parlamentaras atšovė: „Seime mes kiaulių neauginame“.
Kiaulininkystės plėtros priešininkai po piketo savo problemų aptarti sugužėjo į Seimą, kur susitiko su parlamentarais. Maždaug prieš mėnesį jie piketavo ir prie Vyriausybės, tačiau pastarosios paramos nesulaukė. Verslo atstovai vienareikšmiai tikina, kad gyventojų keliama taršos problema yra išpūsta. Esą dabartinės valymo technologijos gali užtikrinti, kad jos nebūtų.