Ypatingas dėmesys pagalbos priimti sprendimus paslaugai

„Siekiame užtikrinti žmonių su negalia teises ir lygias galimybes, tad plečiame į asmens poreikius nukreiptas paslaugas. Tai tik papildo ir praplečia pagalbos priemones, kurias mūsų valstybė teikia daugiau nei dešimtmetį. Projekto pagalba asmenims su negalia bei jų artimiesiems galėsime padėti kokybiškiau: skirsime daugiau dėmesio asmeniniams poreikiams, siūlysime labiausiai tinkamas pagalbos paslaugas, padėsime ugdyti asmens darbinius įgūdžius“, – pranešime spaudai sako Asmens su negalia teisių apsaugos agentūros vadovė Eglė Čaplikienė.

Jau daugiau kaip dešimtmetį su negalią turinčiųjų įtrauktimi į bendruomenę dirbantys ekspertai pastebi, kad nepakanka kurti savarankiško gyvenimo infrastruktūrą, būtina stiprinti atskirtį patyrusių žmonių įgūdžius priimti sprendimus, pasitelkti prieinamus informacijos būdus, prisiimti atsakomybę už savo pasirinkimus. Tai yra įpročiai, kurių ši žmonių grupė neturėjo galimybių išsiugdyti.

Siekiant šių tikslų projekte ypatingai didelis dėmesys skiriamas pagalbos priimti sprendimus paslaugai, kurios metu specialistai, pasitelkdami žmogui su negalia suprantamą komunikaciją, lengvai suprantamą kalbą, padeda geriau suvokti, kokius pasirinkimus žmogus turi, ko tikėtis pasirinkus vieną ar kitą kelią. Tai yra paslauga leidžianti žmogui su negalia išlaikyti savo gyvenimo kontrolę.


Ši priemonė labai svarbi Lietuvai įgyvendinant žmonių su negalia veiksnumo reformą. Teisinis veiksnumas vis dar apribotas daugiau nei 8 tūkst. žmonių, kurie netenka galimybės priimti kasdienių ir svarbių, gyvenimo kokybę lemiančių, sprendimų. Tokie ribojamai dažnai visiškai nepagrįsti, įgyvendinami vadovaujantis sena praktika apriboti veiksnumą pilnametystės sulaukusiam asmeniui, turinčiam negalią. Stiprinant pagalbos priimti sprendimus paslaugą, tikimasi išvengti veiksnumo ribojimų ir tikslingai padėti žmogui tose srityse, kuriose jam ar jai reikalinga pagalba.

Kita projekto paslaugų grupė – užimtumo įgūdžių ugdymas socialinėse dirbtuvėse. Medžio apdirbimo, maitinimo paslaugas, keramikos ir kitas veiklas žmonėms su negalia siūlančios dirbtuvės padeda išmokti tam tikrų amatų ar aptarnavimo principų, taip pat atsakingai planuoti savo dieną, uždarbį, megzti ryšius su platesne bendruomene. Siekiamybė, kad tokios dirbtuvės žmonėms su negalia taptų vartais į atvirą darbo rinką.

Svarbus ir individualus pokytis

Projektas leis plėsti ir atvejo vadybos paslaugų prieinamumą, paslaugą, kuri leis specialistams holistiškai vertinti kiekvieno žmogaus su negalia individualius pagalbos ir palaikymo poreikius, parinkti vieną kitą papildančias paslaugas, pasirūpinti jų teikimu ir padėti žmogui kuo mažiau priklausyti nuo artimos aplinkos, atprasti nuo globos įstaigose susiformavusių įgūdžių.

Projekto vadovė Svajonė Rainienė pranešime spaudai pažymi, kad į asmens poreikius nukreiptos paslaugos yra svarbios kitų pagalbos priemonių kontekste. ,,Bendradarbiavimu ir kompleksiniu poreikių vertinimu grįstas paslaugų teikimas užtikrina asmens individualių poreikių atliepimą, asmeniui reikalingos pagalbos suteikimą. Labai svarbus ir individualus pokytis – asmens savarankiškumo augimas, savo galimybių atradimas ir stiprinimas, tikėjimas jomis ir savimi.“

Projekto „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra“ į asmens poreikius nukreiptos veiklos bei paslaugos bus vykdomos 2024–2029 metų laikotarpiu.

Daugiau apie vykdomas veiklas galite susipažinti: www.pertvarka.lt. Projekto metu bus teikiamos naujų formų paslaugos proto ir psichikos negalią turintiems suaugusiesiems, siekiant didinti šių žmonių su negalia savarankiškumą, skatinti jų integraciją į darbo rinką, vietos bendruomenes ir socialinį gyvenimą. Naujų formų paslaugos suteiks tikslinės grupės neįgaliesiems būti savarankiškesniems, užsidirbti pajamų, dalyvauti bendruomenės gyvenime. Asmens su negalia teisių apsaugos agentūros įgyvendinamą projektą bendrai finansuoja Europos Sąjunga.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją