Daugiau nei 100 įmonių ir organizacijų dalyvauja projekte
„DUOday“ yra darbo šešeliavimo iniciatyva, kai žmonės turintys negalią kaliauja po įvairias įmones, organizacijas, ir praleidžia dieną su ten dirbančiais darbuotojais, susipažįsta su darbo funkcijomis, užduotimis, dienai tampa komandos dalimi,
Šių metų šūkis yra „Pritaikyk darbą prie žmogaus“. Paklausus, ar mūsų darbo rinka dar nėra pakankamai prisitaikiusi prie žmonių su negalia poreikių, J. Kuprytė atsako, kad tai yra viena iš priežasčių, kodėl daug žmonių su negalia vis dar nedirba, nes rinkoje vis dar trūksta atsižvelgimo į individualius žmonių su negalia poreikius, kad jie galėtų dirbti.
„Mes pritaikymą suprantame plačiai, tai yra tiek fizinės, tiek informacinės aplinkos pritaikymas. Mentorystė irgi yra būdas žmogui padėti įsilieti į kolektyvą, lanksčios darbo sąlygos ir panašiai. Norime atkreipti darbdavių dėmesį, kad rekia pagalvoti į ne tik apie savo darbo vietai reikalavimus, bet ir apie tai, kokie yra žmogaus poreikiai“, – laidoje sakė S. Lėverienė.
Į klausimą, kokių sričių įmonės daugiausiai įdarbina žmones su negalia, laidos pašnekovė atsako, kad sunku įvardinti vieną jų, nes turi besiregistruojančių ir dalyvaujančių tiek ir klientų aptarnavimo, operacijų centrų, tiek prekybos centrų, tiek paslaugas teikiančių įmonių, gamybos į įmonių, taip pat vakstybinės institucijos prisijungia. Spektras yra platus ir nėra kažkurio labai dominuojančio.
Šiais metais yra jau apie 100 organizacijų, kurios jau dalyvauja projekte.
Iššūkių yra, įsitraukiančių įmonių vis daugiau
„Neturime šiais metais tikslo pakviesti kuo daugiau įmonių prisijungti, nors labai džiaugiamės, kai naujos organizacijos prisijungia ar tos pačios sugrįžta, bet iš tikrųjų dalyvaujančių skaičius tikrai auga. Kai 2019 – aisiais metais pradėjome veiklą, buvo 25 organizacijos Vilniaus mieste. Dabar veikiame visoje Lietuvoje, pernai turėjome per 400 duetų, kas reiškia, kad žmonės ėjo dirbti keliose vietose“, – sako J. Kuprytė.

Į klausimą kiek šiandien yra iššūkių, norint suorganizuoti tokią akciją Lietuvoje, J. Kuprytė atsako, kad jų yra nemažai ir ypatingai koordinuojant darbus visoje šalyje, bet dirba kartu su partneriais, turint minty organizacijas, kurios teikia paslaugas žmonėms su negalia, kurie padeda, nors jie ir skirtingai įsitraukia – kai kurie labai aktyvūs, kai kuriuos reikia stumtelti. „Turime kartais įtikinti ir žmones išdrįsti žmones nueiti į kitą aplinką iš savo kasdienės komforto zonos. Ir nors iššūkių yra, bet kai juos įveikiame, tai tikrai džiaugiamės rezultatais“, – šypsosi J. Kuprytė.
Susiduriama su baimėmis, tad svarbu kalbėtis
„Swedbank“ Karjeros centro vadovė S. Lėverienė sako, kad jie, kaip organizacija, labai palaiko įvairovę ir įtrauktį kalbant apie lygias galimybes tiek viduje, tiek prisideda prie skirtingų iniciatyvų ir tai nėra pirmieji tokios veiklos metai, kai yra prisidėję ir prie šios iniciatyvos, prie kurios prisijungė nuo pat pradžių – prieš 6 metus.
„Mes dalyvaujame šioje iniciatyvoje ir mums tai yra tikrai svarbu, nes ir mes lygiai taip pat susiduriame su įvairiomis baimėmis, darbuotojai taip pat,tad turime diskutuoti, kalbėtis, kokią naudą atneša kiekvienam darbuotojui, organizacijai, klientams, iš visų jų mums tenka taip pat daug ko išmokti, kad kaip kuo sklandžiau teikti savo paslaugas. Mes matome visokeriopai prasmingą naudą“, – sako laidos pašnekovė,

Į klausimą, ar teko priimti darbuotoją su negalia, S. Lėverienė atsako, kad turi situaciją, kuria didžiuojasi: „Mes ieškojome žmogaus, kuris žinotų apie informacijos prieinamumą, nes pradėjome ruoštis direktyvos įgyvendinimui. Tai vyko prieš dvejus metus. Ir netikėtai atsirado žmogus, kuris gali atliepti mūsų poreikius ir atėjo per būtent šią iniciatyvą. Po to mes jį įdarbinome ir, panašu, kad ilgam. Ir tai yra ta istorija, kuria didžiuojamės“.
Paklausus, kiek žmonių pas juos dirba su negalia, S. Lėverienė atsako, kad informavusių apie savo negalią šiandien yra 35.
„Mums kiekvienas darbuotojas yra labai svarbus ir mes stengiamės atsižvelgti į darbo sąlygas, kurias reikia pritaikyti ne tik fiziškai, bet reikia galvoti ir apie individualų grafiką, lanksčias sąlygas, tad kaskart reikia kalbėtis, ką nuolat darome“, – sako banko atstovė.
S. Lėverienė sako, kad atvykstantis į įmonę žmogus su negalia visų pirma susipažįsta su komanda bei savo funkcijomis: „Dirba kartu su visais, dalyvauja procesuose, stengiamės kiek įmanoma daugiau parodyti kasdienių funkcijų, kad žmogus suprastų. Kartais iš darbo skelbimo net ir eiliniam žmogui sunku suprati apie ką tai, tai čia išties svarbu kuo daugiau kalbėtis, kad neliktų neaiškumų“.
