Per DUOday žmogus su negalia visą darbo dieną praleidžia pasirinktoje organizacijoje: stebi įmonės darbo procesus, pagal galimybes atlieka kai kurias užduotis, dalyvauja susitikimuose, kartu pietauja ir bendrauja su kolektyvu. Iniciatyvoje jau ne pirmus metus dalyvauja tokios organizacijos kaip „McDonald’s”, „Rimi Lietuva“, „Telia Lietuva“, „Yara Lietuva“, Prezidentūra, „Swedbank Lietuvoje“ Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra prie LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, LRT, tačiau šįmet džiugina ypatingai gausus naujokų būrys – „Vinted”, „Ignitis”, „Registrų centras”, „Delfi“, „Bitė Lietuva”, „Philip Morris” ir daugelis kitų.

Jurgita Kuprytė, įdarbinimo tarpininkų „SOPA“, kurie pradėjo DUOday iniciatyvą Lietuvoje, vadovė, pabrėžia, kad projektas šiais metais turi naują ambiciją: „2023 m. pabaigoje mūsų šalyje buvo 142,9 tūkst. darbingo amžiaus asmenų su negalia. 2024 m. balandžio mėn., Užimtumo tarnybos duomenimis, Lietuvoje iš viso registruota 11,5 tūkstančių šiuo metu nedirbančių žmonių su negalia. Jie sudaro 7,5 proc. visų registruotų bedarbių. Lietuvos žmonių su negalia įdarbinimo skaičiai vis dar yra žemesni negu Europos Sąjungos šalių vidurkis. O kiek dar šių bedarbių statistika net nemato, nes jie nesiregistruoja tarnyboje? Tikime, kad ši situacija turi ir gali pasikeisti. Siekiame, kad skirtingose organizacijose įvairias profesijas išbandę žmonės su negalia po to gautų ir realius darbo pasiūlymus bei būtų įdarbinti – tiek versle, tiek viešajame sektoriuje.“

Šių metų pradžioje įsigaliojo kvotos darbuotojų su negalia įdarbinimui viešajame sektoriuje. Numatyta, kad darbuotojų, turinčių negalią, organizacijoje turi būti ne mažiau kaip 5 proc. Pagal Asmens su negalia teisių apsaugos pagrindų įstatymą, tokia tvarka galioja valstybinėms įstaigoms ar įmonėms, kuriose yra 25 ir daugiau darbuotojų.

Jau kelis metus DUOday iniciatyvos ambasadoriais bei rėmėjais esanti Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra prie LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ne tik konsultuoja kitus darbdavius, bet ir patys yra įdarbinę žmonių su negalia - čia dirba 35 darbuotojai turintys negalią, o tai sudaro 9 proc. visų Agentūros darbuotojų.

Agentūros vadovė Eglė Čaplikienė ragina darbdavius kreiptis į 2023 metais Agentūros įsteigtą Konsultacijų centrą nemokamų konsultacijų: „Prieinamumo klausimas yra vienas dažniausiai pasitaikančių trikdžių, kurį įveikus, užtikrinus fizinį, informacinį prieinamumą, darbuotojas su negalia galės produktyviai dirbti ir jaustis gerai bei užtikrintai savo darbo vietoje. Darbo vietos pritaikymas ne visada kainuoja, ekspertai siekia kokybės, tačiau atsižvelgia į galimas patirti išlaidas ir pasiūlo racionalius darbo vietos pritaikymo būdus. Taip pat kviečiame darbdavius imtis iniciatyvos ir parodyti kandidatui, kad ieško darbuotojų pagal jų kompetencijas ir norą dirbti, jokio skirtumo, su ar be negalios. Kviečiame savo darbo skelbimus bei „Facebook“ puslapio profilio nuotraukas žymėti specialiai kampanijai paruoštu „Jokio Skirtumo, su ar be negalios“ ženklinimu, kuris perduoda žinutę

apie tai, kad Jūs, kaip darbdavys, norite ir esate pasirengę įdarbinti žmones su negalia, bei motyvacija kandidatams siekti pozicijos Jūsų organizacijoje."

Valstybės įmonė „Regitra“ pirmą kartą DUOday iniciatyvoje dalyvavo pernai, 5 įmonės padaliniai (3 Vilniuje, Šiauliuose ir Panevėžyje) priėmė žmones su negalia išbandyti skirtingas darbo pozicijas. Žmonių ir kultūros vystymo skyriaus vadovė Rita Kastanauskienė džiaugiasi, kad ši patirtis suteikė ne tik pozityvių patirčių, bet ir padėjo rasti naują kolegę: „Nuo 2023 m. rudens, mūsų viename iš padalinių, klientų aptarnavimo srityje, dirba buvusi DUOday viešnia , o dabar jau kolegė, turinti fizinę negalią. Suprantame, kad bet kuriam naujam kolegai naujas darbdavys, nauja sritis ir kiti nauji dalykai kelia iššūkių, tačiau mūsų naujokė puikiai įsiliejo į komandą ir per trumpą laiką tapo neatskiriama jos dalimi. Ji noriai dalinasi savo istorija ir patirtimis su kitais negalią turinčiais asmenimis!“ Vadovė pabrėžia, kad įtrauktis yra viena prioritetinių įmonės socialinės atsakomybės sričių: „Darbuotojų, kurie yra pateikę informaciją apie turimą negalią, įmonėje yra 2,83 proc. Žinome, kad jų turime daugiau, tačiau dar ne visi nori informuoti darbdavį apie savo negalias. Tad mūsų prioritetas – darbuotojų švietimas – per paskaitas, DUOday patirtis, savanorystę ir kitas iniciatyvas. Būdami atviri, gebantys priimti truputį kitokius poreikius turinčius kolegas, tikime, kad patys būsime atviresni visuomenei bei mūsų klientams.“

Restoranų tinklas „McDonald‘s“ DUOday iniciatyvoje dalyvaus jau trečią kartą ir yra įdarbinęs daugiau nei 10 šėšėliavusių žmonių Vilniuje, Kaune, Šiauliuose ir Klaipėdoje. „McDonald‘s“ restoranuose žmonėms su negalia pritaikomas darbo krūvis pagal individualius gebėjimus – nuo kelių valandų per dieną iki pilno etato. Dažniausiai karjera pradedama nuo salės darbuotojo pozicijos – tai patalpų valymas, šiukšlių surinkimas ir panašios užduotys, o vėliau mokomasi dirbti ir virtuvėje – pilstyti gėrimus ar ruošti maistą.

„McDonald‘s“ organizacija yra įsitikinusi puikiomis šių talentų perspektyvomis, nes mūsų greito aptarnavimo restoranų tinkle jau dirba žmonės su skirtingomis – fizinėmis, psichosocialinėmis ar intelekto negaliomis, ir per ateinančius metus esame pasirengę įdarbinti jų dar daugiau – tiek Lietuvoje, tiek kitose Baltijos šalyse“ – sako Anastasija Zubov, „McDonald‘s Baltics“ Žmogiškųjų išteklių ir mokymų vadovė.