Kaip kurti namus, kuriuose augtų laimingi vaikai?

 (2)
Dauguma tėvų nori matyti savo vaikus laimingus. Viliasi, kad jiems pakaks skiriamos meilės ir šilumos. Tikisi, kad mažieji gebės išsikelti tikslus ir jų siekti. Laukia, kada vaikai patirs sėkmę. Kitaip tariant, linki savo vaikams laimės. Ar tėvai gali įtakoti vaikų pasitenkinimą gyvenimu? Ir kaip tai padaryti tinkamai?
Šeima
© Fotolia

Mokslininkas Bob Murray atliko tyrimą, siekdamas išsiaiškinti kokie veiksniai labiausiai prisideda prie vaikų depresijos eliminacijos. Tyrimas atskleidė, kad genetiką galima prislopinti sukuriant saugią aplinką: „laimingi, optimistiškai nusiteikę vaikai – laimingų, drąsių, savimi pasitikinčių ir realiai situacijas vertinančių tėvų rezultatas.“ Tad kaip kurti namus, kuriuose augtų laimingi vaikai?

Puoselėkite tarpusavio ryšį

Tiesiausias kelias padedant vaikams susikurti emocinio saugumo pajautą visam gyvenimui – sudaryti sąlygas pajusti bendrumą su jumis (tėvais), giminaičiais, draugais ar gyvūnais. Atlikti tyrimai liudija, kad vaikystėje puoselėtas tvarus tarpusavio ryšys, kuris skleidžiasi kaip jausmas būti mylimam, suprastam, įvertintam – stipriausias saugiklis nuo emocinių dirgiklių, žalingų įpročių, negatyvių minčių ir veiksmų.

Orientuokitės į ilgalaikius rezultatus

Laimė, kaip nenutrūkstantis procesas, yra sunkiai įsivaizduojama, tai reikėtų įsisąmoninti tiek tėveliams, tiek ir jų mažiesiems. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad nereikėtų pildyti visų vaikų norų, nors tai ir garantuotų momentinį vaikų džiugesį. Jei beatodairiškai pildysite visus vaikų lūkesčius, jūsų „norėjimas gero“ iššauks daugiau problemų, nei garantuos mažiesiems pilnatvę ar ilgalaikį pasitenkinimą.

Vaikai nebevertins jūsų dedamų pastangų, tai taps norma, o ilgalaikėje perspektyvoje netgi žala, nes vaikai neišmoks priimti ir deramai susitvarkyti su neigiamomis emocijomis, kurios yra neišvengiama kiekvieno žmogaus gyvenimo dalis. Tad leiskite vaikams klysti, mokytis iš klaidų, o išmokus pasidžiaukite – leiskite savarankiškai patirti sėkmę.

Parodykite, kad vertinate

Laimės jausmas vaikams labai dažnai asocijuojasi su įvertinimu. Tai, ką aš darau, rūpi. Rūpi ne tik „man“, bet ir kitiems: tėvams, draugams, mokyklos bendruomenei. Jei vaikai junta, kad jų aplinkos žmonės nesidomi jų veikla, darbais, pasiekimais – jie pradeda jausti baimę būti nepripažintais, nereikalingais. Kitaip tariant, baiminasi būti atstumti ir tai atitolina mažuosius nuo laimės ir pilnatvės suvokimo. Vaikai, kaip ir suaugusieji, nori jaustis reikalingi. Tad kuo anksčiau parodysite mažiesiems, kokie svarbūs yra jie patys savaime ir jų veiksmai bei poelgiai, tuo labiau prisidėsite prie jų pozityvaus savęs suvokimo.

Lietuvos vaikų ir jaunimo centro specialistai pataria tėveliams daugiau dėmesio skirti betarpiškam bendravimui su vaikais. Tai gali būti ramus pokalbis, bendra veikla, dalyvavimas vaikams svarbiuose renginiuose ar atsakomybės suteikimas ir nebylus pasakymas „tu gali, aš tavimi tikiu“. Per vertinimą, pasitikėjimą, rūpestį kursime santykį, kuris virs laimės pojūčiu ir deramu savęs supratimu.

www.DELFI.lt

Laimės receptas

Kaip jautiesi?

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją