Dažniausiai augintiniams pasireiškianti dantų liga yra parodontozė. Apie 70 proc. šunų ir kačių, sulaukusių 2–3 metų amžiaus, jau turi tam tikros stadijos parodontozę. Įprastai šeimininkai kreipiasi tik tada, kai augintinis nustoja ėsti, atsiranda blogas burnos kvapas – tokiais atvejais dantis dažniausiai tenka rauti.

Kaip atrodo sveiki dantys, o kas rodo problemą?

Apie tai, kad keturkojis susiduria su dantų ligomis, išduoda pasikeitusi dantų ir dantenų spalva. Negydomos dantų problemos gali iššaukti dar daugiau ligų, pavojingų augintinio sveikatai – apie tai, kokia turėtų būti augintinio dantų priežiūra ir kaip atpažinti, kad augintiniui būtina pagalba, kalbame su veterinarijos klinikos „Kaivana“ veterinarijos gydytoja Neringa Griškiene.

„Tiek žmonių, tiek ir mūsų keturkojų draugų dantų spalva turi būti balta. Jauniklių dantys būna baltesni, suaugusiųjų šiek tiek tamsesni, bet vis tiek dantų spalva negali būti geltona, ruda. Spalvos pasikeitimai gali išduoti ligas – gelsvi dantys dažniausiai būna dėl dantų apnašų, tačiau gali būti ir dėl emalio pakitimų. Dantis, kuris tampa rožinis, rodo pulpitą – danties kanalo uždegimą, kuris dažniausiai būna traumos pasekmė“, – aiškina veterinarijos gydytoja.

Šuo
© DELFI / Karolina Pansevič
Šuo


Tam, kad laiku pastebėtume augintinio sveikatai pavojingus pakitimus, apžiūrint augintinio burną reiktų atkreipti dėmesį ne tik į dantis, bet ir į dantenas. Anot N. Griškienės, sveikos dantenos turi būti blizgios, neskausmingos, neparaudusios. Daugumos šunų dantenos yra rožinės spalvos, tačiau juodos, rudos, su tamsiais taškais dantenos irgi yra normalu. Kaip aiškina veterinarijos gydytoja, tai priklauso nuo pigmento. Pavyzdžiui, jei šuns kailio spalva yra tamsi, marga, dantenos taip pat gali būti tamsios ar margos.

Vis dėlto, veterinarijos gydytoja pabrėžia, kad pirmieji dantų ligų požymiai yra paraudusios dantenos – gingivitas. Tai galima pamatyti tik pakėlus augintinio lūpą ir apžiūrint, tačiau, kaip pastebi gydytoja, ne kiekvienas šeimininkas tam skiria pakankamai dėmesio.

Tenka gydyti ne tik paradontozę: kartais augintiniams prireikia ir breketų

Pagrindine problema veterinarijos gydytoja įvardija tai, kad didžioji dalis augintinių šeimininkų nenaudoja jokių profilaktikos priemonių savo augintiniams, retai apžiūri arba iš viso neapžiūri augintinio dantų.

„Dauguma dantenų uždegimo, parodontozės atvejų yra nustatomi apsilankymo pas veterinarą metu, kai atliekama bendra apžiūra. Dažnai šeimininkai baiminasi dėl sedacijos, kuri reikalinga atliekant dantų akmenų valymą ultragarsiniu skaleriu, todėl nusprendžia palikti augintinio dantis nevalytus. Tačiau turime suprasti, kad bakterijos nuo danties paviršiaus ir dantenų per kraujotaką keliauja ir į pagrindinius organus – širdį, kepenis, inkstus, ir ten gali sukelti pažeidimus, o parodontozė taip pat gali sukelti žandikaulio infekciją ir net tirpimą“, – perspėja veterinarijos gydytoja.

Čihuahua
© Shutterstock
Čihuahua


Anot jos, yra tvirtas ryšys tarp parodontozės ir širdies vožtuvų nepakankamumo. Prieš taikant sedaciją, augintiniui turi būti atlikta bendrinė apžiūra, kartais net atliekami kraujo tyrimai, siekiant patikrinti, ar gyvūnas neserga antrinėmis ligomis, kurios gali turėti įtakos sedacijos komplikacijoms.

Nors paradontozė – dažniausiai veterinarijos gydytojų sprendžiama augintinių dantų problema, neretai tenka susidurti ir su dantų lūžiais ar dantų kanalų uždegimu, o kartais augintiniams netgi prireikia nešioti breketus – pastaroji priemonė dažnam sukelia nuostabą.

„Kai šuo graužia, žaidžia su kietais daiktais – akmenimis, medžio pagaliais, taip pat dažnai pasireiškia dantų lūžiai. Nulaužtus dantis plombuojame. Nuo traumų gali atsirasti danties kanalo uždegimas – pulpitas. Pulpito paveiktas dantis tampa rožinės spalvos, tada būtina kreiptis į veterinarijos gydytoją, nes, norint išsaugoti dantį, būtinas endodontinis gydymas. Šunims taip pat gali būti taikomas ortodontinis gydymas, nors žmonėms kartais kelia didelę nuostabą, kad augintiniai taip pat nešioja breketus. Tai atliekama, kai dėl netaisyklingo sąkandžio ar dantų padėties augintiniai jaučia diskomfortą“, – sako N. Griškienė.

Šuns dantų šepetukas
© DELFI / Rinatas Chairulinas
Šuns dantų šepetukas


Svarbiausia – tinkama dantų priežiūra: šepetėlio reikia imtis nuo mažens

Dažniausiomis priežastimis, dėl kurių susergama dantų ligomis, veterinarijos gydytoja įvardija netinkamą dantų priežiūrą ir profilaktikos priemones, traumas.

„Augintiniams dažniausia nėra vykdoma tinkama profilaktinė priežiūra namuose. Pagalvokime: mes valome dantis dukart dienoje ir profilaktiškai einame pas burnos higienistą. Danties sandara tiek mūsų, tiek ir mūsų augintinių yra tokia pati, tad ir priežiūros pagrindai yra tokie patys. Auksiniu standartu dantų profilaktikoje yra laikomas dantų valymas specialia pasta ir šepetėliu kas dieną arba bent kas antrą dieną. Augintiniams pirmosios dantų apnašos pradeda kauptis ant danties paviršiaus 12 val. po paėdimo ir formuoja nematomą ploną plėvelę, ant kurios lengviau prikimba ir kalcifikuojasi apnašos. Dantų valymas specialia pasta ir šepetėliu neleidžia tai plėvelei susiformuoti ir išlaiko danties paviršių lygų ir švarų. Savininkams trūksta tinkamų rekomendacijų ir žinių, kaip jie turi rūpintis augintinių dantimis ir kaip atpažinti pirmuosius simptomus“, – pastebi N. Griškienė.

Veterinarijos gydytoja pabrėžia, kad šeimininkai turėtų pradėti rūpintis augintinių dantimis tada, kai augintiniai dar yra jauni. Anot jos, mažus šuniukus ir kačiukus reikėtų pratinti prie dantų valymo, kad tiek ir šeimininkams, tiek ir augintiniams tai taptų rutina. Tiesa, iš anksto svarbu pasirūpinti ir tam reikalingomis priemonėmis – dantų pasta, geliais. Agresyviems šunims, kurie nesileidžia valyti dantų, esama alternatyvių sprendimų – specialių priedų, pilamų į vandenį, kurie gyvūnui lakant dezinfekuoja danties paviršių ir neleidžia prikibti bakterijoms ir maisto likučiams.

„Augintiniams, šeriamiems drėgnu pašaru, tinka milteliai į maistą, dauguma tokių miltelių savo sudėtyje turiu žaliųjų dumblių, kurie naikina bakterijas. Tačiau pačia geriausia priemone vis tiek išlieka dantų valymas šepetėliu ir pasta. Dauguma šeimininkų kaip profilaktikos priemones įvardija įvarius skanėstus, skirtus dantų valymui, tačiau ne visi jie savo sudėtyje turi medžiagų, kurios padėtų mažinti apnašų kaupimąsi. Dauguma jų tiesiog yra reklaminis triukas ir paprastas skanėstas augintiniui. Taip pat dažnai sulaukiu klausimų, ar šėrimas žalia mėsa ir kaulų graužimas stabdo akmenų formavimąsi. Deja, moksliškai tai nėra įrodyta. Taigi, tinkama profilaktika – kelias sveikų dantų link“, – pabrėžia veterinarijos gydytoja.


www.DELFI.lt
komentarai