Negalima nekreipti dėmesio ir į momentinį šlubavimą, arba net nešlubavimą, o trypčiojimą, trumpus galinių kojų žingsnius ar žingsnio peršokimą. Visų šlubavimų, traumų, augimo nulemtų problemų gydymo esmė yra sustabdyti, sulėtinti osteoartrito vystymąsi. Jei šuo pakartotinai pradėjo šlubuoti, didelė tikimybė, jog osteoartritas jau prasidėjęs. Nepaisant to, kad pašalinsime jį iššaukusią priežastį, gyvūnas vis tiek jaus skausmą, šlubuos, teks dažnai vartoti vaistus.

Šuo pradėjo šlubuoti: tai nepraeina savaime be pasekmių

Sąnarių ligos kankina ne tik žmones, bet ir mūsų augintinius – apie tai, kad gyvūnas patiria skausmus ir jam reikalinga pagalba, išduoda pakitusi jo eisena. Vis dėlto, ne visi šunų šeimininkai laiku sureaguoja į šuns šlubavimą manydami, kad tai praeis savaime, o kuo vėliau augintiniui suteikiama pagalba, tuo liūdnesnės prognozės jo laukia. Apie tai, kaip apsaugoti šunis nuo sąnarių ligų ir kaip reaguoti pastebėjus, kad gyvūnas šlubuoja, kalbame su veterinarijos klinikos „Kaivana“ veterinarijos gydytoju Karoliu Vainalavičiumi.

Pastebėjus, kad vaikščiodamas augintinis šlubuoja, gali pasirodyti, kad nieko čia tokio – praeis kelios dienos, ir augintinio eisena vėl bus tokia, kokia buvusi anksčiau. Tačiau veterinarijos gydytojas K. Vainalavičius perspėja, kad gyvūno šlubavimas niekada nepraeina savaime be pasekmių.

Tad kodėl augintinis pradeda šlubuoti? Kaip aiškina veterinarijos gydytojas, priklausomai nuo amžiaus, mažiems šuniukams dažniausia pasireiškia įvairios traumos, augantiems šunims – vystymosi nulemtos sąnarių problemos, o suaugusiems – osteoartritas, kuriam esant dėl padidėjusio sąnario dilimo ir plonėjimo judesiai tampa skausmingi.

„Šlubavimas niekada nepraeina savaime, tiksliau, nepraeina be pasekmių ateityje, todėl visada reikia pasirodyti veterinarui. Šuniukus ir suaugusius šunis galima pastebėti 1–2 dienas, tačiau augančių šunų nerekomenduojame taip ilgai stebėti, nes jiems būtina ankstyva konsultacija. Tokiame amžiuje net menkos traumos gali turėti įtakos tolimesniam kaulo vystymuisi, todėl visada verta išgirsti, į ką atkreipti dėmesį auginant šunį ir kokį krūvį jam skirti“, – aiškina K. Vainalavičius.

Šuo mieste
© DELFI / Karolina Pansevič
Šuo mieste


Nors priežasčių, kodėl augintiniui kyla galinės kojos problemų, esama daug, veterinarijos gydytojas išskiria tris pagrindines ir dažniausiai pasitaikančias priežastis.

„Yra trys pagrindinės priežastys, kurios sudaro bene 90 proc. visų galinės kojos šlubavimo priežasčių. Tai klubų displazija, girnelės išnirimas ir priekinio kryžminio raiščio trūkimas. Jos gali pasireikšti bet kuriam šuniui, tačiau klubų displazija dažnesnė tarp didelių veislių šunų, o kelio girnelės išnirimas – tarp mažesnių. Bet tai nereiškia, kad girnelės neišnyra didelių veislių šunims. Tuo tarpu priekinių kryžminio raiščio trūkimas gali pasireikšti ir tarp didelių, ir tarp mažų šunų“, – pastebi K. Vainalavičius.

Norint išvengti sąnarių ligų, svarbiausia – judėjimas ir svoris

Manyti, kad augintinio šlubavimas praeis savaime, gali būti pavojinga tolesnei gyvūno sveikatai – anot veterinarijos gydytojo, nes ir nežymūs eisenos pokyčiai gali turėti rimtų pasekmių.

„Negalima nekreipti dėmesio ir į momentinį šlubavimą, arba net nešlubavimą, o trypčiojimą, trumpus galinių kojų žingsnius ar žingsnio peršokimą. Visų šlubavimų, traumų, augimo nulemtų problemų gydymo esmė yra sustabdyti, sulėtinti osteoartrito vystymąsi. Jei šuo pakartotinai pradėjo šlubuoti, didelė tikimybė, jog osteoartritas jau prasidėjęs. Nepaisant to, kad pašalinsime jį iššaukusią priežastį, gyvūnas vis tiek jaus skausmą, šlubuos, teks dažnai vartoti vaistus“, – teigia K. Vainalavičius.

Šuo
© Shutterstock
Šuo


Vis dėlto, veterinarijos gydytojas pabrėžia, kad šiais laikais gyvūnų šlubavimo gydymas yra pakankamai pažangus ir beveik neatsilieka nuo žmonių gydymo, todėl per vėlu niekada nebūna ir visada galima padėti.

„Tačiau, kaip ir visur, kuo anksčiau bus diagnozuojama, tuo geresni gydymo rezultatai. Šiais laikais gydymo galimybės labai plačios. Kai dėl klubo displazijos dalinai išnyra klubo sąnarys ir liga diagnozuojama gyvūnui iki 9 mėnesių amžiaus, gerus rezultatus duoda operacija, kurios metu padaroma papildoma atrama šlaunikauliui klubo sąnaryje. Jei diagnozuojama vėliau, paprastai osteoartritas jau būna žymus ir taikomas tik medikamentinis gydymas – vaistai nuo skausmo.
Esant kelio girnelės išnirimui, prognozės ir rezultatai paprastai būna puikūs. Šiuolaikinis gydymas implantuojant girnelės griovelio protezą leidžia panaikinti net žymaus osteoartrito sukeltus pakitimus.

Trūkus priekiniam kryžminiam raiščiui, taikome taip vadinamą „auksinio standarto“ techniką – blauzdikaulio sąnarinio paviršiaus pasukimą, kuris leidžia gyvūnui pilnai grįžti į aktyvų gyvenimą ar varžybas“, – aiškina K. Vainalavičius.

Griovelio protezas
© Įmonės nuotr.
Griovelio protezas


Vis dėlto, tinkamas šunų šeimininkų elgesys gali padėti išvengti sąnarių ligų ateityje. Anot veterinarijos gydytojo, svarbiausia yra tinkamo augintinio svorio palaikymas ir reguliarus, tolygus judėjimas.

„Visų pirma, svarbu tinkamai auginti gyvūną. Ką tai reiškia? Turite žinoti, ar augintinis neturi jokių kaulų vystymosi pakitimų, kai jam yra 4 – 6 mėnesiai. Tai pasakyti gali veterinaras, atlikęs tam tikrus tyrimus, dažniausiai – rentgenologinį. Verta paminėti, jog šie tyrimai atliekami sedavus gyvūną ir to tikrai nereikia bijoti. Jei po tyrimų pakitimų nenustatoma, tuomet aktualu svoris ir dar kartą svoris. Problemos nepasireikš, jei tiek augant, tiek užaugus gyvūnas neturės viršsvorio. Jei pakitimai visgi nustatomi, tokiu atveju turi būti taikomas gydymas, nepaisant to, ar šlubavimas pasireiškė, ar ne“, – teigė veterinarijos gydytojas.


www.DELFI.lt
9