Ukrainos Šeimos Lietuvoje

Startuos jau birželio 11: tikimasi bent keleto tūkstančių Ukrainos vaikų, reikalinga savanorių pagalba

„Tai – seka ukrainiečių vaikų stovyklų, kurias organizavome nuo pirmos karo savaitės. Kiekvieną savaitgalį surinkinėdavome vaikus, kad jie visą dieną galėtų pabūti, pabendrauti, adaptuotis. Visokios pramoginės, edukacinės programos, ledai, spragėsiai. Atėjus vasarai, norisi į lauką, tad pagalvojome, kad atėjo metas jiems ne tik pabūti tarpusavyje, bet ir susitikti su Lietuvos vaikais. Nusprendėme, kad kiekvieną šeštadienį nuo birželio 11 d. skelbsime draugų dienas ir kviesime tiek ukrainiečių, tiek lietuvių vaikus prie Baltojo tilto“, – apie idėją praskaidrinti vaikų kasdienybę pasakoja vienas jos autorių prodiuseris Laurynas Šeškus.

Tikimasi, kad ši iniciatyva pritrauks ne mažiau nei 3000 Ukrainos vaikų, apsistojusių visoje Lietuvoje. Iš tolimesnių miestų norinčius į Vilnių atvykti vaikus su mamomis tai padaryti kviečiama naudojantis nemokamais traukiniais.

Laurynas Šeškus

Anot L. Šeškaus, kad visa tai taptų realybe – itin reikalinga savanorių pagalba: reikės bent 100 žmonių, kurie galėtų skirti savo laiko tam, kad vaikams sukurtų bent mažą progą prasiblaškyti, užsimiršti ir pabendrauti. Užsienio kalbų mokėjimas, kalba prodiuseris, būtų savanorio privalumas, tačiau nėra būtinybė. Vienintelis, ko prašo L. Šeškus – kad potencialūs savanoriai nusiteiktų padirbėti ne valandą ar dvi, o visą dieną – ji, tikina pašnekovas, nebus lengva, bet dienos gale užplūstančios emocijos atperka viską. Savanoriai gali registruotis https://ukrainiankids.lt/

Scena, koncertai, šokių pamokos, žaidimai, rankdarbių būreliai – tik dalis pramogų, numatytų stovyklos metu. Pirmąją stovyklos dieną vainikuos garsaus Ukrainos pianisto Evgeny Khamra, grojančio ne tik klasikinius kūrinius, bet ir populiarių filmų garso takelius, pasirodymas.

Draugų diena

Apie lietuvius ir lietuvišką verslą: stebuklingai geranoriška aplinka

Planuojama, kad lietuvius ir Ukrainos vaikus bei jų tėvus renginių dienomis aplankys „Baltos Varnos“, atlikėjos Bjelle, Kristina Radžiukynaitė, „Teatriukas“ solistai ir aktoriai bei kitos muzikinio pasaulio žvaigždės. Vaikų lauks 37 batutų parkas – visas batutų miestas, kvadrato varžybos, badmintono aikštelės, futbolo treniruotės, zumba pradžiamokslis ir kitos sportinės veiklos. Pievoje prie Baltojo tilto vaikai galės žaisti, lauks piešimas ant veidų, muilo burbulų pramogos, įvairiausių rankdarbių, aitvarų gamyba.

Tai pat veiks Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ edukacijos, kuriose vaikai galės susipažinti su sveikos mitybos, burnos higienos, sveiko judėjimo, geros emocinės sveikatos ypatumais.

Teiraujuosi L. Šeškaus, ką apie lietuvių tautą, lietuvišką verslą jis suprato, organizuodamas visus šiuos renginius ir iniciatyvas. „Net svaigsta galva nuo to, ką lietuviai daro“, – atsakymą tokiais žodžiais pradeda pašnekovas:

Viganto Ovadnevo nuotr.

„Mes pradėjome šias stovyklas, negalvodami apie nieką. Tiesiog gavome patalpas, truputį picų, pasikvietėm draugus ir padarėme pirmą stovyklą. Jei atvirai, pirmi skambučiai su verslo atstovais prasidėjo ne nuo to, kad mes skambinome jiems, o nuo to, kad jie skambino mums su klausimu, gal mums reikia pagalbos, paramos.

Dabar mes žinome, kad tam, jog pavaišintume vaikus stovyklų metu, mums reikia tūkstančių produktų ir be paramos tikrai neišsiverstume, bet turiu pasakyt, kad Lietuvoje yra stebuklingai geranoriška aplinka. Sunku išgirsti „ne“ iš verslo – vieni prisideda nuolaidomis, kiti produktais, treti kitomis iniciatyvomis, kad ir pyragų dienomis įmonėse, kurių metu rinko mums reikalingas lėšas“, – apie lietuvių geraširdiškumą kalba L. Šeškus.

Viganto Ovadnevo nuotr.

Prašo pagalvoti apie paauglius: peržiūrėkite savo sandėliukus ir garažus

Ne tik verslas, bet ir pavieniai žmonės, pasak pašnekovo, nenustoja daryti gerus darbus, nešdami vaikams dovanas ir taip reikalingus daiktus. Ir vasaros stovyklų metu veiks„ DĖK'UI“ stotelė, kur ukrainiečiai galės pasiimti jiems reikalingus daiktus – drabužėlius, žaislus ir visa kita, ką geros valios žmonės atneš padovanoti. L. Šeškus prašo prisidėti prie gerumo akcijos norinčių žmonių pagalvoti apie paauglius:

Viganto Ovadnevo nuotr.

„Norėčiau, kad žmonės pabandytų įsivaizduoti paauglius. Įsivaizduokite, kaip jie, 13 – 14 metų, priima visą šią situaciją. Jie suvokia situacijos rimtumą ir daug skaudžiau priima tai, kas vyksta, net tą bėgimo situaciją. Jie nėra suaugę, kad gebėtų pažiūrėti į viską iš šono, bet ir nebėra maži vaikai, kuriems svarbiausias – mamos buvimas šalia, saldainiai.

Viganto Ovadnevo nuotr.

Nepilnamečiui paaugliui ši situacija – bene sunkiausia, jie atskirti nuo savo aplinkos, draugų. Ir neturime jiems daug pasiūlyti – nebetinka nei spalvinimo knygutės, nei dėlionės ar žaislai. Labai labai prašom žmonių – pasižiūrėkit savo sandėliukus, sodybas, garažus. Gal turit kažką, kas turi ratus arba ratukus ir yra nenaudojama – dviratis, paspirtukas, riedučiai, riedlentė. Prašome, paieškokite. Jei rasite ir jei tai daugmaž veikia – atneškite birželio 11 d. prie Baltojo tilto.“

Galiausiai pašnekovo klausiu, ko jo sutikti Ukrainos vaikai ir jų mamos ilgisi labiausiai. „Tai, ko jie pasiilgę, mes, deja, duoti negalim. Savo namų, savo tėčių, likusių Ukrainoje, nemaža dalis jų kariauja. Bet mes galime tiems vaikams duoti truputį saugumo jausmo, kad jie čia yra saugesni. Galbūt mamos bus laimingesnės, matydamos, kad jų vaikai laksto išsišiepę, su ledais ar cukraus vata rankoje. Mes galime duoti tėčiams, kurie likę Ukrainoje, jausmą, kad jų vaikai ir mamos yra saugios, būna draugiškoje aplinkoje. Šis motyvas – vienas stipriausių, gauname laiškų, padėkų iš anos, Ukrainos pusės, iš tėčių. Jie džiaugiasi, kad vaikai gauna bent šiek tiek vaikystės net tokiose klaikiose aplinkybėse, kokios jos yra“, – pokalbį užbaigia L. Šeškus.

Šaltinis
Specialus projektas „Ukrainos šeimos Lietuvoje“
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją