Norinčių dalyvauti tik daugėja

Anot pranešimo žiniasklaidai, vos tik prasidėjus karui Ukrainoje ir į Lietuvą atvykus pirmiesiems pabėgėliams, dienos stovyklose savaitgaliais Kaune ir Vilniuje dalyvaudavo vos kelios dešimtys vaikų ir jų mamų. Tačiau dabar jose kiekvieną savaitgalį susirenka per 3000 ukrainiečių.

Pasak projekto „Lietuvos tūkstantmečio vaikai“ prodiuserio ir vieno iš dienos stovyklų Ukrainos vaikams organizatorių Lauryno Šeškaus, jau dešimt savaičių įvairias veiklas vaikams rengianti jo komanda turi vieną tikslą – padėti iš Ukrainos atvykusiems vaikams ir jų mamoms bent trumpam pamiršti karą bei pailsėti tiek psichologiškai, tiek ir emociškai.

„Norėjome sukurti aplinką, kurioje jie jaustųsi saugiai, galėtų pabūti drauge ir susipažinti, atrasti socialinių ryšių. Šios stovyklos – tai visos dienos edukaciniai užsiėmimai ir pramogos vaikams. Visos veiklos skiriasi priklausomai nuo vaikų amžiaus.

Draugų diena
Draugų diena.


Stovyklas lankantys vaikai gali užsiimti kūrybiniais ir terapiniais užsiėmimais, kurie padeda atitrūkti tiek jiems, tiek ir jų mamoms, kurios, kol vaikai būna užimti ir pramogauja bei mokosi, gali skirti laiko sau. Jos gali vaikščioti į ekskursijas, specialiai joms rodomus kino seansus ar mokytis lietuvių kalbos“, – pasakojo L. Šeškus.

Atgal grįžtantis gerumas

Turiningą ir prasmingą laisvalaikį ukrainiečių šeimoms kuria bendrų idėjų suvienyta plati savanorių ir verslo partnerių bendruomenė. Prie vaikų svajonių išsipildymo aktyviai prisidedančio prekybos tinklo „Norfa“ vadovas Dainius Dundulis įsitikinęs, jog Lietuvoje neliko abejingų ukrainiečių išgyvenimams žmonių.


„Visi prisideda kaip galėdami. Tuo tarpu „Norfa“ nuolat teikia paramą bei turi savo paramos ir labdaros fondą. Dirbame daugelyje krypčių ir manau, kad labiausiai ir greičiausiai šiuo atveju iš tiesų reikia padėti nuo karo bėgantiems vaikams. Neretai jie nesupranta, kas iš tiesų vyksta jų šalyje, kodėl kilo karas, tačiau būtent jie, turėdami vaikystėje patirti tokį siaubą, nukenčia labiausiai.

Kai pradėjome šią veiklą, atrodo, kad net finansai pagerėjo ir galime dar daugiau prisidėti. Visada sakau, kad jei padarysi gerą darbą, Dievas sudėlios taip, kad padės tau ir uždirbti“, – tikino D. Dundulis bei pridūrė, jog elgtis teisingai – visada gera.

Draugų diena
Draugų diena.


Sukrečiančios istorijos

Kiekvieną savaitgalį su vaikais dirbantys savanoriai taip pat pasakoja, jog išgirsta sukrečiančias į Lietuvą atvykusių ukrainiečių istorijas, kurios dar ilgai neapleidžia minčių.

„Vienos pirmųjų stovyklų metu pradėjau kalbėtis su dvylikamečiu iš Ukrainos, kuris man papasakojo, kad visada domėjosi futbolu, jau daug metų treniruojasi ir tai yra didžioji jo aistra. Norėjau jam padovanoti futbolo kamuolį. Tačiau jis atsisakė, sakydamas, kad galbūt to kamuolio reikia kažkam kitam, ir papasakojo, kad jie evakavosi neskubėdami ir turėjo 40 min, todėl apgalvojo, ką pasiimti, ir kamuolį pasiėmė su savimi. Supratau, kad visas jo gyvenimas yra tas vienas krepšys ir tai liūdna“, – atsiduso žinomas prodiuseris.

Draugų diena
Draugų diena.


Organizatoriai pasakoja, kad stovyklų metu neretai vyksta ir vaikų talentų konkursai, kurių metu jie dainuoja, šoka, rodo kitus savo sugebėjimus. Kartą L. Šeškaus akis užkliuvo už savo sūnaus pasirodymą fronte esančiam vyrui tiesiogiai transliuojančios moters.

„Tiek aš, tiek ir visi 200 savanorių, kurie dirba kartu, matome, kad nors tokie dalykai ir labai jautrūs bei sukrečiantys, kasdien veikloms besibaigiant čia gauname daug šilumos, nuoširdumo. Tai neleidžia jaustis blogai.

Draugų diena
Draugų diena.


Noriu paprašyti nepamiršti ir nepriprasti prie karo. Turime rūpintis ir padėti. Dabar reikia mūsų nepavargusių, nepripratusių, nes miestai yra bombarduojami, žmonės žūva, pabėgėliai yra čia ir jiems ne ką lengviau. Tai mums turi žmogiškai rūpėti iki pat pabaigos“, – kalbėjo pašnekovas.

Visi norintieji prisidėti prie dienos stovyklų vaikams iš Ukrainos rengimo gali kreiptis internetiniame puslapyje www.ukrainiankids.lt arba „Facebook“ grupėje „Ukrainos vaikai Lietuvoje – Українські діти y Литві“ nurodytais kontaktais. Organizatorių teigimu, šiuo metu labiausiai trūksta įvairių daiktų, tokių kaip riedlentės ir kitos sporto priemonės, kosmetika paaugliams.