Idėjos autoriai jau nuo pat pirmos karo savaitės kiekvieną savaitgalį organizavo stovyklas ukrainiečių vaikams, siekdami padėti jiems adaptuotis ir įvairiausių pramogų bei edukacinių veiklų pagalba bent trumpam užgniaužti namų ir ten likusių kovoti tėčių ilgesį. Sušilus orams ši iniciatyva persikėlė į lauką ir pakvietė prisijungti Lietuvos vaikus bei jų tėvelius.

„Idėja mums su kolegomis gimė pirmąją karo dieną, kai supratome, kad netrukus į Lietuvą atvažiuos pirmieji pabėgėliai. Pagalvojome, kad norėtume pasirūpinti vaikais. Įsivaizdavome, kokioje emocinėje būsenoje bus tiek jie, tiek mamos, ir nuo pirmos savaitės kiekvieną šeštadienį ir sekmadienį pradėjome kurti Ukrainos vaikų stovyklas Lietuvoje. Užaugome iki to, kad pas mus ateidavo beveik 3000 žmonių kiekvieną savaitgalį. Dabar vasara, tad nusprendėme išeiti į atvirą orą, pakviesti ne tik Ukrainos, bet ir Lietuvos vaikus prisijungti. Todėl tai pavadinome „Draugų diena“. Būsime čia kiekvieną šeštadienį prie Baltojo tilto, Vilniuje“, – pasakoja dienos stovyklas organizuojantis Laurynas Šeškus.

Gausus Ukrainos ir Lietuvos vaikų būrys susitiko „Draugų dienoje“: galybė pramogų, nemokami ledai ir žinomų atlikėjų koncertai
Šaltinis: DELFI / Tomas Vinickas

Į pramogų, sporto ir muzikos renginį ukrainiečiai ir lietuviai su šeimomis atkeliavo iš skirtingų Lietuvos kampelių.

„Čia kai ateini, girdi ukrainietiškas dainas – tai yra labai malonu. Mes atvykome iš Kauno. Traukiniu su šeima. Išgirdome, kad toks renginys bus, ir pagalvojome, kad labai faina apsilankyti Vilniuje. Tarp kitko, kai važiavome, traukinyje kokių 70 proc. buvo ukrainiečiai, nes labai daug jaunimo, kalbančio ir ukrainietiškai, ir rusiškai. Supratome, kad jie važiavo į šią šventę“, – šypsosi renginyje sutiktas kaunietis.

Be gausybės pramogų renginio zonoje įsikūrė ir „DĖK'UI“ stotelė, kurioje ukrainiečiams buvo dalinami lietuvių sunešti drabužėliai, žaislai ir knygutės. Čia lietuviai buvo kviečiami nudžiuginti ukrainiečių vaikus ir pasidalinti su jais įvairiais sezoniniais daiktais: dviračiais, paspirtukais, riedlentėmis ar riedučiais. Pasidairyti po savo sandėliukus, palėpes skatino ir L. Šeškus.

„Mums labai reikia dovanų paaugliams. Padarykime jiems ratuotą vasarą – atneškite šeštadieniais čia viską, kas turi ratus: ar dviratis, ar paspirtukas, ar riedlentė, ar kas nors, kas juda. Mes čia turime tašką, bet neturime tiek dviračių, kiek turime jų norinčių. 2000 paauglių nori šią vasarą kuo nors pasivažinėti. Patikėkite, jiems tai žiauri prabanga. Būkite geri, pravalykite savo sandėliukus, palėpes. Tikrai turite išaugtų ar mažai naudojamų daiktų. Atneškite mums. Ačiū jums labai“, – ragina vyras.

Gausus Ukrainos ir Lietuvos vaikų būrys susitiko „Draugų dienoje“: galybė pramogų, nemokami ledai ir žinomų atlikėjų koncertai
Šaltinis: DELFI / Tomas Vinickas

Tarp vienos dienos stovykloje dalyvavusių mūsų tautiečių buvo ir tokių, kurie nešė net po kelis daiktus draugams iš Ukrainos, tačiau interviu duoti atsisakė, teigdami, kad gerus darbus reikia daryti tyliai.

Pirmąją stovyklos dieną vainikavo garsaus Ukrainos pianisto Evgeny Khamra pasirodymas. Per savo karjerą Baltuosiuose ir Bekingemo rūmuose koncertavęs pianino virtuozas prie Vilniaus Baltojo tilto atliko ne tik klasikinius kūrinius, bet ir populiarių filmų garso takelius.