Gražūs ir sveiki dantys – tėvų nuopelnas. Jei tėvai neišmokys vaiko kruopščiai ir taisyklingai valytis dantų nuo pat kūdikystės, vėliau šį įprotį pakeisti bus sunku.

Dantų gydytojai kartais juokauja, kad tapus tėvais iš naujo mokomasi prižiūrėti dantis. Svarbiausia, nekartoti dažniausiai pasitaikančių klaidų.

Dantis pradeda valyti per vėlai

Odontologai nesutaria, kada būtina pradėti valyti dantukus – dar nepasirodžius nė vienam ar jau išdygus pirmajam. Tačiau vienbalsiai sutinka, kad pieninius dantis būtina valyti kruopščiai. Kitaip nuolatiniai dantys greičiausiai išdygs silpnesni ar net jau pažeisti ėduonies.

Pirmasis ženklas, kad jau metas į kasdienius švaros ritualus įtraukti ir dantukų priežiūrą – prasidėjęs gausus seilėtekis ir pirštukų kišimas į burnytę. Nors dantukai dar tik kalasi, bet jau galima pradėti formuoti įprotį juos valytis ir kartu pamasažuoti niežtinčias dantenas. Tam kuo puikiausiai tinka švarios marlės gabaliukas. Tereikia drėgna marle apvynioti pirštą ir juo švelniai, sukamaisiais judesiais nuvalyti dantenas.

Išdygus pirmiesiems – priekiniams – dantukams vis dar pakaks marlės ar ant piršto užmaunamo kūdikiams skirto dantų šepetėlio. Priekiniai dantukai yra lygūs, neturi griovelių, todėl juos išvalyti paprasta. Pirmąjį vaikišką dantų šepetėlį odontologai rekomenduoja įsigyti tik išdygus šoniniams dantukams. Su šepetėliu bus lengviau juos tinkamai išvalyti.

Kokį dantų šepetėlį išsirinkti pasufleruos ant pakuotės nurodyti metai. Mažiems vaikams skirtų šepetėlių galvutės būna mažos, vyresniems skirtų – kiek didesnės. Svarbiausia, kad šepetėlio šereliai būtų itin minkšti.

Leidžia dantis valytis patiems vaikams

Iki 8 metų vaikams dantis valyti turi tėvai. Patiems mažyliams iki tol galima duoti bandyti, žaisti, mokytis, tačiau, galiausiai, valyti turi pabaigti suaugusieji. Vaikai dar gerai nekontroliuoja savo judesių, jiems trūksta kantrybės ir kruopštumo. Tačiau ir patiems tėveliams, pasak odontologų, verta pasikartoti, kaip reikia taisyklingai išvalyti dantis.

Jokiu būdu negalima dantų valyti judesiu pirmyn-atgal arba tik aukštyn-žemyn. Geriausia valyti sukamaisiais judesiais priekinę, vidinę ir viršutinę dantų puses atskirai. Taip, odontologų teigimu, geriausiai pašalinami visi nešvarumai ir mažiausiai kenkiama emaliui.

Viena dažniausių tėvų klaidų valant dantis – per stipriai spaudžiamas šepetėlis. Taip galima ne tik pažeisti emalį, bet ir sužeisti dantenas. Dėl to mažyliai gali imti bijoti ir nebenorėti valytis dantukų. Geriau valyti gana švelniai, bet atidžiai ir ne trumpiau kaip dvi minutes.

Gąsdina vaikus dantų gydytoju

Net jei dantų valymas nėra skausminga ar neįprasta procedūrą, vaikai gali imti priešgyniauti ir atsisakyti išsivalyti dantukus. Blogiausia, ką tėvai gali padaryti – gąsdinti, kad teks važiuoti pas dantų gydytoją, kuris gręš ar net ištrauks sugedusį dantuką. Mažųjų fantazija laki, todėl tikrai išsigąs ir greičiausiai vėl ims sąžiningai valytis dantis, bet taip pat bus pasėta didelė baimė odontologams. O kasmetinis apsilankymas pasitikrinti dantis taps tikru ašarų išbandymu tėvams.

Geriausia vaikučiui paaiškinti, kad nesivalant dantų gali atsirasti kirmėliukų arba gali pradėti skaudėti. Taip pat padeda, jei mažylį pastatykite prieš veidrodį, kad pats galėtų stebėti kaip yra valomi dantukai. Jam bus įdomu, rytinis ir vakarinis ritualas taps tikru žaidimu ir kartu mokysis taisyklingai valytis dantukus pats stebėdamas tėvelių judesius. Puikiu paskatinimu taip pat gali tapti ir dantų šepetėlis ar pasta su mėgstamu herojumi.

Naudojama netinkama dantų pasta

Kol dar nėra išdygusio nė vieno dantuko, dantų pasta tikrai nėra reikalinga. Pakanka švaraus vandens. Išdygus pirmiesiems dantukams, jau galima įsigyti ir pirmąją vaikišką pastą. Svarbiausia, kad ant pakuotės būtų nurodyta, kad pasta skirta vaikams nuo 0 metų ir neturi fluoro. Nors, pasak odontologų, vaikiškose pastose fluoro nėra daug, o juo apsinuodyti galima būtų tik iš karto prarijus visą tūtelę, tačiau tokią pastą rekomenduoja naudoti tik vaikučiui išmokus išspjauti.

Kuo mažesnis vaikas, tuo mažesnį pastos burbuliuką reiktų užtepti ant šepetėlio. Taip pat patariama pirmąsias pastas rinktis kuo švelnesnio skonio. Mažiems vaikams gali itin nepatikti aitrus braškių ar kramtomos gumos skonis, o suaugusiems skirta pasta galima pradėti valyti dantis ne anksčiau kaip nuo 8-9 metų.

komentarai