Dėl ko atsiranda pigmentinių dėmių

Anot J. Ūselienės, pigmentinių dėmių formavimuisi įtakos gali turėti genetika, hormonai, vartojami vaistai, įgimtos ligos, tačiau didžiausią poveikį daro saulės spinduliai. Gydytoja paaiškina, jog pigmentinės dėmės – tai tam tikra odos būklė, kurios metu susidaro odos plotelių, turinčių daugiau pigmento nei kitos odos vietos.

„Žmonės, turintys ant kūno daug pigmentinių dėmių, yra linkę į didesnę riziką sirgti odos vėžiu, ypač, jei turėjo odos nudegimų vaikystėje, – teigia J. Ūselienė. – Kiekvienam žmogui derėtų žinoti, kad rusvas įdegis – tai tam tikra organizmo reakcija į saulės spindulius, ląstelėms gaminant pigmentą melaniną. Tikrasis kiekvieno žmogaus odos fototipas ir pigmentacija pasimato žiemą – geriausia odą vertinti žvelgiant į vidinę dilbio pusę“.

Medikė paaiškina, kad pigmentas melaninas skirstomas į dvi rūšis: eumelaniną ir feomelaniną.

„Eumelaninas yra rudai pilkas pigmentas, jo daugiau turi tamsesnės odos žmonės. Feomelaninas – raudonai rudas pigmentas, labiau būdingas žmonėms, kurių oda yra šviesi, o plaukai iš prigimties raudoni. Lietuviai dažniausiai turi abu melanino tipus“, – sako specialistė.

Ji priduria, jog tie asmenys, kurie turi daugiau feomelanino, greitai nudega saulėje. Jie įdega raudonai – patrauklų rudą įdegį pasiekti jiems labai sunku ar netgi neįmanoma. Tie žmonės, kurie turi daugiau eumelanino pigmento, įdega rudai, nudega retai.

„Svarbu suprasti skirtumą: susidarant feomelaninui, odoje vyksta daugiau oksidacinių procesų. Šis pigmentas nuo saulės neapsaugo. Tai turi įtakos pigmentinių dėmių atsiradimui“, – pasakoja pašnekovė.

Pigmentinės dėmės – net tik estetinė problema

„Kardiolitos klinikų“ gydytoja dermatologė sako, kad pigmentinė dėmė visada yra rodiklis, kad ta odos vieta saulės jau gavusi pakankamai ir yra pažeista. Ant kūno pastebėjus neestetiškai atrodančių pigmentinių dėmių, jas tinkamai įvertinti padeda laiku atlikta dermatoskopija.

„Tokiu būdu dermatologas gali įvertinti, ar dariniai gerybiniai, ar piktybiniai – pigmentinėse dėmėse gali slėptis melanoma, pigmentuota aktinė keratozė, bazinių ląstelių karcinoma.

Dermatologo konsultacijos metu galima nustatyti, ar pigmentines dėmes, priklausomai nuo jų tipo (atsirado dėl saulės, amžiaus ir pan.), įmanoma pašalinti, parenkamas tinkamas būdas“, – informacija dalijasi specialistė.

Anot gydytojos, melazmai (šviesios rudos ar tamsesnės spalvos dėmelės) atliekamas retinolio pilingo (šveitimo) procedūrų kursas, parenkamos šviesinančios injekcijos. Taip pat dažnai yra skiriamas gydymas namuose: specialūs tepami vaistai, kosmetikos priemonės su retinoliu, azelaino rūgštimi, rezorcinoliu, tiamidoliu.

Dėmių šalinimas lazeriu vis populiarėja

Vienas pačių populiariausių būdų pigmentinėms dėmėms šalinti – lazerinė procedūra. Vis dėlto J. Ūselienė teigia, kad nors lazeriu galima itin efektyviai ir greitai išspręsti pigmentinių dėmių bėdą, nes pakanka vos vienos ar kelių procedūrų, reikia žinoti, kad ne visoms dėmėms šis būdas tinka.

„Melazma lazeriu negydoma, o šlakus, atsiradusius dėl saulės ar amžiaus, galima šalinti ir lazeriu. Svarbu pabrėžti, jog gydymas kiekvienam žmogui yra individualus ir priklauso ne tik nuo dėmių tipo, tačiau ir nuo paciento lūkesčių“, – teigia „Kardiolitos klinikų“ gydytoja.

„Jei žmogus susidomėjo pigmentinių dėmių šalinimu lazeriu, padeda profesionalo konsultacija ir dermatoskopija. Taip pat reikėtų žinoti, kad prieš lazerines procedūras nereikėtų bent mėnesį naudoti rūgštinės kosmetikos, retinolio“, – vardija dermatologė.

Ji priduria, jog paprastai procedūra trunka iki 30 minučių; priklausomai nuo dėmių tipo, kitų veiksnių, gali prireikti nuo 1 iki 3 procedūrų.

Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ gydytoja dermatologė dr. Jurgina Ūselienė

Anot „Kardiolitos klinikų“ gydytojos, po atliktos lazerinės procedūros svarbu 4–8 savaites griežtai saugoti odą nuo saulės spindulių. Tad žiema yra itin tinkamas metų laikas spręsti pigmentinių dėmių problematiką. Be to, svarbu naudoti apsaugines priemones su filtrais tiek nuo UVA, UVB, tiek ir nuo mėlynosios šviesos.

„Neseniai buvo įrodyta, kad paprasta dienos šviesa lauke, turinti mėlynojo spektro spindulių, skatina susidaryti pigmentines dėmes. Jei išsigydę pigmentines dėmes ir toliau nenaudosite apsauginių priemonių, kurių SPF ne mažesnis nei 50, dėmių vėl atsiras. Vasarą būnant lauke, apsaugine priemone vertėtų teptis kas 2 valandas“, – paaiškina J. Ūselienė.

Problemą spręsti dažniau pasiryžta moterys

Dermatologė teigia, kad pigmentinių dėmių šalinimas lazeriu gali būti atliekamas visiems suaugusiems žmonėms.

„Pigmentinių dėmių turi tiek vyrai, tiek moterys. Vis dėlto moterys kreipiasi dažniau – galbūt joms svarbesnis estetinis vaizdas. Taip pat svarbu paminėti ir tai, kad pigmentinės dėmės moterims, kiek kitaip nei vyrams, atsiranda jaunesniame amžiuje. Tam įtakos turi ne tik moteriški hormonai, tačiau ir noras gražiai įdegti saulėje. O juk taip galima tik pagausinti pigmentinių dėmių“, – sako pašnekovė.

J. Ūselienės teigimu, moterys siekia atrodyti jaunai, tačiau pigmentinės dėmės sendina.

„Tai įrodyta net moksliniais tyrimais – kuo žmogaus oda skaistesnė, tolygesnio atspalvio, tuo kitiems žmonėms jis atrodys jaunesnis. Būna, kad pacientai atvyksta botulino ar hialurono injekcijoms, nes nori atjaunėti, tačiau po konsultacijos nusprendžiame pradėti nuo pigmentinių dėmių gydymo“, – teigia gydytoja dermatologė.

„Kardiolitos klinikų“ Dermatologijos ir estetinės chirurgijos centras
Ukmergės g. 219, Vilnius
Registracija tel. +370 620 33383
https://dermatologija.kardiolitosklinikos.lt/

Šaltinis
Temos
Projektas „Tavo grožio ekspertai“
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją