Kokios dažniausios bėdos priverčia vyrus praverti urologo kabineto duris? Kokią įtaką šiuolaikinis gyvenimo būdas turi lovos reikalams ir kaip karantinas veikia vyrų seksualinę sveikatą?

Į šiuos klausimus padėjo atsakyti „Northway“ medicinos centro seksologas, urologas Marius Anglickis.

– Kokios dažniausios problemos priverčia vyrus praverti urologo kabineto duris?

– Daugelis galvoja, kad erekcijos sutrikimai yra pagrindinė priežastis, dėl kurios pacientai kreipiasi į urologus. Urologija yra labai plati ir įdomi sritis. Daugelis klaidingai mano, kad urologai gydo tik vyrus. Tačiau būtina akcentuoti, kad tiek vyrai, tiek moterys turi inkstus, šlapimo pūslę.

Labai dažnai mes susiduriame su šlapinimosi sutrikimais, inkstų ar šlapimo pūslės akmenimis, onkologiniais susirgimais. Jei pacientas jaunas, tai jokiu būdu nereiškia, kad jis yra visiškai sveikas.

Sveikas žmogus – tik blogai ištirtas ligonis. Kiekvienais metais bent 5-iems jaunuoliams profilaktinės patikros metu nustatau sėklidės vėžį. Skaudžiausia būna, kad pasisako, jog pakitimus matė jau vienerius metus ir nerado laiko atvykti pas gydytoją.

Per paskutinius 6 mėnesius kreipėsi bent 4 jaunos (vyriausiai 27 metai) merginos, kurioms profilaktinės patikros metu nustačiau inkstų vėžį. Visada turėdamas progą akcentuoju, kad geriau dešimt kartų nueiti pas gydytoją be reikalo, nei vieną kartą nenueiti ir laiku nediagnozuoti rimtos patologijos.

Man labai keista, kuomet mašiną tikrinti normalu ir privalu kas dvejus metus, tuo metu net ir šiandiena ateina pacientai, kurie pas gydytoją nebuvo 15 metų. Erekcijos sutrikimai yra vienas signalų dėl kurių reikėtų pasirodyti pas gydytoją ir pasidaryti kraujo gliukozės koncentracijos tyrimus, lipidogramą, įvertinti kraujo spaudimą.

Paradoksas tas, kad dėl erekcijos sutrikimų dažniau kreipiasi jaunuoliai, o ne vyresni vyrai, nors sulaukus 50 metų apie 50-60 proc. vyrų turi vienokių ar kitokių erekcijos sutrikimų. Deja, vyresni vyrai vis dar gėdijasi kalbėti apie erekcijos sutrikimus ir pripažinti, kad jų erekcija pablogėjusi ar visai dingusi.

Tiesą pasakius, tai yra viena įdomiausių temų apie kurią dažnai kalbu konferencijose ar skaitau paskaitas šeimos bei kitų specialybių gydytojams. Vienas svarbiausių dalykų, kurį visada stengiuosi akcentuoti – erekcijos sutrikimai yra pirmasis organizmo pagalbos šauksmas. Nieko nedarant laukia labai rimtos sveikatos problemos.

Labai daug klinikinių tyrimų rodo, kad pablogėjus ar pradingus erekcijai už 3-5 metų vyrams dramatiškai padidėja insulto, infarkto ar kitų kardiovaskulinių ligų rizika. Pirmiausia pablogėja kraujotaka varpos smulkiose kraujagyslėse, o jau paskui laukia problemos širdies ir kraujagyslių sistemoje.

Kita bėda, kad vyrai neretai vengia kalbėti apie erekcijos sutrikimus su savo antrosiomis pusėmis, pradeda vengti lytinių santykių. Dėl to pablogėja tarpusavio santykiai. Antroji pusė pradeda galvoti, kad ji tapo nebe patraukli ar vyras susirado kitą simpatiją. Galiausiai viskas gali baigtis skyrybomis.

– Kokios pagrindinės priežastys lemia vyrų problemas lovoje, kaip dažnai tai būna psichologinės bėdos?

– Kiekvienas urologas privalo išsiaiškinti, ar erekcijos sutrikimai yra fiziologinės, ar psichologinės kilmės. Labai gaila, kada dalis kolegų erekcijos sutrikimus nurašo psichologijai. Taip, labai dažnai erekcijos sutrikimai būna dėl psichologinių priežasčių.

Tačiau labai dažnai atidžiau patyrinėjus jaunuolį, turintį erekcijos sutrikimų, paaiškėja, kad tai sukelia laiku nediagnozuotas cukrinis diabetas, skydliaukės problemos ar net pagumburio auglys.

Neretai paaiškėja, kad erekcijos sutrikimai yra psichologinės kilmės. Nėra vyro, kuris per savo gyvenimą nebūtų turėjęs erekcijos sutrikimų. Labai svarbu, kaip jis į tas problemas reaguoja. Bėda, kada vyras į šias problemas reaguoja perdėtai jautriai. Tuomet prieš kiekvienus lytinius santykius jis patiria didžiulį stresą. Jis negalvoja, kaip bus viskas smagu, bet vienintelis klausimas, ar bus normali erekcija.

Tuomet jis papuola į uždarą ratą, iš kurio ištrūkti gali padėti tik psichologas. Mūsų smegenys yra labai sudėtingas ir įdomus mechanizmas. Geriausias to pavyzdys – šuns įkandimas. Vienam įkanda šuo, tai žmogus visą likusį gyvenimą bijo šunų, o kitas už penkių minučių, nusivalęs kraują, lenda prie kito šuns.

Panašiai ir su erekcijos sutrikimais. Dar blogiau, kada į erekcijos sutrikimus netinkamai reaguoja vyro partnerė. Yra buvę net taip, kad yra tekę skambinti vyro partnerei ir taikyti po skyrybų. Aiškinau, kad vyrui erekcija sutrikusi dėl ligos, streso bei įtampos, o ne dėl to, kad ji pasidarė nebe patraukli.

„Northway“ urologas gyd. Marius Anglickis
© Organizacijos nuotr.
„Northway“ urologas gyd. Marius Anglickis

– Kokia žalingų įpročių, tokių kaip rūkymas, alkoholis, lengvi narkotikai (marihuana), įtaka vyrų seksualinei sveikatai?

– Alkoholis, rūkymas, nuolatinis stresas ir nutukimas žymiai padidina erekcijos sutrikimų riziką. Svorio korekcija, didesnis fizinis aktyvumas, rūkymo metimas gali ne tik sustabdyti erekcijos sutrikimų progresavimą, bet ir pagerinti erekciją.

Labai dažnai pacientams, atvykusiems dėl erekcijos sutrikimų, rekomenduoju kuo greičiau koreguoti gyvenimo būdą, nes nieko nedarant laukia rimtos pasekmės. Kaip jau minėjau, tokiems vyrams gali išsivystyti insultas ar infarktas. Labai smagu, kai tie patys žmonės sugrįžta po kurio laiko numetę svorio ir kardinaliai pakeitę savo gyvenimą.

Geras klausimas dėl marihuanos ir erekcijos sutrikimų. Prieš kelis metus lankiausi Olandijoje. Šioje šalyje labai daug varpos implantų įdeda jauniems vyrams ir pagrindinė to priežastis – piktnaudžiavimas marihuana. Dėl lengvų narkotikų vyrams dažnai išsivysto priapizmas. Priapizmas yra vyrų liga, apie kurią privalo žinoti kiekvienas save gerbiantis vyras.

Priapizmas apibūdinamas kaip ilgai trunkanti skausminga erekcija, kuri nebūna susijusi su lytiniu susijaudinimu ar stimuliavimu. Ši būklė reikalauja skubios medicininės pagalbos, kadangi jos metu sutrikusios varpos kraujotakos gali atsirasti tam tikrų audinio pažeidimų, dėl kurių vėliau atsiranda erekcijos sutrikimų.

Urologas tiesiai šviesiai įvardijo didžiausias vyrų problemas lovoje: paprasti būdai, kurie gali padėti daugeliui
© Shutterstock

– Šiuolaikinis greito vartojimo ir skubėjimo gyvenimo būdas, kiek stresas, įtampa turi įtakos reikalams lovoje?

– Nėra didesnio kraujagyslių priešo už stresą. Jis yra nuolatinis mūsų gyvenimo palydovas. Kažkur vėluojame, kažko nespėjame ar kažkas nesigauna. To pasekmė – mūsų organizme išsiskiria streso hormonai. Tai yra tarsi botagas širdžiai, kurio paskirtis paruošti organizmą gynybai arba kovai.

Ilgainiui stresas žaloja mūsų širdis, krajagysles ir nervų sistemą. Geriausią to pavyzdį esu skaitęs vienoje knygoje. Grįžę iš Vietnamo karo jauni vyrai pradėjo mirti nuo insulto ar infarkto. Skrodžiant paaiškėjo, kad jų kraujagyslės tarsi senukų.

Einant per džiungles, kur už kiekvieno krūmo gali tūnoti priešas, vyrai patiria didžiulį stresą. To pasekoje buvo negrįžtamai sužalotos jų kraujagyslės. Panašūs procesai vysta ir šiuolaikinių vyrų organizmuose. Dėl šios priežasties būtina rasti hobių, tokių kaip sportas ar meditacija, kurie sušvelnina neigiamas streso pasekmes.

– Ar karantino metu sumažėjo besikreipiančių vyrų dėl potencijos sutrikimų? Na, gal pandemijai pristabdžius gyvenimo tempą atsirado daugiau laiko lovos reikalams, gal lėtesnis gyvenimo tempas davė teigiamų impulsų šioje srityje?

– Tiesą pasakius per karantiną nepastebėjau pacientų srauto sumažėjimo. Jų gal net padaugėjo. Ir tas pastebima visose darbovietėse, išskyrus Vilniaus miesto klinikinę ligoninę, kurioje ilgą laiką negalėjome dirbti sau įprasto darbo, o turėjome kovoti už sunkiai COVID-19 sergančių pacientų gyvybes.

Vyrai per karantiną patiria labai daug streso ir dėl to gali nukentėti jų erekcija. Ne paskutinėje vietoje yra ir sumažėjusi savigarba dėl prarasto darbo, sumenkusių pajamų. Karantinas sujaukė visų mūsų gyvenimus. Prieš pusę metų su kolega iš Kauno turėjome pradėti atlikinėti labai modernias operacijas – pirmieji Baltijos šalyse planavome pradėti dėti trijų dalių varpos implantus, tačiau dėl karantino mūsų planai nusikėlė neribotam laikui.

– Manoma, kad pas urologus registruojasi vyresnio amžiaus vyrai, o kaip dažnai į jus kreipiasi jauni, kurie susiduria su vienokia ar kitokia bėda lovoje? Pavyzdžiui, priešlaikinė ejakuliacija, ko gero, ji kamuoja jaunus vaikinus?

– Nėra taip, kad į urologus kreipiasi tik vyresnio amžiaus pacientai. Dėl tų pačių problemų gali kreiptis tiek jaunas vyras, tik vyresnio amžiaus pacientai. Priešlaikinė ejakuliacija yra viena iš dažniausių problemų, dėl kurių kreipiasi vyrai.

Ši problema yra daug lengviau sprendžiama, nei patologija, kada vyrams sunku pasiekti orgazmą – uždelsta ejakuliacija. Yra kreipęsi vyrų, kuriems reikėjo kelių ar net penkių valandų, kad pasiektų orgazmą.

Bėda, kad dalis vyrų žiūrėdami pornografinius filmus, kuriuos filmuoja savaitę ir sumontuoja į ilgesnį epizodą, pradeda galvoti, kad normalus lytinis aktas turi trukti 20-30 min. Daugumai vyrų ejakuliacija įvyksta po 3-5 minučių nuo įsiskverbimo į makštį.

Tuo metu priešlaikinės ejakuliacijos kamuojamų vyrų lytinis aktas trunka vos 15-60 sekundžių. Labai dažnai priešlaikinės ejakuliacijos kamuojami vyrai net nespėja patekti į makštį ar užsidėti prezervatyvo.

Ejakuliacija įvyksta nuo mažiausio tiesioginio seksualinio stimulo. Tai nėra bėda, jei vyro partnerė yra „greitukų mėgėja“ ir per tą laiką pasitenkina. Deja, labai dažnai ši patologija susijusi su rimtomis psichologinėmis problemomis ar net lytinių santykių baime.

Nors priešlaikinė ejakuliacija dažniausiai kamuoja jaunus ir daug seksualinės patirties neturinčius vyrus, tačiau ši būklė gali atsirasti ir vyresniems vyrams. Šią patologiją gali sąlygoti nervinė įtampa dėl noro pasirodyti „idealiu meilužiu“, mylintis su nauja partnere.

Labai dažnai priešlaikinė ejakuliacija įvyksta dėl ilgai buvusios seksualinės abstinencijos. Tiesa pasakius, kai kada šios patologijos atsiradimą gali sąlygoti ir moterys. Kai kurie vyrai skundžiasi, kad priešlaikinės ejakuliacijos atsiradimą lėmė nuolatinė įtampa ir sumažėjusi savivertė dėl viešai laidomų antrosios pusės juokelių dėl greito baigimo ar kitų nesugebėjimų lovoje.

Viena dažniausių įgytos priešlaikinės ejakuliacijos priežasčių vyresnio amžiaus vyrų gretose – erekcijos disfunkcija. Priešlaikinė ejakuliacija atsiranda dėl erekcijos sutrikimų. Vyrai pasąmoningai stengiasi kompensuoti negalėjimą ilgai išlaikyti standžią varpą.

– Priešlaikinė ejakuliacija, ar tai psichologinė bėda? Kaip tai gydoma?

– Klasikinis kovos su priešlaikine ejakuliacija būdas yra tinkamas minčių nukreipimas. Jį greičiausiai yra išbandęs ne vienas vyras. Lytinio akto metu rekomenduojama galvoti apie ką nors nemalonaus ir atgrasančio (pvz., indų plovimą ar mašinos tepalų keitimą).

Esant priešlaikinei ejakuliacijai būtina dažniau mylėtis. Pastebėta, kad lytinio akto trukmę prailgina mylėjimasis kai vyras viršuje. Prieš numatomus lytinius santykius priešlaikinės ejakuliacijos kamuojamiems vyrams rekomenduojama masturbuotis.

Visi puikiai žino, jog antroji erekcija trunka ilgiau. Be to, antrąjį syki susijaudinti ir pasiekti viršūnę yra jau daug sunkiau. Prezervatyvai mažina varpos jautrumą. Dar geriau, kada vyras naudoja prezervatyvus, purškalą arba kremą su varpos odos jautrumą mažinančiais preparatais.

Jei visos šios priemonės neduoda norimo efekto, tuomet rekomenduojamas gydymas specialiais vaistais, prailginančiais lytinio akto trukmę. Selektyvieji serontonino reabsorbcijos inhibitoriai vartojami nuotaikos sutrikimams gydyti, tačiau pastebėta, kad jie gali atitolinti ejakuliaciją.

Kraštutiniais atvejais rekomenduojamas operacinis gydymas. Daliai vyrų su priešlaikine ejakuliacija padeda apipjaustymas. Kurį laiką po apipjaustymo varpos galvutė būna labai jautri, tačiau ilgainiui ant jos esanti oda sustorėja, o varpos jautrumas sumažėja.

– Potencijos sutrikimai ir „Viagra“, ar yra alternatyvų šiam vaistui? Ar tai lengviausias kelias sprendžiant potencijos sutrikimą?

– Daugelis nuostabių atradimų šiame pasaulyje yra padaryta netyčia. Netyčia buvo atrasti rentgeno spinduliai, penicilinas, bulvių traškučiai. Panašiai nutiko ir su vaistais erekcijos sutrikimų gydymui. Pradžioje šie vaistai buvo sukurti krūtinės skausmų gydymui. Klinikinėje studijoje išryškėjo vaistų pašalinė reakcija – žymiai pagerėjusi tiriamųjų erekcija. Yra tekę skaityti vieno iš mokslininkų, dalyvavusiu pirmuose klinikiniuose tyrimuose, atsiminimus.

Jis su šypsena pasakojo, kad visi vyrai, užėjus žaviai sesutei į palatą, gulėdavo ant pilvo. Taip įvyko revoliucija gydant erekcijos sutrikimus. Nuo to laiko į rinką atėjo daug naujų, efektyvesnių ir mažiau pašalinių reakcijų turinčių preparatų, skirtų erekcijos sutrikimų gydymui. Jei šie preparatai neefektyvūs, tuomet pacientams rekomenduojama vakuuminės pompos, specialūs preparatai, leidžiami į šlaplę arba varpos kūnas ar net varpos implantai.

Vyriausias vyras, kuriam teko dėti varpos implantą stažuotėje Belgijoje, buvo 85 metų. Tai rodo, kad visi vyrai širdyje jaučiasi jauni ir trokšta išlaikyti erekciją kuo ilgiau. Norėčiau pasikartoti, kad jei turite erekcijos sutrikimų, tuomet nedelsiant būtina kreiptis į gydytoją ir jokiu būdų nereikėtų gyventi susitaikius su šiomis problemomis, o ieškoti išeičių.


www.DELFI.lt
35