Stiprūs ir sveiki plaukai visais laikais buvo jaunystės ir vaisingumo simbolis. Buvo manoma, kad plaukuose slypi visa kūno jėga ir energija. Žmonės ilgus plaukus laikė laisvės ir išdidumo simboliais. Ankstyvaisiais viduramžiais neištikimos žmonos buvo baudžiamos nukirpus ar nuskutus jų plaukus. O senovės japonų imperatoriaus plaukai buvo laikomi tokiais šventais, kad jis negalėjo jų kirptis. Visa tai dvariškiai atlikdavo naktį, imperatoriui miegant. Tuomet buvo manoma, kad naktį imperatoriui nukirpti plaukai yra pavogti, ir jo garbė lieka nesuteršta. Tačiau ką daryti, jei plaukai pradeda slinkti?

Kad plaukai bus sveiki ir žvilgantys, jeigu rūpinsimės jais visus metus, žinome visi. Bet pripažinkime, dažniausiai susirūpiname savo plaukais, kuomet pastebime, kad jie nebe tokie, kokie buvo arba nebe tokie, kokie norėtume, kad būtų. Jeigu susilpnėjusius plaukus dar galime pagydyti, tai prasidėjęs gausus plaukų slinkimas, akivaizdu, neprognozuoja nieko gero.

Plikimo priežasčių daug

„Northway“ medicinos centro gydytoja - dermatovenerologė dr. Jūratė Garbaravičienė teigia, kad plikimo priežastys priklauso nuo paciento amžiaus, genetikos, ligų, įvairių kitų veiksnių. Neretai ūmai padidėjęs tolygus visos galvos plaukų slinkimas yra telogeninio tipo, ir dažniausiai susijęs su stresine situacija, dieta, staigiu svorio kritimu, kai kurių vaistų naudojimu, austoimuninemis ligomis, po-operaciniu, po-gimdyminiu ar menopauziniu laikotarpiu.

Pasak VUL Santaros klinikų Dermatovenerologijos centro gydytojo Tado Raudonio, reikėtų išskirti dvi stambias alopecijų grupes - tai randėjančios (pvz., frontalinė fibrozuojanti alopecija, planopiliarinė kerpligė, plikinantis folikulitas, diskoidinė raudonoji vilkligė) ir nerandėjančios (pvz., androgeninė, telogeninė, židininė alopecijos, grybelinės plaukų folikulo ligos) alopecijos. Randėjančios alopecijos yra daug retesnės, tačiau jos sukelia negrįžtamus pokyčius skalpo odoje, todėl būtinas skubus jų gydymas. Nerandėjančios alopecijos šiuo požiūriu yra mažiau pavojingos ir gydymo rezultatai gali būti visai neblogi, tačiau ilgai delsti nederėtų.

Plačiau verta pakalbėti apie dažniausią plaukų slinkimo priežastį tiek vyrams, tiek moterims - androgeninę alopeciją. Asmenų, turinčių tam tikrus genus (kurie visi dar nėra tiksliai nustatyti), plaukų folikulai yra imlesni androgenų (testosterono ir jo darinio - dihidrotestoterono) poveikiui, kurie sukelia palaipsnę plauko folikulo miniatiūrizaciją. To pasekoje su amžiumi mažėja plaukų tankis, jie tampa plonesni, trapesni. Vyrams tai pastebima frontalinėje srityje - regresuoja plaukų augimo linija, taip pat gali pasirodyti ovalus išplikimo židinys ties viršugalviu (Hamilton-Norwood skalė). Moterims būdingas plaukų slinkimas viršugalvio srityje arba ties sklastymu (Ludwig skalė). Pakaušio ir smilkinių sritys dažnai nepažeidžiamos.

Dažniausia greito ar banguojančio plaukų slinkimo priežastis - tai telogeninė alopecija. Visi mūsų plaukai turi savo gyvenimo ciklą, kurį sudaro keletas fazių. Paskutinė fazė yra telogeno fazė, po kurios plaukas atsiskiria nuo folikulo ir jo vietoje pradeda augti naujas plaukas. Tai yra normalus procesas - mes kasdien tokiu būdu netenkame apie 200 plaukų. Tačiau patyrus stiprų emocinį ar fizinį (sunkios ligos, operacijos, nėštumas) stresą, sergant endokrininėmis, autoimuninėmis ligomis, esant nesubalansuotai mitybai daug didesnė plaukų folikulų dalis gali staiga pereiti į telogeno fazę, todėl pastebimas didelio plaukų kiekio netekimas, dažniausiai iš viso skalpo ploto. Pašalinus priežastį plaukų slinkimas dažniausiai sustoja ir plaukų būklė palaipsniui atsistato.

Pradėjo slinkti plaukai? Priežastys gali būti kur kas paprastesnės nei manote
© Fotolia


Plaukų slinkimą veikia ir amžius, ir lytis

Plaukų retėjimas bei slinkimas panašiai dažnai vargina ir vyrus, ir moteris. Nors ir yra įprasta dažniausiai girdėti su vyriškąja lytimi siejamą androgeninę alopeciją, šio tipo plikimas taip pat neretai užklumpa ir moteris. Lytis visgi neretai lemia plikimo rūšį bei gydymo pasirinkimo galimybes konkretaus paciento atveju.

Gydytojo T. Raudonio teigimu, kai kalbame apie plaukų slinkimą, dažniausiai omenyje turima androgeninė alopecija, kuri priklausomai nuo amžiaus pasireiškia iki 75 proc. vyrų ir iki 25 proc. moterų. Skaičiai apytiksliai, nes įvairių tyrimų pateikiami skirtingi duomenys, dėl besiskiriančių alopecijos vertinimo kriterijų. Tačiau visgi dažniau į gydytoją kreipiasi moterys, kurioms labiau rūpi jų plaukai. Vyrai dažnai su tuo lengviau susigyvena ir nusprendžia tiesiog nusiskusti galvą.

Kita dažniausia plaukų slinkimo priežastis - telogeninė alopecija - kiek dažniau pasireiškia moterims.
Kalbėdama apie plinkančiųjų amžių, gydytoja dr. J. Garbaravičienė sako, kad skirtingos plikimo rūšys gali pasireikšti įvairiame amžiuje, ir abiems lytims, nors tam tikros pasiskirstymo tendencijos egzistuoja: „Štai androgeninio tipo plikimas gali prasidėti net paauglystėje, ir jis pastebimas daugiau nei pusei 50 metų perkopusiems vyrams. Kiek retesnė ir nelengvai gydoma frontalinė fibrozuojanti alopecija yra sietina su menopauzinio laikotarpio moterimis. Vaikus tėveliai dažniausiai atveda dėl netikėtai prasidėjusio židininio nuplikimo“.

Prasta mityba, nusilpęs organizmas, vaistai alina plaukus

„Išretėję, ploni ir trapūs plaukai dažnai yra vienas iš nusilpusio organizmo požymių - tai gali būti ir mažakraujystė, vitaminų D, B12, folio r., geležies ir kitų mikroelementų stoka. Taip pat plaukų ligos dažnai siejamos su autoimuninėmis skydliaukės, kitomis endokrininėmis ir jungiamojo audinio ligomis. Be to, esant neįprastam plaukų slinkimui rekomenduojama išsitirti ir dėl lytiškai plintančių infekcijų“, - teigia T. Raudonis.

Jo teigimu, sezoninis plaukų išslinkimas labiau siejamas su mūsų mitybos raciono ir saulės šviesos kiekio pasikeitimu, pablogėjusia nuotaika - dėl to periodiškai nežymiai keičiasi mūsų organizmo fiziologija. Tai gali paskatinti lengvos telogeninės alopecijos (kai didesnės plaukų folikulų dalies gyvenimo ciklai sutampa ir daugiau jų vienu metu iškrenta) išsivystymą, kuri dažniausiai yra grįžtama, todėl dėl sezoninio plaukų slinkimo, kuris nėra stipriai išreikštas, labai nerimauti nereikėtų.

„Nesunku įtarti prasidėjusį plaukų slinkimą dėl naujai pradėto naudoti vaisto, ar pvz. pooperaciniu laikotarpiu. Kiek daugiau tyrimų gali tekti atlikti, įtariant gretutines ligas (skydliaukės, geležies ar vit. D trūkumą, žmogaus imunodeficito viruso infekciją), ar tokias odos ligas kaip raudonoji vilkligė, kerpligė, - teigia „Northway“ medicinos centro gydytoja dr. Jūratė Garbaravičienė, - normalu, jei žmogus netenka 50-100 plaukų per dieną. Padidintas jų netekimas, trunkantis ilgiau nei 6 mėn., verčia pasvarstyti apie aukščiau minėtas galimas lydinčias būkles. Visgi neretai diagnozuojama lėtinė šios būklės forma, kurios priežastis nėra žinoma, ir kurios metu pamažu retėja viso skalpo plaukai. Dažniausiai ši būklė pasireiškia 30-60 m. moterims gana staigia intensyvaus slinkimo pradžia, tačiau, nors ir labai neraminanti, ji nepereina į negrįžtamą nuplikimą“.

Pradėjo slinkti plaukai? Priežastys gali būti kur kas paprastesnės nei manote
© Shutterstock


Liaudies medicina neišgelbės plaukų, kuriuos kasdien žudo fenai

Šiuolaikinė medicina siūlo pakankamai efektyvų medikamentinį plaukų slinkimo gydymą, todėl gydytojas T. Raudonis nerekomenduoja užsiimti savigyda, pavyzdžiui, plaukus trinti svogūnų sultimis: „Gydymas liaudies medicinos priemonėmis – tai gydymo pradžios atidėjimas ir blogesni gydymo rezultatai. Iš esmės visos liaudies medicinos priemonės gali sukelti tokias vietines šalutines reakcijas kaip - iritacinis, alerginis dermatitai, skalpo pleiskanojimas, niežėjimas, fototoksinės reakcijos. Gyvename ne tarpukario laikais, galime įsigyti ne tik žolių ar maisto produktų odos ir jos priedų ligoms gydyti“.

Kalbant apie norą išvengti plaukų slinkimo, svarbu paminėti karštas plaukų formavimo priemones. Gydytojas pastebi, kad didžioji dalis pacientų naudoja pačius pigiausius fenus, plaukų tiesinimo žnyples, o maisto papildams jau būna išleidę ne vieną šimtą eurų. Taip pat reikėtų vengti priauginamų plaukų, pynimo smulkiomis kaselėmis, tamprių gumelių - šios priemonės dėl fizinės apkrovos gali sukelti trakcinę alopeciją, kai plaukas vis tempiamas ir ilgainiui jis išnyksta. Tai ypač pastebima tamprias ir smulkias kaseles mėgstančių etninių ir rasinių grupių populiacijose.

Gydytojų rekomendacijos, norint išvengti plaukų slinkimo

Dr. J. Garbaravičienė, norintiems turėti stiprius plaukus, visų pirma rekomenduoja juos tausojančią priežiūrą. Tampriai ant galvos odos dėvimi galvos dangalai, pernelyg dažnas plaukų šukavimas, ar masažavimas gali sukelti padidėjusią plaukų folikulų riebalų gamybą, kuri gali neigiamai veikti plauko regeneracijos ciklą. Smarkiai surišti suimti plaukai neigiamai mechaniškai veikia plauko šaknį, todėl tokių šukuosenų naudojimas turėtų būti minimalizuotas. Mityba turėtų būti pilnavertė, subalansuota, turinti pakankamą kiekį baltymų, geležies, kitų mikroelementų. Negydomos virškinamojo trakto, skydliaukės ligos neretai neigiamai veikia plaukus.

Vitaminų ir įvairių papildų rolė, ko gero, yra didžiausia, esant mitybos nepakankamumui. Plaukų augimui skirti stiprinantys preparatai turi geležies, biotino, cinko, B grupės, Vit A, C, D, seleno.
Skirtingai plaukų slinkimo būklei taikomi skirtingi gydymo būdai, vienu atveju skiriami skalpą dirginantys vaistai, kitu atveju - skalpą raminantys vaistai, todėl visų pirma reikalinga teisingai nustatyti galvos odos ligą. Plauko augimo fazė net ir sėkmingo gydymo metu užtrunka netrumpai iki matomo rezultato, todėl tenka apsišarvuoti kantrybe ir pacientui, ir gydytojui. Deja, neretai pasitaiko tokių plikimo rūšių, kurias gydant tikslas būna bent jau sustabdyti progresavimą. Priklausomai nuo plikimo rūšies, ligos eigos, paciento amžiaus, lydinčių ligų, vaisto naudojimas gali būti skirtingas: tepamas, suleidžiamas į galvos odą pavieniais taškais ar aparatiniu būdu, o kartais tenka naudoti geriamuosius vaistus. Tokios priemonės kaip PRP (platelet rich plasma), mezoterapinės biomimetiniu peptidų, botulino toksino injekcijos, žemo intensyvumo lazerio šviesos terapija yra svarbios papildomos priemonės augančiam plaukui.

Gydytojo T. Raudonio teigimu, maisto papildai gali būti naudingi kai nustatomas tam tikrų mikroelementų trūkumas. Dažniausiai esant silpniems ir nusilpusiems plaukams skiriamas biotinas, įvairūs mielių ir aminorūgščių preparatai, tačiau nereikėtų persistengti. Pagrindinė maisto papildų funkcija - paskatinti plaukų ir nagų augimą. Jei toliau progresuoja negydoma plaukų liga, vartojami maisto papildai bus beverčiai.

Gydytojas nepataria ir paplitusio siūlymo, gerti nėščiosioms skirtus papildus, esą ten daug reikalingų medžiagų: „Juk neplautumėte grindų su indų plovikliu? Yra begalė plaukams ir nagams skirtų maisto papildų kompleksų. Tačiau dėti daug vilčių vien į maisto papildus nereikėtų, ypač jei nėra mikroelementų ir vitaminų deficito. Geriau valgykite sveikesnį maistą, daugiau ilsėkitės“.

Jei situacija yra rimta ir nuo slinkimo negali padėti jokie vitaminai, visų pirma reikėtų atvykti gydytojo plaukų ligų specialisto (trichologo) konsultacijai. Plaukų slinkimas - dažniausiai lėtinė liga, kurią galima gydyti, tačiau gydymas dažniausiai skiriamas ilgą laiką.

„Kalbant konkrečiai apie androgeninę alopeciją, galimas gydymas tiek vietiškai vartojamais, tiek sisteminiais vaistais. Tačiau dar kartą norisi pabrėžti, kad pacientai neturėtų užsiimti savigyda. Taip pat gali būti atliekamos įvairios efektyvios gydomosios procedūros, dažniausiai PRP - trombocitais praturtintos plazmos injekcijos. Esant pažengusiai stadijai dažnai tenka rekomenduoti plaukų transplantaciją. Taigi, kuo anksčiau pacientas kreipiasi, tuo gydymas gali būti paprastesnis ir rezultatai bus geresni“, - pataria T. Raudonis.


Sveikatos mitai
1