Įvairiais laikotarpiais tobulas kūnas buvo suprantamas skirtingai. Senovėje kūno idealu laikyta Vilendorfo Venera turbūt šiandien turėtų ne vieną kompleksą, o galbūt net kreiptųsi į plastikos chirurgą. Nors dažnai manoma, kad plastinės operacijos atliekamos tik dėl grožio, kai kuriais atvejais šiandien tai daroma ir sveikatos labui. Šįkart domimės: kokiais atvejais plastinė chirurgija tampa ne vien grožio, bet ir sveikatos nuosprendžiu?

Dažniausiai kreipiasi dėl senėjimo ir gimdymo padarinių


Dėl kokių priežasčių dažniausiai galvojama apie plastinę chirurgiją? „Northway“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Arūnas Jankauskas tikina, kad dažniausias motyvas – atstatyti prarastas kūno formas arba pataisyti įgimtas.

Anot jo, vienas iš dažniausių atvejų, kada kreipiamasi į plastikos chirurgus – veido pokyčiai dėl senėjimo, kai atsiranda gilios raukšlės, deformacijos, odos perteklius. Į specialistus kreipiasi moterys po gimdymo, susiduriančios su pilvo sienos deformacija, pilvo raumenų išsiskyrimu, o po maitinimo krūtimi – dėl krūtų tūrio sumažėjimo, ptozės.

Arūnas Jankauskas
© Martynas Ambrazas
Arūnas Jankauskas


Į plastikos chirurgus kreipiamasi ir netekus svorio, kuomet norima išspręsti odos pertekliaus bėdą, A. Jankauskas prideda, kad sulaukiama pacientų, besikreipiančių dėl netinkamų maisto papildų naudojimo nulemtos ginekomastijos, įgimtos deformacijos, tarp kurių viena dažniausių – ausų deformacija. Praktikoje dažnai tenka susidurti ir su lokaliomis riebalų sankaupomis, kuriomis nepavyksta atsikratyti sportuojant.

Nors dažnai manoma, kad plastinė chirurgija reikalinga tik dėl estetikos, A. Jankauskas pabrėžia, kad plastinė chirurgija taip pat gali būti susijusi ir su sveikata. Kaip pavyzdžius jis pamini vokų ir krūtinės mažinimo operacijas.

„Užkritusių vokų korekcija pagerina savijautą, akys mažiau pavargsta, mažiau ašaroja. Ausų korekcija dažnai sprendžia psichologines problemas. Krūtų sumažinimas – problemas, susijusias su krūtų svoriu. Po gimdymo likusios pilvo deformacijos ir subliuškusios, pasmukusios krūtinės korekcija grąžina pasitikėjimą savimi ir pagerina gyvenimo kokybę“, – vardija gydytojas.

Pilvas
© Shutterstock
Pilvas


Pacientams tenka nugalėti įvairias baimes


Karoliniškių poliklinikos plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoja Jelena Romanova-Paškevič pastebi, kad į plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojus kreipiamasi dėl įvairių priežasčių, tačiau daugiausiai pacientų dėmesio sulaukia estetinės procedūros ir operacijos.

Dėl trokštamos išvaizdos pacientai būna pasiruošę susidurti ir su savo baimėmis. Anot J. Romanovos-Paškevič, dažniausia pacientų baimė – laukiantis skausmas, nerimas dėl operacijos rezultatų. Taip pat ji prideda, kad dažnas pacientas baiminasi dėl anestezijos metu vykstančių procedūrų.

Akys
© Shutterstock
Akys


Vis dėlto, plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoja pabrėžia, kad ne visos procedūros ar operacijos atliekamos vien dėl estetikos.

„Nemažai operacijų atliekama ir dėl smulkių kaulinių deformacijų korekcijos, sąnarių funkcijų atstatymo, sausgyslių, nervų atpalaidavimo, veido pakitimų, randų, potrauminių sužalojimų, vokų ptozės (vokų nusileidimo), trukdančio matymui, krūtų hipertrofijos, odos – poodžio hipertrofijos (pertekliaus), randų ir potrauminių minkštųjų audinių sužalojimų bei dėl ligų atsiradusių randų“, – vardija J. Romanova-Paškevič.

Plastinė chirurgija sprendžia ir funkcines problemas


„Northway” plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Darius Jauniškis prideda, kad visi pacientai, besikreipiantys į plastikos chirurgą, būna nepatenkinti savo išvaizda.

Darius Jauniškis
© DELFI / Domantas Pipas
Darius Jauniškis


„Tai gali būti tiek įgimtos problemos, tiek amžiniai pokyčiai, tiek įgytos pasekmės po buvusių traumų ar operacijų. Dažniausiai kreipiasi moterys, kurios skundžiasi kūno pokyčiais po buvusių nėštumų: pasmukusios ar per mažos krūtys, pasmukę pilvai, riebalų sankaupos nepageidaujamose kūno vietose. Kita kategorija pacientų, besiskundžiančių savo išvaizda dėl amžinių pokyčių – pasmukę viršutiniai ir apatiniai vokai, pasmukusi veido oda. Pacientai, kurie turi įgytų problemų, dažniausiai kreipiasi dėl randų, nosies deformacijų, audinių defektų“, – vardija gydytojas.

D. Jauniškis sutinka, kad operacijos, sprendžiančios pacientų estetines problemas, visada sprendžia ir su jomis susijusias psichologines problemas. Anot jo, kai žmogus pats sau patinka, jis ir psichologiškai jaučiasi žymiai geriau.

Plastinė chirurgija
© Adobe Stock
Plastinė chirurgija


„Kai kurios plastinės operacijos sprendžia ir funkcines žmogaus problemas. Pavyzdžiui, potrauminė nosies deformacija gali apsunkinti kvėpavimą per nosį ir sukelti kai kurias lėtines ligas, kaip lėtinis rinitas, sinusitas. Kitas pavyzdys – pacientai skundžiasi, kad užkritę vokai dengia regėjimo lauką ir trukdo regėjimui. Dėl užkritusių vokų akys greičiau pavargsta, dažni akių uždegimai, sunku vairuoti, dirbti kompiuteriu. Gydytojui okulistui diagnozavus, kad dėl užkritusių vokų yra susiaurėjęs akiplotis, ir tokia operacija pagelbės regėjimui, ją netgi dalinai kompensuoja ligonių kasos“, – teigia D. Jauniškis.


Sveikatos mitai
3