Kiekvienas grožį suprantame skirtingai, o pastaruoju metu tikrai netrūksta priemonių, leidžiančių spręsti problemas, kurias laikome savo trūkumais. Nepatenkinti kreivais dantimis, šią problemą pamiršta užsidėję dantų breketus, o moterys, po kelių gimdymų praradusios savo kūno formas, jas susigrąžina krūtų plastikos chirurgijos pagalba. Apie tai, kam šiandien reikalinga krūtų plastikos chirurgija ir kokie klausimai dažniausiai iškyla pacientams – pokalbis su „Northway“ medicinos centro plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoju dr. Arūnu Jankausku.

Krūtų plastika susidomi ir 50–metės: o kam tai šiandien reikalinga?

Kalbėdamas apie plastinę krūtų chirurgiją, A. Jankauskas pabrėžia, kad ja sprendžiamos ne tik estetinės, bet ir medicininės problemos. Tai gali būti krūtų formos atstatymas po onkologinių susirgimų, krūtys gali būti didinamos, mažinamos, pakeliamos – visa tai, kaip teigia A. Jankauskas, skirta pacienčių, patiriančių dėl savo krūtinės tam tikrų nepatogumų, savivertei ir pasitikėjimui pakelti.

„Merginoms be krūtinės galima padėti sukurti krūtų formą, o solidesnio amžiaus moterims, kurių krūtinės forma pasikeitė po maitinimo, dėl amžiaus pokyčių, galima atkurti prarastą formą. Taip pat pacientės kreipiasi dėl krūtų asimetrijos, dėl nusvirusių, per didelių krūtų. Kada dėl jų vargina pečių juostos skausmai, operacijos metu galima pašalinti iki kilogramo nuo kiekvienos krūties“, – teigia gydytojas.

Moterys prie jūros
© DELFI / Justinas Auškelis
Moterys prie jūros


Atsakydamas į klausimą, kokios priežastys moteris atveda pas krūtų plastikos chirurgus, gydytojas pirmiausia pamini patogumą. Tai, pavyzdžiui, gali būti moterys, po kelių gimdymų praradusios savo formas ir siekiančios patogumo, tačiau amžiaus rėmus šiose operacijose nubrėžti būtų sunku. Gydytojas pamini, kad prieš keletą dienų pasididinti krūtinę implantais pageidavo ir 50–ies metų moteris.

„Kiekviena moteris nori atrodyti moteriškai, jaustis patogiai ne tik su žieminiais rūbais, bet ir su vasariniais, su bikini jaustis patogiau atostogaujant. Matau, kad labai laimingos būna tos merginos, kurios visai neturėjo krūtinės, o kita grupė – moterys, kurioms subliūkšta buvusi graži krūtinė. Tada vėl didelis stresas, nes jinai negali su tuo susitaikyti – reikia krūtinę atstatyti. Tai abu lygiavertūs atvejai, kuriuos, sakyčiau, galbūt net būtų galima priskirti prie medicininių problemų, o ne vien tik estetinių – dėl savijautos, dėl savivertės“, – teigia A. Jankauskas.

Tiesa, ne tik moterims, bet ir vyrams prireikia plastinės chirurgijos gydytojų pagalbos. A. Jankauskas pastebi, kad vis daugiau vyrų kreipiasi dėl krūtų liaukų išvešėjimo.

Arūnas Jankauskas
© DELFI / Kiril Čachovskij
Arūnas Jankauskas


„Vyrai, turintys moteriškų hormonų kiekio padidėjimą, yra gydomi – jiems šalinamos padidėjusios krūtų liaukos. Vyrams gali padidėti tiek viena, tiek abi krūtys, o tokiais atvejais padeda chirurgija. Kai vyrai turi moteriškos išvaizdos krūtinę, su tuo sunku susigyventi. Nereikia pamiršti, kad liaukiniame audinyje gali būti tokios pačios ligos, kaip ir moterims“, – pabrėžia A. Jankauskas.

Gydytojas atsakė į dažniausius klausimus: tarp jų atsiranda ir mitų

Kalbant apie krūtų didinimą implantais moterims, vienas dažniausiai kylančių klausimų, kurių iš pacienčių sulaukia gydytojas – ar išties juos reikia keisti po 10–ies metų?

„Reikia suprasti, kad gamintojai stengiasi sukurti kuo tobulesnius implantus, kad nebūtų komplikacijų, bet vis tiek tai yra svetimkūnis ir negali gamintojas duoti visam gyvenimui garantijų, kad kažkas neįvyks. Tai gali būti kapsulės kontraktūra, randas, susidarantis aplink implantą, arba, retais atvejais, implanto susidėvėjimas. Dabartiniai implantai kuriami taip, kad jie neplyštų–dažniausiai mes turime implantų plyšimus, kai implantai išstovėję 10–15 metų ir daugiau“, – pastebi A. Jankauskas.

Šiuolaikinėje chirurgijoje naudojami implantai skiriasi savo forma ir apvalkalo tekstūra – jie gali būti slidūs, gali būti šiurkštesni. Įvertinę kiekvieną konkretų atvejį, chirurgai sprendžia, kokius implantus naudoti, kad išvengti komplikacijų.

Liemenėlė
© Shutterstock
Liemenėlė


„Dabar implantai yra lengvesni, jų vidų sudaro silikono mikrosferos. Tai reiškia, kad, kai reikia parinkti didesnius implantus, galima naudoti lengvesnius. O priežiūra implantų yra tokia pati, kaip moteris būtų ir be implantų. Tiesiog reikia atlikti reguliarią krūtų patikrinimo programą vengiant krūties vėžio. Gydytojas, kuris atlieka ultragarsinį tyrimą, tuo pačiu patikrins ir implantų būklę, o jei kils įtarimų dėl implanto plyšimo – tada galima atlikti branduolių magnetinį rezonansą, kuris dar tiksliau parodytų, ar yra kokių problemų su implantais“, – aiškina A. Jankauskas.

Tiesa, kaip ir bet kurios operacijos atveju, pacientus neramina, ar išliks randas. Gydytojas aiškina, jog, atlikus chirurginį pjūvį, išvengti rando nepavyksta ir jokie lazeriai jo nepanaikina, tačiau pjūvis daromas vietose, kuriose lieka nematomas – pavyzdžiui, raukšlėje po krūtimi.

Ne mažiau moteris neraminantis klausimas – ar po tokios operacijos galima žindyti kūdikį? Kaip aiškina A. Jankauskas, silikonas nėra toksiškas ir kontakto su pieno liaukomis neturi, todėl nerimauti nereikia. Dabar implantai įstatomi po raumenimi, todėl nekontaktuoja su krūtų liauka ir pacientė gali pilnavertiškai maitinti kūdikį krūtimi.

Tačiau A. Jankauskas pastebi vieną gajų mitą apie implantų sukeliamas ligas, todėl nori pabrėžti, su kokiomis problemomis susidurti realu, o kas tėra mitai. Kaip vieną iš jų gydytojas pamini socialiniuose tinkluose pagimdytą terminą – krūtų implantų ligą, tačiau tokia medicininė diagnozė iš tikrųjų neegzistuoja.

„Pastebime, kad vis daugėja pacienčių, kurios kreipiasi išimti implantus. Tai susiję su mitu, kad implantai sukelia autoimunines ligas ir krūties vėžį. Tai tikrai galiu patikinti, kad krūties vėžio implantai nesukelia ir sukelti negali. Problemų su implantais kartais pasitaiko, kadangi tai yra svetimkūnis, ir tas svetimkūnis gali sąlygoti žymesnį randą aplink implantą. Jeigu tas randas implantą sugniuždo, deformuoja, mes tokiu atveju gaunam kapsulės kontraktūrą. Tada pacientę reikia operuoti pakartotinai, pašalinti implantą ir susiformavusią kapsulę, ir įstatyti naujus implantus. Bet tai tikrai nesusiję su jokia liga“,– tikina A. Jankauskas.


www.DELFI.lt
16