Sveikatos mitai

Turite baimių dėl įvairių tyrimų? Nežinote, ar tikrai reikia operacijos? Gerti tabletes, o gal geriau masažas ar mankšta? Tai klausimai, kurių ieškosime kartu su gydytojais profesionalais. Būtent jie pasidalins savo patarimais ir rekomenduos, kaip išsaugoti savo sveikatą.

Medicinos specialistai pastebi, kad kaip ir su daugeliu kitų sveikatos sutrikimų, sąnarių problemos vis jaunėja: dėl aktyvesnio gyvenimo būdo, nuolatinio skubėjimo kelio sąnarių skausmais skundžiasi vis jaunesni pacientai. Džiugi žinia nebent ta, kad progresas medicinoje leidžia pasiūlyti vis naujesnių ir inovatyvesnių būdų gydyti kelio sąnario problemas.

Šiaulių ligoninės Ortopedijos–traumatologijos centro laikinai einantis vadovo pareigas, gydytojas ortopedas traumatologas Alfonsas Šapalas teigė, kad kelio sąnario kremzlės nusidėvėjimas skirstomas į fazes pagal tai, kiek yra nusidėvėjusi kelio sąnario paviršiaus kremzlė. Dar kitaip tai vadinama kelio sąnario kremzlės suminkštėjimu ar išdilimu.

Pasak gydytojo, jei ši problema išlenda jaunesniame amžiuje, dažnai tai nutinka dėl įgimtų, anatominių pakitimų.

Pagrindinis peilis – viršsvoris

„Pavyzdžiui, taip vadinamos x tipo kojos, kai kelio sąnariai iškrypę į vidų, o kojos į išorę, tuomet girnelės kelio sąnaryje yra ne vienoje vagoje, bet lipa ant vieno iš kaulų išorinėje pusėje. Taip kremzlė pradeda trintis ir žmogus jaunesniame ar vėlesniame laikotarpyje jaučia traškėjimą, o per ilgus metus išdyla kremzlė“, – aiškino specialistas.

Problemų su kelio sąnario kremzle gali kilti ir dėl traumų. A. Šapalas pastebėjo, kad dalis pacientų net nepamena, kad yra patyrę kelio traumą, tačiau atidžiau pagalvoję visgi prisimena, kad ji buvo nutikusi.

„Tai gali nutikti ir dėl paprasto kritimo, kai kelio sąnaryje molekuliniame lygyje įvyksta kremzlės apmirimas ir ji po truputį tampa nepilnavertė. Toks pažeidimas gali būti lokalus, tačiau ateityje sukelti problemų“, – kalbėjo pašnekovas.

Ortopedas traumatologas toliau tęsė, kad kelio sąnario kremzlės išdilimą gali lemti ir medžiagos apykaitos sutrikimai: „Tam įtakos turi ir paveldimumas ir visa eilė ligų, kaip artritas, reumatoidiniai sutrikimai ar net žvynelinė. Yra daug ligų, kurios gali pažeisti sąnarius ir tuo pačiu pakenkti sąnario kremzlei“.

Nors nuo traumų apsisaugoti sunku, visgi kelio sąnario kremzlei galima šiek tiek ir padėti ne taip greitai nusidėvėti. Kaip pabrėžė gydytojas, didžiausias peilis kelio sąnario kremzlei – viršsvoris.

„Žmogus, turintis didesnį viršsvorį, niekaip nenugyvens gyvenimo be sąnarių patologijos. Viršsvoris visuomet sugadina sąnarius“, – įspėjo specialistas.

Vis dėlto, jei gyventojui pradeda skaudėti kelius, tai dar nebūtinai reiškia, kad problemos su kelio sąnario kremzle. Kelio sąnario skausmus gali sukelti ir daugybė kitų priežasčių: raiščių, kaulų problemos. Todėl svarbu iškilus problemoms nustatyti jų tikrąsias priežastis.

A. Šapalas pasakojo, kad ne visada vis dar gyventojai kreipiasi į specialistus vos tik prasideda kelių sąnarių problemos. Dalis uždelsia ir gydytojo kabinete apsilanko jau tik tuomet kai visiškai išdilo kelio sąnarys.

Kreipiasi vis jaunesni pacientai

Medicinos centro „Northway“ ortopedas–traumatologas Kęstutis Bliznikas taip pat išskiria du galimus kelio sąnario kremzlės nusidėvėjimo būdus: trauminis ir kai kremzlė nusidėvi per ilgą laiką.

Kai kremzlė pažeidžiama traumos metu, pažeidimas būna lokalus, kai kremzlė nusidėvi – platus ir tolygus.

Ilgalaikiam kelio sąnario kremzlės nusidėvėjimui įtakos gali turėti ir genetika. Taip pat gydytojas paminėjo viršsvorį. Kelio sąnario kremzlė laikui bėgant nusidėvi ir nuo per didelio fizinio krūvio arba atvirkščiai – per mažo krūvio.

Kelio skausmas

K. Bliznikas pastebėjo, kad anksčiau kelio sąnario nusidėvėjimu pradėdavo skųstis žmonės 50–60 gyvenimo metais. Paskutiniu metu, kaip ir daugeliu kitų ligų atvejais, nusiskundimų dėl kelio sąnario skausmų gydytojai išgirsta iš vis jaunesnių pacientų.

„Žinoma, tam įtakos daro ir pagerėjusi diagnostika. Žmonės labiau rūpinasi savo sveikata ir galbūt anksčiau kreipiasi, todėl ir diagnozuojama pažeidimų ir jaunesniame amžiuje“, – tęsė pašnekovas.

Specialistas vardijo, kad apie kelio sąnario kremzlės problemas gali pranešti tokie simptomai kaip skausmas, patinimas, judesio amplitudės sumažėjimas, blogesnis fizinio krūvio toleravimas. Specialistų kabinete su tokiais simptomais atsidūrusiems pacientams skiriami įvairūs tyrimai – Rentgenas, magnetinio rezonanso tomografija, parodantys, ar yra nusidėvėjimo, kurioje vietoje ir kaip giliai pažeista kremzlė.

K. Bliznikas patarė iškart pajutus kelio skausmus neskubėti į gydytojo kabinetą, tačiau jei skausmai nepraeina ilgesnį laiką, reikėtų susirūpinti, ypač jei skausmas trukdo kasdieniam gyvenimui, fiziniam aktyvumui, riboja judėjimą.

Vis dėlto uždelsti jaučiant kelio sąnario skausmus taip pat nereikėtų. Negydant kelio sąnario kremzlės ji toliau dėvisi.

Skirtingi gydymo būdai

Jei jūsų kelio sąnario kremzlė pažeista ar nusidėvėjusi, nuleisti rankų dėl kokybiško gyvenimo nereikėtų. Gydytojas K. Bliznikas teigia, šiuolaikinė medicina turi paruošusi skirtingų metodų, kaip padėti nusidėvėjusiai kelio sąnario kremzlei.

Pavyzdžiui, jei kelio sąnario kremzlei nustatomas lokalus pažeidimas ir jis yra nedidelis, o pats kelio sąnarys yra sveikas, tokiu atveju kremzlė yra išvaloma ir užpildoma kremzliniu užpildu. Po šios procedūros pažeidimas užgyja ir suformuojama kremzlė.

„Dar vertėtų paminėti ašies nukrypimus. Pavyzdžiui, jei nusidėvėjo viena kelio pusė, tai galima taikyti osteotomiją, kai įpjaunamas blauzdikaulis ir pakeičiama kojos ašis. Taip išnaudojama nepažeista pusė ir nuimamas krūvis nuo pažeistos“, – pasakojo specialistas.

Kęstutis Bliznikas

Taip pat ortopedijos–traumatologijos srityje vis dažniau taikomos kamieninių ląstelių terapijos. Jos dažnai taikomos tokiais atvejais, kai negalima taikyti kremzlės užpildo gydymo.

„Šios procedūros metu dažniausiai naudojame jungiamąjį audinį iš pilvo sienos. Iš jo atskiriamos kamieninės ląstelės, ir jos suleidžiamos į sąnarį. Junginys, patekęs į tą terpę, padeda atstatyti kremzlę“, – aiškino specialistas.

Gydytojas pridėjo, kad skirtingi gydymo būdai pritaikomi individualiai ir parenkami pagal konkretaus paciento kelio sąnario pažeidimo būklę.

Kita vertus, reikėtų nepamiršti rūpintis savo sveikata, o kartu ir kelio sąnariais tam, kad gydymo išvis neprireiktų arba kuo vėliau. Tam gydytojas patarė nepamiršti judėti, nes judėjimas skatina kremzlės mitybą, bet kartu ir tausoti savo sąnarius: pasverti savo fizines galimybes ir nesportuoti daugiau nei gali leisti asmeninės kūno savybės.