Medicinai žengiant į priekį gyventojai turi vis daugiau pasirinkimo planuoti savo šeimos pagausėjimą ar kada įžengti į motinystę. Viena iš naujesnių galimybių, siūlomų moterims, nusprendusioms atidėti gimdymus ateičiai, – kiaušialąsčių užšaldymas.

Besikeičiantis pasaulis keičia ir šeimos kūrimo tendencijas. Vakarų pasaulyje pastebima, kad vis vėliau kuriamos šeimos ir susilaukiama pirmojo vaikelio. Jei dar 2009 m. vidutinis pirmą kartą gimdžiusios moters amžius Lietuvoje siekė 26 metus, 2018 m. pirmąjį vaiką šalyje moterys gimdė būdamos vidutiniškai 27,8 metų. Apskritai, vidutinis gimdančių moterų amžius, Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2018 m. siekė 30,1 metus.

Vaisingumo centro „Northway“ vadovė akušerė ginekologė Reda Žiobakienė pasakojo, kad atidėti motinystę moterys renkasi dėl daugelio priežasčių, todėl kiaušialąsčių užšaldymas yra viena iš priemonių, leidžiančių išsaugoti savo vaisingumą ateičiai.

Kodėl domisi kiaušialąsčių užšaldymu?

Pasak specialistės, dažniausiai tokia procedūra domisi dalis tų moterų, kurios priverstos atidėti nėštumą, nes dar nėra sutikusios partnerio, su kuriuo norėtų turėti vaikų.

„Kartu jos puikiai supranta, kad atsiradus potencialiam tėčiui, kai joms bus 40 ar daugiau metų galimybė pastoti bus minimali. Yra dalis besikreipiančių moterų, norinčių atidėti motinystę dėl asmeninių tikslų – mokslo, karjeros“, – vardijo gydytoja.

Kadangi su amžiumi vaisingumas mažėja, kiaušialąsčių užšaldymas leidžia užšaldyti lytines ląsteles ankstyvame reprodukciniame amžiuje ir jas panaudoti ateityje.

„Priešingai nei kiaušidės, gimda atsparesnė negailestingam biologinio laikrodžio poveikiui ir ilgiau išsaugo galimybę embriono įsitvirtinimui ir vaisiaus išnešiojimui, tad moteris gali pastoti net ir būdama vyresnė nei keturiasdešimties metų amžiaus“, – aiškino R. Žiobakienė.

Reda Žiobakienė
Reda Žiobakienė

Kaip toliau pasakojo specialistė, kiaušialąsčių užšaldymas gali būti aktualus ir moterims, kurių giminėje dažna ankstyva menopauzė, nes kai kurios ankstyvos menopauzės formos yra nulemtos genetiškai.

„Lietuvoje įteisinus lytinių ląstelių donorystę, kiaušialąstės šaldomos ir siekiant donuoti ląsteles. Tačiau tai labai reti atvejai, nes ląstelių donorystė nėra populiari mūsų šalyje“, – pastebi specialistė.


Bene pagrindinė sąlyga, norint turėti užšaldytų kiaušialąsčių, – moters amžius. Geriausia tai daryti nuo 3–ojo dešimtmečio iki 4–ojo dešimtmečio pirmųjų dienų.

„Planuojant šeimą ankstyvaisiais reprodukciniais metais, moteris gali jaustis užtikrintai. Tačiau bėgant laikui kiaušidžių rezervas ir jų galimybė subrandinti kokybiškas kiaušialąstes senka. Tai paaiškina, kodėl vyresnė nei keturiasdešimties metų moteris kiekvieną mėnesį turi tik apie 5 procentų tikimybę pastoti, o po 45–erių moters tokia tikimybė praktiškai išnyksta“, – įspėjo R. Žiobakienė.

Skaičiuojama, kad jei moteriai iki 30 metų užšaldoma 15 kiaušialąsčių, tikimybė jai pastoti ir pagimdyti yra apie 30 proc. Jei tokio pat amžiaus moteriai užšaldoma 25 kiaušialąstės, tikimybė pastoti ir pagimdyti padidėja iki 40 proc.

Padėtis Lietuvoje ir pasaulyje

VUL Santaros klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro Vaisingumo technologijų ir lytinių ląstelių banko poskyrio vyresnioji gydytoja, embriologė Živilė Gudlevičienė teigė, kad pasaulinėje praktikoje kiaušialąsčių užšaldymas, lytinių ląstelių užšaldymas dar iki jų apvaisinimo, dažniausiai naudojamas dėl trijų priežasčių.

„Ši procedūra populiari lytinių ląstelių bankuose, kai jaunos moterys, kiaušialąsčių donorės, donuoja savo kiaušialąstes. Užšaldytos kiaušialąstės yra saugomos kitoms moterims, kurios kiaušialąsčių neturi ir nori susilaukti vaikelio su donorine kiaušialąste“, – pirmą atvejį įvardijo pašnekovė.

Živilė Gudlevičienė
© DELFI / Josvydas Elinskas
Živilė Gudlevičienė


Dar vienas populiarus kiaušialąsčių šaldymo atvejis – socialinis, kai jaunos moterys ar merginos, norėdamos atitolinti savo motinystę, pavyzdžiui, siekdamos karjeros ar neturėdamos partnerio, nusprendžia užsišaldyti jaunas, dar nepažeistas kiaušialąstes, o panaudoti jas gali vėliau, kai jau nusprendžia susilaukti kūdikio.

Trečia indikacija kiaušialąsčių užšaldymui – onkologiniai susirgimai.

„Tai taip pat populiari priežastis pasaulyje, kai jaunoms moterims prieš vėžio gydymą ir neturint partnerio galima išstimuliuoti kiaušides, surinkti kiaušialąstes ir jas užšaldyti“, – tęsė pašnekovė.

Alternatyva kol kas neturinčioms partnerio

Kalbant apie pačią procedūrą, kiaušialąsčių užšaldymas rekomenduojamas jaunesniame moterų amžiuje. Optimalus užšaldytų kiaušialąsčių saugojimo laikas – 10 metų.

Prieš kiaušialąsčių paėmimą moteriai taikoma stimuliacija harmoniniais vaistais. Jos metu moters organizme pasigamina 10–20 lytinių ląstelių. Kai jos operaciniu būdu iš moters paimamos, tą pačią dieną užšaldomos.

„Kaip jau minėta, šią procedūrą galima taikyti onkologinėmis ligomis sergančioms pacientėms, tačiau, jei jos turi partnerius, bandome sukurti embrionus ir juos užšaldyti. Vis dėlto, jei moteris partnerio neturi, kiaušialąsčių užšaldymas gali būti kaip alternatyva“, – teigė Ž. Gudlevičienė.


www.DELFI.lt
komentarai