Kraujagyslių sistema – viena iš svarbiausių mūsų gyvybę užtikrinančių šaltinių, apie kurią per daug negalvojame, kol nesusergame ar būna per vėlu. Kraujagyslių chirurgai pasakoja, kada sunerimti dėl išryškėjusių kraujagyslių ar kapiliarų ir kokios sveikatinimo procedūros gali sukelti naujų problemų.


Viena iš dažniausių kraujotakos sistemos ligų, apie kurią girdime, – lėtinis venų nepakankamumas. Kauno klinikų kraujagyslių chirurgas, doc. med. m. dr. Linas Velička teigia, kad apie šią ligą gali įspėti kojų sunkumas, nuovargis, tinimas ar mėšlungis.


„Taip pat prie simptomų gali būti priskiriama tai, ką galime matyti vizualiai – įvairiausi dariniai pradedant išryškėjusiomis nedidelėmis kraujagyslėmis. Kartais stiprių nusiskundimų pacientas gali ir neturėti. Kiekvienu atveju gydytojas turi apžiūrėti pacientą individualiai: žiūrima, ką matai vizualiai, ką ultragarsu, ir klausai, kuo skundžiasi pacientas“, – pasakojo gydytojas.

Vieno recepto visiems nėraPasak jo, šiuo metu esant skirtingų būdų, kaip gydyti lėtinį venų nepakankamumą, kiekvieno paciento scenarijus skiriasi: „Kaip dabar populiaru sakyti – gydymas „a la carte“. Kiekvieno žmogaus atveju reikia žiūrėti, kokie jo tikslai, kokie lūkesčiai, kaip žmogus aktyviai juda, ką dirba“.Kalbant apie pradėjusias ryškėti kraujagysles ar kapiliarus ir kraujagyslių ligas, jei jos išryškėja galūnėse, pacientus apžiūri kraujagyslių specialistai. Jei smulkios kraujagyslės ar kapiliarai pradeda rastis veide, pasak chirurgo, savo kompetenciją įjungia dermatologai.„Jei kalbėsime apie paryškėjusias kraujagysles, tai, kaip jau minėjau, gali būti venų ligų požymis, tačiau gali būti ir anatominis variantas. Galbūt žmogaus kraujagyslės yra išsidėsčiusios arti odos, ši ir poodinis sluoksnis yra ploni. Tokiu atveju ligos gali ir nebūti, tačiau kraujagyslės ryškiau matysis. Nors tokiu atveju pavojaus gali ir nebūti, kartais žmogus susiduria su estetiniu negalavimu“, – kalbėjo specialistas.Estetinių nepatogumų asmeniui gali sukelti ir išryškėję kapiliarai arba teleangektazės. Jos labai išskirtiniais atvejais sukelia kraujavimus ar tinimus ir didelio pavojaus sveikatai dažniausiai nesukelia.

Malonumas, galintis pasibaigti didele bėda: chirurgas įspėja dėl masažų
© Adobe Stock

„Teleangektazės mėgsta atsirasti buvusiose operacijų ar traumų vietose. Čia veikia viskas, kas susiję su traumatizacija, – pasakojo kraujagyslių chirurgas. – Paskutiniu metu žmonės pamėgo masažus, kurie neretai yra stiprūs ir kūnui suteikiamas mechaninis poveikis ar karštis. Mano praktikoje yra buvę keli pacientai, kurie būtent atvyko po tokių gautų dovanų malonumo procedūrų, nes po jų atsirado estetinis negalavimas“.


Pasak specialisto, teleangektazių atsiradimui įtakos gali turėti ir stipri saulė, vėjas, temperatūros pokyčiai.

Prevencijos pasiūlyti negaliNors receptų, kaip išvengti smulkių kraujagyslių ar kapiliarų išryškėjimo nėra, visgi reikėtų pažiūrėti ir šeimos istoriją. Jei ankstesnėse kartose buvo kenčiama nuo šio nemalonaus reiškinio, didesnė tikimybė su juo susidurti.


Kalbant apie venų ir kraujagyslių išsiplėtimą, vienas iš rizikos veiksnių yra ir amžius. Kuo žmogus vyresnis, tuo daugiau pakitimų gali nutikti. Grįžtant prie lėtinio venų nepakankamumo, įtakos gali turėti ir viršsvoris. 

„Jei pastebite kokių kraujagyslių pakitimų, visada geriau kreiptis į specialistą ir žinoti, kas tau yra arba ko tau nėra. Žmones labiausiai vargina nežinomybė“, – teigė L. Velička.Pasakodamas apie tai, kaip išvengti kraujagyslių ligų, chirurgas teigė daug pasiūlyti negalintis: „Jei kalbėsime apie ligos progresavimą, tai priemonių yra, bet studijomis nėra įrodyta, kad tai sustabdo ligos progresavimą. Žinoma, jei turi viršsvorį, gerai juo pasirūpinti. Jei nešioji kompresinę kojinę, tai pakitimai gali plėsis lėčiau. Bet iš principo vienintelis būdas kovoti – gydymas“.Kraujagyslių chirurgas pridėjo, kad yra veiksmų, kurie gali paskatinti kraujagyslių pakitimus, pavyzdžiui, gimdymas, bet dėl rizikos moterys juk nenustos gimdyti.Kaip jau minėjo specialistas, ligų nesukeliančios, bet išryškėjusios kraujagyslės ar kapiliarai gali sukelti estetinių sunkumų gyventojams. Pradėję kompleksuoti jie gali vengti trumpų drabužių ar nusirengti paplūdimiuose. Vis dėlto progresuojant medicinai atsiranda vis naujų būdų, kaip pašalinti nemalonius jausmus keliančius darinius.Skleroterapija
© Organizacijos nuotr.
Skleroterapija

„Dėl estetinių kapiliarų naudojama skleroterapija, bet yra atsiradęs ir lazerinis gydymas. Kartais kapiliarai gali būti tokie maži, kad sklerozavimo procedūra netinka, nes kapiliarai plonesni nei smulkio adatėlės, todėl tokiu atveju gali būti naudojama lazerio ir skleroterapijos kombinacija“, – kalbėjo L. Velička.Venų varikozės pagrindinė priežastis – genetikaMedicinos centro „NorthWay“ kraujagyslių chirurgas Rolandas Dagilaitis pasakojo, kad išsiplėtusių kojų venų, arba venų varikozės, ligą sukelia venų vožtuvėlių funkcijos sutrikimas. Pagrindinė to priežastis – genetinė.

„Paveldimumo esmė ta, kad kiekvienas žmogus gimsta su sveikais venų vožtuvėliais, bet pas kai kuriuos tie venų vožtuvėliai yra silpnesni negu turėtų būti ir gyvenimo eigoje gali „subyrėti“ ir sutrikti jų funkcija. Jei vienas iš tėvų sirgo kojų venų varikoze, tai tikimybė vaikams paveldėti silpnus venų vožtuvėlius sudaro 40–60 proc.“, – įvardijo pašnekovas.

Malonumas, galintis pasibaigti didele bėda: chirurgas įspėja dėl masažų
© Asmeninis archyvasPasak chirurgo, nors pagrindinė venų varikozės atsiradimo priežastis – genetika, jai vystytis gali turėti įtakos ir tokie veiksniai kaip ilgas stovėjimas ar sėdėjimas. Tai taip pat gali paskatinti venų ir kapiliarų išryškėjimą.R. Dagilaitis pastebėjo, kad matomas kapiliaras ar vena kojoje gali būti tik estetinė problema, bet gali būti ir pirmas požymis tokios ligos, kaip kojų venų varikozė: „Todėl, jei kilo klausimų, visada reikėtų kreiptis į specialistą, kuris atlikęs kojų venų ultragarsinį tyrimą atsakys į klausimą, ar tai jau liga, ar tik estetinė problema ir pasiūlys tinkamiausią sprendimo būdą“.

Specialistas teigė, kad jei venų varikozei yra genetinis polinkis, greičiausiai to išvengti nepavyks, tačiau tokios priemonės, kaip kompresinių kojinių nešiojimas kelionių, ilgo stovėjimo ar sėdėjimo, didesnio fizinio krūvio metu, gali padėti apsisaugoti nuo venų plėtimosi. Be to, nereikėtų pamiršti, kad venos nekenčia karščio, o joms labiau patinka šaltis, todėl vasarą venų ligos progresuoja sparčiau nei žiemą.

„Taip pat svarbu žinoti, kad, jei pastebėjote išsiplėtusią veną, nereikėtų laukti kol ji „užaugs“ arba atsiras greta daugiau išsiplėtusių venų. Ligą išgydyti gerokai lengviau pirminėse stadijose“, – akcentavo pašnekovas.Venų varikozė
© Organizacijos nuotr.
Venų varikozė

Kaip ir L. Velička, kalbėdamas apie išryškėjusių kraujagyslių ir kapiliarų gydymą, R. Dagilaitis įvardijo skleroterapiją, kai į veną ar kapiliarą suleidžiama speciali medžiaga ir vena sulimpa. Taip pat šiuo metu dažnai naudojamas lazerinis būdas kapiliarams naikinti, kai lazerio energija tiksliai perduodama į kapiliarą ir įvyksta fototermolizė, kurios metu kapiliaras sunyksta.„Tačiau moderniausias kapiliarų ir smulkių venų naikinimo metodas CLACS apjungia skleroterapiją ir lazerį į vieną procedūrą. Tai yra pats efektyviausias ir stipriausias nepageidaujamu kapiliarų naikinimo metodas šiai dienai. Po vienos procedūros dingsta iki 70 proc. nepageidaujamų kapiliarų. Po visų procedūrų rezultatas vertinamas po 4–6 savaičių. Tai ne „kirpykla“, kur iš karto matosi gražus vaizdas“, – pasakojo pašnekovas.


Sveikatos mitai
6