Svarbiausia rudens puošmena – sveika oda

Svarbiausia rudens puošmena – sveika oda.

Kaip atsiranda apgamai?

Kai kurie apgamus ant kūno atsineša jau gimdami, kitiems jie formuojasi su laiku. Įprastai patį formavimosi piką apgamai pasiekia 30-40 metų amžiuje, vėliau formuojasi rečiau ar apskritai daugiau neatsiranda.

„Apgamų susiformavimą įprastai skatina dvi pagrindinės priežastys – paveldimumas ir saulės poveikis. Genetikos mes nepakeisime, o mėgautis saulės voniomis vertėtų atsargiau, juk kuo daugiau laiko praleidžiame saulėje, tuo didesnė tikimybė apgamams atsirasti“, – paaiškina gyd. dermatovenerologė. – Mūsų oda yra labai protingas ir gerą atmintį turintis organas, tad vaikystėje patirtą neigiamą saulės poveikį gali prisiminti ir brandžiame amžiuje. Galima sakyti, kad tai, ką turime dabar, yra mūsų vaikystėje ar paauglystėje padarytos klaidos.“

Pats apgamas, anot specialistės, savaime nėra blogis, tad ir traktuoti jo kaip pavojaus sveikatai nereikėtų. Vis dėlto apžiūrėti apgamus ir reguliariai juos patikrinti būtina, mat apgamai gali kisti, virsti piktybiniais.

„Net 50 proc. melanomos atvejų išsivysto būtent iš apgamų, tačiau tai nereiškia, kad visi apgamai yra pavojingi. Jeigu pastebite, kad apgamas pakeitė spalvą, keičia savo formą, pradeda greitai augti, kraujuoti ar yra kitų pastebimų pokyčių, – nedelskite ir pasirodykite specialistui, kuris įvertins situaciją“ – pataria N. Jarušina ir ragina nebijoti, mat tai, kad apgamas pasikeitė, anaiptol nereiškia, kad jis jau virto vėžiu.

Namuose apžiūrėti apgamus ir juos įvertinti padeda vadinamoji ABCDE požymių taisyklė. Apžiūrėję apgamą įvertinkite penkis svarbiausius jo požymius:

A (asymmetric) – ar apgamas asimetriškas?
B (borders) – ar apgamas nelygiais kraštais?
C (colour) – ar apgamas pakeitė spalvą?
D (diameter) – ar apgamo diametras didesnis negu 6 mm?
E (evolved over time) – ar apgamas su laiku didėja, kinta?

Jei bent į vieną klausimą atsakėte „taip“, tuomet pats metas užsirašyti vizitui pas specialistą, kuris apžiūrės apgamą ir, esant reikalui, jį ištirs.

Nadežda Jarušina

Dermatovenerologė apgamus ragina tikrintis bent kartą per metus ar dvejus. Tačiau tiems, kurie patenka į didesnės rizikos grupę – turintiems didesnį kiekį apgamų, jei šeimoje buvę odos vėžio atvejų, apgamai jau buvo pakitę ar šalinti įtarus jų supiktybėjimą – tikrintis vertėtų dažniau.

Apgamų šalinimas lazeriu – šiuolaikinis standartas

Apgamai dažnai šalinami estetiniais sumetimais. Priežastys šalinti gerybinį apgamą gali būti labai įvairios – vieniems jie tiesiog negražiai atrodo, kitiems apgamai trukdo, nes yra ties alkūnių sulenkimais, kirkšnimis, diržo srityje ar kitose vietose, kurios nuolatos dirginamos prisilietimais ar drabužiais.

Kai kalba pasisuka apie apgamų šalinimą, dažnas vis dar turi baimių, atėjusių iš senų laikų – esą procedūra bus nemaloni ar net skausminga. Gydytoja N. Jarušina nuramina – šiuolaikinės technologijos gerokai pažengusios į priekį, tad estetiniais sumetimais lazeriu naikinami gerybiniai apgamai pašalinami paprastai ir neskausmingai, o rezultatai – ypatingai džiuginantys.

„Lazerio technologijos – tai šių laikų auksinis standartas ne tik gydant apgamus, bet ir karpas, papilomas, keratozes ir kitus odos gerybinius darinius. Apgamų šalinimas lazeriu gali būti atliekamas visose kūno vietose – rankų, kojų, pažastų, pilvo, nugaros, taip pat ir veido srityje. Procedūra greita ir efektyvi, o ir skausmo tikrai nejausite, mat prieš šalinant apgamą aplink ar žemiau gydomos srities yra suleidžiamas nedidelis kiekis vietiškai veikiančių nuskausminamųjų“, – pasakoja „Sapiegos klinikos“ specialistė.

Labiausiai klientus, be abejonės, džiugina rezultatai – jokių ilgai gyjančių žaizdų, po jų visam gyvenimui liekančių randų. Priežiūra po procedūros taip pat labai paprasta: du kartus per dieną rekomenduojama naudoti specialų antibakterinį tepalą, apgamo šalinimo vietą saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių.

Per kiek laiko žaizdelė pilnai užgis, priklauso nuo individualių organizmo savybių, taip pat ir paties apgamo dydžio, jo atsiradimo vietos. Įprastai nepriekaištingu rezultatu galima džiaugtis vos po dviejų savaičių.

Daugiau naudingos informacijos apie apgamų šalinimą lazeriu sužinosite ČIA.

Užsakymo nr.: PT_88273667