Svogūnai – ne tik pigūs, bet ir itin maistingi. Jie gali pelnytai rikiuotis į super maisto gretas: vertingi tiek baltieji, tiek geltonieji, tiek raudonieji.

Bene pigiausias super maistas

Kaip amžinybės simbolis auginti dar senovės Egipte, vėlesniais laikais vartoti epidemijų profilaktikai, šiandien svogūnai vertinami ir dėl gausaus kiekio fruktooligosacharidų, aprūpinančių žarnyną gerosiomis bakterijomis, ir dėl antimikrobinių savybių, kurias jiems suteikia sudėtyje esantys sieros junginiai.

Tačiau bene labiausiai jie žinomi kaip vienas didžiausių flavonoido kvercetino – itin galingo antioksidanto – šaltinių. Visokeriopą jo naudą mažinant širdies, kraujagyslių ligų, krūties, storosios žarnos, kiaušidžių, skrandžio, plaučių ir šlapimo pūslės vėžį apstu. Tuo pat metu teigiama, kvercetino įsisavinimas iš svogūnų yra du kartus efektyvesnis nei iš obuolių ar žaliosios arbatos.

Kad svogūnai nepravirkdytų

Kad ir kaip mėgstame svogūnus, juos supjaustyti be ašarų – nemenkas iššūkis. Norint to išvengti, prieš pjaustant patariama svogūnus 10-15 minučių palaikyti šaldytuve, o neturint tiek laiko – bent kelias minutes šaldiklyje. Pravartu prisiminti, kad nuolat svogūnų laikyti šaldytuve nerekomenduojama: vėsi ir drėgna temperatūra skatina svogūnus minkštėti ir jie praranda traškesį.

Tačiau ašaros pjaustant svogūną gąsdina retą lietuvį. Kaip pastebi prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė, svogūnai visais metų laikais yra itin paklausi prekė.

„Nors parduotuvių lentynose galima rasti sezoninių daržovių iš įvairiausių pasaulio šalių, lietuviško derliaus pirkėjai laukia labiausiai. Ir patys svogūnai nėra lepūs, ir mūsų žemė pakankamai derlinga, tad jie čia gali augti natūraliomis sąlygomis ir džiuginti pirkėjus ištisus metus“, – sako V. Budrienė.

Garnyrai ir gardžiausi patiekalai iš svogūnų gimsta visais metų laikais. O trokštantiems atrasti naujus skonius ir nustebinti namiškius, patiks karamelizuotų svogūnų tarte tatin.

Apverstas karamelizuotų svogūnų pyragas

Supermaistas už centus: iš šio produkto gimsta gurmaniškiausi patiekalai
Šaltinis: Shutterstock


Tarte tatin, arba apverstas pyragas, yra prancūzų kulinarijos paveldas, kuriam iškepti net nereikalinga įprasta pyrago forma – pakanka keptuvės.

Reikės:


● 1 kg svogūnų (tinka visų spalvų)
● 250 g sluoksniuotos bemielės tešlos
● 50 g sviesto
● Valgomojo šaukšto cukraus
● Valgomojo šaukšto balzaminio acto (nebūtina)
● Druskos ir pipirų pagal skonį
● Šviežių ar džiovintų čiobrelių (nebūtina)

Gaminame:

Sluoksniuotą bemielę tešlą lengvai iškočiojame ir suformuojame apvalų lakštą, jį sumaigome šakute. Tam, kad pyrago kraštai neprisviltų, lakšto skersmuo turėtų būti apie 1 cm mažesnis nei keptuvės, į kurią vėliau jį klosime.

Supermaistas už centus: iš šio produkto gimsta gurmaniškiausi patiekalai
Šaltinis: Shutterstock


Svogūnus supjaustome 2 cm storio žiedais. Į vidutiniškai įkaitintą keptuvę dedame sviestą ir vieną šalia kito glaustai išrikiuojame svogūnų žiedus. Juos apibarstome cukrumi, druska ir pipirais, jeigu turime, pilame šaukštą balzaminio acto. Vienai pusei apskrudus, svogūnų žiedus apverčiame ir vos vos sumažiname temperatūrą. Keptuvę užklojame sluoksniuotos tešlos lakštu ir kepame apie 30 minučių arba tol, kol tešla įgaus auksinį atspalvį.

Pyragui iškepus, keptuvę uždengiame lėkšte ir apverčiame ją kartu keptuve svogūnais aukštyn. Leidžiame penkias minutes atvėsti ir pagardiname šakele čiobrelių.

Projektas „Sumanaus taupymo planas“