Nedaugelis televizijos serialų padarė tokį didžiulį poveikį turizmui kaip HBO fantastinis epas „Sostų karai“ („Game of Thrones“). Nuo pat to meto, kai 2011-aisiais buvo pradėtas rodyti šis serialas, vietos, kuriose jis buvo filmuotas – Islandija, Šiaurės Airija ir Kroatija – patyrė staigų ir ryškų turistų skaičiaus išaugimą. Tvirtinama, kad tam tiesioginį poveikį padarė „Sostų karai“.

Turizmo įstaigų vadovus tokia situacija neabejotinai džiugina, tačiau tendencija turi ir neigiamą pusę. Pavyzdžiui, Dubrovnikas, kuris „Sostų karų“ gerbėjams geriau žinomas kaip Karaliaus uostas (angl. King’s Landing), tapo turistų pilnu kovos lauku, o vietos gyventojai skundžiasi, kad jų namai pavirto Disneilendu. „Prieš 15 metų maldavau žmones atvykti į Dubrovniką. Dabar maldauju jų keliauti kur nors kitur“, – „Telegraph Travel“ sakė šio krašto ekskursijų vadovas.

Tad kurias vietoves serialas paveikė labiausiai? Kurios vietos, pasirodžius aštuntajam „Sostų karų“ sezonui, prasidedančiam balandžio 14-ąją, ir atėjus vasarai bus tiesiog užgultos? Atsakymą pateikia telegraph.co.uk.

Kroatija

2010-aisiais, likus metams iki „Sostų karų“ pradžios, Kroatiją aplankė devyni milijonai žmonių. Praėjusiais metais, kaip nurodo šalies turizmo departamentas, atvykėlių iš užsienio skaičius pasiekė 18,4 milijono – per aštuonerius metus lankytojų skaičius išaugo daugiau nei dvigubai. Dauguma šių atvykėlių keliauja į Dubrovniką, kuris televizijos seriale pasirodo nuo antrojo sezono. Istoriniam miestui tai tapo ir palaima, ir prakeiksmu.

Dubrovniko tvirtovė
© Shutterstock nuotr.
Dubrovniko tvirtovė

Pastaraisiais metais pasirodė pranešimų apie spūstis ir eiles, kuriose reikia stovėti pusvalandį, jei nori pakliūti į senamiestį. Tokia situacija ėmė versti vietos valdžią svarstyti įvesti ribojimus lankytojų skaičiui per dieną. Gidų teigimu, dabar pusė visų mieste rengiamų ekskursijų yra susijusios su „Sostų karais“, o tyrimai rodo, kad maždaug pusę pirmą kartą atvykstančių lankytojų čia keliauti paskatino serialas.

„Google Trends“ duomenys rodo, jog vasaros išvykų paieškose Dubrovniko pavadinimas nuo 2011-ųjų pastoviai dažnėja.

Tačiau pažvelgus į konkretesnių filmavimo vietų Dubrovnike ir aplink jį, pavyzdžiui, Lokrumo salos, seriale tapusios Kvarto miestu, paieškų duomenis, galima pamatyti ir dar ryškesnį išaugimą.

„Sostų karų“ poveikis: plūstantys turistai gyvenimą pavertė tikru prakeiksmu
© AFP/Scanpix

Aštuntajame sezone Dubrovniko laukia trumpas sugrįžimas, tad galima tikėtis dar vienos įtemptos vasaros. Mieste esančios Šv. Blezo bažnyčios kopija praėjusiais metais buvo pastatyta Belfaste, kur irgi buvo filmuojami „Sostų karai“. Galima lažintis, kad žiūrovams būtų visai įdomu pamatyti, kaip ji susprogsta į šipulius.

Islandija

Prieš beveik devynerius metus „Sostų karai“ ir Ejafjadlajokudlio ugnikalnio išsiveržimas visiškai pakeitė Islandijos turizmo industriją. Lankytojų skaičius nuo vos 500 tūkstančių 2010-aisiais išaugo iki maždaug 2,2 milijono 2018-aisiais – 340 procentų. Jokia kita svarbi vietovė šį dešimtmetį nepatyrė spartesnio atvykėlių skaičiaus išaugimo – du milijonai ar daugiau papildomų lankytojų per metus. Dabar Islandija per metus sulaukia maždaug septynis kartus daugiau turistų, nei šalyje yra gyventojų.

Turistų skaičiaus išaugimas padėjo išgelbėti Islandijos ekonomiką, kuri pasaulinės ekonominės krizės metu buvo atsidūrusi ant prarajos krašto. Tačiau, kaip ir Kroatijos atveju, vietos gyventojai baiminasi, kad šalis virsta Disneilendu. Pagrindinėje Reikjaviko apsipirkinėjimo gatvėje dabar pilna turistinių parduotuvėlių, užverstų mielais žaislais ir pigiais suvenyrais.

Islandija
© Shutterstock
Islandija

Žodžiai „atostogos Islandijoje“ nuo 2010-ųjų paieškose tiesiog šovė aukštyn. Galima palyginti: su kelionėmis į Prancūziją susijusių paieškų skaičius per tą patį laikotarpį išliko stabilus.

Konkrečių vietovių, pasirodžiusių „Sostų karuose“ (pavyzdžiui, Tingvedliro nacionalinio parko ar Kirkjufell) paieškos taip pat šovė į neregėtas aukštumas.

Ekskursijos po filmavimų vietas yra didžiulis verslas. Vietinis gidas Jonas Thoras Benediktssonas 2016-aisiais „Telegraph Travel“ sakė: „Mes buvome mažutė kompanija, tačiau pasirodęs serialas atvėrė mums nematytas galimybes. Dabar maždaug pusė mūsų rengiamų ekskursijų yra susijusios su serialu“.

Islandija
© Shutterstock
Islandija

Koks ekskursijos dalyvis jam įsiminė labiausiai? „Vienas ponas iš Japonijos iš tiesų manė sutiksiantis čia lyg niekur nieko gyvenančius laukinius. Jis nusiminė, kai mums teko paaiškinti, kad jie tėra televizijos serialo personažai“, – prisiminė gidas. Na, turistas bent jau neklausė, kur slepiasi baltieji klajūnai ar drakonai.

Aštuntajame sezone Islandija turėtų suvaidinti esminį vaidmenį: mes lauksime juodojo smėlio paplūdimių Vike ir Vatnajokudlio ledyno vaizdų, o J. T. Benediktssonas gali tikėtis, kad šią vasarą atvyks dar daugiau turistų.

Šiaurės Airija

Šiaurės Airija turi filmavimo studiją „Paint Hall Studios“ ir daugybę susižavėjimą keliančių filmavimui tinkamų vietovių, tad nenuostabu, jog šalis taip pat sulaukė naudos iš „Sostų karų“ manijos. Tačiau šiuo atveju nėra jokio žymaus susirūpinimo dėl turistų antplūdžio.

Kasmetinė „Tourism NI“ apžvalga praėjusią vasarą užfiksavo rekordinius metus: prie vietos ekonomikos kėlimo prisidėjo daugiau nei milijardas svarų, gautų už maždaug penkis milijonus kelionių su nakvyne.

Lukas ir Kornelija keliauja po Šiaurės Airiją
© Asmeninio albumo nuotr.
Lukas ir Kornelija keliauja po Šiaurės Airiją

Tokių žymiausių serialo vietovių kaip Tamsiųjų gyvatvorių kelias, kuris seriale tapo Karaliaus keliu, paieška internete smarkiai išaugo.

Šalis pasirodys ir aštuntajame sezone: išvysime Magheramorne karjerą, kur įsikūrė Juodoji pilis ir Siena, tapusį kol kas didžiausio serialo mūšio, filmuoto 55 naktis iš eilės, vieta. Taip pat manoma, kad galėtų sugrįžti Dauno grafystėje esantis Tollymore miško parkas, viena pačių pirmųjų „Sostų karuose“ matytų vietovių (čia Starkai rado mažuosius vilkus). Tad vertėtų čia apsilankyti, kol to dar nesugalvojo padaryti kiti serialo gerbėjai.

Ispanija

2016-ųjų vasarą pasirodžiusiame šeštajame serialo sezone Ispanijos vietovės įgijo pastebimą vaidmenį. Sevilijoje esanti Alkazaro pilis tapo Dorno sostine Sunspearu, o pilies sodai virto Dorno vandens sodais. Andalūzijos miestas ėmė sparčiai populiarėti. 2017-aisiais užsienio lankytojų skaičius išaugo apie 15 procentų, lyginant su praėjusiais metais, taip pat stabiliai augo „Google“ paieškų kiekis.

Sevilija
© Fotolia nuotr.
Sevilija

Kasmet rengiamų „Telegraph Travel“ apdovanojimų, kuriuose balsuoja skaitytojai, galutiniame sąraše Sevilija gerokai pakilo palypėjo. 2015 metais miestas liko 13 vietoje, 2016 – aisiais buvo devintas, 2017-aisiais – septintas. Praėjusiais metais Sevilija užkopė į ketvirtąją vietą, nusileidusi tik Keiptaunui, Tokijui ir Vankuveriui.

Sevilijai kol kas visgi pavyko išvengti tų problemų, kurias turistų srautai sukelia Katalonijos sostinėje Barselonoje.

Išaugo ir kitų serialo filmavimo vietovių Ispanijoje paieškos, pavyzdžiui, Itzuruno paplūdimių ir San Chuano de Gastelugače salelės – abi šios vietos pasirodė septintajame sezone.

Aštuntajame sezone sugrįš mažiausiai viena Ispanijos vietovė – keli kilometrai į šiaurę nuo Sevilijos esantys romėniškojo Italikos miesto griuvėsiai, imperatorių Trajano ir Adriano gimimo vieta. Praėjusių metų gegužę keletą savaičių turistai čia pakliūti negalėjo – buvo filmuojamos naujojo sezono serijos.

Skajus

Ši nuostabaus grožio Škotijos sala „Sostų karuose“ dar nepasirodė. Tačiau manoma, kad HBO svarsto Skajų įtraukti į planuojamą „Sostų karų“ priešistorę „The Long Night“. Praėjusiais metais „The Herald“ teigė, kad vietovių paieškos specialistai aplankė salą. Filmavimo pradžios laukiama šiais metais. Straipsnyje akcentuotas teigiamas poveikis turizmui, tačiau Skajus jau dabar susiduria su turistų pertekliaus problema. 2017-aisiais vietos policija perspėjo žmones nevykti į salą, jei iš anksto neužsisakė nakvynės. Dažnai galima aptikti nuotraukų, kuriose matyti, kad populiariausios salos vietos tiesiog apgultos.

Škotija
© Shutterstock
Škotija

„Per pastaruosius ketverius metus čia atvykstančių turistų skaičius iš tiesų gerokai išaugo. Netgi lietingomis dienomis prie spalvingųjų baseinų, vienos populiariausių vietų saloje, susirenka tūkstančiai žmonių. Artimiausiame kaimelyje gyvenantiems žmonėms tenka planuoti, kaip jie per kamščius nuvažiuos į darbą. Kartais nepravažiuoja ir ugniagesiai“, – praėjusiais metais sakė Skajaus gyventojas Henrikas Micski.


www.DELFI.lt
8