Problemos aktualumas stipriau išryškėjo karantino metu, nes pablogėjo dalies vyrų emocinė būklė, atsirado daugiau nerimo, nežinios, konfliktų namuose. Erekcijos disfunkciją vis daugiau urologų vadina civilizacijos liga ir pabrėžia, kad ji nėra atskiras susirgimas ir gali būti gretutinių ligų pasekmė arba jų simptomas.

Tai apima ne tik pajėgumą lovoje, bet ir kitas vyrui svarbias, gyvenimo kokybei palaikyti reikalingas funkcijas. Dingęs pasitikėjimas savimi, energija, nuotaikų kaita, suprastėjęs darbingumas, atsiradęs nerimas, nervingumas, nepilnavertiškumas, nepasitenkinimas apimantis vis daugiau vyro veiklų ir gyvenimo sričių – visa tai labai stipriai veikia vyro emocinę būklę, santykius su partnere. Tad norint išspręsti problemą, į ją patariama žiūrėti kompleksiškai. Kaip tokiems sutrikimams užkirsti kelią ir ko geriau nedaryti, pataria urologas Algirdas Žalimas.

Sutrikimų priežastys įvairios

„Mažas fizinis aktyvumas, ypač ilgas sėdėjimas, išties blogina vyrų lytinio gyvenimo kokybę. Bet kokia fizinė veikla: ilgesni pasivaikščiojimai, bėgimas bei kita sportinė veikla stiprina lytinę funkciją. Specialūs pratimai, kuriais treniruojami dubens dugno raumenys, pagerina mažojo dubens organų kraujotaką, taip pat kraujo pritekėjimą į vyro lytinius organus, taip sustiprindami erekciją“, – sako urologas A. Žalimas.

Gydytojo teigimu, dubens dugno raumenų treniravimas – vienas efektyviausių būdų gydyti erekcijos sutrikimus, tačiau ragina kilus bėdoms nebijoti kreiptis į specialistus.

„Erekcijos sutrikimų turintiems vyrams naudingi pratimai, kurie stiprina dubens dugno raumenis. Dubens dugną stiprinantys arba Kegelio pratimai – veiksmingiausi gydant erekcijos sutrikimus. Šie pratimai stiprina dubens dugno raumenis, ypač tarpvietės vidurio raumenį, kuris eina nuo gaktikaulio iki stuburgalio, ir prilaiko dubens organus“, – sako A. Žalimas.

Vis daugiau jaunų vyrų susiduria su erekcijos sutrikimais: urologas įvardijo, kaip tam užkirsti kelią ir ko geriau atsisakyti
Šaltinis: Shutterstock

Pasak urologo, kai raumenys nusilpsta, sutrinka ir lytinių organų kraujotaka. „Darant dubens dugno raumenims stiprinti skirtus pratimus, gerinamas tarpvietės vidurio raumens tonusas. Kursas – ne mažiau 4-6 savaičių.

Reikia žinoti, kad erekcijos sutrikimų priežastys būna įvairios, pradedant nuo organinių iki emocinių, todėl būtina urologo konsultacija ir tikslus priežasties nustatymas. Taip pat ne kiekvienam pacientui tinkami šie pratimai (pvz.: buvusios ortopedinės operacijos, traumos kt..), todėl reikėtų įvertinti savo galimybes ir nepakenkti sau, geriausia prieš pradedant bet kokią veiklą pasikonsultuoti su specialistais“, – pataria A. Žalimas.

Pratimai, kurie sustiprins dubens dugno raumenis

Dubens dugno raumenų aktyvavimas. Kaip tikina A. Žalimas, šis pratimas nesudėtingas, bet labai svarbus. Jį darant išmokstama aktyvuoti dubens dugno raumenis. Atsigulkite, sulenkite kojas per kelius, pėdos atremtos į grindis, rankos – šonuose. Tuomet įkvėpkite, sutraukite dubens dugno raumenis ir skaičiuokite iki trijų. Iškvėpkite ir skaičiuodami iki trijų atpalaiduokite raumenis. Skirkite laiko, kad pajustumėte reikiamą raumenų grupę – būtent dubens dugno raumenis. Nesusikoncentravus lengva įtempti ne tuos raumenis – pilvo, sėdmenų ar kojų.

Dubens dugno aktyvavimas sėdint. Atsisėskite, plačiai pastatykite per kelius sulenktas kojas. Pėdos remiasi į grindis. Skaičiuodami iki trijų įkvėpkite ir įtempkite dubens dugno raumenis. Iškvėpdami ir skaičiuodami iki trijų atpalaiduokite raumenis. Vėlgi, neįtempkite pilvo, sėdmenų ar kojų raumenų.

Dubens dugno raumenų aktyvavimas stovint. Atsistokite plačiai pražergtomis kojomis, rankos nuleistos šonuose. Aprašytu būdu skaičiuodami iki trijų įtempkite dubens dugno raumenis, paskui skaičiuodami iki trijų juos atpalaiduokite. Neįtempkite pilvo, sėdmenų ar kojų raumenų. Išmokus Kegelio pratimus ir darant juos tris kartus per dieną, galima įtraukti kitokių pratimų. Išbandykite pilates pratimus. Jie aktyvuoja reikiamas raumenų grupes ir skatina įtempti dubens dugno raumenis darant pratimus.

Bėgimas
Bėgimas. Šaltinis: DELFI / Andrius Ufartas

Sulenktų kojų lenkimas į šonus. Tai ramus pratimas pradedantiesiems. Atsigulkite sulenktomis per kelius kojomis, pėdos stovi ant grindų, rankos nuleistos šonuose. Tarp juosmens ir grindų turi būti nedidelis tarpelis. Iškvėpkite, įtempkite dubens dugno raumenis, lėtai lenkite vieną kelį į šoną link grindų. Nulenkite kiek įmanoma žemiau, tuo metu laikydami įtemptus dubens dugno raumenis. Dubuo darant pratimą turi išlikti stabilus. Įkvėpkite, atpalaiduokite raumenis ir vėl pakelkite sulenktą koją. Tą patį pakartokite su kita koja. Pradėkite nuo keturių–penkių kiekvienos kojos lenkimų, didinkite pratimų skaičių iki 10 kiekvienai kojai.

Sulenktų kojų kilnojimas atsigulus. Atsigulkite sulenktomis per kelius kojomis, pėdos stovi ant grindų, rankos nuleistos šonuose. Iškvėpkite, įtempkite dubens dugno raumenis ir lėtai kelkite vieną sulenktą koją. Dubuo ir nugara turi nejudėti. Įkvėpkite ir nuleiskite sulenktą koją ant grindų. Tą patį pratimą atlikite su kita koja.

Dubens pasukimas ir sėdmenų kėlimas. Tai įprastas pilates pratimas. Atsigulkite sulenktomis per kelius kojomis, pėdos stovi ant grindų, rankos nuleistos šonuose. Tarp juosmens ir grindų turi būti nedidelis tarpelis. Iškvėpkite, įtempkite dubens dugno raumenis. Nugarą spauskite prie grindų, dubenį stenkitės pasukti link bambos. Lėtai kelkite sėdmenis nuo grindų, kulnus spauskite į grindis. Keldami sėdmenis ir juosmens raumenis įtempkite.

Didžiausias kūno svoris tenka pečiams. Tris kartu įkvėpkite ir iškvėpkite, tuo metu įtempkite sėdmenų ir dubens dugno raumenis. Lėtai, slankstelis po slankstelio nuleiskite nugarą ant grindų. Pradžiai atlikite pratimą tris–keturis kartus, palaipsniui didinkite pratimų skaičių iki 10. Iš pradžių pratimą pajėgsite atlikti tik tris – keturis kartus. Bet kasdien darant greitai nebus sunku pakartoti jį 10 kartų. Nustojus daryti pratimus, raumenys gali vėl nusilpti, o tada atsinaujins erekcijos sutrikimai.

Vis daugiau jaunų vyrų susiduria su erekcijos sutrikimais: urologas įvardijo, kaip tam užkirsti kelią ir ko geriau atsisakyti
Šaltinis: Shutterstock

Erekcijos sutrikimų turintiems žmonėms, pasak urologo, taip pat naudingi aerobikos pratimai. Vieno šiais metais atlikto tyrimo duomenimis, geriausių rezultatų pasiekė tie, kurie atlikdavo aerobikos pratimus keturis kartus per savaitę.

„Aerobikos pratimai gali būti vidutinio intensyvumo ar gana intensyvūs, o jų mažiausia trukmė – 40 min. Galimi aerobikos pratimai: važinėjimas dviračiu, bėgiojimas, boksavimasis, irklavimas, šokinėjimas su virvute. Aerobikos pratimus patartina daryti bent pusę metų. Pratimai būtini, norint turėti sveikas kraujagysles ir širdį. Vyrams, sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis didesnė erekcijos sutrikimų rizika“, – pataria A. Žalimas.

Urologas atkreipia dėmesį į dviračių sportą: „Dviračių sportas yra vienas aerobinis pratimas, kuriuo naudodamiesi turite būti atsargūs dėl dviračių sėdynės daromo spaudimo“.

Kodėl svarbus maistas?

„Sveika, subalansuota mityba labai svarbi ne tik sveikatai, bet ir lytinei funcijai. Tyrimai parodė, kad kai kurie maisto produktai gali būti naudingi erekcijai. Vertėtų rinktis produktus, kuriuose yra maistinių medžiagų, gerinančių kraujotaką, tuo pačiu sustiprina kraujo pritekėjimą į lytinius organus“, – sako A. Žalimas ir įvardija keletą svarbiausių maistinių medžiagų.

Žalios lapinės daržovės ir runkeliai

Šiuose maisto produktuose yra daug azoto oksidų, kurie gerina kraujotaką. Špinatuose, salieruose, runkelių sultyse yra dideli azoto oksidų kiekiai. Azoto oksidas plečia kraujagysles ir pagerinti kraujo tėkmę. Jie taip pat yra pagrindinė daugelio rinkoje vartojamų receptinių vaistų dalis.

Vis daugiau jaunų vyrų susiduria su erekcijos sutrikimais: urologas įvardijo, kaip tam užkirsti kelią ir ko geriau atsisakyti
Šaltinis: DELFI / Domantas Pipas

Juodasis šokoladas, žalia arbata, uogos

Šiuose produktuose yra daug flavonoidų. Flavonoidas yra antioksidantas, gaunamas iš augalų. Antioksidantai saugo augalą nuo toksinio poveikio, tačiau yra naudingi ir žmonėms. Flavonoidai stimuliuoja kraujagyslių sienelių ląsteles gamindami azoto oksidą, kurio viena iš pagrindinių funkcijų siųsti signalus arterijoms atsipalaiduoti, dėl ko prasiplečia kraujagyslės ir sumažėja pasipriešinimas kraujo tekėjimui.

Pistacijų, graikiniai, migdolo riešutai

Riešutuose yra gausu aminorūgščių, kurios skatina azoto oksido susidarymą organizme ir padeda atsipalaiduoti kraujagyslėms. Mokslininkai nustatė, kad vyrai, kurie kasdien tris savaites valgė bent po 100 g pistacijų riešutų, mažiau skundėsi dėl erekcijos funkcijos sutrikimų.

Austrės

Austrės visada buvo žinomos kaip geri afrodiziakai. Jų poveikį vyro lytinei funkcijai galima sieti su austrėse esančiu dideliu cinko kiekiu. Cinkas labai svarbus vyrų reprodukcinei sveikatai. Jis dalyvauja ne tik daugelyje organizmo gyvybinių funkcijų, bet ir padeda palaikyti reikiamą testosterono lygį.

Vis daugiau jaunų vyrų susiduria su erekcijos sutrikimais: urologas įvardijo, kaip tam užkirsti kelią ir ko geriau atsisakyti
Šaltinis: Shutterstock nuotr.

Kokie taikomi gydymai, atsiradus erekcijos sutrikimams?

„Gydymo pobūdis priklauso nuo ligos priežasties. Visų pirma, rekomenduojama pasikonsultuoti su urologu ar seksualinės medicinos gydytoju. Gydytojui įvertinus galimas priežastis ir rizikos veiksnius, iš pradžių siūloma keisti gyvenimo būdo įpročius, kurie gali turėti neigiamos įtakos erekcijai. Jei atsisakius žalingų įpročių ir pradėjus sveikai gyventi, vyro problemos nesusitvarko, erekcijai pagerinti skiriami vaistai“, – sako urologas.
Pradžioje, pasak gydytojo, taikomas gydymas peroraliniais medikamentais (tabletėmis).

„Jų yra kelios rūšys. Vieni vaistai veikia labai greitai ir beveik neturi pašalinio poveikio, jie pagerina kraujo pritekėjimą į varpą. Išgėrus tabletę, jie pradeda veikti po 12-15min. ir veikia iki 6val.. Kiti vaistai pradeda veikti po 2val., bet veikia apie 36val. (taip vadinama savaitgalio tabletė). Treti vaistai vartojami po vieną tabletę kartą dienoje ir nereikalauja jokio išankstinio planavimo.

Kartais naudojamas kombinuotas gydymas keliais vaistais iš karto. Visi šie vaistai veikia tik esant jaudinimui. Jei nebus jaudinimo, nebus ir erekcijos. Prie šių vaistų nesivysto pripratimas, jų vartojimas patogus, o pašaliniai reiškiniai minimalūs. Optimalų gydymą vaistais skiria urologas, nes jų įsigijimui reikalingas receptas“, – atkreipia dėmesį A. Žalimas.

Vaistai
Vaistai. Šaltinis: Shutterstock

Kita, pasak urologo, medikamentų rūšis – nerimą prieš lytinius santykius slopinantys vaistai. Jei pagalba vaistais neveiksminga, vyrams gydytojai gali pasiūlyti vakuuminius prietaisus potencijai gerinti.

„Kitas žingsnis gydant erekcijos sutrikimus – gydymas mažo intensyvumo smūginėmis bangomis. Jei pirmos eilės vaistai neefektyvūs, skiriamas gydymas geliu, purškiamu į šlaplę, ar į varpos akytkūnius leidžiamais vaistais. Vartojant juos erekcijos atsiradimas nebepriklauso nuo jaudinimo. Erekcija atsiranda po apie 30min. po vaistų pavartojimo. Šias injekcijas vyrai gali atlikti patys“, – pasakoja urologas.

A. Žalimas sako, kad esant atvejams, kai visi šie gydymo būdai baigiasi nesėkmingai, yra rekomenduojama protezo implantacija: „Paprastesni, iš dalies standūs protezai yra įdedami į varpą ir leidžia ją atlenkti esant reikalui. Modernesnis sprendimas – trijų dalių implantas, kuris erekciją sukelti leidžia pompos pagalba“.

www.DELFI.lt

Projektas finansuojamas Visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis, kurį administruoja Sveikatos apsaugos ministerija