Rinkis gyvenimą

Lietuvoje ne vienerius metus fiksuojamas didelis savižudybių skaičius, aukšti alkoholio vartojimo rodikliai. Rimtų pasekmių palieka ir smurtas artimoje aplinkoje. DELFI žurnalistai projekte ne tik analizuoja susidariusią situaciją, bet ir kviečia lietuvius neužsimerkti susidūrus su šiomis socialinėmis problemomis.

Netinkama mityba ir stresas – pagrindiai refliuksą sukeliantys veiksniai

Per daugiau nei 20 darbo metų gydytoja sako pastebėjusi, kad anksčiau refliuksu skųsdavosi gerokai mažiau žmonių, tačiau dabar ši liga tapo kasdienybe. Pasak jos, šiandien padidėjęs skrandžio rūgštingumas yra viena dažniausių patologijų, sutinkamų gastroenterologijoje.

Paklausta, kas nulemia refliukso atsiradimą, specialistė pateikia visą puokštę priežasčių.

„Vienas iš pagrindinių veiksnių, nulemiančių refliukso atsiradimą, yra netinkama mityba. Kitaip sakant, tai maistas, kuris dirgina, reikalauja didesnio rūgšties išsiskyrimo, yra rūgštus, sūrus, aštrus, gazuotas, – sako G. Sadauskaitė-Denapienė. – Taip pat pacientai pastebi, kad refliuksą gali sukelti ir nervinis stresas.“

Be šių išvardintų priežasčių padidėjusį skrandžio rūgštingumą gali sąlygoti darbas pasilenkus, pavyzdžiui, ravėjimas ar tam tikros sporto šakos, kur reikia lankstytis. Kaltas gali būti ir nutukimas, per daug riebaus maisto valgymas, intensyvus kosulys ar net sulėtėjusi žarnyno veikla, užkietėję viduriai.

Negydomas refliuksas gali išprovokuoti vėžį

Medikė sako, kad net jeigu apie refliuksą galinčius sukelti veiksnius pacientas žino, visgi geriau yra pasitarti su gydytoju. Tačiau ar patiems specialistams nekyla problemų diagnozuojant šią ligą?


Anot pašnekovės, diagnostika lengva būna tuomet, kai pacientas skundžiasi simptomais, kurie yra tipiniai – tokiu atveju nereikia nė tyrimo. Tipiniais simptomais laikomi šie: deginimo jausmas už krūtinkaulio, gerklėje jaučiamas rūgštus, o kartais – kartus, turinys, kai kada pacientai jaučia burnos arba viršutinės pilvo dalies skausmą, o kartais sunku ryti.

Tačiau yra pacientų, kurie, sirgdami refliuksu, jaučia netipinius simptomus.

„Padidėjusį skrandžio rūgštingumą yra sunkiau diagnozuoti tada, kai pacientai skundžiasi kosuliu – tai vienas iš simptomų, kurį be daugelio kitų priežasčių gali provokuoti skrandžio rūgštis, kylanti į viršų ir dirginanti kvėpavimo takus. Kiti gali jausti nuolatinį norą atsikrenkšti, užkimsta balsas, skauda gerklę, o kartais refliuksas gali išprovokuoti net bronchinės astmos priepuolius“, – apie netipinius refliukso simptomus pasakoja G. Sadauskaitė-Denapienė

Simptomai simptomas, tačiau kas gali nutikti, jei į juos nebus tinkamai sureaguota laiku? Pasak specialistės, jeigu tai yra aktyvi liga, ji negydoma ir tęsiasi metų metais, gali komplikuotis stemplės susiaurėjimais, gali atsirasti pakitimų stemplėje ar netgi stemplės vėžys.

Vien tik mitybos pakeitimų nepakanka

Gydytoja gastroenterologė G. Sadauskaitė-Denapienė įvardino, kad viena iš refliukso atsiradimo priežasčių – netinkama mityba. Ar ją pakeitus galima tikėtis, kad skrandžio rūgštingumas sumažės?

Refliuksas

„Remiantis turimais duomenimis, 80 proc. atvejų visgi neužtenka vien mitybos pakeitimų. Kita vertus, mitybą pakoreguoti būtina, kad bent jau nepasunkėtų simptomai, – sako specialistė. – Didesnei daliai žmoni refliukso simptomus sukelti gali arba juos pasunkinti tokie produktai kaip svogūnai, česnakai, ridikėliai, pomidorai, riešutai, greitas maistas, gazuoti gėrimai, kava.“

Pašnekovė priduria, kad kartais pacientams gali pakenkti ir tokia dieta, kurioje yra labai daug žalumynų – mat tai nėra lengvai suvirškinamas maistas.

Gydytoja sako, kad pacientams, kurie skundžiasi refliuksu, rekomenduojama valgyti virtą maistą.

O ką daryti tuomet, kai, regis, niekas nepadeda ir norima vartoti vaistus? Gydytoja pataria, kad su medikamentais skubėti nereikėtų – pirmiausia privalu išsiaiškinti, kodėl refliuksas kyla, kaip dažnai jis kamuoja. Kartais refliuksui išgydyti ar bent jau jo simptomams sumažinti pakanka pakoreguoti mitybą, aktyviau judėti, nerūkyti ir prižiūrėti savo svorį.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (27)