Prieš aštuoniolika metų Albinas Pilypas iš gydytojų išgirdo diagnozę – diabetas. Gyvenimo būdą iš esmės keisti nusprendė tik atsidūręs reanimacijoje. Šiandien 79 metų vyras yra kupinas energijos ir optimizmo, o nepagydomai ligai yra dėkingas už tai, kad padėjo atrasti tikrąjį gyvenimo džiaugsmą – sportą.

Ties riba

„Išgirdęs diagnozę, žinojau tik tiek, kad liga baisi ir nepagydoma, tačiau tada dar nebuvau pasirengęs keisti gyvenimo būdo: pradėti sportuoti, atsisakyti alkoholio, kuriuo svaigindavausi. Gėriau maksimalias vaistų dozes, tačiau sveikata tik blogėjo, buvau susitaikęs su mirtimi“, – pasakoja A. Pilypas. Linksmai gyventi mėgusiam vyrui iš pradžių neužteko valios daryti pokyčius. Tačiau vieną dieną, atsidūręs reanimacijoje, aiškiai suprato – arba iš esmės reikia keisti gyvenimą, arba pasitikti mirtį. Grįžęs iš ligoninės nusprendė ieškoti pagalbos – nuėjo į diabeto klubą. „Tenai sužinojau, kad turint tokią diagnozę visgi įmanoma gyventi kokybiškai. Kadangi neturėjau ko prarasti, supratau privalantis išbandyti diabetikams siūlomą gyvenimo būdą“, – pasakoja šiandien energijos ir žvalumo nestokojantis vyras.

Albinas Pilypas
© Laima Staučytė Rekevičienė
Albinas Pilypas

Ligą kontroliuoti padeda fizinis krūvis

Gyvenimo būdą keisti nusprendęs vyras sužinojo, kad sergant diabetu vienas geriausių vaistų – aktyvus judėjimas. „Daug metų sportą buvau apleidęs, todėl nebuvo iš pradžių lengva išsijudinti. Bet supratau, kad jei noriu dar pagyventi, kito kelio neturiu“, – nelengvą pokyčių kelią prisimena A. Pilypas.

Pirmiausia vyras pradėjo aktyviai vaikščioti ir jaukintis dviračių sportą. „Buvau išsiaiškinęs, kad aktyviai judant mažėja gliukozės ir cholesterolio kiekis kraujyje. Norėjau tuo pats įsitikinti, tad pradėjau pildyti dienoraštį, kuriame rašydavau, ką valgiau, kiek judėjau ir kokie rezultatai“, – dėsto vyras. Jis sako, kad rezultatai pranoko lūkesčius – reguliariai atlikdamas glikuoto hemoglobino tyrimą, stebėjosi, kad rodikliai – kaip sveiko žmogaus. Albinas Pilypas sako, kad nors diabetas nepagydomas, tačiau ligą galima visiškai kontroliuoti. Fizinis krūvis mažina gliukozės ir cholesterolio kiekį kraujyje.

Aktyvus judėjimas ir gera nuotaika

A. Pilypas prisimena, jog susirgęs diabetu, jei užsigaudavo, žaizdos gydavusios labai ilgai – net po kelis mėnesius. Šiandien šios problemos jo nebevargina. Be to, sako, kad kai pradėjo intensyviai sportuoti, dingo ir potraukis alkoholiui. „Aktyviai judant išsiskiria laimės hormonas – serotoninas, tad nebereikia linksmybių ieškoti alkoholyje. Ne visi žmonės žino, kad sportavimas kelia nuotaiką, suteikia teigiamų emocijų. Biologiškai aktyvi medžiaga – serotoninas reguliuoja ir mūsų elgesį, jo dėka būname labiau džiaugsmingi, geriau miegame ir ilgiau gyvename“, – dėsto Albinas. Vyras tik apgailestauja, kad retas, kuris susirgęs diabetu ryžtasi keisti gyvenimo būdą ir ima aktyviai sportuoti. 79 metų druskininkiečiui šiandien valios ir energijos galėtų pavydėti perpus jaunesni. Tačiau vyras neabejoja, kad valią gali išsiugdyti kiekvienas. Reikia tik labai norėti sportuoti.

Albinas Pilypas
Albinas Pilypas

Bėgimą sapnuoja ir naktimis

Pradėjęs kasdien aktyviai vaikščioti, važinėti dviračiu garbingo amžiaus vyras nusprendė dar susidraugauti su viena sporto šaka – bėgimu. „Kartą pamačiau bėgiojantį garbingo amžiaus senolį ir pagalvojau, jog galiu ir aš taip. Užsispyriau išsiugdyti kasdienį įprotį pabėgioti. Tiesa, ne iškart nubėgdavau daug. Iš pradžių buvo labai sunku, juk nepratęs“, – pasakoja jis. Tačiau tikslo siekiantis vyras krūvį vis labiau didino, kol galiausiai nesunkiai įveikdavo 5 kilometrus. Tokį atstumą jis bėga kasdien šešias dienas per savaitę. Tiesa, būna, kad kartais tingi, tačiau yra sau griežtas ir jokių išlygų nedaro, o grįžęs namo po bėgimo, džiaugiasi puikia nuotaika, energijos antplūdžiu. „Tuoj bus penkiolika metų, kaip bėgioju kiekvieną rytą, išskyrus sekmadienį“, – dėsto sporto entuziastas. Jei dėl kokios traumos turi praleisti rytinį bėgimą, jaučiasi labai prastai: „Tada naktinis sapnuoju, kad bėgu. Todėl jeigu nesu patyręs jokios traumos, bėgu visada ir nebandau ieškoti jokių pasiteisinimų, kodėl to nedaryti.“ Visgi Albinas sako, kad sergant diabetu, kad sveikatos rodikliai būtų kaip sveiko žmogaus, užtektų ir aktyvaus vaikščiojimo bei važinėjimo dviračiu.

Albinas Pilypas
Albinas Pilypas

Važiuoja dviračiu bet kokiu oru

Aktyviai gyvenantis vyras pasidžiaugia, kad Druskininkų miestas – ypač dėkingas norintiems gyventi aktyviai. Vyras dviračiu apie valandą per dieną važinėja tiek vasarą, tiek ir žiemą. Kasdien numina po 10-20 kilometrų. Tik vengia minti pedalus tamsiuoju paros metu, nes kartą stipriai krito, kai buvo tamsu ir slidu. „Važiuoju ir per lietų, ir krintant snaigėms“, – sako 79 metų Albinas. Tačiau ir to jam negana – po pavakarių su žmona jis dar apie valandą eina pasivaikščioti.

Kitokio gyvenimo dabar jau neįsivaizduoju“, – sako energijos nestokojantis vyras. Jis įsitikinęs, kad ne genai lemia mūsų sveikatos būklę: „Jau pergyvenau abu savo tėvus, visus tėvų brolius ir seseris, todėl manau, kad sveika gyvensena galime pasiilginti savo gyvenimą.“

Svarbi ir mityba

Pradėjęs sportuoti Albinas Pilypas pakeitė ir mitybą. „Kur bebūčiau, pirmiausia valgau daržoves. Jas dažniausiai skaninu alyvuogių aliejumi. Daržovės mažai kaloringos, o skrandis jomis pasisotinus būna pilnas, tad nebereikia valgyti beverčio maisto“, – pasakoja mitybą pakeitęs vyras.

Valgo A. Pilypas kelis kartus per dieną. Neatsisako ir mėsos, tačiau renkasi mažesnes porcijos, stengiasi nepersivalgyti. Po kiekvieno valgymo sportuoja. Ir keliskart per dieną matuoja cukraus kiekį kraujyje: „Jei rodikliai išeina iš normos ribų, žinau, kad per mažai sportavau.“

Albinas Pilypas
© Asmeninio albumas
Albinas Pilypas

Visiškai vyras yra atsisakęs kiaulienos, rūkytų gaminių, alkoholio, nesveikų užkandžių, kuriuos anksčiau mėgdavo prie alaus. Pakeitęs mitybą jis per pusantrų metų numetė apie 20 kilogramų. Sekmadienio rytą – vienintelį kartą per savaitę, kai nebėga, valgo mažiau angliavandenių. Jam svarbi visavertė, subalansuota mityba, todėl per dieną organizmą aprūpina angliavandeniais, riebalais ir baltymais. Kasdien su maistu gauna apie 2500 kcal., tiek pat ir sudegina sportuodamas.

Sportuoja ir svečiuose

Albinas Pilypas įsitikinęs, kad apie 20 proc. mūsų sveikata priklauso nuo genų ir apie 80 proc. – nuo mūsų pačių pastangų, įdėto darbo. „Juk susirgus diabetu galima pasirinkti saujomis gerti vaistus ir gyventi atsiskyrėlio gyvenimą, bet galima ir džiaugtis kiekviena diena, gyventi kokybiškai. Daugiausiai džiugių emocijų man suteikia sportas“, – pabrėžia gyvenimą pakeitęs druskininkietis. Jis pasakoja kartą per pora metų važiuojantis į Ameriką aplankyti dukters bei jos šeimos, tačiau būdamas svečiuose taip pat aktyviai sportuoja: bėgioja, plaukioja baseine, važinėja dviračiu, su anūkais žaidžia krepšinį.

Prieš penkiolika metų naują gyvenimo kokybę atradęs 79 metų vyras neketina mažinti fizinio krūvio bei ragina daugiau judėti ir aplinkinius. Per šventes jis siūlo taip pat nesėdėti prie vaišių stalo, bet būti aktyviems – ir nuotaika, ir sveikata bus geresnė.


www.DELFI.lt
17