Šiurpą keliančius išgyvenimus slėpė net nuo artimiausių draugių

Nomeda (vardas redakcijai žinomas) sutiko dalintis savo gyvenimo istorija, dėl kurios moteris iki šiol varsto psichoterapeutų duris: „Tai nutiko per mano gimtadienį. Draugės suorganizavo staigmeną, išvažiavome švęsti į kitą miestą, o jau ten būnant gavau vienos giminaitės skambutį – mano mama ką tik mėgino nusižudyti. Tą kartą nieko nesakiau savo draugėms, tik kad man labai labai reikia namo“, – po daugybės metų atvirauja Nomeda ir prisipažįsta visą paauglystę slėpusi tikrąją savo gyvenimo dramą:

„Tąkart radau mamą kraujo klane. Laimei, spėjom išgelbėti, bet tai nebuvo nei pirmas, nei paskutinis jos mėginimas. Visa mano vaikystė, paauglystė praėjo baimėje, įtampoje ir nežinioje, kada depresyvios nuotaikos apimta mama vėl tai mėgins. Negana to, namuose buvo ir alkoholio, ir smurto, ir net tėvo seksualinio priekabiavimo. Va taip aš augau, nors viską slėpėme tiesiog tobulai. Juk buvome tobula šeima – didelis butas, automobiliai, puikiai besimokantys vaikai. Tik draugių į namus nesinorėdavo kviestis, nes niekada nežinojai, kuo tai gali baigtis – gašlia tėvo replika, tėvų konfliktu ar dar kažkuo, dėl ko bus labai gėda“, – atvirauja moteris.

Pasak psichologo Edvardo Šidlausko, viena iš priežasčių, kodėl vaikai ar paaugliai dažnai mėgina slėpti tikrąją situaciją namuose, gali būti ta, jog skausmas, traumuojantys įvykiai nėra tai, į ką žmonės mėgsta pasinerti, tad psichika ginasi nuo skausmo, išstumdama nemalonias patirtis iš atminties lauko. Gali būti ir taip, kad vaikai nesuvokia to, jog jie patiria smurtą, prievartą, neteisėtus veiksmus savo atžvilgiu, nes tai jiems – nauja, neaišku kaip tai interpretuoti, ir tik po daugelio metų suaugus tampa aišku, kad buvo kažkas išties bloga.

Aplinkiniams atrodė pavyzdinė šeima, o už uždarų durų virė tikras pragaras: psichologas įspėja – keli ženklai viską pasako
Šaltinis: Shutterstock

Nuo kalbėjimo sustabdo žema savivertė

Specialisto teigimu, kita dažna vengimo kalbėti apie skaudžias patirtis priežastis yra gėda, kaltės jausmas, manoma, kad su manimi kažkas negerai. Taip nutinka iš dalies todėl, kad smurtautojas taip teisina savo elgesį. Anot psichologo, „alkoholiko žmona“ gali būti traktuojama net kaip savotiška diagnozė, mat nuo šios priklausomybės kenčiantys asmenys nėra linkę pripažinti savo atsakomybės ir visada ją permeta aplinkiniams, dėl savo nelaimių kaltina visus, tame tarpe ir vaikus, pvz. „tėtis vėl girtas, nes per tave teko raudonuoti mokykloje, tėvų susirinkime“.

„Nuolatinė kritika formuoja žemą savivertę, savęs kaip niekam tikusio asmens suvokimą ir aišku tuo nesinori dalintis, tai neatrodo verta viešinimo, veikiau norisi slėptis ir bėgti kuo toliau ar bent apsimesti, kad viskas gerai“, – kalba E. Šidlauskas.

Tyla ir neigimas anuomet buvo vieninteliai Nomedos ginklai: „Šiandien, su šiandieninėmis žiniomis, aišku, jau elgčiausi kitaip. Bet tada aš nežinojau, ką daryti, tad tiesiog apsimetėme, kad to nebuvo. Su mama daugiau niekada apie tai nekalbėjome“, – atvirauja Nomeda ir pripažįsta, kad iš kaltės, savigraužos ir emocinio skausmo ją išvadavo valandos, praleistos psichoterapeuto kabinete.

Edvardas Šidlauskas
Edvardas Šidlauskas. Šaltinis: Asmeninio albumo nuotr.


Galima pamatyti ženklus: kaip teisingai pasiteirauti, ar viskas gerai

Mokytojai, draugai, aplinka daugybę metų nė neįtarė, kas dedasi už uždarų merginos namų durų, o net artimiausios Nomedos bičiulės apie tikrąją situaciją išgirsta tik dabar. Nors kai kurie vaikai moka kone tobulai slėpti nepatogią savo šeimos tiesą, psichologas tikina, jog yra ženklų, kurie vis dėlto gali išduoti, kad tuose namuose kažkas negerai:

„Jei staiga pasikeitė įprastas elgesys, jis tapo mažiau adaptyvus, socialus, jaunuolis tapo uždaresnis, „papilkėjo“, o gal atsirado ryškesnė agresija, konfliktai su bendraamžiais, muštynės, pamokų nelankymas, priklausomybė nuo skaitmeninio turinio ar kitokia – tai jau gali būti ženklai.

Klasikinis smurto artimoje aplinkoje ratas yra nutraukiamas kalbėjimu apie tai pašaliniams žmonėms. Tad išties labai svarbu, kad žmogus prabiltų, pasidalintų apie tai, kas vyksta. Tam būtinas pasitikėjimas pašnekovu, abipusis ryšys, kad įvyktų atsivėrimas. Saugumo ir empatijos jausmas gali paskatinti kalbėti“, – sako E. Šidlauskas.

Jei kyla įtarimų, psichologas pataria vaiko ar paauglio netardyti, nedaryti spaudimo, užtenka tiesiog paminėti, kad esant reikalui žmogus gali į jus kreiptis: „Kad ir smulkios pagalbos, o paskui, žiūrėk, prabils ir apie rimtesnes bėdas. Jei matosi smurto žymės ar pastebimas tiesiog aplaidus elgesys – vaikas neturi tinkamų batų, sportinės aprangos, neskalbti drabužiai, vėluoja į mokyklą ar neina po jos namo, nėra pinigų pietums ir panašiai – galima ir tiesiai paklausti, bet saugioje vietoje, akis į akį“, – patarimu dalinasi specialistas.

Vaikystės nuoskaudas gydosi iki šiol: ko realu tikėtis psichoterapijos kabinete

„Buvo laikas, kai dėl mamos mėginimų pasitraukti iš gyvenimo aš kaltinau save. Bet psichoterapija tikrai veikia. Šiandien esu paleidusi visas kaltes ir dalį nuoskaudų, vis dar noriu padėti žmonėms, kuo tik galiu. Bet ir suprantu, kad man pačiai tikrai reikėjo pagalbos. Šiandien turiu šeimą, mėgstamą darbą ir gyvenu taip, kaip visada norėjau. Jei atvirai, didžiuojuosi savimi, nes mūsų namuose buvo tiek destrukcijos, kad ji galėjo nusitempti mane ten, iš kur niekada negrįžtama. Bet net iš tokio mėšlo galima išlipti. Tiesiog reikia leisti, kad tau kažkas ištiestų pagalbos ranką ir nebijoti pačiam jos paprašyti“, – šiandien jau be ašarų kalba Nomeda.

Psichoterapijoje, sako E. Šidlauskas, dominuoja dvi kryptys: „perdirbti“ praeities patirtį arba kurti naujas elgesio, mąstymo, įpročių alternatyvas. Kokia bus prieiga prie problemos, priklauso nuo kliento situacijos bei specialisto kompetencijų.

Aplinkiniams atrodė pavyzdinė šeima, o už uždarų durų virė tikras pragaras: psichologas įspėja – keli ženklai viską pasako
Šaltinis: Shutterstock


„Trečias kelias, yra tiesiog mokymasis su tuo išbūti, priimti gyvenimą, koks jis yra, tai – daugiau egzistencinis pasirinkimas, tam tikra filosofija, tačiau irgi efektyvu kančios mažinimo ir pasitenkinimo gyvenimu didinimo prasme. Dabar, kiek pastebiu, Lietuvoje gana populiari schemų terapija, savotiška kognityvinės-elgesio ir psichodinaminės terapinių mokyklų sintezė. Plačiau apie tai yra lietuviškai Jeffrey E. Young, Janet S. Klosko „Ištrūk iš spąstų“, o anglų ar kitomis kalbomis pilnas internetas informacijos, straipsnių, knygų, vaizdo medžiagos.“

Geranoriško suaugusio svarba

Kiek laiko teks lankytis psichoterapijose, anot E. Šidlausko, priklauso ir nuo kliento ar specialisto, ir nuo problematikos bei pasirinktos psichoterapijos krypties: „Psichoanalitinėje žmogus gali lankytis kelis metus, kognityvinė-elgesio gali trukti 10– 20 sesijų. Čia svarbu tiksliai apibrėžti problemą ir tada nuosekliai mėginti gydymo būdus, kartais keičiant metodus, jei nepasiteisina ar terapeutas, panašiai kaip su vaistais, psichiatras irgi ne išsyk atitaiko antidepresantus, neretai tai – ilgas procesas.“

Aplinkiniams atrodė pavyzdinė šeima, o už uždarų durų virė tikras pragaras: psichologas įspėja – keli ženklai viską pasako
Šaltinis: DELFI / Mindaugas Ažušilis


Visgi, psichologo teigimu, nėra taip svarbu, kas bus vaiko, papuolusio į keblią situaciją, palydovas – mokytojas, teta ar būrelio vadovas – šiltas, palaikantis ryšys, savotiškas ramybės, meilės, supratimo uostas yra kertinė sąlyga mums visiems, padedanti atlaikyti įvairiausius sukrėtimus.

„Savo knygose, psichoterapeutė Alice Miller, regis, tai vadino sąmoningu liudininku [angl. enlightened witness], jos nuomone, tokie žmonės kaip Stalinas ar Hitleris tiesiog išgyvento atšiaurias gyvenimo audras, neturėdami šalia nė vieno geranoriško suaugusio, kas ir lėmė vėliau vien juodą ir šaltą pasaulio matymą.“

Tėvai, kurie turi įtarimų dėl šio sutrikimo savo vaikams, ieško šios ar kitos realios pagalbos ne tik vaikams, bet ir sau patiems savo mieste ar miestelyje, siekia suprasti ir atpažinti krizines situacijas, suvokti kaip į jas reaguoti ir daug kitos naudingos informacijos gali rasti vienoje vietoje: svetainėje Pagalba sau – emocinės sveikatos link.

Bendrojo pagalbos centro numeris – 112.
Emocinės paramos tarnybaTelefono numerisEl. adresasDarbo laikas
„Pagalbos moterims linija“8 800 66366pagalba@moteriai.ltkasdien visą parą
„Vilties linija“116 123vilties.linija@gmail.comkasdien visą parą
„Linija Doverija“ (pagalba paaugliams ir jaunimui teikiama rusų kalba)8 800 77277II-VI 16:00-20:00
SPC kontaktai:
Specializuotos pagalbos centrų, 2017 metais teikiančių specializuotą kompleksinę pagalbą smurtą artimoje aplinkoje patyrusiems asmenims, sąrašas pagal savivaldybes
SavivaldybėOrganizacijos pavadinimasTel. Nr.El. pašto adresas
Akmenės r.Moterų veiklos inovacijų centras8 652 24232mvic@splius.lt
Alytaus m.Alytaus miesto moterų krizių centras8 645 45287ammkc@aktv.lt
Alytaus r.Alytaus miesto moterų krizių centras8 645 45287ammkc@aktv.lt
Anykščių r.Anykščių moterų užimtumo ir informacijos centras8 615 45464anyksciumoterys@gmail.com
BirštonoMoterų teisių asociacija (buv. Kauno moterų draugija8 603 89833mota.mums@gmail.com
Biržų r.Lietuvos agentūros „SOS vaikai“ Panevėžio skyrius8 699 86866paramosnamai@gmail.com
DruskininkųAlytaus miesto moterų krizių centras8 645 45287ammkc@aktv.lt
ElektrėnųMoterų informacijos centras8 5 2629003 8 650 95216spc@lygus.lt
Ignalinos r.Visagino šeimos krizių centras8 699 20069 8 686 60657viltisvskc@gmail.com
Jonavos r.Moters pagalba moteriai8 618 40044vinfo@moters-pagalba.lt
Joniškio r.Moterų veiklos inovacijų centras8 652 24232mvic@splius.lt
Jurbarko r.Tauragės moters užimtumo ir informacijos centras8 446 61565 8 616 55877taurage@moterscentras.w3.lt
Kaišiadorių r.Asociacija „Kauno moterų draugija“8 603 89833kmd.asoc@gmail.com
KalvarijosMarijampolės apskrities moters veikos centras8 343 59525 8 633 55007spc.mar@gmail.com
Kauno m.Kauno apskrities moterų krizių centras8 679 31930kaunoaspc@kamkc.lt
Kauno r.Asociacija „Kauno moterų draugija“8 603 89833kmd.asoc@gmail.com
Kazlų RūdosMarijampolės apskrities moters veiklos centras8 343 59525 8 633 55007spc.mar@gmail.com
Kelmės r.Tauragės moters užimtumo ir informacijos centras8 446 61565 8 616 55877taurage@moterscentras.w3.lt
Kėdainių r.Moters pagalba moteriai8 618 40044info@moters-pagalba.lt
Klaipėdos m.Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centras8 46 350099 8 650 60094kmn@moteriai.lt
Klaipėdos r.Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras8 445 78024 8 605 82331kretingosmoterys@gmail.com
Kretingos r.Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras8 445 78024 8 605 82331kretingosmoterys@gmail.com
Kupiškio r.Lietuvos agentūros „SOS vaikai“ Panevėžio skyrius8 699 86866paramosnamai@gmail.com
Lazdijų r.Alytaus miesto moterų krizių centras8 645 45287ammkc@aktv.lt
MarijampolėsMarijampolės apskrities moters veiklos centras8 343 59525 8 633 55007spc.mar@gmail.com
Mažeikių r.Telšių krizių centras8 609 02636 8 682 29459 8 444 74282kriziucentras@gmail.com
Molėtų r.Anykščių moterų užimtumo ir informacijos centras8 615 45464anyksciumoterys@gmail.com
Neringos m.Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centras8 46 350099 8 650 60094kmn@moteriai.lt
PagėgiųKoordinacinis centras „Gilė“8 610 10715koordinaciniscentras@gmail.com
Pakruojo r.Moterų veiklos inovacijų centras8 652 24232mvic@splius.lt
Palangos m.Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centras8 46 350099 8 650 60094kmn@moteriai.lt
Panevėžio m.Lietuvos agentūros „SOS vaikai“ Panevėžio skyrius8 699 86866paramosnamai@gmail.com
Panevėžio r.Lietuvos agentūros „SOS vaikai“ Panevėžio skyrius8 699 86866paramosnamai@gmail.com
Pasvalio r.Lietuvos agentūros „SOS vaikai“ Panevėžio skyrius8 699 86866 paramosnamai@gmail.com
Plungės r.Telšių krizių centras8 609 02636 8 682 29459 8 444 74282kriziucentras@gmail.com
Prienų r.Asociacija „Kauno moterų draugija“8 603 89833kmd.asoc@gmail.com
Radviliškio r.Moterų veiklos inovacijų centras8 652 24232mvic@splius.lt
Raseinių r.Raseinių krizių centras8 657 87475info@kriziucentras.eu
RietavoTelšių krizių centras8 609 02636 8 682 29459 8 444 74282kriziucentras@gmail.com
Rokiškio r.Lietuvos agentūros „SOS vaikai“ Panevėžio skyrius8 699 86866paramosnamai@gmail.com
Skuodo r.Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras8 445 78024 8 605 82331kretingosmoterys@gmail.com
Šakių r.Marijampolės apskrities moters veiklos centras8 343 59525 8 633 55007spc.mar@gmail.com
Šalčininkų r.Moterų informacijos centras8 650 95216 8 5 2629003spc@lygus.lt
Šiaulių m.Moterų veiklos inovacijų centras8 652 24232mvic@splius.lt
Šiaulių r.Moterų veiklos inovacijų centras8 652 24232mvic@splius.lt
Šilalės r.Koordinacinis centras „Gilė“8 610 10715koordinaciniscentras@gmail.com
Šilutės r.Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras8 445 78024 8 605 82331kretingosmoterys@gmail.com
Širvintų r.Moterų informacijos centras8 5 2629003 8 650 95216spc@lygus.lt
Švenčionių r.Moterų informacijos centras8 5 2629003 8 650 95216spc@lygus.lt
Tauragės r.Tauragės moters užimtumo ir informacijos centras8 446 61565 8 616 55877taurage@moterscentras.w3.lt
Telšių r.Telšių krizių centras8 609 02636 8 682 29459 8 444 74282kriziucentras@gmail.com
Trakų r.Moterų informacijos centras8 5 2629003 8 650 95216spc@lygus.lt
Ukmergės r.Moters pagalba moteriai8 618 40044info@moters-pagalba.lt
Utenos r.Anykščių moterų užimtumo ir informacijos centras8 615 45464anyksciumoterys@gmail.com
Varėnos r.Alytaus miesto moterų krizių centras8 645 45287ammkc@aktv.lt
Vilkaviškio r.Marijampolės apskrities moters veiklos centras8 343 59525 8 633 55007spc.mar@gmail.com
Vilniaus m. (išskyrus Naujininkų, Grigiškių, Naujosios Vilnius seniūnijas) Vilniaus m. (Naujininkų, Grigiškių, Naujosios Vilnius seniūnijos)Vilniaus moterų namai Moterų informacijos centras8 5 2616380vmotnam@vmotnam.lt
Vilniaus r.Moterų informacijos centras8 5 2629003 8 650 95216spc@lygus.lt
Visagino r.Visagino šeimos krizių centras8 699 20069 8 686 60657viltisvskc@gmail.com
Zarasų r.Visagino šeimos krizių centras8 699 20069 8 686 60657viltisvskc@gmail.com
SVARBU. bukstipri.lt - Vidaus reikalų ministerijos administruojama internetinė svetainė, skirta žmonėms, susidūrusiems su smurtu artimoje aplinkoje.
Bendrojo pagalbos centro numeris – 112.

Pagalbą smurtą artimoje aplinkoje patyrusiems asmenims visoje Lietuvoje teikia Specializuotos pagalbos cendivai (SPC). Patyrėte fizinį, psichologinį, seksualinį, ekonominį smurtą? Nedvejodami kreipkitės nurodytais kontaktais pagal savo gyvenamąją vietą:
RegionasSpecializuotos pagalbos cendivasTelefonai, el.paštas
Akmenės r., Joniškio r.,Pakruojo r., Radviliškio r., Šiaulių m., Šiaulių r.Moterų veiklos inovacijų centras8 652 24232
mvic@splius.lt
Alytaus m., Alytaus r., Druskininkų sav., Lazdijų r., Varėnos r.Alytaus miesto moterų krizių centras8 645 45287
info@ammkc.lt
Anykščių r., Molėtų r., Utenos r.Anykščių moterų užimtumo ir informacijos centras8 615 45464
anyksciumoterys@gmail.com
Birštono sav., Kaišiadorių r., Kauno r., Prienų r.Moterų teisių asociacija8 603 89833
mota.mums@gmail.com
Panevėžio m., Panevėžio r., Biržų r., Kupiškio r., Pasvalio r., Rokiškio r.Lietuvos agentūros "SOS vaikai" Panevėžio skyrius8 699 86866
paramosnamai@gmail.com
Elektrėnų sav., Šalčininkų r., Širvintų r., Trakų r., Švenčionių r., Vilniaus m.(Naujininkų, N.Vilnios, Grigiškių seniūnijos), Vilniaus r.Moterų informacijos centras8 650 95216
skpc@lygus.lt
Visagino m., Ignalinos r., Zarasų r.Visagino šeimos krizių centras8 699 20069
viltisvskc@gmail.com
Jonavos r., Kėdainių r., Ukmergės r.Kauno moterų linija8 618 40044
skpc@moterulinija.lt
Tauragės r., Kelmės r., Jurbarko r.Tauragės moters užimtumo ir informacijos centras8 616 55877
taurage@moterscentras.w3.lt
Marijampolės sav., Kalvarijos sav., Kazlų Rūdos sav., Šakių r., Vilkaviškio r.Marijampolės apskrities moters veiklos centras8 63355007
spc.mar@gmail.com
Kauno m.Kauno apskrities moterų krizių centras8 679 31930
kaunoaspc@kamkc.lt
Klaipėdos m., Neringos m., Palangos m.Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centras8 650 60094
kmn@moteriai.lt
Kretingos r., Klaipėdos r., Skuodo r., Šilutės r.Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras8 605 82331
kretingosmoterys@gmail.com
Telšių r., Mažeikių r., Plungės r., Rietavo sav.Telšių krizių centras8 671 16590
spc.telsiai@gmail.com
Šilalės r., Pagėgių sav.Koordinacinis centras "Gilė"8 610 10715
koordinaciniscentras@gmail.com
Raseinių r.Raseinių krizių centras8 428 52177
info@kriziucentras.eu
Vilniaus m.(išskyrus Naujininkų, N. Vilnios, Grigiškių seniūnijas)Lietuvos moterų teisių įtvirtinimo asociacija8 664 31207
pagalba@skpcpagalba.lt
*Seksualinio pobūdžio prievartą patyrusios moterys iš visos Lietuvos gali kreiptis tel. 865500775, el. paštu kmd.asoc@gmail.com (teikiama profesionali teisininko, psichologo pagalbą bei atstovavimas bylose)*
Pagalbą smurtą artimoje aplinkoje patyrusiems asmenims visoje Lietuvoje teikia Specializuotos pagalbos cendivai (SPC). Patyrėte fizinį, psichologinį, seksualinį, ekonominį smurtą? Nedvejodami kreipkitės nurodytais kontaktais pagal savo gyvenamąją vietą:
RegionasSpecializuotos pagalbos cendivasTelefonai, el.paštas
Pagalba teikiama visoje Lietuvoje ir užsienyjeKovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centras+370 679 61617
www.anti-trafficking.lt
Vilniaus m. (be Naujininkų, Naujosios Vilnios, Grigiškių seniūnijų)Asociacija Vilniaus moterų namai8 5 2616380
vmotnam@vmotnam.lt
Vilniaus m. Naujininkų, Naujosios Vilnios, Grigiškių seniūnijos, Vilniaus r., divakų r., Širvintų r., Šalčininkų r., Švenčionių r.Asociacija Moterų informacijos cendivas8 650 95216
spc@lygus.lt
Kauno m.Asociacija Kauno apskrities moterų krizių cendivas8 679 31930
kaunoaspc@kamkc.lt
Kauno r., Prienų r., BirštonoAsociacija Kauno moterų draugija8 37 262773,
8 603 89833
kmd.asoc@gmail.com
Klaipėdos m., Neringos, Palangos m.Viešoji įstaiga Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos cendivas8 46 350099,
8 618 01464
kmn@moteriai.lt
Klaipėdos r., Kretingos r., Šilutės r., Skuodo r.Asociacija Kretingos moterų informacijos ir mokymo cendivas8 445 78024,
8 605 82331
kmimc@kretvb.lt
Šiaulių m., Šiaulių r., Akmenės r., Joniškio r., Pakruojo r., Radviliškio r.Asociacija Moterų veiklos inovacijų cendivas8 41 520239,
8 652 24232
mvic@splius.lt
Panevėžio m., Panevėžio r., Biržų r., Kupiškio r., Rokiškio r., Pasvalio r.Asociacija Lietuvos agentūros "SOS vaikai" Panevėžio skyrius8 685 65540
paramosnamai@gmail.com
Kalvarijos, Marijampolės r.Asociacija Marijampolės apskrities moters veiklos cendivas8 343 59525,
8 633 55007
spc.mar@gmail.com
Šakių r., Vilkaviškio r., Kazlų Rūdos, JurbarkoAsociacija Marijampolės apskrities moterų namai8 617 23130
Moteru.namai@gmail.com
Alytaus m., Alytaus r., Varėnos r., Lazdijų r., DruskininkųAsociacija Alytaus miesto moterų krizių cendivas8 611 54342
ammkc@aktv.lt
Jonavos r., Kaišiadorių r., Elekdivėnų, Ukmergės r., Kėdainių r., Raseinių r. savivaldybėsVšĮ Moters pagalba moteriai8 618 40044
info@moters-pagalba.lt
Telšių r., Plungės r., Rietavo, Mažeikių r.Viešoji įstaiga Telšių krizių cendivas8 68 229459
kriziucendivas@gmail.com
Visagino m., Ignalinos r., ZarasųAsociacija Visagino šeimos krizių cendivas8 686 60657
viltisvskc@gmail.com
Utenos r., Molėtų r., Anykščių r.Asociacija Anykščių moterų užimtumo ir informacijos cendivas8 615 45464
anyksciumoterys@gmail.com
Kelmės r., Tauragės r., Šilalės r., PagėgiųTauragės moters užimtumo ir informacijos cendivas8 446 61565
taurage@moterscendivas.w3.lt
Patikslinta 2014 08 17, remiantis oficialia LR SADM informacija. Parengė Asociacija Kauno moterų draugija (865052858)


Pagalbos telefonai:
Psichologinės pagalbos tarnybaTelefono numerisDarbo laikas
Jaunimo linijaBudi savanoriai konsultantai 8 800 28888I-VII, visą parą
Vaikų linijaBudi savanoriai konsultantai, profesionalai 116 111I-VII, 11:00 - 23:00
Linija Doverija (rusų kalba paaugliams ir jaunimui)Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai 8 800 77277II–VI, 16.00 - 20.00
Pagalbos moterims linijaPagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai 8 800 66366I-VII, visą parą
Vilties linijaPagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai 116 123I-VII, visą parą
Krizių įveikimo centrasKonsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius, http://www.krizesiveikimas.lt) 8 640 51555I-V 16.00–20.00, VI 12.00–16.00
Skambučius į visas linijas apmoka SADM iš Valstybės biudžeto lėšų.
„Sidabrinė linija“ – draugystės pokalbiai, emocinė ir informacinė pagalba vyresnio amžiaus žmonėms. Budi savanoriai konsultantai 8 80080020 www.sidabrinelinija.lt pasikalbekime@sidabrinelinija.lt I-V 8.00-22.00, VI-VII 11.00-19.00
Emocinė parama internetu
„Vaikų linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.vaikulinija.ltAtsako per 36val.
„Jaunimo linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: https://jaunimolinija.lt/lt/pagalba/pagalba-pokalbiais-internetu/Pokalbiai internetu (angl.chat) Kasdien nuo 18 iki 24 val. Emocinė parama elektroniniais laiškais "Jaunimo linijoje" neteikiama
„Vilties linija“Rašyti svetainėje: http://paklausk.kpsc.lt/contact.php arba vilties.linija@gmail.comAtsako per 3 darbo dienas
„Pagalbos moterims linija“Rašyti el. paštu: pagalba@moteriai.ltAtsako per 3 darbo dienas
Psichologinės konsultacijosRašyti el. paštu: psyvirtual@psyvirtual.lt.Daugiau informacijos svetainėje: http://www.psyvirtual.ltAtsako per 2 darbo dienas
Pagalba nusižudžiusių artimiesiemsRašyti el. paštu: laukiam@artimiems.ltAtsako per 2-3 darbo dienas
Krizių įveikimo centre (Antakalnio g. 97, Vilnius, www.krizesiveikimas.lt) budi psichikos sveikatos specialistai, su kuriais galite pasikonsultuoti atėję arba per Skype be išankstinės registracijos ir nemokamai. Į budinčius psichologus bus galima kreiptis darbo dienomis 16-20 val., šeštadieniais 12-16 val. Darbo laikas: I, III, V 16.00–20.00 Visa papildoma informacija – puslapyje www.klausau.lt Pagalba nusižudžiusių artimiesiems: savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt Vaikų ir paauglių krizių intervencijjos skyrius. Veikia visą parą. (8-5) 275 75 64.
Sužinojus apie smurtą prieš vaiką, reikia pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112 arba teritoriniams vaiko teisių apsaugos skyriams, kurių kontaktus rasite www.vaikoteises.lt.
Emocinės paramos tarnybaTelefono numerisDarbo laikas
„Vaikų linija“116111kasdien nuo 11 iki 23 val.
„Tėvų linija“8 800 900 12darbo dienomis nuo 17 iki 21 val.
Kontaktai organizacijų, vykdančių kompleksinių paslaugų teikimo vaikams, nukentėjusiems nuo smurto ar netiesioginio šeimyninio smurto aukoms (liudininkams) ir jų šeimų nariams, projektus.
Organizacijos pavadinimasTel. Nr.El. pašto adresas
Dingusių žmonių šeimų paramos centras85 248 3373centras1@missing.lt
natalija@missing.lt
Viešoji įstaiga Šeimos santykių institutas837 750 935, 8 698 23995pagalba@ssinstitut.lt
Viešoji įstaiga Psichologinės paramos ir konsultavimo centras8 673 22562, 8 650 63789ppkcentras@yahoo.com
VšĮ Vaikų laikinosios globos namai „Atsigręžk į vaikus“85 238 5770, 8 673 17380atsigrezk@gmail.com
Viešoji įstaiga Vaikų ir paauglių socialinis centras85 237 2548, 8 671 89218info@vpscentras.lt
Telšių krizių centras8444 74282, 8 683 96793, 8 671 16590kriziucentras@gmail.com
VšĮ Pagalbos paaugliams iniciatyva8 672 35298info@ppi.lt
VšĮ Paramos vaikams centras85 271 5980, 8 611 43567pvc@pvc.lt
Vilniaus arkivyskupijos Caritas85 212 1653, 8 685 77347mvnamai@vilnius.caritas.lt
Labdaros ir paramos fondas „Algojimas“8 699 54778info@algojimas.lt
Visuomeninė organizacija „Gelbėkit vaikus“85 261 815, 8 682 62772informacija@savethechildren.org
Lietuvos samariečių Jurbarko krašto bendrija8 638 36475, 8 681 77002jurbarkovdc@gmail.com
Specializuotos pagalbos centrai, teikiantys pagalbą nukentėjusiems nuo smurto artimoje aplinkoje (suaugusiems)


Sunkiomis sąlygomis augantiems ar psichologinių sunkumų patiriantiems jaunuoliams verta ir reikalinga kreiptis pagalbos. Jūsų ateitis gali būti kitokia, nei dabar manote.
Jaunimo linija – nemokama psichologinė pagalba 8800 288 88 https://www.jaunimolinija.lt/
“Al-anon” - pagalba priklausomų žmonių artimiesiems +370672 10 684 https://al-anon.lt/
“Alateen” - pagalba jaunuoliams, kurių tėvai ar kiti artimieji serga priklausomybės ligomis +370 646 11625 alateen@al-anon.lt
Lietuvos vaikų ir jaunimo centras – būreliai, užsiėmimai ir įvairios veiklos jaunimui - https://lvjc.lt/
Kauno arkivyskupijos jaunimo centras - krikščioniška jaunimo organizacija, veiklos ir edukacija +370 687 98265 http://www.kajc.lt/
Pagalbos telefonai:
Psichologinės pagalbos tarnybaTelefono numerisDarbo laikas
Jaunimo linijaBudi savanoriai konsultantai 8 800 28888I-VII, visą parą
Vaikų linijaBudi savanoriai konsultantai, profesionalai 116 111I-VII, 11:00 - 23:00
Linija Doverija (rusų kalba paaugliams ir jaunimui)Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai 8 800 77277II–VI, 16.00 - 20.00
Pagalbos moterims linijaPagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai 8 800 66366I-VII, visą parą
Vilties linijaPagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai 116 123I-VII, visą parą
Krizių įveikimo centrasKonsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius, http://www.krizesiveikimas.lt) 8 640 51555I-V 16.00–20.00, VI 12.00–16.00
Skambučius į visas linijas apmoka SADM iš Valstybės biudžeto lėšų.
„Sidabrinė linija“ – draugystės pokalbiai, emocinė ir informacinė pagalba vyresnio amžiaus žmonėms. Budi savanoriai konsultantai 8 80080020 www.sidabrinelinija.lt pasikalbekime@sidabrinelinija.lt I-V 8.00-22.00, VI-VII 11.00-19.00
Emocinė parama internetu
„Vaikų linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.vaikulinija.ltAtsako per 36val.
„Jaunimo linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: https://jaunimolinija.lt/lt/pagalba/pagalba-pokalbiais-internetu/Pokalbiai internetu (angl.chat) Kasdien nuo 18 iki 24 val. Emocinė parama elektroniniais laiškais "Jaunimo linijoje" neteikiama
„Vilties linija“Rašyti svetainėje: http://paklausk.kpsc.lt/contact.php arba vilties.linija@gmail.comAtsako per 3 darbo dienas
„Pagalbos moterims linija“Rašyti el. paštu: pagalba@moteriai.ltAtsako per 3 darbo dienas
Psichologinės konsultacijosRašyti el. paštu: psyvirtual@psyvirtual.lt.Daugiau informacijos svetainėje: http://www.psyvirtual.ltAtsako per 2 darbo dienas
Pagalba nusižudžiusių artimiesiemsRašyti el. paštu: laukiam@artimiems.ltAtsako per 2-3 darbo dienas
Krizių įveikimo centre (Antakalnio g. 97, Vilnius, www.krizesiveikimas.lt) budi psichikos sveikatos specialistai, su kuriais galite pasikonsultuoti atėję arba per Skype be išankstinės registracijos ir nemokamai. Į budinčius psichologus bus galima kreiptis darbo dienomis 16-20 val., šeštadieniais 12-16 val. Darbo laikas: I, III, V 16.00–20.00 Visa papildoma informacija – puslapyje www.klausau.lt Pagalba nusižudžiusių artimiesiems: savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt Vaikų ir paauglių krizių intervencijjos skyrius. Veikia visą parą. (8-5) 275 75 64.

Specialusis projektas „Rinkis gyvenimą“

Projektas finansuojamas Visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis, kurį administruoja Sveikatos apsaugos ministerija