Pasaulis išgyvena gatvės meno bumą – žmonės spėjo įsitikinti, kad tai nėra vandališka, o atvirkščiai – originalu ir šiuolaikiška. Kadaise tik pogrindinis buvęs gatvės menas šiandien vadinamas pirmuoju išties globaliu kultūriniu reiškiniu, kuris pagerina probleminių pastatų išvaizdą, pagyvina vietovę.

Šiuo metu gatvės menas ne tik prisideda prie miestų estetinio vaizdo tobulinimo, bet ir neabejotinai padeda plėtoti turizmą. Vertingas gatvės menas padeda kurti mažiau oficialų, gyvą ir įdomų miesto veidą, todėl Lietuvos didmiesčiai dažnai pasitelkia gatvės meną pristatydami save tarptautinei auditorijai – ne tik turizmo, bet ir kitose srityse.


Vilniuje gatvės meno kūrinių yra ant pastatų ir sienų, esančių miesto centre arba netoli jo, tad visus juos galima patogiai aplankyti pėsčiomis. Sostinę savo kūriniais papuošė Os Gemeos, Millo ir daugelis kitų gatvės menininkų. „Go Vilnius“ direktorė Inga Romanovskienė DELFI pasakojo, jog Vilniaus miesto svečiams sudarytas netgi specialus maršrutas gatvės meno tema.

„Esame parengę gatvės meno temos maršrutą turistams, pristatantį daugiau nei 20 įdomiausių Vilniaus gatvės meno objektų, išsidėsčiusių netoli centro ir pasiekiamų pėsčiomis. Maršrutą leidinio pavidalu galima nemokamai pasiimti bet kuriame Turizmo informacijos centre, taip pat – parsisiųsti ČIA. Lietuvių, anglų, rusų, vokiečių ir lenkų kalbomis parengtas maršrutas su žemėlapiu skirtas savarankiškai pažinčiai su Vilniaus gatvės menu ir yra populiarus tarp turistų, ieškančių netradicinių atradimų, ypač jaunesniųjų keliautojų,“ – sakė I. Romanovskienė.

Gatvės menas Vilniuje
© Go Vilnius
Gatvės menas Vilniuje

Ekskursijas, kurios būtų tik gatvės meno tema šiuo metu ruošia ir kauniečiai. Tai DELFI patvirtino „Kaunas IN“ Turizmo skyriaus vyriausioji projektų vadovė Raimonda Patapavičienė.


„Sulaukiame didelio susidomėjimo gatvės meno tema. Įvairūs gatvės meno objektai yra nuolat integruojami į mūsų gidų jau vedamas ekskursijas po naujamiestį – Kauno Tarpukario modernistinės architektūros tema, taip pat ir ekskursijose po senamiestį. Vienas iš įdomiausių objektų – Kiemo galerija Kaune, veikianti visą parą, o ekspozicija atnaujinama nuolat. Turime sudarę specialų „kaunastic“ savarankišką maršrutą „Sienografo užrašai“ apie gatvės meną, mažąją architektūrą ir akcentus Kauno mieste. Maršrutas yra spausdintame žemėlapyje arba jį galima parsisiųsti ČIA,“ – pasakojo R. Patapavičienė.


Gatvės menas yra atvira ir demokratiška meno forma, kurios nereikia ieškoti muziejuose ar galerijose, todėl ji ypač patraukli turizmui. „Go Vilnius“ vadovė teigia, kad gatvės meno kūriniai įdomūs tiems miesto svečiams, kurie vertina alternatyvias miesto kultūros formas.

„Vilnius tikrai turi ką jiems pasiūlyti. Sostinėje galima rasti vertingų, visame pasaulyje žinomų gatvės menininkų darbų. Daugelis stambiausių ir geriausiai atpažįstamų gatvės meno kūrinių buvo sukurti „Vilnius Street Art“ festivalio metu. Naujų įdomių darbų atsiradimą pastaraisiais metais įkvėpė „Open Gallery“ – atvira galerija, įkurta menų fabriko „Loftas“ kiemuose. Ši post-industrinė galerija tampa vienu iš įdomių lankytinų objektų mieste,“ – pasakojo ji.

Pasak I. Romanovskienės, vienas garsiausių sostinės gatvės meno kūrinių – Mindaugo Bonanu ir Dominyko Čečkausko sukurtas Donaldo Trumpo ir Vladimiro Putino piešinys Stoties rajone – daug prisideda prie Vilniaus garsinimo, jis yra tapęs populiaria vieta fotografuotis užsienio turistams ir yra gana dažnai minimas ir publikuojamas tarptautinėje žiniasklaidoje.


Pasaulinės žiniasklaidos dėmesiu džiaugiasi ir Kaunas – užsienio žurnalistai, rašydami apie gatvės meną ar keliones pamini ir Kauną. Vienas iš pavyzdžių – žymus „The Telegraph“ žurnalas savo kelionių skiltyje Kauno gatvės meną įtraukęs į TOP dešimtuką.

Visame pasaulyje populiari niša garsina ir Lietuvą: tai labai domina turistus
© DELFI / Paulius Garkauskas

„Atgijusios ir ryškios miesto gatvės traukia akį ir yra vienas iš įdomesnių būdų pristatyti miestą. Gatvės meno objektų fotografijos puošia Kauno leidinius ir žemėlapius. Pagrindiniame miesto žemėlapyje galite rasti gatvės meno objektų sąrašą, kuris nuolat atnaujinamas. Varšuvos oro uoste Kaunas sveikinasi naudodamas vieną iš ryškiausių, žinomiausių ir didžiausių piešinių and sienos „Senelis išminčius“. Kelionių tinklaraštininkai dažnai patys rašo apie Kauno gatvės meną, prašo fotografijų, arba atvykę fotografuojasi. Užsienio žurnalistai taip pat susidomėję, dažnai klausia ir patys parašo apie gatvės meno objektus. Tai ypač populiari tema socialiniuose tinkluose, nuomonės formuotojai (influenciariai) taip pat domisi ir dalijasi fotografijomis,“ – pasakojo „Kaunas IN“ atstovė R. Patapavičienė.


Pasak atstovės, gatvės menas daro įtaką turistų sprendimams keliauti po miestą ir pasirinkti tradicinį ar kitokį, šiuolaikišką maršrutą. Vis daugiau turistų iš Lietuvos ir viso pasaulio keliaudami po Kauną, būtinai užsuka pasigrožėti žinomais ar mažiau populiariais gatvės meno objektais.


Klaipėdos TKIC direktorė Romena Savickienė teigė, kad gatvės menas uostamiesčio viešosiose erdvėse puošia miestą, suteikia jam originalumo ir išskirtinumo. Miestas tampa atpažįstamas ir ryškesnis. „Gatvės meno banga Klaipėdoje tik prasideda, dar neturime labai daug objektų, todėl kiekvienas naujas piešinys maloniai nustebina. Mes ne Majamis, kuris yra įtraukiamas į lankomiausių miestų sąrašus, neturime gatvės menui skirto rajono, tačiau paslapčia pasvajojame kurią nors Klaipėdos vietą paversti ryškia ir traukiančia akį,“ – sakė R. Savickienė.

Mažesnių miestų erdvėse spalvų ir originalių sprendimų stinga, o erdvių, kuriose galėtų atsirasti tinkamų piešinių, yra ne viena. Jūsų išrinktuose miestuose esančius pastatus neatpažįstamai gali pakeisti ir Lietuvos gatvės menininkų kūriniai. Projekto „Nuspalvink vasaros miestus“ balsavimas jau prasidėjo, miestų rinkimai vyks iki liepos 16 dienos. Balsą už savo vasaros miestą galite atiduoti ČIA.


www.DELFI.lt
10