Po sunkių operacijų, traumų ar sergant lėtinėmis ligomis, svarbų vaidmenį gydyme atlieka reabilitacija, padedanti įveikti skausmus ir susigrąžinti judėjimo laisvę. Bene dažniausiai reabilitacijos gydytojams tenka spręsti netaisyklingo, mėgėjiško sporto ir sėdimo darbo pasekmes – kelio, nugaros skausmus. Apie tai, kodėl kyla šios problemos ir kaip jas sprendžia šiuolaikinė reabilitacija, kalbame su reabilitacijos specialistais.

Šiuolaikinė reabilitacija – pažanga ir kompleksinis požiūris

Medicinai sparčiai žengiant į priekį, joje taikomi sprendimai neaplenkia ir reabilitacinio gydymo. Pasak Medicinos diagnostikos ir gydymo centro Reabilitacijos centro vadovo Tado Puzaros, šiuolaikinė moderni reabilitacija šiandien paremta tiek inovatyvių technologijų, tiek pasaulyje pripažintų modernių metodikų ir komandinio darbo sinteze.

Anot pašnekovo, visa tai įgyvendinta ir atnaujintame Medicinos diagnostikos ir gydymo centro Reabilitacijos centre, kuriame buvo pasitelktos mokslininkų patvirtintos ir specialistų visame pasaulyje plačiai taikomos reabilitacijos ir sveikatinimo metodikos, įdiegta joms reikalinga įranga.

Kaip teigia T. Puzara, centre daug dėmesio skiriama ne tik pooperaciniam ar potrauminiam reabilitaciniam gydymui, bet ir priešoperacinei reabilitacijai, sveikatinimui. Čia veikia vienas iš nedaugelio Lietuvoje baseinų, kuriame įdiegtas povandeninis bėgimo takelis, vandens dviratis.

Tadas Puzara
© Įmonės archyvas
Tadas Puzara


Taikomos funkcinės kineziterapijos principas ir dirbama su Norvegijos specialistų sukurta „Redcord“ sistema, kuri taikoma kartu su pažangia neuroraumeninės stimuliacijos metodika. Daug dėmesio skiriama ir patiems mažiausiems – vedami vandens ir mankštų užsiėmimai kūdikiams, besilaukiančioms mamoms. Centro baseinas taip pat yra vienas iš nedaugelio visoje Lietuvoje, kuriame įdiegta moderni vandens filtravimo sistema, nenaudojanti sintetinio chloro, todėl vandens užsiėmimais gali drąsiai mėgautis net ir kūdikiai, taip pat ir itin jautrią odą turintys žmonės.

„Sėkminga reabilitacija – tai kompleksinio gydymo rezultatas, kurio negalima užtikrinti tik vieno specialisto pagalba. Dėl to mūsų centre surinkome išties stiprią įvairių sričių specialistų komandą. Čia darbuojasi patyrę kineziterapeutai, masažuotojai, fizioterapeutai, ergoterapeutai, konsultuoja fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojai, o prireikus visada turime galimybę pasikonsultuoti ir su kitų sričių gydytojais – neurologais, ortopedais-traumatologais, akušeriais-ginekologais, vaikų ligų gydytojais“, – pasakoja T. Puzara.

Bendradarbiavimo svarba

Pasak T. Puzaros, sėkmingai reabilitacijai ir užsibrėžtų tikslų siekimui ne mažiau svarbu ir nuoširdus bendradarbiavimas su specialistu.

„Sėkmingai reabilitacijai labai svarbu, kad pacientas laikytųsi specialisto rekomendacijų namuose, taip pat baigęs gydymo kursą. Kad tai daryti būtų lengviau ir patogiau, su partneriais baigiame kurti mobiliąją programėlę, reabilitacijos modulį, kuriame mūsų klientai galės tiesiog savo telefone matyti specialisto rekomendacijas ir pateiktus „namų darbus“ – t. y. pratimus, kuriuos galės sėkmingai atlikti namuose savarankiškai“, – sako Medicinos diagnostikos ir gydymo centro Reabilitacijos centro vadovas Tadas Puzara.

Sėdimo darbo pasekmes sprendžia gydant judesiu

Pasak specialistų, dažniausios problemos, kurias tenka spręsti, – nugaros, sąnarių skausmai, kurias neretai sukelia nepakankamas fizinis aktyvumas, taip pat įvairios traumos, neretai kaip mėgėjiško sporto pasekmė.

Stuburo ligų gydymui centre pasitelkiama jau minėta funkcijos kineziterapijos metodika. Funkcinė kineziterapija – gydymo judesiu metodas, kurio metu jungiami pratimai, artimi kasdieninei žmogaus veiklai, laikantis kompleksinio požiūrio į visą žmogaus kūną. Kaip teigia Medicinos diagnostikos ir gydymo centro kineziterapeutė Jolita Gelūnaitė, funkcinė kineziterapija įprastai sprendžia dėl šiuolaikinio gyvenimo būdo ir sėdimo darbo kilusias problemas.

Jolita Gelūnaitė
© Įmonės archyvas
Jolita Gelūnaitė


„Funkcinėje kineziterapijoje dirbama ne su atskirais raumenimis, bet su skirtingomis jų grupėmis. Tai svarbu siekiant išvengti vietinių nugaros skausmų, netaisyklingos laikysenos, sąnarių uždegimų, taip pat norint pagerinti savo sportinius rezultatus. Pavyzdžiui, kai dirbame sėdimą darbą, vieni raumenys yra labai stipriai įtempti, o kiti per daug atsipalaidavę, nedirbantys, neatliekantys savo funkcijos. Funkcinė kineziterapija svarbi tam, kad sutvirtintume visą kūną, išvengtume lėtinių skausmų, stuburo pakrypimų“, – aiškina J. Gelūnaitė.

Anot jos, šiuolaikinėje reabilitacijoje viso pasaulio kineziterapeutai remiasi 3 R taisykle, kilusia nuo trijų žodžių anglų kalba – reset, re-enforce ir reload, reiškiančių atstatymą, sustiprinimą ir perkrovimą.

Pagal šią seką, iš pradžių siekiama gerinti kūno mobilumą taikant pasyvias technikas. Pasyvios technikos yra taikomos kaip pagalbinė priemonė reabilitacijos procesui paspartinti – skausmo malšinimui, raumenų sąstingio mažinimui, kraujotakos, medžiagų apykaitos gerinimui. Taip pat pasyvios technikos taikomos tuomet, kai pacientas savo raumenų pagalba negali atlikti tam tikrų pratimų, todėl juos už jį atlieka kineziterapijos specialistas arba specialūs aparatai. Toliau įtraukiami korekciniai pratimai, lavinantys kūno savybes ir judesius be skausmo.

Funkcinėje kineziterapijoje dirbama ne tik su savo kūno svoriu, bet ir su papildomais svoriais ir įvairiu inventoriumi – gumomis, svarmenimis, volais, kamuoliais ir kita.

Viena iš šiandien taikomų modernių ir efektyvių metodikų – neuroraumeninės aktyvacijos terapija, atliekama naudojant „Redcord“ laisvo kybojimo terapinę įrangą. Terapijos tikslas – sumažinti skausmą, atstatyti sutrikusį judesį ir pagerinti judėjimo funkciją visapusiškai apkraunant raumenų ir nervų sistemą ir sprendžiant sutrikimo priežastį, o ne simptomą.

Reabilitacijos vandenyje tikslas – stiprinti raumenis ir sąnarius

Tuo metu Medicinos diagnostikos ir gydymo centro kineziterapeutas Mykolas Rimas prideda, kad sunkiau judantiems pacientams bei mamoms su kūdikiais dažniau skiriami pratimai, atliekami vandenyje.

Mykolas Rimas
© Įmonės archyvas
Mykolas Rimas


„Įrodyta, jog būtent baseine atliekami pratimai, pagrįsti terminiu ir mechaniniu poveikiu, leidžia žmogui judėti laisviau, sumažina kūno svorio poveikį sąnariams, skausmą, atpalaiduoja raumenis, gerina kraujotaką. Kokybiška, individualiai pritaikyta reabilitacija vandenyje palengvina ir sutrumpina gydymą tiek prieš operaciją, tiek po jos, padeda profesionaliems sportininkams efektyviau pasiruošti varžyboms, teigiamai veikia būsimos mamos ir kūdikio sveikatą“, – pabrėžia M. Rimas.

Šiuolaikiniuose reabilitacijos baseinuose galima rasti tokių priemonių kaip vandens bėgimo takeliai ir dviračiai, hanteliai, lazdos, plaukimo lentos, pasipriešinimo pelekai ir kita. Šių priemonių paskirtis – sustiprinti ir vystyti kūno raumenis, gerinti sąnarių ir sausgyslių būklę, didinti organizmo ištvermę ir fizinį pasiruošimą, gerinti širdies ir kraujagyslių veiklą, pagerinti funkcinį pajėgumą.

M. Rimas prideda, kad šiuolaikinių reabilitacijos centrų baseinuose naudojamas organinis chloras, išgaunamas iš druskų. Vanduo po filtravimo tampa minkštesnis, nelieka cheminių medžiagų skonio ir kvapo, sportuojant tokiame vandenyje neperšti akių, nesausėja plaukai ir oda, mažinama korozijos rizika. Todėl tokiuose baseinuose gali pratimus atlikti ir alergiški, kvėpavimo takų sutrikimų, jautrią odą turintys žmonės, o tai pat nėščios moterys, mamos su kūdikiais.


www.DELFI.lt
4