×

Amžinojo poilsio vieta Rusijoje – tik išrinktiesiems

13. rugpjūčio 2017 ,
Novodevičės kapinės © DELFI / Kristina Pocytė

Aukšta žole apaugę kapai, samanų priaugę užrašai, nuo saulės spindulių nublukusių dirbtinių gėlių puokštės, išdegusios žvakės ir išsikraipiusos plytelės takeliuose – taip atrodo Novodevičės kapinės Maskvoje, Rusijoje.

Šioje amžinojo poilsio vietoje ilsisi daugiau kaip 26 tūkst. žmonių, tarp jų – iškiliausios Rusijos asmenybės.

Rašytojai, politikai, mąstytojai, aktoriai, vadovai, menininkai ir kitų sričių profesionalai valstybės arba artimųjų lėšomis čia įamžinti milžiniškais, kukliais, akį rėžiančiais ar širdį spaudžiančiais paminklais.

Pradėjus žengti kapinių takais, žvilgsnius sukausto Rusijos vėliavą imituojantis paminklas. Jis žymi pirmojo Rusijos prezidento Boriso Jelcino amžinojo poilsio vietą. Tiesa, iš pradžių paminklas buvo kitoks, kryžiaus formos, tačiau kapinių lankytojai, norėdami pareikšti neapykantą anapilin iškeliavusiam politikui, nevengė ant jo spjaudyti.

Buvo nuspręsta paminklą pakeisti, taip buvo sukurtas banguojančią Rusijos vėliavą primenantis paminklas. „Juk rusai niekada nespjaus ant savo vėliavos“, – pasirinkimą pagrindė kapinių gidė.

Beje, tiksli B. Jelcino kapo vieta – ne po vėliava, tad negalima teigti, kad jis guli ja apsigobęs – kapo vietą žymi ant grindinio esantis stačiatikių kryžius.

Boriso Jelcino kapas
Boriso Jelcino kapas
© DELFI / Kristina Pocytė

2007-aisiais, kai jau pripildytose kapinėse buvo ieškoma vietos prezidento palaikams, jo artimiesiems buvo pasiūlyta laisva erdvė šalia Michailo Gorbačiovo žmonos Raisos kapo. Tačiau B. Jelcino šeima su tuo kategoriškai nesutiko, nes „Borisas, danguje susitikęs su Michailu, nuolatos mušis“.

Iki šiol šalia M. Gorbačiovo žmonos Raisos kapo želia žolynai. Jos kapą žymi didžiulė juodo granito lenta ir laibos moters statula. Beje, statulos bruožai neprimena anapilin iškeliavusios Raisos.

Raisos Gorbačiovos kapas
Raisos Gorbačiovos kapas
© DELFI / Kristina Pocytė

Toliau klaidžiojant Novodevičės kapinių takais, pasitinka tiesiog ant kelio gulintis šuo. Pakėlus akis – it gyvas sėdi legendinis aktorius Jurijus Nikulinas. Filmuose „Operacija Y ir kiti Šuriko nuotykiai“, „Kaukazo belaisvė“, „Briliantinė ranka“, „Dvylika kėdžių“ bei daugelyje kitų įsiamžinęs aktorius amžinojo poilsio atgulė 1997 metų rugpjūtį.

Aktorius mirė po širdies operacijos.

Šuns skulptūra prie šio kapo budi ne atsitiktinai. Netrukus po šeimininko mirties, netikėtai amžiams akis užmerkė ir ištikimas jo draugas.

Nesunku pastebėti, kad kairė šuns ausis blizga nuo nuolatinių prisilietimų. Kapinių darbuotojai pasakoja, kad čia užsukantys vietiniai ir turistai dažnai patrina kairiąją šuns ausį tikėdami, kad tai aneša sėkmę.

Jurijaus Nikulino kapas
Jurijaus Nikulino kapas
© DELFI / Kristina Pocytė

Ramiai parimusi, su smilkstančia cigarete rankoje – taip atrodo skulptūroje atvaizduojama J. Nikulino figūra, kuri svajingai žvelgia į kitapus tako atgulusio Mstislavo Rastropovičiaus kapą.

Pasaulinio garso violančelininkas bei dirigentas M. Rastropovičius į amžinąją kelionę iškeliavo 2007 m., praėjus lygiai mėnesiui po 80-ojo jubiliejaus.

Vos už kelių metrų ilsisi depresijos iki paskutinio atodūsio iškamuotas genijumi vadinamas ukrainiečių kilmės rusų rašytojas Nikolajus Gogolis. 1852 m. į amžinąją kelionę palydėtas kūrėjas buvo palaidotas Danilovo vienuolyne. Sovietmečiu vienuolynas buvo uždarytas, o N. Gogolio palaikai perkelti į Novadevičės kapines.

Danilovo vienuolyne jo kapą puošė grublėto akmens paminklas. Dalis jo iki šiol žymi kito rašytojo Michailo Bulgakovo kapą. Teigiama, kad M. Bulgakovas taip dievino N. Gogolio kūrybą, jog artimųjų prašė jo paminklą sukurti iš dalelės N. Gogolio atminimo.

Michailo Bulgakovo kapas
Michailo Bulgakovo kapas
© DELFI / Kristina Pocytė

M. Bulgakovo paminklas šiose kapinėse – išskirtinis. Jis nedidelis ir neišpuoštas įvairiomis statulomis. Kapo teritorijoje lankymosi dieną žydėjo gėlės, pro kurias į dangų nesistiebė nė viena pikžolė. O pastarųjų šiose kapinėse su kaupu.

Rusijos didvyrių, mokslininkų ir menininkų apsuptyje amžinojo poilsio vietą turi ir keli lietuviai. Tai Vincas Mickevičius-Kapsukas, kuris 1935 metais mirė Maskvos ligoninėje. Oficiali mirties priežastis – tuberkuliozės komplikacijos.

Po dvejų metų buvo sušaudyta antroji jo žmona Elena Tautkaitė, kuri taip pat palaidota šalia vyro. Šeimos kape atgulė ir jų dukra Jūra.

Vinco Mickevičiaus-Kapsuko, jo žmonos Elenos Tautkaitės ir dukros Jūros kapas
Vinco Mickevičiaus-Kapsuko, jo žmonos Elenos Tautkaitės ir dukros Jūros kapas
© DELFI / Kristina Pocytė

Novodevičės kapinėse įrengtas ir kolumbariumas, kuriame - apie 7 tūkstančiai urnų.

Besivaikštant kapinių takais, akis traukia milžiniški paminklai. Ir nors dažniausiai anapilin iškeliavusius artimuosius daugelis stengiasi pagerbti įamžindami juos biustuose, kai kurie paminklai išties išradingi: ereliai, rankos, laikančios deimantą primenantį akmenį, lėktuvo fragmentai ir panašiai.

Pasivaikščiojimas Novodevičės kapinėse Maskvoje:

www.DELFI.lt
103