Specialiųjų tarnybų pareigūnų slapta užfiksuoti pokalbiai tarp tuomečio koncerno „MG Baltic“ viceprezidento Raimondo Kurlianskio ir buvusio Liberalų sąjūdžio pirmininko Eligijaus Masiulio atskleidžia, kokie artimi santykiai tarp jų buvo susiklostę. Neįtikėtina, bet E. Masiulis, vos tik gavęs iš R. Kurlianskio garsiuosius 106 tūkst. Eur, pinigų paprašė dar – savo žmonai.

Kiekvieną politikams galimai sumokamą eurą R. Kurlianskis buvo užfiksavęs savo užrašuose – per kratą verslininko kabinete, į kurį anksčiau tyrėjai nesugebėjo slapta patekti, pareigūnai rado daugybę rankraščių, kuriuose buvo surašyti ne tik koncerną dominantys Seime svarstomi įstatymai, bet ir skirtingų asmenų vardo ir pavardės inicialai, prie kurių pridėti trumpiniai – € (eurai) ir „ST. VD.“ („Stumbro vodka“). Šie įrašai buvo perbraukti geltonu žymekliu.

Š. G. – Šarūnas Gustainis, E. M. – Eligijus Masiulis, G. S. – Gintaras Steponavičius, V. G. – Vytautas Gapšys
© Generalinės prokuratūros nuotr.
Š. G. – Šarūnas Gustainis, E. M. – Eligijus Masiulis, G. S. – Gintaras Steponavičius, V. G. – Vytautas Gapšys

Viename rankraštyje, kuriame buvo nurodytos 95 pavardės, rastas ir užrašas „Skvernas VODKA ST“. Ką reiškia „Skvernas“, pareigūnai nenustatė, tačiau tik gali spėti, nes koncerno viceprezidentas tai atsisakė paaiškinti. Šį klausimą R. Kurlianskiui dar galės užduoti Vilniaus apygardos teismo teisėjai, kurie jau netrukus atvers bene didžiausią korupcijos bylą Lietuvos istorijoje.

Ar tikrai E. Masiulis iš R. Kurliankio gavo ne kyšį, o paskolą, kaip pats teigia? Ir kodėl tuomet apie tai jis per apklausą prokuratūroje pranešė tik praėjus keturiems mėnesiams po tariamos paskolos gavimo, o jos gavimą patvirtinančio raštelio R. Kurlianskis nebuvo pasirašęs?

Į šiuos klausimus slaptą tyrimą atlikę pareigūnai turi atsakymus – baudžiamąją bylą nagrinėsiantiems teisėjams yra pateikta daugybė slapta darytų garso įrašų, kurie atskleidžia, apie ką E. Masiulis ir kartu su juo į kaltinamųjų suolą atsisėsiantys bendražygiai Gintaras Steponavičius ir Šarūnas Gustainis kalbėjosi su koncerno „MG Baltic“ vadovais ir kokius pažadus jiems dalino.

DELFI gavo slapta užfiksuotų pokalbių išklotines, iš kurių aiškėja, kad E. Masiuliui nebus lengva įrodyti, jog jis iš R. Kurlianskio gavo ne kyšį, o paskolą.

Prie baudžiamosios bylos pridėta ir per kratą rasti R. Kurlianskio užrašai – itin daug duomenų atskleidžiančioje knygoje verslininkas, rodos, vedė savo dienoraštį. Viename puslapyje, kai nepavyko Seime užblokuoti Lietuvos banko pasiūlyto su greitaisiais kreditais susijusio įstatymo, verslininkas itin atvirai rašė: „Per lochus turiu (toliau necenzūrinis žodis, šiame kontekste reiškiants „sužlugdyti“ – DELFI) reputaciją: man tai pirmas prakolas, susidėjus su „lobistais“. MG istorijoje – antras.“

Reikia pabalsuoti? Pabalsuosiu

Iš baudžiamosios bylos duomenų aiškėja, kad slaptus operatyvinius veiksmus specialiųjų tarnybų pareigūnai pradėjo dar 2015 m. rugsėjį – tuomet buvo klausomasi ne tik pokalbių telefonu bei fiksuojami susirašinėjimai SMS žinutėmis, bet ir atliekamas slaptas sekimas, taip pat įrašinėjami pokalbiai įvairiose sostinės vietose.

Iš šių pokalbių aiškėja, kad R. Kurlianskis santykius su E. Masiuliu palaikė mažiausiai dešimt metų, o jų susitikimai dažniausiai vyko įvairiuose restoranuose bei prie Seimo fontano, kur šie susitikdavo parūkyti.

Štai dar 2015 m. rugsėjo 23 d. R. Kurlianskis ir E. Masiulis susitiko šalia Seimo esančiame restorane „Stebuklai“ – susitikimo metu verslininkas paprašė balsuoti „už“ ir paveikti Liberalų sąjūdžio frakcijos Seime narius, kad ir šie balsuotų „už“ įstatymo projektą dėl kelio Vilnius-Utena rekonstrukcijos. Šio projekto vertė – daugiau kaip 169 mln. Eur. Tiesa, jis taip ir nebuvo priimtas, nes daliai politikų kilo abejonių dėl per didelės kainos. Tačiau tai neišgąsdino R Kurlianskio: „Manau, kad projektas dar jūsų sulauks, tikėsimės, pasiimsit Susisiekimo ministeriją 2016 m.“

E. Masiulis, kuriam buvo jau matuojama ateities premjero kėdė, sutiko su R. Kurlianskio prašymu: „Nenurimsim, kaip sakant.“ Ir netrukus užsiminė apie artėjančius Seimo rinkimus.

„Bet iš esmės, reikia, mes ką ir dabar galvojam daryt, žinai, mes vis tik dabar biškį tokį telkiam, telkiam, žinai, tokį žiniasklaidinį biudžetą, – kalbėjo E. Masiulis. – Nu, pirmiausia pasiskaičiavom Vilniaus įmones visas, aišku, kurios turi kažkokius tai santykius. Antras dalykas, kažkaip tai sakykime, vis tiek, reiškia, tų lėšų bus bandoma sutelkti iš privačių rėmėjų. Nu ir nes, nu ir tada vat eisim, žinai, šnekėtis ir su jumis.“

Verslininkas tokiai politiko pozicijai pritarė, o paskui sakė: „Žiūrėk, antras dalykas yra toksai, žinai. Kaip čia pasakyt? Pasiūlymas. Vis tiek, galvojant apie šešioliktus (2016 m. Seimo rinkimus – DELFI), tai plius minus, matyt, mums dėl finansinės paramos galimybės... Gal biškį ir anksčiau išeis... Nu, sakyčiau iki Naujų metų, iki Kalėdų... Nes taip galėtumėm lengviau realizuot. Tai bus ilgesnis laikas ir tiesiog....“

Kai E. Masiulis atsakė, jog suprato, apie ką verslininkas iš koncerno kalba, R. Kurlianskis tęsė: „Tai tą turėk galvoj. Gal prisėsim dar kokios kalėdinės vakarienės, po to sumušim rankomis.“

„Gerai, nes aš tikrai pasiruošęs“, – iš karto E. Masiulis sutiko su tokiu pasiūlymu.

„Gal ne ant pačių Kalėdų, bet susėdam taip tai va plačiai, bendrai pašnekėsim ir apie tuos dalykus pakalbėsi, ta prasme“, – sakė R. Kurlianskis. Ir tada jis dar paprašė Seime balsuoti už parlamentarų Artūro Skardžiaus ir Ričardo Sargūno užregistruotą įstatymo dėl atsiskaitymų grynaisiais pinigais ribojimo projektą. E. Masiulis pažadėjo savo balsą atiduoti.

Trys ant trijų

Po šio susitikimo buvo užfiksuotas dar vienas pokalbis, kuriame dalyvavo ir koncerno valdybos narys, teisininkas Romanas Raulynaitis – R. Kurlianskis paprašė palaikyti liberalo Š. Gustainio pateiktą projektą, susijusį su vartojimo kreditais (vėliau jam Seimas nepritarė). E. Masiulis ir vėl sutiko balsuoti bei paveikti frakcijos narius, jis taip pat verslininkui priminė, kad nederėtų pamiršti kalėdinės vakarienės, apie kurią buvo kalbėję anksčiau vykusio susitikimo metu. R. Kurlianskis patikino, kad nepamiršo savo pasiūlymo ir toliau ją inicijuoja.

„Gerai. Gerai, tai mes čia vat irgi. Gal aš, Gintaras (Steponavičius – DELFI) ir Remigijus (Šimašius – DELFI). Tokia kompanija“, – patikina E. Masiulis.

„Mūsų, mūsų irgi trys: kolega (pokalbyje dalyvaujantis R. Raulynaitis – DELFI), aš ir kolega Darius (Mockus – DELFI)“, – informavo R. Kurlianskis.

Apie kalėdinę vakarienę „MG Baltic“ viceprezidentas netrukus kito vykusio susitikimo metu užsiminė ir G. Steponavičiui – šio pokalbio metu jie aptarė galimybę iš koncerno gauti pinigų rinkiminei kampanijai ir su G. Steponavičiumi susijusiems fondams.

O po to R. Kurlianskis sakė: „Tai žiūrėk, pas mus čia gresia, nu, ta prasme, gresia kalėdinė vakarienė, formate turbūt „trys-trys“ kažko. Tai... Ten labiau partiniu tuo, bet... tau irgi bus, padėsim mes. (...) Aš taip, tiesą sakant, aš pats Eligijų (Masiulį – DELFI) inicijavau, kad pabandykit iki Naujų Metų apsispręst kada. Matyt, visą tą, in corpore, apsitarsime tada.Nežinau ten tavo matymo, tavo personalinio matymo, tavo, tavo, tavo kažkokių tai... pinigai skaičiais. Pažiūrim, projektus dėliojamės..“

Prašo per vakarienę nesityčioti iš politikų

Pareigūnai užfiksavo ir dar keletą R. Kurlianskio susitikimų su E. Masiuliu, kurių metu buvo aptarinėjama ne tik kalėdinė vakarienė, bet ir prašoma paveikti Vilniaus miesto merą R. Šimašių, kad iš 2015 m. gruodžio 2 d. darbotvarkės būtų išbrauktas klausimas dėl paminklo Jonui Basanavičiui statymo sostinės Senamiestyje. Tradiciškai E. Masiulis pažadėjo pagelbėti ir, kaip rodo pareigūnų medžiaga, aktyviai siekė pagelbėti koncerno vadovams.

Remigijus Šimašius
© DELFI / Orestas Gurevičius
Remigijus Šimašius

Būsimai kalėdinei vakarienei pareigūnai daug dėmesio skyrė neatsitiktinai – jos metu buvo aptariami finansiniai klausimai, o E. Masiulis, praėjus keturiems mėnesiams po pinigų gavimo iš R. Kurlianskio pareiškė, kad būtent šio vakaro metu su verslininku „lauke, restorane arba tualete“ susitarė dėl 90 tūkst. Eur paskolos gavimo.

Garsioji vakarienė įvyko 2015 m. gruodžio 16 d. sostinės restorane „Meat Steak House“ – prieš ją E. Masiulis susisiekė su savo padėjėja Seime ir paprašė, kad iš dienotvarkės būtų išimta informacija apie planuojamą susitikimą su „MG Baltic“ vadovybe. „Tai – neskelbtina“, – SMS žinutėje rašė parlamentaras.

Į restoraną koncerno vadovai D. Mockus, R. Raulynaitis ir R. Kurlianskis atvyko prieš 19 val., kai čia dar nebuvo pasirodęs kitas „trejetas“. Vykdydami kriminalinę žvalgybą pareigūnai užfiksavo verslininkų pokalbį, kuriame jie aptaria, kaip reikės elgtis su politikais ir apie ką su jais kalbėtis.

Darius Mockus
© DELFI / Kiril Čachovskij
Darius Mockus

„Tai labai (necenzūrinis žodis, reiškiantis „nesityčiokite“ – DELFI), tas nėra smagu... visą vakarą“, – į verslo partnerius su prašymu kreipėsi R. Kurlianskis.

Į jo žodžius iš karto sureagavo D. Mockus: „Aš manau, žinai, šita rolė yra labai gerai, kad vis tiek kažkam reikia pasakyti nemalonių dalykų. Bet jeigu mes čia tik laižysimės, tai čia, žinai, iš to... Nes, manyčiau, pasakyti reikia taip, sakyt, žinai, gražiai. Sakyt, klausykit, žiūrėkit, elementariai, taip, pagal tą (...) dėsnį. Dabar padarė taip, kaip jūs matot. Jūs palikot galioti, kad vieną iš vieno renkantis yra labai protingas sprendimas. (...) Ir tai yra normalu.“

„Tai šitą istoriją man palikit“, – įsiterpė R. Kurlianskis.

Jam pritaria D. Mockus, kuris tęsia: „Taip, nes, iš tikrųjų tas vis tiek (...) nu, vyrai, čia nieko asmeniško, bet, bet, bet jūs patikėkit, kad ar tik netaps jums (....). Padaryti situaciją, kurioje jūs esate deklaruotini, tvarkingi ir žinantys, o padarot atvirkščiai ir sakot, nu, o prie ko čia (...). Čia dar pasiaiškinsim plačiąja prasme. Tai čia tik maži testai (...) Plačiąja prasme čia, tai (...). Dėl pozityvo, žinai, dėl pačių pozityvo, tai juos nėra už ką girti.“

R. Kurlianskis vėl pritaria koncerno prezidentui, kuris toliau kalba: „Turit situaciją dabar kovinę. Bet mes dabar patys... ar iš mūsų čia reikės, ar nereikės kažkokios pagalbos. Čia, jūs matyt įvertinat, bet žinai – kuo mes sunkiau susikalbėsim... Mes dėl jūsų tai galim. Ir jūs turbūt dėl mūsų galit. Ar jūs daug galite, tai kitas klausimas. Kažkaip tai, kažkaip siūlyčiau, šiaip mums reikia išprovokuoti tai kalbai. Tai kalbą padygliuot, kad... nu... ir... Nuo nuo jūsų protingo veikimo jūs arba turėsit, arba neturėsit. Mes nešnekam kaip, nestatom į kampą, neterorizuojam, neatiminėjam kažkokių pinigų. Nes aš pinigų duodu, supranti, nu taip ta prasme... Ir jeigu jūs, nu toliau žiurkiausit, nežinau, (...) kažkokie jūs trečio ar ketvirto rango rinkėjai, rinksit ten po penkias štukytes, o čia laikysit (...) tai čia visai, žinok (necenzūrinis žodis, šiame kontekste reiškiantis „visa ko pabaiga“ – DELFI).“

Po šių D. Mockaus žodžių pritariamai įsikiša koncerno teisininkas R. Raulynaitis: „Į orą leisim babkes“.

„Nu jo, tiktais, tiktais nereikia pasakyt, kad galim raportuot po savaitės... nereikia šito pasakyt, šito nereikia“ – kolegas moko R. Kurlianskis.

„Pats supranta, kad tai yra baisu“, – tęsia R. Raulynaitis, po kurio nereikšmingus dalykus toliau kalbėjo D. Mockus.

Bet jį pertraukė R. Kurlianskis: „(...), reiškias, turėtų būt (...), su mintim. Aš tiesiai iš jo niekada, bet jis visada sumesdavo pinigus į Kauno. Kaune jis pasiimdavo. Tai aš manau (...) darbiniai kažkaip tai...ir.“ (Gali būti, kad kalbama apie įtakingą Liberalų Sąjūdžio narį iš Kauno, kuriam į fondą galėjo būti pervedami pinigai – DELFI.)

„Kiek jie gauna aplamai?“ – paklausė D. Mockus.

„Čia tik svarbu skaičių žinot“, – taip ir neatsakė R. Kurlianskis.

Bet D. Mockus neatlyžta: „Ne, nu, aš tik (....) žinai, kokio reikšmingumo yra, aš nežinau.“

„Du šimtus eurų tai galvoju beveik (...) Ir, manau, kad... ir manau, kad truputį reikia pasilikti viršui, Eli... ta prasme, čia Eligijui (Masiuliui – DELFI) (...) reikia“, – atsako R. Kurlianskis.

„Gal turi?“ – klausia D. Mockus.

„Mhm, aš negarantuoju, kad jis paprašys, – toliau tęsia R. Kurlianskis. – Jis gali kreiptis, domėtis, išsiklausinėt (...) Tai va būna toks vaizdas. Tai aš iškart tada lauke paskambinu Matui, kažkuriuo momentu išsivesiu parūkyt, nes jis mėgsta parūkyt. Kai jau, kai jau, jau, jau, kai pajausiu, kad ė-ė... grynai galima.“

„Bet šiaip, šiaip jie darosi panašūs į (...) prieš rinkimus, o iš tikrųjų reikia matyti rezultatus“, – D. Mockus, įtariama, užsimena, kad nėra patenkintas, jog turi mokėti, bet naudos negauna.

Tačiau įsikarščiavusį koncerno vadovą bando raminti R. Kurlianskis: „Jie šiaip, šiaip jie normalūs, viskas normaliai. Klaipėdą Eligijus (Masiulis – DELFI) rūpina, kiek jis ten gali, nes mes Klaipėdą pasiėmėm, normaliai va. (...) Ta prasme Eligijus yra normalus. Remigijus (Šimašius – DELFI) (...) va toks keistas iš tikrųjų, nes kartais geriau tiesiai neprašyt, geriau vat, sakyt, mes prieinam ten, mes pasiimsim. (...) Tai mano logika tokia. Manau, kai susidėliosim visus, galėsim prisėst, ta prasme, pažiūrėti dar ką kiti. Ko čia jau vaidint. Kiek kiti... Gali – negali. Nori? Turėtų prisidėt? Nes nuo to viskas paprastai parodyti.“

„Nu, tai visi nori ant svetimo, – įsiterpia R. Raulynaitis. – O dabar jau už dyką dirbt, nu čia natūralu, labai žmogiška.“

Belaukdami atvykstančių liberalų verslininkai toliau kalbėjosi apie politikus, kuriems esą labai svarbu, „kaip atrodau, žinai, telike ar dar kažkur“, taip pat apie Vilniaus miesto vystymąsi, kol R. Kurlianskis kolegoms vėl pradėjo aiškinti, kokie jiems gali būti svarbūs liberalai.

„Galvoju, kad tiktais, nu ta prasme, kad mums yra svarbu, labai, – tęsė R. Kurlianskis. – Liberalai dabar atrodo kaip trigubi. Reiškias, pagrindinis arklys yra Masiulis su tradicine partija sudėty. Iš vienos pusės yra Guoga, kuris gali plius du, plius, trys procentai, iš kitos pusės – „Nykštukas“. (...) Visi trise vat, tą trikampį nubėgs. A jeigu, jeigu vienas arklys nukris, minus du, žinai, kokie procentai, kitas arklys nukris, minus (...).“

<span style="color: #ff0000;">„MG Baltic“ byla.</span> Kurlianskio dienoraščio paslaptys ir necenzūruoti Masiulio pokalbiai su koncerno vadovais
© DELFI / Orestas Gurevičius

Ir tada R. Raulynaitis kolegos prašo patikslinti: „Čia iš dešimt (procentų – DELFI)?“

R. Kurlianskis: „Jo, patys liberalai, ne, nu, greičiau, kad iš truputį daugiau, iš keturiolikos (procentų – DELFI). Tai kokie patys nuvažiuoja dešimt (procentų), čia vat, čia plius du, čia plius du. Čia jau kaip seksis. Tai manau jau (...). Nu, įdomu, kiek tie liberalai vėluos?“

Ir tada D. Mockus pradėjo piktintis Vilniaus meru R. Šimašiumi: „Viską, ką jisai daro, nesusipratimai. Matai, ką reiškia dirbti. Tokia mišrainė makaluot ar į kairę, ar į dešinę, koks skirtumas, kur makaluot. Ar prieš plauką, ar paplaukiui. Gauna vis tiek mišrainę. (...) Pavyzdžiui, nu, ką žmonės, apsibrėžkit, palengvinsi, išspręsi nors vieną problemą. Kamščius atlaisvinsim. Nustatyta. Nieko naujo nėra. Ką nors padaryt tokį gero, kas jaučiasi. Jeigu neapšviestas miestas, apškviesk miestą. Jeigu miestas su skylėtom gatvėm, sulopyk gatves. Tą, ką reikia.“

Tokiam pasipiktinimui nepritarė R. Kurlianskis, kuris bandė merą ginti, bet tuo metu prie „trijulės“ priėjo vėluojantys E. Masiulis ir G. Steponavičius.

„Tai žinokit, Remio (R. Šimašiaus – DELFI) nebus“, – informuoja E. Masiulis.

„Va, gražiausiai, – stebisi D. Mockus. – Tai mes ant jo viską pasiruošėm. Klausykit, čia tai man padstavą padarėt žiauriai (necenzūrinis žodis – DELFI). Aš ant jo stalą išmušiau. Prigrasinau restorano viršininkui, sakau, kas kiečiau čia gali būt, man tik vardink, mažas (...), ir dabar tokia lažūcha man dabar (keikiasi).“

Darius Mockus
© DELFI / Šarūnas Mažeika
Darius Mockus

„Ne, nu, kažkaip jis čia buvo, pasirodė, mūsų, mes dabar partijos valdybą turėjom, tai baigėm, žinai, tokią kalėdinę irgi – pasirodė jis, kažkur išvarė ten, aš nieko nesupratau. Pas (Gedvydą) Vainauską ar pas Mockų. Kur jis išvarė?“ – kalbėjo E. Masiulis.

„Ko labiau bijo, pas tą ir išvarė, nu, aišku“, – atkirto koncerno „MG Baltic“ prezidentas.

Vakarienės metu kalbėjosi apie prezidentę

Prie stalo susėdęs penketukas aptarinėjo politinius Liberalų sąjūdžio oponentus, kitus politikus ir jų sutuoktines, tuometinį liberalų pirmininko E. Masiulio pavaduotoją Antaną Guogą ir jo elgesį, siekiant vadovauti partijai, taip pat paminklo J. Basanavičiui statymo vietos peripetijas. Kalbėta ir apie R. Šimašių – esą jis nesusitvarko su pareigomis, vyrai taip pat pasidalijo įspūdžiais iš atostogų ir bendromis verslo tendencijomis.

Kai šios temos buvo aptartos, R. Kurlianskis, kaip ir buvo suplanavęs, E. Masiuliui pasiūlė parūkyti.

„Jeigu leidžia tavo, kaip sakoma, tavo partneriai – tai gerai, Raimi, kviečiu tave parūkyt“, – draugiškai pasiūlymui pritarė E. Masiulis.

Ką iš restorano išėję į lauką rūkydami kalbėjosi R. Kurlianskis ir E. Masiulis, pareigūnai nenustatė, o kai jie maždaug po 8 min. grįžo atgal prie staliuko, čia kartu aptarė būsimus 2016-2020 m. Seimo rinkimus, galimus liberalų kandidatus atskirose rinkiminėse apygardose. Be to, tada E. Masiulis koncerno prezidentui perdavė, kad šalies vadovė Dalia Grybauskaitė yra nepatenkinta, jog koncerno valdoma žiniasklaidos grupė kišasi į generalinio prokuroro skyrimo procedūrą.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė
© DELFI / Karolina Pansevič
Prezidentė Dalia Grybauskaitė

Po šių E. Masiulio žodžių kompanija aptarinėjo prezidentę ir jos vykdomą politiką stambaus verslo atžvilgiu.

Kalėdinė vakarienė restorane truko apie pusantros valandos. Po jos verslininkai E. Masiuliui ir G. Steponavičiui perdavė „Lietuvos verslo pasiekimus – „Stumbro“ degtinės gamykloje gamintos degtinės „Grey Cardinal“ ir „importinius produktus“, prašydami tai perduoti „ir Remigijui, kuris, nors ir negeria, bet vis tiek.“

Demaskuoja G. Steponavičius

Apie ką kalbėjosi su E. Masiuliu tuo metu, kai buvo išėjęs į lauką parūkyti, R. Kurlianskis pareigūnams neatskleidė ir per visas apklausas pasinaudojo galimybe neduoti parodymų. Tuo metu E. Masiulis apie vakarienę prabilo tik praėjus keturiems mėnesiams po R. Kurlianskio sulaikymo – pirminėje apklausoje apie pokalbį politikas prokuratūroje nieko nepasakojo.

Vėliau jis aiškino, kad su koncerno „MG Baltic“ vadovais susitinka ne pirmą kartą – kalėdiniai vakarėliai vyko ir ankstesniais metais.

Buvęs liberalų lyderis sakė, kad vakarienės metu koncerno vadovai „išreiškė bendro pobūdžio kritinius pastebėjimus apie Vyriausybės ir Vilniaus miesto savivaldybės veiklą“, bet apie paramą partijai nekalbėjo ir jokių pažadų verslininkams nedalino.

„Būtent šios vakarienės metu pirmą kartą R. Kurlianskio paklausiau, ar jis, esant galimybei, galėtų man paskolinti pinigų investavimui į nekilnojamąjį turtą, – sakė E. Masiulis, pažymėjęs, kad apie tai su verslininku kalbėjosi pakilus parūkyti ir rūkant „dviese lauke priešais restoraną, ar restorano vyrų tualete“. – R. Kurlianskis manęs paklausė, kaip man sekasi asmeniniame gyvenime, o kaip tik tuo metu dėl SEB banke užsiprašytų per didelių palūkanų mano šeima ir žmonos sesers šeima atsisakė priimti 160 tūkst. Eur kreditą ir nesudalyvavo varžytinėse įsigyjant nekilnojamojo turto objektą Palangoje.“

E.Masiulis teigė, kad R. Kurlianskiui papasakojo apie savo verslo planus ir užsiminė, jog jam reikalingi pinigai.

„Iš R. Kurlianskio atsakymų supratau, kad 50 tūkst. Eur jis sutiktų paskolinti iš karto, o dėl didesnės – 90 tūkst. Eur, jam reikėtų pagalvoti“, – E. Masiulis teigė, kad su verslininku sutarė, jog dėl konkrečios paskolos sumos jis kreipsis tuo metu, kai tam bus poreikis.

Tuo metu iki šiol iš Seimo nepasitraukęs G. Steponavičius pareigūnams pareiškė, kad po vakarienės E. Masiulis apie jokią paskolą nieko nepasakojo, tačiau džiaugėsi, jog R. Kurlianskis pažadėjo Liberalų Sąjūdžiui skirti 50 tūkst. Eur paramą.

„Kada konkrečiai ši paramos suma bus skirta, kokiomis dalimis, kokia bus jos tikslinė paskirtis, man to E. Masiulis nesakė“, – per apklausą pareiškė G. Steponavičius.

Tuo metu nei R. Kurlianskis, nei D. Mockus, nei R. Raulynaitis pareigūnams neatsakė, ar išėjus į lauką parūkyti R. Kurlianskis „nusipiešė su E. Masiuliu skaičius“, kaip buvo žadėjęs vakarienės pradžioje.

Reikėjo pinigų grynaisiais: tekdavo iškraustyti žmones

Po šios kalėdinės vakarienės įvyko dar keletas svarbių R. Kurlianskio ir E. Masiulio susitikimų bei susirašinėjimų SMS žinutėmis. Vienas jų – 2016 m. gegužės 4 d. restorane „Time“: buvęs liberalų lyderis pareigūnams aiškino, kad būtent šio susitikimo pradžioje R. Kurlianskio paprašė metams paskolinti 90 tūkst. Eur su standartinėmis banko siūlomomis trijų procentų palūkanomis.

Pinigų E. Masiulis prašė grynaisiais, nes esą savo namuose jau tuo metu turėjo 152 tūkst. Eur, kuriuos ketino skirti investicijoms į nekilnojamąjį turtą.

„Kita grynųjų pinigų prašymo priežastis yra ta, kad dalyvaujant nekilnojamojo turto varžytinėse dažnai tekdavo tartis su gyventojais, kad jie iš nupirkto nekilnojamojo turto išsikraustytų ir už tai jiems reikėdavo mokėti grynaisiais, – sakė E. Masiulis. – Be to, tuo metu buvau viešas asmuo, Seimo narys, Lietuvos politikas, todėl didelės 90 tūkst. Eur sumos pervedimas į mano banko sąskaitą iš koncerno atstovo R. Kurlianskio sąskaitos galėjo sukelti abejones mano nepriekaištinga reputacija.“

E. Masiulis pažymėjo, kad su R. Kurlianskiu sutarė, jog „paskola“ galėtų būti suteikta jau po savaitės – gegužės 10 d., apie 16 val., prie Seimo. Apie tai, kad paskolą reikėtų patvirtinti notariškai, tarp politiko ir verslininko nebuvo jokios kalbos.

Tuo metu kriminalinę žvalgybą restorane atlikę pareigūnai nustatė, kad E. Masiulis ir R. Kurlianskis net ir nesikalbėjo apie paskolą – pokalbis, įtariama, apie pinigus buvo, bet visiškai kitame ir šiandien E. Masiuliui nepalankiame kontekste. Tiesa, kai buvo kalbama, įtariama, apie pinigus, vyrai kalbėjosi užšifruotomis frazėmis, nors diskutuodami apie politikus, tarp kurių buvo ir „valstietis“ Ramūnas Karbauskis, nieko neslėpė.

„Taip, gerai, o tada ten tas failas, tai ką aš žinau, tai turbūt, galima ir... – užuominomis kalbėjo E. Masiulis. – Man, žinok, nėra skirtumo. Pažiūrėk, kaip pačiam patogiau“. Ir paaiškina: “(...) Tos, tos savaitės“.

R. Kurlianskis atsako: “Failas... Nu, matyt, kažką tu pasiplanuok taip, kad neisi į darbą, žinai. Tada pravažiuosiu aš. (...) Butelį kokį nors padovanosiu tau... gražų.“

„Nu, gerai“, – sutinka E. Masiulis, o R. Kurlianskis paaiškina: „Naują stumbrinį“.

„Naują... paragausim“, – džiaugsmingai pritaria E. Masiulis.

„Jo, naują paragausi ir, ir, ir tiek, – tęsia R. Kurlianskis. – Kitas dalykas, tai jeigu dar iki vasaros matysi, kad turit laiko, kviečiam su Darium pavakarot kada nors.“

E. Masiuliui džiaugsmingai atsidusus „Valio!“, R. Kurlianskis nurodo: „Priešrinkiminius... Tai jo, jeigu tu, pasižiūrėkit, kada turėsit noro. Ten formatą pasižiūrėk, kaip tau. Koks tau patogus.“

„Tai formatas... Galim paimti, vat, Remigijų (Šimašių – DELFI), Gintarą (Steponavičių – DELFI) ir aš, trise... į formatą“, – atkerta E. Masiulis.

„Gana, ir mes, turbūt, trise, tradiciškai“, – pritaria R. Kurlianskis.

Šarūnas Gustainis, Eligijus Masiulis ir Remigijus Šimašius
© DELFI / Tomas Vinickas
Šarūnas Gustainis, Eligijus Masiulis ir Remigijus Šimašius

Teks nuleisti daug kraujo: papildomai užsiprašė Gintaras ir Šarūnas

Po to vyrai kalbėjosi apie artėjančius Seimo rinkimus, aptarė galimus laimėtojus ir prognozuojamas koalicijas, taip pat E. Masiulis verslininkui nurodė, kokiems žymiems Lietuvos žmonėms siūlo dalyvauti rinkimuose po Liberalų Sąjūdžio vėliava, taip pat juos apkalbėjo. Kaip ir politinius oponentus.

„Tai va, žinai, tik tai vat susiplanavę esam dabar tą regioninę kompaniją, o po to iškart jau, nu... Į antrą vasaros pusę startuosim su visa komunikacija šita jau“, – E. Masiulis nurodė, kad komunikacijos reikalus tvarko partijos atsakingasis sekretorius Rolandas Imbrasas. Tačiau tai R. Kurlianskiui sukėlė abejonių – esą jis „nėra labai aktyvus“.

„Bet aš, kiek žinau, su Zita (Sarakiene – LNK TV generalinė direktorė)... ir kelis kartus jie aptarinėjo, – sakė E. Masiulis. – (...) Dabar viskas ten. Mes apsitarėm daugiau, mažiau dydžius. Nu, proporcijas. Nu, kokios būtų. Ir visus principus tada.“

Į tai R. Kurlianskis nurodo: „Ai, ir dar žiniai, eee, Gintaras (Steponavičius – DELFI ) asmeniškai pasiprašė, Šarūnas (Gustainis – DELFI) asmeniškai pasiprašė. Tai čia į paketą neįeina. Čia pliusas. Negalvok... dabar.“

„Supratau, – šiek tiek, atrodo, nustemba E. Masiulis. – Nu, tai čia jūs... Jūs čia nu, nuleisit kraujo daug, klausykit (juokiasi – DELFI).“

„Ne, nu, ta prasme, kaip – šiaip ar taip, nu, mes dešimt metų kartu“, – atkirto R. Kurlianskis.

Už tai E. Masiulis padėkoja: „Nu, tai vat man... Aš tai labai vertinu... tą visa irgi... pasitikėjimą. Ir tą, tokį, žinai, nu, konstruktyvumą.“

R. Karbauskis šokinėjo, bet – atsitraukė

Jam R. Kurlianskis pritaria ir nurodo: „Ir dar, ir dar... Palauk, galvoju dar ir svarstėm, jei ką, Vitalijui (Gailiui – DELFI) užrašysim. Visur po dešimt.“

Toks dosnumas nustebino E. Masiulį. „Kam tu ten? Ai, Vitalijui“ – pasitikslino jis.

„Visur, visiems, kiekvienam po dešimt, papildomai“, – sakė R. Kurlianskis.

„Tai aš galiu Vitalijui pasakyt pats“, – naujieną pasisiūlo pranešti E. Masiulis, bet R. Kurlianskis patikina, kad apie tai su buvusiu Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovu jau kalbėjosi.

Vitalijus Gailius
© DELFI / Šarūnas Mažeika
Vitalijus Gailius

„Aš jam jau sakiau, žinai, – kalbėjo verslininkas. – Sakiau, kad.... sakiau, jeigu reikia, – žiūrėk.“

„Vitalijus, viskas gerai, jisai tenai laimės tą vienmandatę, – E. Masiulis nutarė atskleisti politikos užkulisius. – Karbauskis šokinėjo. Ten norėjo, jis ten eiti... toj apygardoj. Sakau, eik. Ne, jis norėjo, kad aš patraukčiau Vitalijų. Sakau, vat neturiu jokio preteksto jo traukti. Tai, žinai, 800 jo Naisių pateko į Vitalijaus apygardą, ir jis dėl to čia mušės į krūtinę, atvažiavęs žinai. Trauk Vitalijų, nes kitaip aš eisiu, nunešiu žinai. Ek, sakau, susitarsime mes ten su juo.“

„Prie tokio įdirbio, tai jo, kad tuose Naisiuose jam ne taip seksis, kaip Vitalijui“, – atkirto R. Kurlianskis.

„Joniškio (juokiasi).... Joniškio 35 tūkstančiai, reiškia, rajono... – tęsė E. Masiulis. – Viso ir miesto, prieš 800 iš Naisių. Sakau, eikit, persimeskit... žinai. Tai tada dingo į, į, į Aukštaitijos“. (Iš tiesų, R. Karbauskis rinkimuose dalyvavo Kauno Šilainių apygardoje – DELFI.)

Baigiantis pokalbiui vyrai vėl grįžo prie po savaitės suplanuoto susitikimo, kurio metu turėjo būti perduoti pinigai.

„Tai tu lėk, tada susirašom, – sakė R. Kurlianskis. – Mes vietą tik galim susitart, kurią, kurią neverta turbūt visuomenei pranešinėt. Taip kur, aš, pavyzdžiui, privažiuočiau, tave mašina paimčiau ir nuvažiuotume kur nors... biškį toliau... kavos išgert.“

Sutarę, kad susitiks prie Seimo, jie išsiskiria, o E. Masiulis dar padėkoja: „Ačiū labai už...“.

Kas yra pokalbyje minimi asmenys, ką reiškia „visiems po dešimt“ ir kt., E. Masiulis pareigūnams atsisakė nurodyti. Tuo metu prokurorų apklaustas Seimo narys V. Gailius nurodė, kad R. Kurlianskio siūlomos paramos atsisakė.

„2016 m. pavasarį R. Kurlianskis man buvo užsiminęs dėl galimos pagalbos ar paramos rinkimams, į ką aš reagavau labai paprastai – nurodžiau, kad man jokia parama nereikalinga“, – V. Gailius patikino, kad su E. Masiuliu jam siūlytos paramos neaptarinėjo.

<span style="color: #ff0000;">„MG Baltic“ byla.</span> Kurlianskio dienoraščio paslaptys ir necenzūruoti Masiulio pokalbiai su koncerno vadovais
© Generalinės prokuratūros nuotr.

Diena, kai perduoti pinigai

Pinigus R. Kurlianskis, kaip ir žadėjo, E. Masiuliui perdavė gegužės 10 d., kai 16 val. susitiko prie Seimo – verslininkas į susitikimą iš darbo automobiliu „Mercedes Benz GL450“, kurį vairavo ilgametis bendrovės vairuotojas, išvyko rankoje nešinas juodos spalvos dovanų „Stumbro“ maišelį. Tuo metu E. Masiulis atėjo nešinas savo juodos spalvos lagaminą.

Prie Seimo susitikę vyrai sėdo į automobilį, kuris netrukus pajudėjo Žvėryno tilto link. Ir sustojo priešais Seimo rūmus – išlipę R. Kurlianskis ir E. Masiulis apie šešias minutes rūkė ir kalbėjosi. O po to vėl grįžo į automobilį ir pajudėjo link Gedimino prospekto. Netrukus parlamentaras išlipo iš automobilio – rankose laikė ne tik lagaminą, bet ir dovanų maišelį, kurį jam davė R. Kurlianskis. Su juo politikas grįžo į savo automobilį „Honda CR-V“.

Į namus E. Masiulis tą vakarą grįžo tik apie 22 val. – su pinigais jis važinėjo po įvairias vietas Vilniuje ir taip pat dalyvavo partijos tarybos posėdyje viename viešbutyje. Būtent tuomet tyrėjai slapta pateko į E. Masiulio automobilį – jo salone esančiame lagamine buvo rasta 16 tūkst. 200 Eur, o bagažinėje padėtame juodos spalvos dovanų maišelyje – 90 tūkst. Eur ir „Stumbro“ gaminamos degtinės „Millenium Oak Aged edition“ butelis. Šį butelį, kaip vėliau paaiškėjo, R. Kurlianskis už 62,5 Eur pirko parduotuvėje „Bottlery Vilnius“.

Pareigūnai E. Masiulio automobilyje rastų pinigų nepaėmė – juos pažymėjo specialia chemine medžiaga, atsipindinčia infraraudoniuosius spindulius, bei nusirašė visų banknotų numerius.

Kad pareigūnai slapta buvo patekę į automobilį, politikas nė nenutuokė ir po partijos renginio grįžęs nieko įtartino nepastebėjo. Pinigus jis tą vakarą parsinešė į namus, po dviejų dienų pareigūnai atliko kratą ir juos surado. Iš viso E. Masiulio namuose per kratą buvo rasti 242 tūkst. 410 Eur, 1,6 tūkst. JAV dolerių ir 130 Didžiosios Britanijos svarų sterlingų.

Šios kratos metu E. Masiulis nė žodžius neužsiminė ir pareigūnams nepateikė savo surašyto susitarimo su R. Kurlianskiu, kad esą skolinasi 90 tūkst. Eur. Šį dokumentą prokurorams E. Masiulis pateikė tik praėjus keturiems mėnesiams po pinigų davimo – per apklausą prokuratūroje buvęs Liberalų Sąjūdžio lyderis negalėjo paaiškinti, kodėl iki šiol apie tai nebuvo užsiminęs nė žodžiu.

„Negaliu paaiškinti, kodėl iki šiol nepateikiau šio susitarimo, galimai to nepadariau dėl man netikėtos kratos metu patirto streso“, – 2016 m. rugsėjo 2 d. prokuratūroje sakė E. Masiulis.

Pinigus liepė pačiam pasiimti

Buvęs liberalas pareigūnams pateikė savo versiją, kaip vyko pinigų perdavimas ir net prisipažino, kad gavęs didžiulę sumą R. Kurlianskio paprašė suteikti paramą jo žmonos organizuojamam Europos archeologų asociacijos suvažiavimui.

„Prieš susitikimą su R. Kurlianskiu savo automobiliu atvažiavau į Gynėjų g., automobilį pasistačiau prie Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos, šalia Lietuvos Aukščiausiojo Teismo, – pasakojo E. Masiulis. – Sėdėdamas automobilyje ranka surašiau tos dienos susitarimą dviem egzemplioriais, jog vieneriems metams už 3 proc. palūkanų skolinuosi 90 tūkst. Eur, šiuos susitarimus pasirašiau. (...) Apie 16 val. nuėjau į susitikimą prie „Stebuklų“ restorano. Kai susitikau su R. Kurlianskiu, jis pakvietė į savo automobilį.“

Pasak jo, transporto priemonę vairavo R. Kurlianskio vairuotojas, kuris pavažiavo vos keliasdešimt metrų ir sustojo šalia Neries upės, priešais Seimo II-uosius rūmus.

„Tada su R. Kurlianskiu trumpam išlipome parūkyti, tarp mūsų vykęs pokalbis buvo įprastas, buitinis, R. Kurlianskiui pasakojau, kad retai būnu Vilniuje, nes ruošiuosi rinkiminei kampanijai į Seimą“, – per apklausą kalbėjo E. Masiulis.

Kai vyrai parūkė, vėl grįžo atgal į automobilį.

„Vėl atsisėdome ant galinės sėdynės, R. Kurlianskis parodė ranka ir link manęs pastūmė tarp mūsų ant sėdynės gulėjusį juodą popierinį maišelį su sidabriniu „Stumbro Millenium“ degtinės buteliu, – kalbėjo buvęs liberalų lyderis. – Tada pamačiau, kad po šiuo maišeliu buvo keturi paketai su eurų kupiūromis, perrišti gumele. Prisimenu, kad šie pinigai buvo 200 ir 500 Eur kupiūromis, supratau, kad tai mano pas R. Kurlianskį prašyti 90 tūkst. Eur paskolos pinigai.

Kiek prisimenu, tuo pat metu R. Kurlianskis man pasakė maždaug taip – „paimk“.

Aš tada jam padaviau į Seimo popierinį aplanką įdėtą susitarimą dėl paskolos, taip pat su juo buvo įdėti žmonos perduoti prašyti dokumentai dėl koncerno „MG Baltic“ paramos Vilniuje 2016 m. rugsėjo pradžioje organizuojamam Europos archeologų asociacijos suvažiavimui. Paklausiau, ar koncernas negalėtų paremti šio renginio. R. Kurlianskis šiuos dokumentus paėmė, pasižiūrėjo ir pasakė, kad dėl paramos koncerne „MG Baltic“ sprendžia ne jis, o kiti žmonės, kuriems jis šiuos dokumentus perduos.“

E. Masiulis sakė, kad tuo metu, kol R. Kurlianskis žiūrėjo žmonos perduotus dokumentus, jis gumele perrištas eurų kupiūras įsidėjo į dovanų maišelį. „Įdėjau spontaniškai, nes tuoj turėjau išlipti iš automobilio judrioje Vilniaus vietoje, čia – daug žmonių“, – sakė buvęs Seimo narys.

Išlipęs iš verslininko automobilio E. Masiulis grįžo į savąjį, o paskui paskambino žmonai ir pasakė, kad „viskas gerai“.

„Turėjau omeny, kad R. Kurlianskiui perdaviau dokumentus dėl Europos archeologų suvažiavimo rėmimo“, – vėliau teisinosi E. Masiulis.

Jis tikino, kad jo lagamine rasti 16,2 tūkst. Eur yra ne kyšis, o asmeniniai pinigai, kuriuos dar prieš keletą dienų buvo pasiėmęs iš namų, nes ketino perduoti žmonos seseriai, ketinusiai pirkti butą Nidoje.

Koncerno remiamos partijos

E. Masiulis buvo ne vienintelis garsus politikas, kurį su R. Kurlianskiu siejo piniginiai reikalai.

„R. Kurlianskis man ne kartą yra minėjęs, kad tiek Liberalų Sąjūdis, tiek konservatoriai yra remiamos koncerno „MG Baltic“ ir šiam koncernui draugiškos partijos, be to, jis ne kartą žadėjo, jog, jeigu Liberalų sąjūdis 2016 m. laimės Seimo rinkimus, jis mane padarys ūkio arba finansų viceministru“, – prokurorams prisipažino buvęs Valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkas Modestas Kaseliauskas.

Politinę ir verslo situaciją R. Kurlianskis aptarinėjo ir su M. Kaseliauską pareigose pakeitusiu Dainoru Bradausku – iš slapta pareigūnų užfiksuoto pokalbio girdėti, kad koncerno viceprezidentas vengė nušalintojo prezidento Rolando Pakso vadovaujamos partijos.

„Paksistus aš linkęs laikyti per atstumą. Pas mus tik Darius (Mockus – DELFI) draugauja su Paksu, bet aš laikau, kad tai – mėšlo krūva vis tiek“, – sakė R. Kurlianskis.

Kas tie kiti politikai, su kuriais R. Kurlianskis kalbėjosi apie paramą? Apie tai – DELFI jau artimiausiu metu.


www.DELFI.lt
311