Praėjusių metų birželį Lietuvoje viešėjo Airijos Prezidentas Michael D. Higgins. Į Vilnių jis atvyko pasveikinti Lietuvą ir jos piliečius su Nepriklausomybės atkūrimo šimtmečiu ir perduoti geriausius linkėjimus nuo Airijos žmonių.

Šiandien džiaugiamės stipriais ir vis gilėjančiais Lietuvos ir Airijos santykiais. Vis dėlto, žvilgtelėję atgal greičiausiai net patys nustebtume, kokį ilgą, sudėtingą, iššūkių kupiną kelią per šimtmetį nuėjo mūsų valstybės. Ar buvo galima įsivaizduoti, kad 1918 metais tiek Lietuva, tiek Airija, taip sunkiai skinsis kelią į laisvę ir nepriklausomybę? Ar anuomet kas nors būtų galėjęs patikėti, jog lietuviai taps trečia didžiausia bendruomene Airijoje?

Helen McEntee
© Helen McEntee
Helen McEntee

Viena svarbiausių Lietuvos ir Airijos draugystės dedamųjų – tai dešimtys tūkstančių lietuvių, dirbančių, studijuojančių ir gyvenančių Airijoje. Airija turi ilgą emigracijos patirties istoriją, tad puikiai suprantame, kokia skausminga Lietuvai emigracijos tema.

Viliamės, kad išvykusieji ir toliau palaiko ryšius su Lietuva. Savo ruožtu, Airijos piliečių vardu norėčiau pabrėžti, kad mes visuomet sieksime, kad Lietuvos piliečiai Airijoje jaustųsi kaip namuose ir žinotų, kad juos vertiname kaip neatskiriamą mūsų bendruomenės dalį. Džiugu, kad lietuviai padeda kurti Airijos, kaip atviros šalies, įvaizdį. Tuo pat metu jie puikiausias europietiškumo pavyzdys – juk gali keliauti, mokytis, dirbti ir gyventi pilnavertį gyvenimą bet kurioje Europos Sąjungos šalyje.

Europos Sąjunga – tai mūsų namai ir bendra ateitis, kurią kuriame kartu. Šiais metais turėsime priimti gyvybiškai svarbius sprendimus dėl mūsų Sąjungos ateities. Gegužės mėnesį rinksime naują Europos Palamentą. Na, bent jau kai kurie iš mūsų tai darys. Visi demokratiški rinkimai yra svarbūs, tačiau neprisimenu rinkimų, kurie būtų tokie svarbūs, kaip šie artėjantys Europos Palamento rinkimai. Dar didesnę reikšmę jie turi tokioms šalims kaip Lietuva ir Airija – šalims, kurios tiki Europa ir jos ateitimi.

Airijos ES reikalų ministrė: visuomet sieksime, kad Lietuvos piliečiai Airijoje jaustųsi kaip namuose
© DELFI / Kiril Čachovskij

Politinė apatija visuomet turi savo kainą. Ne veltui piliečiai, kuriems rūpi Europa ir jos ateitis, šiandien yra kaip niekad susirūpinę dėl senajame žemyne plintančio populizmo ir euroskepticizmo. Tokių nuotaikų akivaizdoje mąstydama apie ES ateitį dažnai prisimenu John F. Kennedy mintį, jog „skeptikai ir cinikai nepasižymi gebėjimu spręsti problemas. Jų vizijos įkalintos kasdienių reikalų labirintuose, o istorijai reikalingi žmonės, kurie svajoja apie neįmanomus dalykus“.

Didžiausių iššūkių akivaizdoje Europos Sąjungą pirmyn visuomet vedė drąsūs žmonės, turintys viziją. George Bernard Shaw žodžiais tariant, tai buvo žmonės, kurie cinikams ir skeptikams, teigdavusiems jog vienos ar kitos idėjos neįmanoma įgyvendinti, atkirsdavo – “O kodėl gi nepabandžius? Jie nebijojo svajoti!

O dalis svajų virto realybe, kuri buvo tikras akibrokštas skeptikams ir cinikams. Tiems, kurių gyvenimai buvo sugriauti dėl valstybių tarpusavio vaidų ir karų, buvo sunku patikėti užgimusia valstybių suvereniteto ir apsisprendimo teise. Neįtikėtinai atrodė ir Europos žemyno, nuniokoto Antrojo pasaulinio karo metais, virsmas į taikos, laisvės ir demokratijos principais suvienytą Sąjungą.

Airijos ES reikalų ministrė: visuomet sieksime, kad Lietuvos piliečiai Airijoje jaustųsi kaip namuose
© AFP / Scanpix

Ir vis dėlto, dėka tų žmonių, kurie tikėjo Europos vizija, šiandien mes esame suverenių šalių bendrija, pasišventusi dirbti kartu ir spręsti modernaus pasaulio iššūkius. Istorija ne kartą parodė, kad mūsų Sąjunga stipri tik tuomet, kai dirba išvien.

Šiais metais Lietuva švenčia 15 metų narystę Europos Sąjungoje. Lietuva įstojo į ES Airijos Pirmininkavimo ES Tarybai metu.

Airiai labai didžiuojasi šiuo istoriniu momentu. Esame įsitikinę, jog tai buvo reikšmingiausias Europos Sąjungos plėtros etapas Bendrijos istorijoje. Mes vadiname šią istorinę dieną ,,Pasveikinimų diena” (angl. Day of Welcomes), o Airijos prezidentas Michael D. Higgins, viešėdamas Vilniuje pabrėžė, kad ,,Tai buvo išgijimo ir vilčių išsipildymo momentas – idealų virsmo realybe momentas” – o juk Europos Sąjungos projektas ir yra grindžiamas idealų išsipildymo viltimi.

Europos Komisija
© Shutterstock
Europos Komisija

Cinikams ir skeptikams sunku tai suprasti. Nepaisant to, cinikų ir skeptikų balsas šiandien Europoje skamba vis garsiau. Per Europą vilnija populizmas, tad turime ir vėl kovoti už tokią Europą, kuria mes tikime.

Praėjusiais metais Airija šventė 45-ių metų narystę Europos Sąjungoje, tačiau mūsų kelias į ES buvo ilgas ir sudėtingas procesas. Turėjo praeiti 10 metų nuo to momento, kuomet Airija 1961m., pateikė prašymą dėl narystės, iki 1973-iųjų, kuomet pagaliau tapome pilnateise ES nare. Airija ilgą laiką buvo vertinama kaip atsilikusi šalis, nepasiruošusi narystei ES. Nepaisant to, Airijos žmonės turėjo viziją. Nusivylimų akivaizdoje jie tikėjo. Ir šiandien, po daugiau nei 45 metų narystės, galime drąsiai teigti, jog Airija iš esmės pasikeitė būtent dėl narystės ES.

Populiarus airiškas posakis sako: ,,Ní neart go cur le chéile”. Tai reiškia ,,Be vienybės nėra stiprybės”. Vienas didžiausių šiandienos iššūkių ES vienybei ir stiprybei – Jungtinės Karalystės sprendimas palikti Bendriją. Brexit – didelis galvosūkis Airijai ir visai ES. Esame labai dėkingi ES šalims, taip pat ir Lietuvai už solidarumą su Airija Brexit kontekste.

Airijos ES reikalų ministrė: visuomet sieksime, kad Lietuvos piliečiai Airijoje jaustųsi kaip namuose
© Reuters / Scanpix

Tai, jog šiandien nematome sienos tarp Airijos ir Šiaurės Airijos – bene didžiausias tris dešimtmečius trukusio kruvino konflikto ir jį sekusio sudėtingo taikos proceso rezultatas. Fizinės sienos nebuvimas leidžia bendradarbiauti bendruomenėms ir stiprinti jų tarpusavio pasitikėjimą. Vidutiniškai per dieną ši “nematoma siena” kertama apie 30,000 kartų – tai užtikrina sklandžius politinius, prekybinius ir socialinius santykius visoje saloje, o Europos Sąjunga visuomet atliko svarbų vaidmenį, siekiant Airijoje bendruomenių susitaikymo.

Vadinamoji “apsidraudžiamoji priemonė” tarp Airijos ir Šiaurės Airijos reikalinga todėl, kad tiek ES, tiek Airija supranta poreikį Brexit akivaizdoje atsižvelgti į unikalias Airijos salos aplinkybes. Pastarieji įvykiai Westminsteryje tik patvirtina, kaip tai svarbu.

Be jokios abejonės esame nusivylę dėl JK sprendimo palikti ES. Tuo pat metu gerbiame britų laisvą pasirinkimą. Brexitas nuvylė tuos, kurie tiki Europos Sąjunga. Mes tikime, kad narystė ES ir yra geriausias būdas spręsti iššūkius, kuriuos pateikia kintantis pasaulis. Žinome, kad kartu mes esame stipresni ir pajėgūs nuveikti daugiau. Todėl turime saugoti ir puoselėti fundamentalias mūsų Sąjungos vertybes, tokias kaip laisvė, demokratija, lygybė, teisinė valstybė bei pagarba žmogaus teisėms. Europos istorija mums tvirtina, kad šios vertybės negali būti vertinamos kaip savaime suprantamas dalykas. Jas reikia nuosekliai ir atkakliai ginti. Šiandien turime susitelkti į tai, kas mus jungia kaip europiečius ir siekti supratimo, kad kartu mes galime nuveikti daugiau.

Šiaurės Airijos parlamentas
© AP / Scanpix
Šiaurės Airijos parlamentas

Keliaudama po Airiją ir klausinėdama žmonių, ko jie tikisi iš ES, dažnai girdėdavau atsakymą, jog jie tikisi, kad ES bus sąžininga. Mąstydami apie ES Airijos žmonės dažnai kartoja tokius raktažodžius kaip taika, bendradarbiavimas, vienybė, solidarumas ir bendruomenė. Manyčiau, jog tai reiškia, kad Airijos piliečiai nori priklausyti Sąjungai, kuri grindžiama vertybėmis ir tas vertybes saugo.

Mes gyvename globaliame pasaulyje, kuris atnešė iki šiol neregėtų iššūkių, tokių kaip migracija, klimato kaita, kibernetinės atakos ir tarptautinis terorizmas. Tai klausimai, kurie peržengia nacionalinių interesų ribas ir yra pernelyg sudėtingi, kad valstybės juos sugebėtų išspręsti pavieniui. Tikiu, kad mes pasieksime daugiau, jei atsako į iššūkius ieškosime drauge. Šiandien itin svarbu užtikrinti, kad Europos Sąjunga – mažų ir vidutinių valstybių bendrija – turėtų pajėgumų dirbti išvien ir būtų stipri veikėja tarptautinėje politikoje.

Galiausiai, norėčiau pasidalinti „paprasto“ Airijos piliečio vizija dėl Europos Sąjungos, kurią nugirdau keliaudama po Airiją ir kalbėdamasi su žmonėmis apie ES ateitį: „Europos Sąjungos ateitis – tai saugi Europa, vieninga Europa, klestinti Europa, teisinga Europa ir išsimokslinusi Europa“. Tai nuoširdi ir tikra Europos vizija, kurios visi turėtumėme siekti. Tai vizija Europos, kurioje mums visiems iš tiesų geriau būti kartu.

Helen McEntee yra Airijos Europos reikalų ministrė, einanti šias pareigas nuo 2017 m. birželio mėnesio.


www.DELFI.lt
7