Tik mažiau nei pusė Z kartos atstovų yra linkę savo psichikos sveikatą įvertinti teigiamai

Portale Fast Company buvo rašoma, kad Z kartos atstovų, tai yra žmonių, gimusių nuo 1997-ųjų iki 2012-ųjų metų, emociniai sunkumai šiais metais buvo fiksuojami pakankamai tiksliai, tačiau, vis dėlto, vis dar kyla klausimų, kuo ši žmonių grupė taip skiriasi nuo ankstesnių kartų.

Remiantis nauju „Gallup“ ir Waltonų šeimos fondo tyrimu, kuriame buvo apklausta daugiau nei 3000 šios amžiaus grupės amerikiečių, buvo įrodyta, jog Z kartos atstovai patiria gniuždančių rūpesčių. Jiems rūpi, kaip uždirbti solidų atlyginimą, nerimą kelia smurtas ir finansinis bei kitoks pasirengimas ateičiai. Galbūt todėl tik mažiau nei pusė Z kartos atstovų savo psichikos sveikatą yra pasirengę įvertinti puikiai – taip mano tik 15 proc. jų.

„Mažiau nei pusė (47 proc.) Z kartos amerikiečių savo gyvenime jaučiasi gerai. Tai – vienas žemiausių rodiklių tarp visų dabartinių JAV kartų ir daug žemesnis rodiklis nei to paties amžiaus tūkstantmečio kartos atstovų“, – buvo teigiama „Gallup-WFF“ ataskaitoje.

Kaip buvo teigiama portale Fast Company, ankstesni Z kartos psichikos sveikatos tyrimai taip pat buvo sukrečiantys. 2018 metais Amerikos psichologų asociacijos apklausa parodė, kad daugiau šios amžiaus grupės žmonių savo psichikos sveikatą įvertino kaip gerą arba blogą, o kaip didžiausią stresą keliantį veiksnį nurodė šalies padėtį. 2022 metais atliktame tyrime 70 proc. Z kartos atstovų teigė, kad, palyginti su kitomis gerovės sritimis, jų psichikos sveikatai reikia skirti daugiausiai dėmesio arba ją pagerinti.

Depresija

Karta, drįstanti kalbėti apie psichikos sveikatos problemas

Svarbu pastebėti, jog šios kartos atstovai, kurie užaugo, kai apie psichikos sveikatą kalbama vis daugiau, taip pat yra labiau linkę pranešti ir kalbėti apie tokias problemas. Kaip teigiama šaltinyje, paprasčiausiai, Z karta gali būti pirmoji amžiaus grupė, mokanti plačiau įvardyti tokias problemas kaip nerimas ir depresija.

Asociatyvi nuotr.

Vis dėlto, nors jie neabejotinai dažniau kalba apie psichikos sveikatos problemas, portale Fast Company buvo teigiama, jog neretai atrodo, kad stresas jaunimui kyla iš visų pusių ir tikriausiai todėl niekam nepavyko tiksliai nustatyti, kas Z kartai sukelia tiek daug nerimo – tai slepiasi tiesiog visur.

Kaip buvo rašoma Fast Company, tyrimai nuolat rodo, jog šios kartos nuotaiką blogina ir socialiniai tinklai, tačiau svarbu suprasti, jog ir pasaulio padėtis ne itin gerėja. Skurdas, infliacija, milžiniškos skolos, darančios įtaką svarbiausiems gyvenimo pasirinkimams ir daugybė kitų problemų, ir visos jos, atrodo, yra nukreiptos tiesiai į Z kartą.

Z karta – tai žmonės, su kurių veržlumu į visuomenę skverbiasi įvairūs pokyčiai bei drąsa kalbėti apie jauniems žmonėms svarbius dalykus. Nors emocinė sveikata jau daugelį metų yra plačiai aptarinėjama tema, vis dėlto, kartu su šios kartos atsiradimu diskusijų apie geros vidinės būsenos svarbą tik daugėja. Apie tai, kaip prisidėti prie jaunų žmonių emocinės sveikatos gerovės ir kaip juos pačius paskatinti veikti dėl savęs pačių, kalbėsime kitose „Mano poveikis“ publikacijose.
Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją