Bylinėjimasis dėl reikalavimų pripažinti tos pačios lyties asmenų šeimą ir įregistruoti jų santuoką Lietuvoje – tęsiasi. Apeliacinės instancijos teismui atmetus pareiškėjų prašymą, skundas teikiamas kasacine tvarka. Skunde nurodoma, kad buvę teismai nesiteikė remtis Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimais panašiose bylose, nesikreipė į Konstitucinį teismą išaiškinimo, nedrįso užpildyti teisinių spragų bei paneigė žmonių teisę į šeimą, santuoką bei nediskriminavimą pagal lytį ir lytinę orientaciją, praneša GayLine.LT.

„Beveik metus besitęsiantis bylinėjimasis rodo, kad Lietuvos teismai vengia imtis iniciatyvos užpildyti Seimo sąmoningai paliktas teisės spragas“, – sako Tolerantiško Jaunimo Asociacijos inicijuotų bylų advokatas Aivaras Žilvinskas. – „Apsimetama, kad tarptautinė teisė bei Strasbūro Teismo sprendimai neegzistuoja ir Lietuvai netaikomi, jog nėra jokios diskriminacijos, kai vienų žmonių šeimos yra saugomos valstybės, o kitų – nepripažįstamos“.

Anot advokato, buvę teismų sprendimai buvo nuviliantys. Lietuva elgiasi taip, tarsi būtų ne Europos Sąjungos, kurioje 24 iš 27 valstybių pripažįsta vienalytes šeimas, o kokio nors Rusijos bloko narė.

„Pavyzdžiui, nutartyje buvo rašoma, kad mums su partneriu nepavyko įrodyti, kad esame skirtingų lyčių. Tai tikras pasityčiojimas, nes mes to ir nebandėme įrodyti. Vien tokio argumento naudojimas suponuoja mintį, kad kažkuris iš mūsų turėtų pasikeisti lytį tik tam, kad būtų galima susituokti Lietuvoje. Tai absurdas“, – apeliacinės instancijos teismo nutartimi piktinosi vienas iš pareiškėjų Martynas Norbutas.

Pora / GayLine.LT

Pareiškėjas byloje taip pat pastebėjo apeliacinės instancijos teismo logikos prieštaringumą: teismas nurodė, kad susitarimą sudaryti santuoką su savo partneriu buvo būtina tvirtinti pas notarą. Nors toje pačioje nutartyje rašoma, kad, teismo nuomone, santuokos tarp tos pačios lyties asmenų Lietuvoje nėra galimos.

„Mums pasiūlė sudėvėti geležines klumpes. Sudaryti sutartį pas notarą, kurios, anot teismo, neįmanoma sudaryti. Tai vertinu kaip pasityčiojimą. Apmaudu, kad tokiais teiginiais iš viso remiasi teismai, kurie turėtų vykdyti teisingumą“, – pasakoja vyras, kuris siekia įteisinti šeimos santykius po daugiau nei 16 metų gyvenimo kartu su savo partneriu.

Pareiškėjai tikisi, kad Aukščiausiasis Teismas perduos bylą iš naujo nagrinėti pirmos instancijos teismui, bet prieš tai kreipsis į Konstitucinį Teismą, kad būtų pateiktas išaiškinimas, ar dabar įtvirtintas draudimas tuoktis tos pačios lyties asmenims neprieštarauja Konstitucijos nuostatoms, kad visi asmenys yra lygūs, taip pat konstituciniams teisės viršenybės, teisingumo, nediskriminavimo principams, Lietuvos tarptautiniams įsipareigojimams, praneša GayLine.LT.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)