Pervargimo kultūra po truputį vis drąsiau gviešiasi mūsų gyvenimų. Vis daugiau laiko praleidžiame darbe, neretai dirbame viršvalandžius, o kur dar paniška baimė, kad, jeigu to nedarysime, kažkas kitas – geresnis ir darbštesnis – užims mūsų vietą. Ant savo pečių kraudami vis daugiau ir vis naujų įsipareigojimų, pamirštame, kaip svarbu skirti laiko sau ir savo psichinei sveikatai, rašo portalas „My Impact“.

Pervargimas žmogų gali nustumti iki itin pavojingos ribos. Pavyzdys, kokiu nereikėtų sekti – Azijos šalys. Vis dažniau galima perskaityti apie savo noru iš gyvenimo pasitraukusius asmenis, kurie nebepakėlė jiems daromo spaudimo. Vienas iš tokių – tragiškai gyvenimą užbaigęs 26 metų gydytojas iš Japonijos. Dabar jo motina kreipėsi į šalies valdžią, reikalaudama skubiai imtis priemonių ir mažinti darbdavių darbuotojams daromą spaudimą.

Mirtina pervargimo kultūra

Kaip rašė cnn.com, 26 metų gydytojo iš Japonijos Kobės miesto, nusižudžiusio 2022 metais, istorija – skaudus raginimas kuo skubiau keisti ydingą šalies požiūrį į darbą. Jaunojo mediko Takashimos Shingo motina ir jos advokatai tikina, kad per mėnesį jaunas specialistas ligoninėje vidutiniškai dirbdavo 207 valandas viršvalandžių. Ir tai dar ne viskas: ilgiau nei tris mėnesius jis neturėjo nė vienos laisvos dienos.

„Konan Medical Center“ ligoninė, kur ir dirbo Takashima Shingo, jai metamus kaltinimus per neseniai surengtą spaudos konferenciją paneigė. Visgi 2023 metų birželį Japonijos vyriausybės darbo inspekcija nustatė, kad jauno vyro savižudybė iš tikrųjų tiesiogiai susijusi su ilgomis darbo valandomis. Padaryta išvada, kad japonas nesusitvarkė su ligoninės personalui daromu spaudimu, skelbė Japonijos valstybinis transliuotojas NHK.

Anot CNN, Japonija jau kurį laiką stengiasi išgyventi sveiko proto ribas peržengiančią persidirbimo kultūrą. Pervargimo sukeliamas stresas lemia psichikos sveikatos krizes, neretai pasibaigiančias labai liūdnai. Mirtis nuo pervargimo netgi turi savą pavadinimą – karoshi.

Kava su pienu

Rugpjūčio 18 dieną 26 metų gydytojo artimieji surengė spaudos konferenciją. Velionio motina kalbėjo, kad sūnus ja labai pasitikėjo ir yra ne kartą sakęs, kad darbe jo gerovė absoliučiai niekam nerūpi, kad jis jaučiasi vienišas. Takashimos Shingo brolis pabrėžė, kad daugiau nei 200 papildomų valandų, praleistų ligoninėje, įrodo, kad minima įstaiga „neturi jokios darbo krūvio valdymo strategijos“.

Lietuvoje apie pervargimą taip pat kalbama jau daugiau, informacinėje erdvėje daug lengvai prieinamos informacijos apie tai, kaip rasti tinkamą darbo ir poilsio balansą. Kaip neprarasti pusiausvyros, pasak psichologų, reikia mokytis jau ankstyvajame amžiuje, pavyzdžiui, vaikų darželiuose. Tokiu atveju nuo jaunų dienų žmonės sugebėtų atpažinti pervargimo simptomus, kurie neretai veda ir prie psichosomatinių sveikatos problemų.

Kokie požymiai rodo, kad jūs artėjate prie pervargimo arba jį jau patyrėte?

1. Nuolat sergate

Pastarasis mėnuo buvo įtemptas, negana to, prasidėjo sinusitas, kuris perėjo į niekaip nepraeinantį kosulį. Akivaizdu, kad nusilpo jūsų imuninė sistema. Svarbūs įvykiai kelia stresą, o stresas sekina organizmą. Metas pailsinti smegenis. Jei žinote, kad laukia įtempta savaitė, stenkitės išsimiegoti, kuo visavertiškiau valgyti, tada geriau jausitės ir pasieksite puikių rezultatų.

2. Kremtatės dėl praeities

Visą dieną sukasi mintys apie nesėkmes – padarėte klaidą skaičiuodami, jau mėnesį neinate į sporto klubą... Smegenys linkusios koncentruotis į negatyvą, kai jaučiate stiprią įtampą. Peršasi išvada, kad jums reikia poilsio ir laiko surikiuoti mintis, jausmus.

3. Nesirūpinate savimi

Jeigu atsisakote pietų tam, kad užbaigtumėte darbus, arba taupydami laiką atšaukiate apsilankymą pas gydytoją, metas sustoti. Be abejo, pareigos svarbu, tačiau sveikata – svarbiausias dalykas. Jei nesirūpinate savimi, tai kelia įtampą. Leiskite kūnui atsipalaiduoti, smegenims pailsėti. Susidarykite tokią dienotvarkę, kad nekenktumėte sveikatai.

Hormonų disbalansas

4. Sutriko miegas

Visavertis nakties miegas – geriausias būdas atgauti jėgas. Jei atsigulę ilgai neužmiegate, tai – nerimą keliantis požymis. Greičiausiai jūsų galvoje verda daugybė minčių, todėl negalite atsipalaiduoti. Reikia atsijungti nuo minčių, nuo rūpesčių ir tada miegas susitvarkys.

5. Ilgam nugrimztate į apatiją

Būna taip, kad emocijų daug, jos nevaržomos šėlsta, ir mes negalime jų kontroliuoti. Svarbiausia – suvokti savo jausmus, juos priimti. Bet jei pastebėjote, kad nuolat liūdna, apima apatija, nesinori nieko daryti, nevalia į ta numoti ranka. Jei mintis apie sporto klubą baugina, vakarienės gaminimas atrodo neįveikiama užduotis, pagalvokite apie poilsį. Poilsis būtinas, kad atgautumėte jėgas.

Į šį ilgą sąrašą dar galima įtraukti tokius požymius kaip apetito trūkumas, nuolatinis irzlumas, nesugebėjimas pailsėti net savaitgaliais.

Rūpinkimės savimi – tai geriausiai galime padaryti tik mes patys. Taip pat pastebėkime kitus, kurie galbūt taip pat jau yra pervargę arba artėja link šios ribos, ir pasistenkime jiems padėti, kaip tik galime.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją