Gruodis – reikšmingas metas panseksualiems asmenims. Mėnesio pradžioje švenčiama Panseksualumo ir panromantikos savaitė. Šiuo laiku buvo surengtos ir Panseksualų eitynės.

Jei vis dar nežinote, kas yra panseksualumas ir panromantika, galbūt vertėtų kiek papildyti žinių šia tema bagažą? Pavyzdžiui, kuo panseksualai skiriasi nuo biseksualų? Tuoj sužinosite atsakymą ne tik į šį, bet ir į keletą kitų klausimų.

Kas yra panseksualus asmuo ir panromantikas?

Poratalas „My Impact“ rašo, kad panseksualūs asmenys – tai asmenys, siekiantys megzti seksualinius ir kartais romantiškus santykius su kitais žmonėmis, nepriklausomai nuo jų biologinės lyties ir lytinės tapatybės. Priešdėlis „pan“ išvertus iš graikų kalbos reiškia „viskas“. Taigi, panseksualams yra nesvarbu, ar žmogus, kuriam pajuto aistrą, yra translytis ar nebinarinio lytiškumo asmuo, ar jisai priskiria save moterims, ar vyrams. Panseksualas pamilsta žmogų kaip asmenį – ne dėl jo biologinės lyties ar lytinės tapatybės. Kadangi taip yra, panseksualumas laikomas psichoseksualine orientacija.

Kita vertus, panromantika – tai nuoroda į jausmų sritį. Panromantiškas potraukis yra romantiška trauka kitiems žmonėms, kylanti nepriklausomai nuo traukos objektų biologinės lyties ir lytinės tapatybės.

Kuo panseksualumas skiriasi nuo biseksualumo?

Svarbu suprasti, kad panseksualumas ir biseksualumas nėra tas pats. Biseksualūs asmenys romantiškus arba seksualinius santykius mezga su vyrais ir (arba) moterimis, o panseksualai vien šiomis lytinėmis tapatybėmis neapsiriboja ir gali pajusti trauką bet kuriam asmeniui, nepriklausomai nuo to, su kuria grupe jis save tapatina.

Taip pat svarbu paminėti, kad buvimas panseksualu nereiškia neapsisprendimo dėl seksualinės orientacijos. Nesitapatinimas su jokia lytimi nėra tuščias kaprizas. Potraukis translyčiams, moterims arba vyrams nerodo, kad žmogus nežino, ko nori. Tai reiškia, kad kitą asmenį žmogus pamilsta už tai, kas jis yra, o ne dėl jo lyties ar lytinės tapatybės.

Panseksualai tarp įžymybių

Panseksualams save priskiriančių asmenų yra ir tarp įžymybių. Tai dainininkė Miley Cyrus, aktorė Kristen Stewart ir modelis Cara Delevingne, atvirai kalbanti apie seką ir seksualumą naujame dokumentiniame filme „Planet Sex“.

Nevalia pamiršti, kad lytinė tapatybė – kintanti nuostata ir žmogus neprivalo niekaip savęs apibrėžti, o mąstant apie panseksualumą negalima vadovautis stereotipais. Jeigu kas nors iš jūsų artimųjų ar draugų nežino, kas yra panseksualumas, pasiūlykite jiems paskaityti LGBTQ+ organizacijų (pvz., Lenkijoje veikiančių „Love Does Not Exclude“ arba „Campaign Against Homophobia“) teikiamą informaciją.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją