Apie savo finansinę ateitį galvojantys ir papildomai antros ar trečios pakopos pensijų fonduose kaupiantys gyventojai neretai nežino, kad jų sukaupti pinigai yra paveldimi, o kaupiančiojo mirties atveju nelieka pensijų fondams. Portalas DELFI aiškinasi, kada ir kaip yra paveldimi papildomai pensijai kaupiami pinigai.

Lietuvos bankas skaičiuoja, kad praėjusiais metais Lietuvoje antroje pakopoje kaupė 1,318 mln. gyventojų arba 18 proc. daugiau nei dar prieš metus. Tuo metu gyventojų sukauptas turtas siekė 3,118 mlrd. eur. Trečios pakopos pensijų fonduose praėjusių metų pabaigoje buvo 62,2 tūkst. dalyvių, o pensijų fondų valdomas turtas siekė 103,86 mln. eur.

Papildomo kaupimo specialistai pastebi, kad ne visi gyventojai yra susipažinę su informacija ir žino, kada ir kaip papildomai kaupiami pinigai yra paveldimi.

Priklauso ir nuo sukauptos sumos

Lietuvos banko Ilgalaikių taupymo ir draudimo produktų priežiūros skyriaus vyr. specialistas Martynas Solovjovas aiškina, kad antros pakopos pensijų fonduose kaupiamos lėšos yra paveldimos.

„Prieš išeinant į pensiją yra paveldima visa pensijų fonde sukaupta suma“, – teigė jis.

Jei asmuo jau yra išėjęs į pensiją ir jam yra pradėta mokėti išmokos iš antros pakopos pensijų fondo, lėšų paveldimumas priklauso nuo pensijų išmokos rūšies.

Kaip toliau pasakojo Lietuvos banko atstovas, jei asmuo pensijų fonde yra sukaupęs daugiau nei 3 tūkst., bet mažiau nei 10 tūkst. eurų, jam iš pensijų fondo bus mokamos periodinės pensijų išmokos.

„Dalyviui mirus pensijų fonde likusi neišmokėta suma yra paveldima“, – akcentavo M. Solovjovas.

Jei asmuo iki pensijos antros pakopos pensijų fonde sukaupė daugiau nei 10 tūkst. eurų, jis, išeidamas į pensiją, gali rinktis standartinį arba atidėtąjį pensijų anuitetą.

Kaupiate pensijai: kam po jūsų mirties atiteks sukaupti pinigai?
© DELFI / Karolina Pansevič

„Pasirinkus standartinį anuitetą, pensijų fonde sukaupta suma yra pervedama į „Sodrą“ ir šios lėšos nėra paveldimos. Pasirinkus atidėtąjį anuitetą, dalis sukauptų lėšų yra paveldimos“, – aiškino pašnekovas.

Atidėtasis anuitetas bus įsigyjamas už 10–15 proc. sukauptos sumos ir jį mokės „Sodra“, asmeniui sulaukus 85 m. Ši dalis bus pervesta „Sodrai" ir bus nepaveldima. Tačiau kita sukauptos sumos dalis (85–90 proc.) liks pensijų fonde ir pensijų kaupimo bendrovė mokės periodines pensijų išmokas, kol asmuo sulauks 85 metų.

„Jei asmuo mirtų periodinių išmokų mokėjimo laikotarpiu, pensijų fonde esantis sukauptos sumos likutis būtų paveldimas“, – pridėjo Lietuvos banko specialistas.

Kalbant apie kaupimą trečios pakopos pensijų fonduose, taip pat svarbu žinoti, kad juose sukauptos lėšos yra taip pat paveldimos. Jos gali būti turtą paveldintiems asmenims pervedamos pinigais arba pensijų fondų vienetais, jei paveldėtojai pageidauja ir yra to paties pensijų fondo dalyvis.

Lėšas paveldėti buvo galima ir prieš reformą

Nors nuo šių metų pradžios papildomo kaupimo sistemoje įsigaliojo daug naujovių, M. Solovjovas priminė, kad sukauptų lėšų paveldimumo galimybė buvo ir anksčiau.

„Tačiau, sulaukus pensinio amžiaus ir nusprendus įsigyti pensijų anuitetą iš gyvybės draudimo įmonės, lėšų paveldėjimo galimybė priklausė nuo pasirinktos pensijų anuiteto rūšies“, – kalbėjo pašnekovas.

Eurai
© Shutterstock
Eurai

Pavyzdžiui, standartinio pensijų anuiteto atveju tokios galimybės nebuvo, o įsigijus pensijų anuitetą, kai nustatytą laikotarpį garantuojama mokėti pensijų išmokas, tam tikros dalies lėšų paveldimumo galimybė buvo numatyta.

„Jei pensijų anuiteto išmokas gaunantis asmuo mirtų nepasibaigus garantuotam mokėjimo laikotarpiui, pensijų išmokos būtų mokamos nurodytam naudos gavėjui arba teisėtiems paveldėtojams iki garantuojamų pensijų išmokų mokėjimo laikotarpio pabaigos arba, jei tai numatyta draudimo įmonės draudimo taisyklėse, galėtų būti išmokėta kaip vienkartinė išmoka“, – aiškino Lietuvos banko atstovas.

Apie paveldėjimo galimybę dažnai nežino

Turto valdymo bendrovės „INVL Asset Management“ Pensijų fondų ir mažmeninių pardavimų padalinio vadovė dr. Dalia Kolmatsui pastebi, kad į bendrovę užsukantiems gyventojams galimybė paveldėti sukauptas lėšas yra aktuali.

„Konsultuodami gyventojus pastebime, kad neretas mano, jog pensijų fonduose sukauptas turtas nebus paveldimas, – teigė ji. – Daugiausia neaiškumų kyla dėl galimų anuiteto pasirinkimų ir kaip, priklausomai nuo pasirinkimo, skirsis lėšų išmokėjimo būdas bei kiek jos bus paveldimos“.

Pasak pašnekovės, taip pat mažai žinoma ir tai, kad pensijų turto paveldėjimo atveju paveldėtojai sukauptą sumą gauna analogiškai, kaip ir kitose finansų įstaigose sukauptą piniginį turtą, o tuo atveju, jei yra keli paveldėtojai, ji yra dalijama proporcingai pagal tai, kaip paskirstytas paliktas turtas.

Apibendrindama lėšų paveldėjimo galimybę, apie kurią aiškino Lietuvos banko atstovas, D. Kolmatsui įvardijo, kad norint žinoti, kada sukauptos lėšos gali būti paveldimos, yra viena paprasta taisyklė.

„Kol lėšos yra pensijų fondo sąskaitoje, tol jos yra paveldimos. Nepaveldima yra ta lėšų dalis, kuri bus pervedama į „Sodrą“ ir bus skirta mokėti anuitetui“, – akcentavo pašnekovė.

Kaupiate pensijai: kam po jūsų mirties atiteks sukaupti pinigai?
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Turto valdymo bendrovės atstovės teigimu, norint, kad didesnė dalis lėšų būtų paveldima, rekomenduojama rinktis atidėtąjį anuitetą.

„Tokiu atveju nuo pensinio amžiaus pradžios iki dalyviui sukaks 85 metai, bus mokamos periodinės išmokos iš pensijų fondo, o tam skiriama 85–90 proc. sukauptos sumos. Tos lėšos ne tik bus paveldimos, bet ir toliau bus „įdarbintos“ finansų rinkose, todėl bus valdoma jų nuvertėjimo rizika. Nuo 85 metų amžiaus iki gyvos galvos anuiteto išmokas mokėtų „Sodra“, o šiam tikslui būtų skiriami likę 10–15 proc. nuo visos antros pakopos fonde sukauptos sumos – būtent ši dalis ir nebus paveldima“, – argumentavo ji.

Kalbant apie paveldėjimo galimybę, mažiau patrauklus tokiu atveju atrodytų standartinis anuitetas, kai išėjus į pensiją visa suma pervedama į „Sodrą“, nes šios lėšos tampa nebepaveldimos.

Paveldėtos lėšos iš trečios pakopos – dalimis ar vienu kartu

Kalbėdama apie trečios pakopos pensijų fonduose kaupiamas lėšas, D. Kolmatsui teigė, kad čia taip pat galioja ta pati taisyklė – kol lėšos yra pensijų fonde, tol jos yra paveldimos.

Išėjus į pensiją trečioje pakopoje sukauptos lėšos gali būti išmokėtos vienu kartu arba dalimis – periodine pensijų išmoka. Jei turtas išmokamas periodinėmis išmokomis, jis taip pat yra paveldimas. Taip pat galima įsigyti anuitetą gyvybės draudimo įmonėje.

Dalia Kolmatsui
© DELFI / Andrius Ufartas
Dalia Kolmatsui

„Pastaruoju atveju sukaupto turto paveldimumas priklauso nuo pasirinkto anuiteto rūšies, pavyzdžiui, jei pasirenkama jį gauti neapibrėžtą laiką, iki gyvos galvos, tuomet mirus anuiteto gavėjui sutartis pasibaigia ir išmokos niekam nebemokamos“, – detalizavo pašnekovė.

Jei anuiteto gavėjas pasirenka garantuotą mokėjimo laikotarpį ir miršta anksčiau nei jis baigiasi, tuomet pagal sutartį paskirtiems naudos gavėjams išmokamos likusios anuiteto išmokos. „Žinoma, konkrečiomis sąlygomis reiktų domėtis pasirinktoje anuiteto mokėjimo bendrovėje“, – pridėjo D. Kolmatsui.


www.DELFI.lt
22